نسخه آزمایشی
سخـن روز
آیت الله عاملی: قلب مؤمن بین دو انگشت خدا قرار دارد و خداوند است که در قلب او تصرف میکند.

 متن کامل خطبه های نمازجمعه اردبیل نهم خرداد ماه نود و سه

خطبه اول

 

خودم و همه عزيزان را به تقواي خداوند متعال دعوت مي نمايم.

 

-        اعتقاد به هومعکم أينما کنتم، مقدمه تقوا

يکي از بزرگترين عوامل و مقدمه هاي تقوا  اين است که انسان خودش را هميشه در محضر خداوند  متعال و در برابر ديدگان او بداند. امام صادق ( عليه السلام )به فردي به نام اسحاق فرمود:”يا اسحاق خف الله کأنّک تراه ” از خدا بترس همانگونه که کأنّه خدا را مي بيني. “و ان کنت لا تراه” اگر تو خدا را نمي بيني “فإنّه يراک” اگر انسان به اين مقام نرسد که در هر جا و با چشم دل خداوند متعال را ببيند، حداقل اين اعتقاد را نبايد از دست بدهد که خداوند متعال انسان را مي بيند.”و أن کنت تراه أنّه لا يراک ” اگر اعتقاد انسان اين باشد که خدا او را نمي بيند”فقد کفرت” دچار کفر شده است.”و إن کنت تعلم أنّه يراک” اگر اعتقاد انسان اين باشد که خداوند او را مي بيند “ثم برزت له بالمعصيه” اما در معرض ديد خداوند هتاکي و معصيت بکند “فقد جعلته من أهون الناظرين عليک” با اين کار ،انسان خداوند را از همه ناظرين بي ارزش تر قرار داده است. انسان در برابر ديدگان يک فرد ديگر مواظبت مي کند که خطايي  انجام ندهد و لي در برابر ديدگان خداوند هتک حرمت مي نمايد.

-      احاطه خداوند بر کل امور

خداوند اين مسئله را در قرآن به شکلي عالي بيان فرموده است« يسْتَخْفُونَ مِنَ النَّاسِ وَلاَ يسْتَخْفُونَ مِنَ اللّهِ وَهُوَ مَعَهُمْ إِذْ يبَيتُونَ مَا لاَ يرْضَي مِنَ الْقَوْلِ وَکَانَ اللّهُ بِمَا يعْمَلُونَ مُحِيطًا »( نسا – آيه ١٠٨) خداوند گلايه مي کند که بعضي ها کارهاي ناپسند شان را از انسان هاي ديگر پنهان مي کنند اما از من پنهان نمي کنند! وهو معهم ، خداوند مي فرمايد من که در همه جا با انسان ها هستم. وَهُوَ مَعَهُمْ إِذْ يبَيتُونَ مَا لاَ يرْضَي مِنَ الْقَوْلِ در آن زماني که حرف ناپسندي بر زبان مي آورند و يک حرفي را که نبايد به زبان بياورند مي گويند آيا نمي دانند که من در آن مکان حاضر و ناظرم وَکَانَ اللّهُ بِمَا يعْمَلُونَ مُحِيطًا ،خداوند متعال به هر چيزي احاطه دارد.

-        تحقير خداوند توسط انسان، عامل تحقير انسان توسط ذرات عالم

اگر انسان خداوند را تحقير نمايد و در برابر ديدگان خداوند معصيت نمايد و خداوند را به حساب نياورد و نوع نگاهش به خداوند اينگونه باشد، در اينصورت ذرات عالم انسان را تحقير خواهند کرد. در ذات اين عالم نهاده شده است که اگر کسي به جنگ با خداوند برخيزد و به خداوند نگاه حقيرانه اي داشته باشد عالم به او باديد حقارت خواهد نگريست. خداوند متعال در قرآن چه زيبا فرموده است « سَيصِيبُ الَّذِينَ أَجْرَمُواْ صَغَارٌ عِندَ اللّهِ وَعَذَابٌ شَدِيدٌ بِمَا کَانُواْ يمْکُرُونَ »( سوره انعام – آيه ١٢۴) صغار يعني حقارت، خداوند متعال مي فرمايد به آنها حقارت به زودي خواهد رسيد ، اما نه در چشم مردم بلکه در ديدگان خداوند به حقارت خواهند رسيد.    « صَغَارٌ عِندَ اللّهِ وَعَذَابٌ شَدِيدٌ بِمَا کَانُواْ يمْکُرُونَ » نتيجه مکر کردن با خداوند حقارت در نزد خداوند است و هم در دنيا هم در آخرت .

-        محاذات با حق حقيقت و روح نماز

حقيقت و روح نماز اين است که انسان به درجه اي برسد که  در محاذات خداوند رو در رو بايستد و با ايستادن در اين مقام سير او شروع مي شود  و در اسماء و صفات خداوندي سير مي کند.

نماز براي اين نيست که معاني کلمات از ذهن انسان بگذرد ،الفاظ نماز ابزار تخاطب با حق است. اينکه انسان در نماز احساس مي کند که در برابر خداوند ايستاده است، حقيقت نماز همين است  .انسان که در برابر خداوند قرار گرفت با توجه به اينکه به ذات احديت نمي تواند وقوف يابد، در اسماء و صفات خداوند سير خواهد نمود. در اين سير انسان ناخواسته شروع به مقايسه خواهد نمود و مي بيند که هيچ در برابر همه چيز ايستاده است و از اينجاست که دعا شروع مي شود چون هيچ از همه چيز طلب مي کند، عطش از اينجا شروع مي شود چون هيچ عطش دارد که به آن همه چيز نزديک شود. ريشه و کنه اين عطش در خلقت قرار داده شده است به همين علت در عالم خلقت و تکوين به اين عطش و تشنگي پاسخ مي دهند.

-       ميل به تقرّب به بزرگ در فطرت انسان

هيچ لذتي از لذات معنوي به اين حد نخواهد رسيد که انسان  به يک ذات و شخص و حقيقت بزرگِ بزرگ نزديک شود . ميل به بزرگ در فطرت انسان قرار داده شده است و انسان مجذوب بزرگ تر مي شود.از آنجا که ما بزرگ نديده ايم و با حقيقت بزرگي آشنا نيستيم و در زندگي با حقيقت بزرگي مواجه نيستيم معناي اين جمله را متوجه نمي شويم که در ميان لذات معنوي هيچ لذتي بالاتر از تقرّب به ذات بزرگ نيست. همين که انسان در برابر بزرگي ايستاد مي خواهدکه به آن نزديک شود. به نسبت بزرگي آن بزرگ عطش در انسان شکل مي گيرد. بي قراري از همين جا شکل مي گيرد و عشق و بي تابي اينجا خودش را نشان مي دهد.

-       عطش به حضرت حق ، عطش به لايتناهی

يک شخصيت هرچه که شأنش بالاتر باشد به همان اندازه در انسان عطش نزديکي به او ايجاد خواهد شد. گاهي انسان در حسرت است که اي کاش فقط يکبار جمال او را ببيند. عطش نسبت به شأن حضرت حق که شأن لايتناهي است  تمامي ندارد چون شأني که در برابر انسان قرار گرفته تمامي ندارد و لايتناهي است و انسان را گاهي به سمت بي قراري مي کشد و حتي گاهي انسان را به هلاکت مي کشاند. جناب شعيب سه بار چشمانش کور شد و خداوندمتعال به او فرمود شعيب تا به کي چشمان تو کور خواهد شد و من به تو آنرا باز خواهم گرداند؟  پاسخ داد خدايا، لست اصبر أو اراک؛ نمي توانم صبر کنم تا زماني که تو را ببينم!

-        عطش  لبيک خداوند به بنده

با اين سير در جمال و جلال حق تعالي  و مظاهر حق- که عالم مظاهر حق است – عطش روز به روز شدت خواهد گرفت و انسان به ديده ي رضا و به يک لبيک خداوند عطش خواهد داشت که او خدا را بخواند و خداوند لبيک بگويد. از ادعيه مشخص است که اگر کسي به خاطر اين عطش جان از بدنش خارج شود و بميرد جاي مذمت نيست. اين دعا را ياد بگيريدکه، وَ لَا تُهْلِکْنِي يا إِلَهِي غَمّاً حَتَّى تَسْتَجِيبَ لِي، وَ تُعَرِّفَنِي الْإِجَابَةَ فِي دُعَائِي ؛ خدايا مرا از غم نکش تا من آن يک لبيک تو را بشنوم!  چقدر زيباست، کجا شنيده ايد که عبد مولا را صدا بزند و مولا لبيک بگويد.

ترس و عشق تو کمند لطف ماست                  زير هر يا رب تو لبيکهاست

اين عطش باعث مي شود که انسان وارد يک عباداتي شود که اين عبادت ها گاهي خطرناک مي شوند. بعضي ها به رياضت هاي خيلي شديدي تن داده اند چرا؟ چرا دين ما جلوي بعضي از رياضت هاي شديد را گرفته است؟

اين آيه را با دقت بخوانيد«طه مَا أَنزَلْنَا عَلَيکَ الْقُرْآنَ لِتَشْقَى »( طه – آيه٢) پيامبر ،ما اين قرآن را بر تو نازل نکرديم  تا تو خودت را اينگونه به سختي و مشقت بياندازي. در تفسير اين آيه هر کسي چيزي گفته است. يک عده مي گويند همين که پيامبر( صلی الله علیه و آله)دعوتش را علني کرد و مشرکان مخالفت کردند، پيامبر( صلی الله عليه و آله)هضم نفس کردند و فرمودند که ايراد در من است و نفرمود که ايراد در اين جماعت است. مرحوم شاه آبادي مي فرمايند که پيامبر( صلی الله علیه و آله)فرمود که ايراد در من است و شروع به خودسازي و رياضت شديد نمود، خداوند متعال فرمود دست نگه دار، من اينگونه نگفته ام .اما قضيه از اين فرموده مرحوم شاه آبادي خيلي فراتر است.انسان هرچقدر که در جمال و جلال حق سير مي کند و هرچه بيشتر در محيط وحدت غرق مي شود

ظاهرش خشک لب به ساحل فقر             باطنش در محيط وحدت غرق

انسان هرچه بيشتر غرق مي شود مي بيند که هيچ است و اين موضوع دائماً شدت مي گيرد و مي خواهد که هر طور شده آن ديده ي رضا را بدست آورد« وَ رِضْوانٌ مِنَ اللَّهِ أَکْبَرُ »(توبه-آيه۷۲) و براي رسيدن به آن مقام به هر کاري دست بزند و  اين جاست که خداوند متعال مي فرمايد دست نگه دار و خودت را هلاک نکن.

-      ذرات عالم به عطش سالک طريق حق پاسخ مي دهند

خداوند متعال خودش مقدمه پيدايش اين عطش را فراهم و خودش ارزش اين عطش را مشخص کرده و خودش چاره ي اين عطش را تدبير نموده است و لذا ذرات عالم به اين عطش پاسخ مي گويند.نظام تکوين اين عطش را که مقدس ترين عطش هاست سيراب مي کند اما نه با آب هاي ظاهري ، چون با آب اين آتش فروکش نمي کند

مرا فرات زسر برگذشت و تشنه ترم

با آب فرات هم اين آتش خاموش نمي شود.

-     آب به دنبال تشنه مي گردد!

خداوند متعال آب رحمت و عنايتش را به گونه اي قرار داده است که آب به دنبال تشنه  مي رود. معمولاً تشنه به دنبال يافتن آب مي باشد اما در اين جا قضيه بر عکس است و آب رحمت و عنايت به دنبال تشنه مي گردد. «وَ لَوْ عَلِمَ اللَّهُ فيهِمْ خَيراً لَأَسْمَعَهُمْ»(انفال- آيه۲۳) ، خداوند متعال مي فرمايد اگر در کسي قابليت ديدم او را نگه مي دارم و رها نمي کنم

تشنگان گر آب جويند از جهان      آب هم جويد به عالم تشنگان

تشنه مي نالد که اي آب گوار      آب هم نالد که کو آن آب خوار

آن کسي که به دنبال آب مي گردد کجاست؟ صداي آب هم اين است:- اگر کسي بتواند حرف آب را بشنود-

بانگ آبم من بگوش تشنگان     همچو باران مي رسد از آسمان

به گفته ي مولوي همانگونه که از آسمان باران مي بارد نداي من آبم، به گوش تشنگان همانگونه مي رسد

برجه ای عاشق برآور اضطراب     بانگ آب و تشنه و آنگاه خواب

برجه، يعني تکان بخور.

تشنه مگر مي تواند بخوابد. کسي که خوابيده است معلوم است که عطش ندارد.

بانگ مي آيد که اي طالب بيا      جود محتاج گدايان چون گدا

جود مي جويد گدايان و ضعاف    همچو خوبان کآئينه جويند صاف

روي زيبا زآئينه زيبا شود            روي احسان از گدا پيدا شود

اين تشنگي را با يک روايت برايتان تصوير کنم .

در روايت آمده است که پيامبر( صلی الله عليه و آله)وقتي به رکوع مي رفتند اصحاب مي گفتند کي از رکوع بلند خواهدشد؟ و همين که پيامبر( صلی الله عليه و آله)به سجده مي رفتند مي گفتند کي از سجده بلند خواهد شد؟ يرکع حتي يقال متي يرفع رأسه؛ چه وقت سر از رکوع بر خواهد داشت؟ و يسجد حتي يقال متي يرفع رأسه؛ وقتي به سجده مي رفت مي گفتند چه موقع سر از سجده بلند خواهد کرد؟

-     غفلت ، عامل هلاکت سالک

يکي از علما مي فرمايد در خراسان در پشت بام حرم امام رضا( عليه السلام )شيخ حسنعلي اصفهاني به  سجده رفت آنگاه بارش برف شروع شد ولي او غرق در عالم علوي بود بحديکه برف تماماً روي او را پوشاند چقدر تعبير زيبايي است که اگر غفلت در جان و قلب سالک رخنه کند  هلاک خواهد شد. پيامبر( صلی الله عليه و آله)فرمود “تنام عيناي ولا ينام قلبي”چشمم مي خوابد ولي قلبم بيدار است.

-        ارحنا يا بلال!

وقتي صداي اذان براي نماز بلند مي شد فوراً رو به بلال مي نمود و مي فرمود”ارحنا يا بلال” ، اي کساني که يک عمر از نماز محروم بوده ايد و سر به مهر نرسانده ايد به اين زودي متوجه خواهيد شد که چه چيزي را از دست داده ايد، صبر کنيد الان شب تاريک است بگذاريد روز شود” عِنْدَ الْصَبَاح يحْمَدُ الْقُوْمُ الْسُّرَى” بگذاريد صبح سر بر آورد آنوقت متوجه خواهيد شد که چه چيري از دستتان رفته است.آنوقت خواهيد گفت که مي خواهيم به سجده بيافتيم؛ اما آيه ي قرآن را بخوانيد که ديگر امکان سجده وجود ندارد «يوم يکشف عن ساق و يدعون الي السجود فلايستطيعون»(قلم-آيه۴۲)و در هنگام نماز ببينيد چه غوغايي در عالم و چه قيامتي در وجود پيامبر( صلی الله عليه و آله)برپا مي شد که به بلال مي فرمود، ارحنا يا بلال؛ ما را راحت کن بلال! يعني اذان بگو تا ما وارد محاذات حق تعالي شويم  و با او نجوا کنيم .  همسر پيامبر مي گويد: کان اذا دخل وقتها ، همين که وقت نماز داخل مي شد، کأنّه لم يعرف اهلا و لا حميماً؛ گويي پيامبر( صلی الله عليه و آله)هيچ کس را نمي شناخت، نه اهل خودش را مي شناخت و نه همسر خود را مي شناخت و نه دوستانش را مي شناخت.

ببينيد کدام جاذبه رسول خدا( صلی الله عليه و آله) را برداشته و با خود برده است و چه خوب است که جذبه اي اينچنين انسان را با خود ببرد. بردني که بازگشتي ندارد. من ذا الذي ذاق حلاوت محبتک فرام منک بدلا و من ذا الذي انس بقربک فابتغي عنک حولا ؛ قيمت انسان با همين جذبه ها معلوم مي گردد.

خداوند با لطف و کرمش اين مقامات معنوي را به ما بچشاند.

 


 

 

 

خطبه دوم

بسم الله الرحمن الرحيم

 

خودم و همه عزيزان را به تقواي خداوند متعال دعوت مي کنم

-        تغيير همه چيز در يک چشم برهم زدن

انسان بايد بسيار هوشيار باشد چون در اين عالم در يک لحظه همه چيز تغيير مي کند. يا بهشتي مي شود ويا جهنمي. کافيست که انسان يک لحظه چشمش راببندد، همه چيز تمام مي شود و در عالم ديگر چشم باز خواهد کرد در آن عالم تمام جلوات با اين عالم فرق خواهد کرد. در روايت آمده مؤمن وقتي از دنيا مي رود و در قبر گذاشته مي شود هنوز کفن خشک نشده  با حورالعين معانقه مي کند.

-        ورود خوارج به جهنم قبل از خشک شدن عرق اسبانشان

پيامبر( صلی الله عليه و آله)به حضرت علي ( عليه السلام )خبر داد و فرمود يا علي با خوارج جنگ خواهي کرد کساني که از آنها کشته مي شوند هنوز عرق اسب هايشان خشک نشده وارد جهنم خواهند شد. يعني در يک لحظه تمام اوضاع به هم مي خورد.

-       سالم بيرون رفتن از دنيا نياز الان ما

چقدر ما بايد حساس باشيم که نياز و احتياج الان ما اين است که سالم از اين دنيا بيرون برويم.خواجه نصير طوسي مي گويد مايحتاج اليه في الحال مقدم ممن ما يحتاج اليه في المأل، اينکه انسان از دنيا بطور سالم خارج شود بسيار مهم است در خصوص رسول خدا آمده خرج من الدنيا خميصاو  ورد الاخره سليما. بر روي هرچه مصالحه مي کنيد بر روي اين موضوع مصالحه نکنيد. پشيماني آن پاياني ندارد. مي پرسند که کدام آيه قرآن از آيات ديگر سختر است، مي گويند هيچ آيه اي مانند اين آيه کمر انسان را نمي شکند« مَا يبَدَّلُ الْقَوْلُ لَدَي » (ق-آيه۲۹) خداوند مي فرمايد حرفي که در محضر من است ديگر تغيير نمي کند وقتي حکم شد ديگر کار تمام است و ديگر رهايي از آن نيست، ما يبدل القول لدي، خداوند مي فرمايد حرف من ديگر تغيير نمي کند هرچه انسان از وحشت اين آيه به اضطراب بيافتد، جا دارد.

-       سوم شعبان روز ميلاد امام حسين( عليه السلام)

سوم شعبان پيش رو ماست که مقارن با ميلاد حضرت ابا عبدالله الحسين ( عليه السلام )است . ما چطور مي توانيم در شأن حضرت صحبت کنيم. به صورت مفصل کتاب هايي نوشته شده است و صحبت هاي بسيار ي بيان شده است، عزيزان اگر مي خواهند به محضر اباعبدالله عرض ادب نماييد يک نوشته و کتاب در مورد سيره و شخصيت ايشان بخوانند. سنخيت از آنجا درست مي شود.

-        روز پاسدار و پاسداری از معالم دين

آن روز را روز پاسدار ناميده اند. ارزش يک پاسدار به آن چيزي است که مي خواهد از آن پاسداري نمايد. همه ما پاسداريم، اما از چه چيزي پاسداري مي کنيم. يک عده از مسائل شخصي پاسداري مي کنند ، نعوذبالله يک عده هم از مسائل حرامشان پاسداري مي کنند . اينکه روز ولادت حضرت امام حسين ( عليه السلام )را روز پاسدار ناميده اند براي اين است که بگويند پاسدار از آن حقيقتي محافظت و نگهباني و پاسداري مي کند که امام حسين ( عليه السلام )از آن پاسداري کرد.

امام حسين( عليه السلام )از چه چيزي پاسداري کرد؟

از معالم دين. لِنَرّدَّ المعالم من دينک؛

معالم دين کدامند؟

 • يکي تعهد اجتماعي است. تعهد اجتماعي يعني امر به معروف و نهي از منکر.
 • مورد ديگر امنيت انسان هاست. و يأمن المظلومون من عبادک.
 • مورد ديگر اصلاح شهرها است. حضرت فرمود مي خواهيم اصلاح في البلاد بکنيم.
 • فييء و بيت المال عادلانه توزيع شود. اين از معالم دين است که امام حسين ( عليه السلام )بر زبان آورده است.

قسط و عدل از معالم دين در روابط اجتماعي هستند. ما اينها را از کربلا مي خواهيم

 • عمل به حق و رويگرداني از باطل از معالم دين است.
 • ايستادن در برابر ظالم ،هرکس که باشد و سکوت نکردن از معالم دين است.
 • اينکه انسان جان بدهد ولي مجدو عزت اش را حفظ نمايد، از معالم دين است.
 • هيهات من الذله، از معالم دين است.و…

ما به اين فکر حسين ( عليه السلام )مي خواهيم لبيک بگوييم. وقتي مي گوييد لبيک يا حسين(ع)، يعني لبيک اللهم لبيک. چون حسين( عليه السلام )حرف شخصي که ندارد.

ابن عباس مي گويد وقتي حسين( عليه السلام )به کربلا مي رفت در خواب ديدم جبرئيل در کنار کعبه دستان حسين ( عليه السلام )را گرفته است و ندا مي کند : هلموا الى بيعه الله ؛ مردم بيائيد با خدا بيعت کنيد. دست حسين( عليه السلام )همان دست خداست.

-        آنچه از معالم دين نيست:

 • معالم دين را بياموزيد. معالم دين عکس امام حسين ( عليه السلام )نيست که بر سر مجالس قرار بدهيم
 • گريه موسمي ار معالم دين نيست که فقط ده روز براي امام حسين( عليه السلام )گريه بکنيم.
 • معالم دين فقط ده روز پيراهن مشکي پوشيدن نيست.
 • معالم دين يک ارادت احساسي نيست.
 • معالم دين اين نيست که در ده  روز محرم آهنگ موبايلتان را تغيير دهيد و بعد که تمام شد با حسين ( عليه السلام )خداحافظي کنيد.
 • معالم دين اين نيست که حسين را در حسينيه حبس کنيد همچنانکه ميسحي ها  مسيح را در کليسا حبس مي کنند و سکولارهاي  مسلمان خدا را در مسجد. حسين مي خواست حکومت تشکيل دهد.

حسين( عليه السلام ) سير کننده در مسير پدر و جدش به جهت تشکيل حکومت است.

بعضي افراد مي گويند سياست نبايد با قضيه ي کربلا و عزاداري قاطي شود. مصيبت  اصلي ما همين موضوع است. امام حسين ( عليه السلام )وقتي به کربلا مي رفتند فرمود که من ، اسيروا بسيره جدي و ابي؛ من مي خواهم راه جدم و پدرم را بروم. جدش چکار کرد؟ جدش در مدينه حکومت تشکيل داد وحال آن عده مي گويند که دين با سياست کاري ندارد. علي( عليه السلام)در مدينه و کوفه سيره ي پيامبر( صلی الله عليه و آله)را ادامه داد و حکومت تشکيل داد.اصلاً خود حضرت مسلم چرا از مردم کوفه بيعت گرفت؟ به اين دليل بود که مي خواستند حکومت تشکيل بدهند اما حکومت صالحان ، رهبريت صالح در رأس هرم قدرت جامعه قرار بگيرد اين بالاترين معالم دين است.

از خداوند متعال مي خواهيم که اين روز را بر پاسداران عزيز مبارک کند و الگوي عزيزان اباعبدالله الحسين( عليه السلام )باشد همچنانکه الگوي انقلاب اسلامي عاشوري حسين( عليه السلام)است.

به جانبازان عزيز هم روز جانباز را تبريک مي گوييم و در شأن جانبازان عزيز همين بس که حضرت امام فرمود: جانباز همان شهيدي است که بقاياي پيکرش در عالم خاک جا مانده است.

بنده از همين جا عرض ادب مي کنم به خانواده معظم جانبازان.

 

-        امام خميني و احياي اسلام ناب محمدي( صلی الله علیه و آله)

در سالروز رحلت حضرت امام خمينيره قرار گرفته ايم.

امام در داخل و خارج کار بي نظيري انجام داد.در داخل کشور حاکميت ملي و اقتدار و عزت ملي ما را احياء نمود و درخارج از کشور حضرت امام سردمدار بيداري اسلامي و احياگر اسلام ناب محمدي( صلی الله عليه و آله)شدند.

حضرت امام ديد که کشورها را دو قسمت کرده اند. يک عده سلطه گر  و يک عده بيچاره هم سلطه پذير. يک عده فرمانده و يک عده هم فرمانبر. امام ديد که امت اسلامي با عقب ماندگي وحشتناک در اردوگاه سلطه پذيران افتاده و فرمانبر شده است و  اراده و آينده درخشاني ندارد. پيامبر( صلی الله عليه و آله)فرمود که من مبعوث شده ام تا شما را بر روي زمين سلطان و ملوک کنم؛ بعثت لاجعلکم ملوکا علي الارض. اما به جاي آن امت مملوک شده اند.

-     صف کشيدن جبهه باطل در برابر اسلام ناب محمدي( صلی الله علیه و آله)

امام خواستند که کاري بکنند ديد که بيرون آوردن  اين لقمه چرب از دهان گرگ هاي گرسنه کار آساني نيست. حوزه تمدن اسلامي مانند يک حيوان شيرده شده که شيرش را مي دوشند و استکبار جهاني اين پستان پر شير را رها نخواهد کرد و تمام قد در برابر امام خواهد ايستاد. خوب دقت کنيد در خاورميانه هرچه گرفتاري به وجود آمده بعد از انقلاب اسلامي بوده است. دخالت نظامي در منطقه بعد از انقلاب اسلامي صورت گرفت. ۸سال جنگ تحميلي بعد از  انقلاب اتفاق افتاد. گروهاي خطرناک سلفي و تکفيري که ايجاد نمودند و طائفي گري براه انداختند همه بعد از انقلاب بوده است. جريان ناسيوناليسم افراطي بعد از انقلاب مانند قارچ سبز شدند. همه اينها در برابر فکر امام صف کشيدند و فهميدند که فکر امام براي آنها بسيار خطرناک است. امام با هوش فوق العاده متوجه شد که اگر بخواهند او را بزنند با مذهب عليه مذهب اقدام خواهند نمود همانگونه که در صدر اسلام اين کار را کردند و اسلام را در برابر اسلام قرار دادند و در طول تاريخ نيز با قرار دادن مذهب در برابر مذهب و با ايجاد اختلافات مذهبي حوزه تمدن اسلامي را زمين گير کرده اند.

-       شاهکار امام در شفاف سازي جبهه اسلام ناب و اسلام آمريکايی

اگر از شما پرسيدند بزرگترين شاهکار حضرت امام چه بود بگوييد اين  که اسلام را به دو قسم تقسيم نمود. يکي اسلام امريکايي و يکي هم اسلام ناب محمدي( صلی الله علیه و آله).

حضرت امام آستين همت بالا زد و شاخصه هاي اين اسلام ناب را تبيين نمود و يک تابلوي با عظمتي بر سر راه قرار داد تا امت گمراه نشود و راه را به خطا نرود و به درگيري داخلي گرفتار نشود. بر گردن ما دين است که در اين خصوص کار عملي و تبليغي بکنيم،سمينارها و نشست هاي علمي برگزار کنيم کنفرانس بگذاريم، مقالات بنويسيم و تريبون ها برپا کنيم و به دنيا شاخص هاي اسلام ناب محمدي( صلی الله عليه و آله)را بشناسانيم.

مقام معظم رهبري که اين هفته بيان فرمود گاهي سازش را با تهمت جنگ طلبي مي خواهند تئوريزه نمايند دقيقا به يکي از شاخص هاي اسلام ناب مد نظر حضرت امام اشاره داشتند.

حضرت امام به چه منظور اين کار را انجام دادند؟ به اين دليل که ديدند رئيس جمهور امريکا دارد از اسلام حرف مي زند، بوش از اسلام سخن مي گويد، ريگان از اسلام سخن مي گويد، کلينتون از اسلام سخن مي گويد. پادشاهان خائن از اسلام حرف مي زنند، صدام از اسلام سخن مي گويد. بلکه از همه اينها بالاتر در عالم اسلام يک شياد و قصاب  و يک شيطاني است که دست شيطان را از پشت بسته و سالهاست به جان ازبکستان افتاده است و در ازبکستان اجازه نفس کشيدن نمي دهد و رئيس جمهور ازبکستان است و نامش اسلام کريم اف است. او گفته  که در دنيا هرچه که از اسلام سخن مي گويند همه اشتباه است  و اسلام منم!

از طرف ديگر امام ديدند که گروه ها و دولتهايي به وجود آورده اند که به شدت  با مصالح کلان امت اسلامي مخالفت ونفرت دنيا را به عالم اسلام ايجاد مي کنند. امام اينجا متوجه شدند که به نام  اسلام فتنه ها به وجود خواهد آمد . عجيب است که اوباما اين هفته به افغانستان آمد و گفت اين همه کشته داديم و ميلياردها دلار خرج کرديم تا در افغاستان دخترها بتوانند به مدرسه بروند. اشاره به کار طالبان دارد که به نام اسلام مي گويند که رفتن دختر ها به مدرسه و درس خواندن آنها حرام است. امام دانست که اين تعاريف از اسلام و اين گروه سازي ها به نام اسلام جان اسلام و انرژي امت اسلامي را خواهد گرفت و امت با يکديگر درگير خواهند شد و باعث خواهد شد که امت فشل شود.

-        قرار دادن دين در برابر دين و مذهب عليه مذهب، توطئه دشمن

هر وقت دين را در مقابل دين قرار داده اند موفق بوده اند و موفق ترين پروژه را در زمان ما انجام دادند و دين را در برابر دين و اسلام را در برابر اسلام قرار دادند. در زمان ما دشمن يک شاهکار بزرگي کرد آنها آمدند بهار اسلامي را به جنگ شيعه و سني تبديل کردند. بهار اسلامي با انقلاب هاي پي درپي شروع شده بود ولي دشمن فوراً وارد ميدان شد و آنرا به جنگ شيعه و سني تبديل نمود. اسلام و مسلمانان در اين درگيري هاي مذهبي ضربه بسيار شديدي خوردند آنها اسلام هراسي را به شدت تشديد و نسبت به اصل دينداري و مذهب نفرت ايجاد کردند. الان گفته مي شود الحاد و بي ديني در عربستان از هر جا بيشتر است. انرژي عالم اسلام را هدر دادند. براي اسرائيل حاشيه ي امنيت ايجاد کردند.نفرت ابدي در دل مسلمانان کاشتند. کارگزاران آنها گمان نکنيد فقط القاعده و داعش و طالبان ، النصره، بوکوحرام هستند که مانند قارچ سبز شده اند ، نه، بلکه شاهان بزرگ، مزدوري آنها را کردند. امثال مرسي را هم به خطا انداخته و در تور خودگرفتار کردند ولي با افتادن در دام سلفي ها، اخوان المسلمين را با خاک يکسان کرد.

-       قره باغ را رها کرده و براي دفاع از اکراين و سوريه مي جنگند!

در کنار گوش ما در آذربايجان هم اينکار را کردند و چند صد نفر جوان تکفيري را به سوريه اعزام کردند . در آذربايجان يک گروهي است به فرماندهي فردي به نام ابويحيي.اين گروه در عرض سه ماه شصت جوان سني را از آذربايجان به سوريه برده است و اين جوان هاي سني سلفي قره باغ را رها کرده اند و از آن دفاع نمي کنند و مي گويند مي رويم به سوريه تا با شيعه بجنگم ،دشمن ما شيعه ها هستند نه ارمني ها!

در اکراين به اندازه جمعيت اردبيل ، آذري زندگي مي کند. اين آذري ها جمع شدند و گفتند اکراين دومين مملکت ماست و جانمان را مي دهيم و از خاک اکراين دفاع  مي کنيم و در برابر جدايي طلب ها خواهيم ايستاد. من در اينجا يک سوال مي پرسم که چگونه است که جوانان آذربايجاني از قره باغ حمايت نمي کنند اما مي گويند که بايد از خاک اکراين و سوريه دفاع بکنيم؟ اين سوال ما از حکومت آذربايجان است.هر کسي  که انگيزه جوانان آذري براي حضور در قره باغ را از بين برده اومسؤول اشغال خاک آذربايجان توسط ارمني هاست.

-        کانال هاي ماهواره اي و دامن زدن به اختلافات شيعه و سنی

دشمن به اين حد هم کفايت نکرد و کانال هايي ايجاد نمود واين کانال هاي ماهواره اي به نام شيعه به بزرگان اهل سنت اهانت مي کنند و به نام سني به مقدسات و بزرگان شيعه اهانت مي کنند، آيت الله سيستاني را تکفير مي کنند و به امامان ما همه نوع  اهانت مي کنند. اين کانال ها کاري کردند که از هشتاد کشور جوانان آمدند به سوريه براي اينکه شيعه بکشند. ببينيد دشمن موفق عمل کرده است يا نه؟ ببينيد شاهکار است يا نه؟

متاسفانه از استان ما يک نفر از اهل سنت مواد منفجره را به خود بسته و وارد پاسگاه هاي عراق شده است و خودش را منفجر کرده است و به جهنم واصل شده وتني چند از اهل شهادتين را به شهادت رسانده و به من خبر رسيده که پدرش سرگردان بيابان شده و مي گويد پسر من را با ۳۱ سال سن، چه کسي اينگونه عقلش را دزديد؟ از اردبيل کوچ کرده بودند و در ويزنه ي گيلان سکونت داشتند. نيروهاي امنيتي بدانند کساني که او را تحريک کردند در کشور ما و در منطقه ما هستند و شما بايد هوشيار باشيد.

اين شبکه هاي جهاني از کجا راه مي افتند و چه کساني هزينه آنها را تأمين مي کنند؟

استوديو و ايستگاه آنها در انگلستان و امريکا  است. آيا مي دانيد که فدک تي وي کجا مستقر است؟ ياسر الحبيب در حومه لندن در دهکده فالمر لندن در گران قيمت ترين نقطه مستقر است، اين پول را چه کسي به او داده و او کليسايي را خريداري کرده و يک طرف آنرا مسجد و طرف ديگر را ايستگاه تلوبزيوني کرده است.

شبکه ی  وصال فارسی که فحشي  نيست که به امامان نداده باشد در لندن مستقر است.

اينها در برابر اسلام ناب ايستاده اند و براي اسرائيل امنيت ايجاد کرده اند و شادمان هستند که در عالم اسلام برادر کشي راه انداخته اند. وظيفه ي بزرگ ما اين است که مشخصات و شاخصه هاي اسلام ناب را که حضرت امام فرموده براي دنيا بيان کنيم. در دوراني که مرجعيت علمي کنار زده شده کار امت بسيار سخت است.

-       ياري پيامبر( صلی الله عليه و آله)در ماه شعبان با روزه داری

روزه ي شعبان را از دست ندهيد. براي هر روز آن يک ثواب خاصي وجود دارد.يک روز روزه گرفتن در شعبان مقام خاص خود را دارد دو روز ثواب خاص خودش را و سه روز مقامي بالاتر را  وهکذا و اين مقامات در روايات ذکر شده است. پيامبر( صلی الله عليه و آله)فرمود مرا ياري کنيد با روزه گرفتن و شعبان ماه من است. آميرزا جواد آقا ملکي تبريزي مي فرمايد من باور نمي کنم با يک روز يا دو روز روزه گرفتن کمک به پيامبر( صلی الله عليه و آله)صدق بکند. اگر مي خواهيد به پيامبر( صلی الله عليه و آله)کمک کنيد سعي کنيد در اين ماه روزه ي بيشتري بگيريد

ان شا الله خداوندمتعال ما را با استعداد و طهارت و پاکيزگي در  مهماني با عظمتش که ماه رمضان است حاضر نمايد.

خطبه اول

 

خودم و همه عزيزان را به تقواي خداوند متعال دعوت مي نمايم.

 

-        اعتقاد به هومعکم أينما کنتم، مقدمه تقوا

يکي از بزرگترين عوامل و مقدمه هاي تقوا  اين است که انسان خودش را هميشه در محضر خداوند  متعال و در برابر ديدگان او بداند. امام صادق ( عليه السلام )به فردي به نام اسحاق فرمود:”يا اسحاق خف الله کأنّک تراه ” از خدا بترس همانگونه که کأنّه خدا را مي بيني. “و ان کنت لا تراه” اگر تو خدا را نمي بيني “فإنّه يراک” اگر انسان به اين مقام نرسد که در هر جا و با چشم دل خداوند متعال را ببيند، حداقل اين اعتقاد را نبايد از دست بدهد که خداوند متعال انسان را مي بيند.”و أن کنت تراه أنّه لا يراک ” اگر اعتقاد انسان اين باشد که خدا او را نمي بيند”فقد کفرت” دچار کفر شده است.”و إن کنت تعلم أنّه يراک” اگر اعتقاد انسان اين باشد که خداوند او را مي بيند “ثم برزت له بالمعصيه” اما در معرض ديد خداوند هتاکي و معصيت بکند “فقد جعلته من أهون الناظرين عليک” با اين کار ،انسان خداوند را از همه ناظرين بي ارزش تر قرار داده است. انسان در برابر ديدگان يک فرد ديگر مواظبت مي کند که خطايي  انجام ندهد و لي در برابر ديدگان خداوند هتک حرمت مي نمايد.

-      احاطه خداوند بر کل امور

خداوند اين مسئله را در قرآن به شکلي عالي بيان فرموده است« يسْتَخْفُونَ مِنَ النَّاسِ وَلاَ يسْتَخْفُونَ مِنَ اللّهِ وَهُوَ مَعَهُمْ إِذْ يبَيتُونَ مَا لاَ يرْضَي مِنَ الْقَوْلِ وَکَانَ اللّهُ بِمَا يعْمَلُونَ مُحِيطًا »( نسا – آيه ١٠٨) خداوند گلايه مي کند که بعضي ها کارهاي ناپسند شان را از انسان هاي ديگر پنهان مي کنند اما از من پنهان نمي کنند! وهو معهم ، خداوند مي فرمايد من که در همه جا با انسان ها هستم. وَهُوَ مَعَهُمْ إِذْ يبَيتُونَ مَا لاَ يرْضَي مِنَ الْقَوْلِ در آن زماني که حرف ناپسندي بر زبان مي آورند و يک حرفي را که نبايد به زبان بياورند مي گويند آيا نمي دانند که من در آن مکان حاضر و ناظرم وَکَانَ اللّهُ بِمَا يعْمَلُونَ مُحِيطًا ،خداوند متعال به هر چيزي احاطه دارد.

-        تحقير خداوند توسط انسان، عامل تحقير انسان توسط ذرات عالم

اگر انسان خداوند را تحقير نمايد و در برابر ديدگان خداوند معصيت نمايد و خداوند را به حساب نياورد و نوع نگاهش به خداوند اينگونه باشد، در اينصورت ذرات عالم انسان را تحقير خواهند کرد. در ذات اين عالم نهاده شده است که اگر کسي به جنگ با خداوند برخيزد و به خداوند نگاه حقيرانه اي داشته باشد عالم به او باديد حقارت خواهد نگريست. خداوند متعال در قرآن چه زيبا فرموده است « سَيصِيبُ الَّذِينَ أَجْرَمُواْ صَغَارٌ عِندَ اللّهِ وَعَذَابٌ شَدِيدٌ بِمَا کَانُواْ يمْکُرُونَ »( سوره انعام – آيه ١٢۴) صغار يعني حقارت، خداوند متعال مي فرمايد به آنها حقارت به زودي خواهد رسيد ، اما نه در چشم مردم بلکه در ديدگان خداوند به حقارت خواهند رسيد.    « صَغَارٌ عِندَ اللّهِ وَعَذَابٌ شَدِيدٌ بِمَا کَانُواْ يمْکُرُونَ » نتيجه مکر کردن با خداوند حقارت در نزد خداوند است و هم در دنيا هم در آخرت .

-        محاذات با حق حقيقت و روح نماز

حقيقت و روح نماز اين است که انسان به درجه اي برسد که  در محاذات خداوند رو در رو بايستد و با ايستادن در اين مقام سير او شروع مي شود  و در اسماء و صفات خداوندي سير مي کند.

نماز براي اين نيست که معاني کلمات از ذهن انسان بگذرد ،الفاظ نماز ابزار تخاطب با حق است. اينکه انسان در نماز احساس مي کند که در برابر خداوند ايستاده است، حقيقت نماز همين است  .انسان که در برابر خداوند قرار گرفت با توجه به اينکه به ذات احديت نمي تواند وقوف يابد، در اسماء و صفات خداوند سير خواهد نمود. در اين سير انسان ناخواسته شروع به مقايسه خواهد نمود و مي بيند که هيچ در برابر همه چيز ايستاده است و از اينجاست که دعا شروع مي شود چون هيچ از همه چيز طلب مي کند، عطش از اينجا شروع مي شود چون هيچ عطش دارد که به آن همه چيز نزديک شود. ريشه و کنه اين عطش در خلقت قرار داده شده است به همين علت در عالم خلقت و تکوين به اين عطش و تشنگي پاسخ مي دهند.

-       ميل به تقرّب به بزرگ در فطرت انسان

هيچ لذتي از لذات معنوي به اين حد نخواهد رسيد که انسان  به يک ذات و شخص و حقيقت بزرگِ بزرگ نزديک شود . ميل به بزرگ در فطرت انسان قرار داده شده است و انسان مجذوب بزرگ تر مي شود.از آنجا که ما بزرگ نديده ايم و با حقيقت بزرگي آشنا نيستيم و در زندگي با حقيقت بزرگي مواجه نيستيم معناي اين جمله را متوجه نمي شويم که در ميان لذات معنوي هيچ لذتي بالاتر از تقرّب به ذات بزرگ نيست. همين که انسان در برابر بزرگي ايستاد مي خواهدکه به آن نزديک شود. به نسبت بزرگي آن بزرگ عطش در انسان شکل مي گيرد. بي قراري از همين جا شکل مي گيرد و عشق و بي تابي اينجا خودش را نشان مي دهد.

-       عطش به حضرت حق ، عطش به لايتناهی

يک شخصيت هرچه که شأنش بالاتر باشد به همان اندازه در انسان عطش نزديکي به او ايجاد خواهد شد. گاهي انسان در حسرت است که اي کاش فقط يکبار جمال او را ببيند. عطش نسبت به شأن حضرت حق که شأن لايتناهي است  تمامي ندارد چون شأني که در برابر انسان قرار گرفته تمامي ندارد و لايتناهي است و انسان را گاهي به سمت بي قراري مي کشد و حتي گاهي انسان را به هلاکت مي کشاند. جناب شعيب سه بار چشمانش کور شد و خداوندمتعال به او فرمود شعيب تا به کي چشمان تو کور خواهد شد و من به تو آنرا باز خواهم گرداند؟  پاسخ داد خدايا، لست اصبر أو اراک؛ نمي توانم صبر کنم تا زماني که تو را ببينم!

-        عطش  لبيک خداوند به بنده

با اين سير در جمال و جلال حق تعالي  و مظاهر حق- که عالم مظاهر حق است – عطش روز به روز شدت خواهد گرفت و انسان به ديده ي رضا و به يک لبيک خداوند عطش خواهد داشت که او خدا را بخواند و خداوند لبيک بگويد. از ادعيه مشخص است که اگر کسي به خاطر اين عطش جان از بدنش خارج شود و بميرد جاي مذمت نيست. اين دعا را ياد بگيريدکه، وَ لَا تُهْلِکْنِي يا إِلَهِي غَمّاً حَتَّى تَسْتَجِيبَ لِي، وَ تُعَرِّفَنِي الْإِجَابَةَ فِي دُعَائِي ؛ خدايا مرا از غم نکش تا من آن يک لبيک تو را بشنوم!  چقدر زيباست، کجا شنيده ايد که عبد مولا را صدا بزند و مولا لبيک بگويد.

ترس و عشق تو کمند لطف ماست                  زير هر يا رب تو لبيکهاست

اين عطش باعث مي شود که انسان وارد يک عباداتي شود که اين عبادت ها گاهي خطرناک مي شوند. بعضي ها به رياضت هاي خيلي شديدي تن داده اند چرا؟ چرا دين ما جلوي بعضي از رياضت هاي شديد را گرفته است؟

اين آيه را با دقت بخوانيد«طه مَا أَنزَلْنَا عَلَيکَ الْقُرْآنَ لِتَشْقَى »( طه – آيه٢) پيامبر ،ما اين قرآن را بر تو نازل نکرديم  تا تو خودت را اينگونه به سختي و مشقت بياندازي. در تفسير اين آيه هر کسي چيزي گفته است. يک عده مي گويند همين که پيامبر( صلی الله علیه و آله)دعوتش را علني کرد و مشرکان مخالفت کردند، پيامبر( صلی الله عليه و آله)هضم نفس کردند و فرمودند که ايراد در من است و نفرمود که ايراد در اين جماعت است. مرحوم شاه آبادي مي فرمايند که پيامبر( صلی الله علیه و آله)فرمود که ايراد در من است و شروع به خودسازي و رياضت شديد نمود، خداوند متعال فرمود دست نگه دار، من اينگونه نگفته ام .اما قضيه از اين فرموده مرحوم شاه آبادي خيلي فراتر است.انسان هرچقدر که در جمال و جلال حق سير مي کند و هرچه بيشتر در محيط وحدت غرق مي شود

ظاهرش خشک لب به ساحل فقر             باطنش در محيط وحدت غرق

انسان هرچه بيشتر غرق مي شود مي بيند که هيچ است و اين موضوع دائماً شدت مي گيرد و مي خواهد که هر طور شده آن ديده ي رضا را بدست آورد« وَ رِضْوانٌ مِنَ اللَّهِ أَکْبَرُ »(توبه-آيه۷۲) و براي رسيدن به آن مقام به هر کاري دست بزند و  اين جاست که خداوند متعال مي فرمايد دست نگه دار و خودت را هلاک نکن.

-      ذرات عالم به عطش سالک طريق حق پاسخ مي دهند

خداوند متعال خودش مقدمه پيدايش اين عطش را فراهم و خودش ارزش اين عطش را مشخص کرده و خودش چاره ي اين عطش را تدبير نموده است و لذا ذرات عالم به اين عطش پاسخ مي گويند.نظام تکوين اين عطش را که مقدس ترين عطش هاست سيراب مي کند اما نه با آب هاي ظاهري ، چون با آب اين آتش فروکش نمي کند

مرا فرات زسر برگذشت و تشنه ترم

با آب فرات هم اين آتش خاموش نمي شود.

-     آب به دنبال تشنه مي گردد!

خداوند متعال آب رحمت و عنايتش را به گونه اي قرار داده است که آب به دنبال تشنه  مي رود. معمولاً تشنه به دنبال يافتن آب مي باشد اما در اين جا قضيه بر عکس است و آب رحمت و عنايت به دنبال تشنه مي گردد. «وَ لَوْ عَلِمَ اللَّهُ فيهِمْ خَيراً لَأَسْمَعَهُمْ»(انفال- آيه۲۳) ، خداوند متعال مي فرمايد اگر در کسي قابليت ديدم او را نگه مي دارم و رها نمي کنم

تشنگان گر آب جويند از جهان      آب هم جويد به عالم تشنگان

تشنه مي نالد که اي آب گوار      آب هم نالد که کو آن آب خوار

آن کسي که به دنبال آب مي گردد کجاست؟ صداي آب هم اين است:- اگر کسي بتواند حرف آب را بشنود-

بانگ آبم من بگوش تشنگان     همچو باران مي رسد از آسمان

به گفته ي مولوي همانگونه که از آسمان باران مي بارد نداي من آبم، به گوش تشنگان همانگونه مي رسد

برجه ای عاشق برآور اضطراب     بانگ آب و تشنه و آنگاه خواب

برجه، يعني تکان بخور.

تشنه مگر مي تواند بخوابد. کسي که خوابيده است معلوم است که عطش ندارد.

بانگ مي آيد که اي طالب بيا      جود محتاج گدايان چون گدا

جود مي جويد گدايان و ضعاف    همچو خوبان کآئينه جويند صاف

روي زيبا زآئينه زيبا شود            روي احسان از گدا پيدا شود

اين تشنگي را با يک روايت برايتان تصوير کنم .

در روايت آمده است که پيامبر( صلی الله عليه و آله)وقتي به رکوع مي رفتند اصحاب مي گفتند کي از رکوع بلند خواهدشد؟ و همين که پيامبر( صلی الله عليه و آله)به سجده مي رفتند مي گفتند کي از سجده بلند خواهد شد؟ يرکع حتي يقال متي يرفع رأسه؛ چه وقت سر از رکوع بر خواهد داشت؟ و يسجد حتي يقال متي يرفع رأسه؛ وقتي به سجده مي رفت مي گفتند چه موقع سر از سجده بلند خواهد کرد؟

-     غفلت ، عامل هلاکت سالک

يکي از علما مي فرمايد در خراسان در پشت بام حرم امام رضا( عليه السلام )شيخ حسنعلي اصفهاني به  سجده رفت آنگاه بارش برف شروع شد ولي او غرق در عالم علوي بود بحديکه برف تماماً روي او را پوشاند چقدر تعبير زيبايي است که اگر غفلت در جان و قلب سالک رخنه کند  هلاک خواهد شد. پيامبر( صلی الله عليه و آله)فرمود “تنام عيناي ولا ينام قلبي”چشمم مي خوابد ولي قلبم بيدار است.

-        ارحنا يا بلال!

وقتي صداي اذان براي نماز بلند مي شد فوراً رو به بلال مي نمود و مي فرمود”ارحنا يا بلال” ، اي کساني که يک عمر از نماز محروم بوده ايد و سر به مهر نرسانده ايد به اين زودي متوجه خواهيد شد که چه چيزي را از دست داده ايد، صبر کنيد الان شب تاريک است بگذاريد روز شود” عِنْدَ الْصَبَاح يحْمَدُ الْقُوْمُ الْسُّرَى” بگذاريد صبح سر بر آورد آنوقت متوجه خواهيد شد که چه چيري از دستتان رفته است.آنوقت خواهيد گفت که مي خواهيم به سجده بيافتيم؛ اما آيه ي قرآن را بخوانيد که ديگر امکان سجده وجود ندارد «يوم يکشف عن ساق و يدعون الي السجود فلايستطيعون»(قلم-آيه۴۲)و در هنگام نماز ببينيد چه غوغايي در عالم و چه قيامتي در وجود پيامبر( صلی الله عليه و آله)برپا مي شد که به بلال مي فرمود، ارحنا يا بلال؛ ما را راحت کن بلال! يعني اذان بگو تا ما وارد محاذات حق تعالي شويم  و با او نجوا کنيم .  همسر پيامبر مي گويد: کان اذا دخل وقتها ، همين که وقت نماز داخل مي شد، کأنّه لم يعرف اهلا و لا حميماً؛ گويي پيامبر( صلی الله عليه و آله)هيچ کس را نمي شناخت، نه اهل خودش را مي شناخت و نه همسر خود را مي شناخت و نه دوستانش را مي شناخت.

ببينيد کدام جاذبه رسول خدا( صلی الله عليه و آله) را برداشته و با خود برده است و چه خوب است که جذبه اي اينچنين انسان را با خود ببرد. بردني که بازگشتي ندارد. من ذا الذي ذاق حلاوت محبتک فرام منک بدلا و من ذا الذي انس بقربک فابتغي عنک حولا ؛ قيمت انسان با همين جذبه ها معلوم مي گردد.

خداوند با لطف و کرمش اين مقامات معنوي را به ما بچشاند.

 


 

 

 

خطبه دوم

بسم الله الرحمن الرحيم

 

خودم و همه عزيزان را به تقواي خداوند متعال دعوت مي کنم

-        تغيير همه چيز در يک چشم برهم زدن

انسان بايد بسيار هوشيار باشد چون در اين عالم در يک لحظه همه چيز تغيير مي کند. يا بهشتي مي شود ويا جهنمي. کافيست که انسان يک لحظه چشمش راببندد، همه چيز تمام مي شود و در عالم ديگر چشم باز خواهد کرد در آن عالم تمام جلوات با اين عالم فرق خواهد کرد. در روايت آمده مؤمن وقتي از دنيا مي رود و در قبر گذاشته مي شود هنوز کفن خشک نشده  با حورالعين معانقه مي کند.

-        ورود خوارج به جهنم قبل از خشک شدن عرق اسبانشان

پيامبر( صلی الله عليه و آله)به حضرت علي ( عليه السلام )خبر داد و فرمود يا علي با خوارج جنگ خواهي کرد کساني که از آنها کشته مي شوند هنوز عرق اسب هايشان خشک نشده وارد جهنم خواهند شد. يعني در يک لحظه تمام اوضاع به هم مي خورد.

-       سالم بيرون رفتن از دنيا نياز الان ما

چقدر ما بايد حساس باشيم که نياز و احتياج الان ما اين است که سالم از اين دنيا بيرون برويم.خواجه نصير طوسي مي گويد مايحتاج اليه في الحال مقدم ممن ما يحتاج اليه في المأل، اينکه انسان از دنيا بطور سالم خارج شود بسيار مهم است در خصوص رسول خدا آمده خرج من الدنيا خميصاو  ورد الاخره سليما. بر روي هرچه مصالحه مي کنيد بر روي اين موضوع مصالحه نکنيد. پشيماني آن پاياني ندارد. مي پرسند که کدام آيه قرآن از آيات ديگر سختر است، مي گويند هيچ آيه اي مانند اين آيه کمر انسان را نمي شکند« مَا يبَدَّلُ الْقَوْلُ لَدَي » (ق-آيه۲۹) خداوند مي فرمايد حرفي که در محضر من است ديگر تغيير نمي کند وقتي حکم شد ديگر کار تمام است و ديگر رهايي از آن نيست، ما يبدل القول لدي، خداوند مي فرمايد حرف من ديگر تغيير نمي کند هرچه انسان از وحشت اين آيه به اضطراب بيافتد، جا دارد.

-       سوم شعبان روز ميلاد امام حسين( عليه السلام)

سوم شعبان پيش رو ماست که مقارن با ميلاد حضرت ابا عبدالله الحسين ( عليه السلام )است . ما چطور مي توانيم در شأن حضرت صحبت کنيم. به صورت مفصل کتاب هايي نوشته شده است و صحبت هاي بسيار ي بيان شده است، عزيزان اگر مي خواهند به محضر اباعبدالله عرض ادب نماييد يک نوشته و کتاب در مورد سيره و شخصيت ايشان بخوانند. سنخيت از آنجا درست مي شود.

-        روز پاسدار و پاسداری از معالم دين

آن روز را روز پاسدار ناميده اند. ارزش يک پاسدار به آن چيزي است که مي خواهد از آن پاسداري نمايد. همه ما پاسداريم، اما از چه چيزي پاسداري مي کنيم. يک عده از مسائل شخصي پاسداري مي کنند ، نعوذبالله يک عده هم از مسائل حرامشان پاسداري مي کنند . اينکه روز ولادت حضرت امام حسين ( عليه السلام )را روز پاسدار ناميده اند براي اين است که بگويند پاسدار از آن حقيقتي محافظت و نگهباني و پاسداري مي کند که امام حسين ( عليه السلام )از آن پاسداري کرد.

امام حسين( عليه السلام )از چه چيزي پاسداري کرد؟

از معالم دين. لِنَرّدَّ المعالم من دينک؛

معالم دين کدامند؟

 • يکي تعهد اجتماعي است. تعهد اجتماعي يعني امر به معروف و نهي از منکر.
 • مورد ديگر امنيت انسان هاست. و يأمن المظلومون من عبادک.
 • مورد ديگر اصلاح شهرها است. حضرت فرمود مي خواهيم اصلاح في البلاد بکنيم.
 • فييء و بيت المال عادلانه توزيع شود. اين از معالم دين است که امام حسين ( عليه السلام )بر زبان آورده است.

قسط و عدل از معالم دين در روابط اجتماعي هستند. ما اينها را از کربلا مي خواهيم

 • عمل به حق و رويگرداني از باطل از معالم دين است.
 • ايستادن در برابر ظالم ،هرکس که باشد و سکوت نکردن از معالم دين است.
 • اينکه انسان جان بدهد ولي مجدو عزت اش را حفظ نمايد، از معالم دين است.
 • هيهات من الذله، از معالم دين است.و…

ما به اين فکر حسين ( عليه السلام )مي خواهيم لبيک بگوييم. وقتي مي گوييد لبيک يا حسين(ع)، يعني لبيک اللهم لبيک. چون حسين( عليه السلام )حرف شخصي که ندارد.

ابن عباس مي گويد وقتي حسين( عليه السلام )به کربلا مي رفت در خواب ديدم جبرئيل در کنار کعبه دستان حسين ( عليه السلام )را گرفته است و ندا مي کند : هلموا الى بيعه الله ؛ مردم بيائيد با خدا بيعت کنيد. دست حسين( عليه السلام )همان دست خداست.

-        آنچه از معالم دين نيست:

 • معالم دين را بياموزيد. معالم دين عکس امام حسين ( عليه السلام )نيست که بر سر مجالس قرار بدهيم
 • گريه موسمي ار معالم دين نيست که فقط ده روز براي امام حسين( عليه السلام )گريه بکنيم.
 • معالم دين فقط ده روز پيراهن مشکي پوشيدن نيست.
 • معالم دين يک ارادت احساسي نيست.
 • معالم دين اين نيست که در ده  روز محرم آهنگ موبايلتان را تغيير دهيد و بعد که تمام شد با حسين ( عليه السلام )خداحافظي کنيد.
 • معالم دين اين نيست که حسين را در حسينيه حبس کنيد همچنانکه ميسحي ها  مسيح را در کليسا حبس مي کنند و سکولارهاي  مسلمان خدا را در مسجد. حسين مي خواست حکومت تشکيل دهد.

حسين( عليه السلام ) سير کننده در مسير پدر و جدش به جهت تشکيل حکومت است.

بعضي افراد مي گويند سياست نبايد با قضيه ي کربلا و عزاداري قاطي شود. مصيبت  اصلي ما همين موضوع است. امام حسين ( عليه السلام )وقتي به کربلا مي رفتند فرمود که من ، اسيروا بسيره جدي و ابي؛ من مي خواهم راه جدم و پدرم را بروم. جدش چکار کرد؟ جدش در مدينه حکومت تشکيل داد وحال آن عده مي گويند که دين با سياست کاري ندارد. علي( عليه السلام)در مدينه و کوفه سيره ي پيامبر( صلی الله عليه و آله)را ادامه داد و حکومت تشکيل داد.اصلاً خود حضرت مسلم چرا از مردم کوفه بيعت گرفت؟ به اين دليل بود که مي خواستند حکومت تشکيل بدهند اما حکومت صالحان ، رهبريت صالح در رأس هرم قدرت جامعه قرار بگيرد اين بالاترين معالم دين است.

از خداوند متعال مي خواهيم که اين روز را بر پاسداران عزيز مبارک کند و الگوي عزيزان اباعبدالله الحسين( عليه السلام )باشد همچنانکه الگوي انقلاب اسلامي عاشوري حسين( عليه السلام)است.

به جانبازان عزيز هم روز جانباز را تبريک مي گوييم و در شأن جانبازان عزيز همين بس که حضرت امام فرمود: جانباز همان شهيدي است که بقاياي پيکرش در عالم خاک جا مانده است.

بنده از همين جا عرض ادب مي کنم به خانواده معظم جانبازان.

 

-        امام خميني و احياي اسلام ناب محمدي( صلی الله علیه و آله)

در سالروز رحلت حضرت امام خمينيره قرار گرفته ايم.

امام در داخل و خارج کار بي نظيري انجام داد.در داخل کشور حاکميت ملي و اقتدار و عزت ملي ما را احياء نمود و درخارج از کشور حضرت امام سردمدار بيداري اسلامي و احياگر اسلام ناب محمدي( صلی الله عليه و آله)شدند.

حضرت امام ديد که کشورها را دو قسمت کرده اند. يک عده سلطه گر  و يک عده بيچاره هم سلطه پذير. يک عده فرمانده و يک عده هم فرمانبر. امام ديد که امت اسلامي با عقب ماندگي وحشتناک در اردوگاه سلطه پذيران افتاده و فرمانبر شده است و  اراده و آينده درخشاني ندارد. پيامبر( صلی الله عليه و آله)فرمود که من مبعوث شده ام تا شما را بر روي زمين سلطان و ملوک کنم؛ بعثت لاجعلکم ملوکا علي الارض. اما به جاي آن امت مملوک شده اند.

-     صف کشيدن جبهه باطل در برابر اسلام ناب محمدي( صلی الله علیه و آله)

امام خواستند که کاري بکنند ديد که بيرون آوردن  اين لقمه چرب از دهان گرگ هاي گرسنه کار آساني نيست. حوزه تمدن اسلامي مانند يک حيوان شيرده شده که شيرش را مي دوشند و استکبار جهاني اين پستان پر شير را رها نخواهد کرد و تمام قد در برابر امام خواهد ايستاد. خوب دقت کنيد در خاورميانه هرچه گرفتاري به وجود آمده بعد از انقلاب اسلامي بوده است. دخالت نظامي در منطقه بعد از انقلاب اسلامي صورت گرفت. ۸سال جنگ تحميلي بعد از  انقلاب اتفاق افتاد. گروهاي خطرناک سلفي و تکفيري که ايجاد نمودند و طائفي گري براه انداختند همه بعد از انقلاب بوده است. جريان ناسيوناليسم افراطي بعد از انقلاب مانند قارچ سبز شدند. همه اينها در برابر فکر امام صف کشيدند و فهميدند که فکر امام براي آنها بسيار خطرناک است. امام با هوش فوق العاده متوجه شد که اگر بخواهند او را بزنند با مذهب عليه مذهب اقدام خواهند نمود همانگونه که در صدر اسلام اين کار را کردند و اسلام را در برابر اسلام قرار دادند و در طول تاريخ نيز با قرار دادن مذهب در برابر مذهب و با ايجاد اختلافات مذهبي حوزه تمدن اسلامي را زمين گير کرده اند.

-       شاهکار امام در شفاف سازي جبهه اسلام ناب و اسلام آمريکايی

اگر از شما پرسيدند بزرگترين شاهکار حضرت امام چه بود بگوييد اين  که اسلام را به دو قسم تقسيم نمود. يکي اسلام امريکايي و يکي هم اسلام ناب محمدي( صلی الله علیه و آله).

حضرت امام آستين همت بالا زد و شاخصه هاي اين اسلام ناب را تبيين نمود و يک تابلوي با عظمتي بر سر راه قرار داد تا امت گمراه نشود و راه را به خطا نرود و به درگيري داخلي گرفتار نشود. بر گردن ما دين است که در اين خصوص کار عملي و تبليغي بکنيم،سمينارها و نشست هاي علمي برگزار کنيم کنفرانس بگذاريم، مقالات بنويسيم و تريبون ها برپا کنيم و به دنيا شاخص هاي اسلام ناب محمدي( صلی الله عليه و آله)را بشناسانيم.

مقام معظم رهبري که اين هفته بيان فرمود گاهي سازش را با تهمت جنگ طلبي مي خواهند تئوريزه نمايند دقيقا به يکي از شاخص هاي اسلام ناب مد نظر حضرت امام اشاره داشتند.

حضرت امام به چه منظور اين کار را انجام دادند؟ به اين دليل که ديدند رئيس جمهور امريکا دارد از اسلام حرف مي زند، بوش از اسلام سخن مي گويد، ريگان از اسلام سخن مي گويد، کلينتون از اسلام سخن مي گويد. پادشاهان خائن از اسلام حرف مي زنند، صدام از اسلام سخن مي گويد. بلکه از همه اينها بالاتر در عالم اسلام يک شياد و قصاب  و يک شيطاني است که دست شيطان را از پشت بسته و سالهاست به جان ازبکستان افتاده است و در ازبکستان اجازه نفس کشيدن نمي دهد و رئيس جمهور ازبکستان است و نامش اسلام کريم اف است. او گفته  که در دنيا هرچه که از اسلام سخن مي گويند همه اشتباه است  و اسلام منم!

از طرف ديگر امام ديدند که گروه ها و دولتهايي به وجود آورده اند که به شدت  با مصالح کلان امت اسلامي مخالفت ونفرت دنيا را به عالم اسلام ايجاد مي کنند. امام اينجا متوجه شدند که به نام  اسلام فتنه ها به وجود خواهد آمد . عجيب است که اوباما اين هفته به افغانستان آمد و گفت اين همه کشته داديم و ميلياردها دلار خرج کرديم تا در افغاستان دخترها بتوانند به مدرسه بروند. اشاره به کار طالبان دارد که به نام اسلام مي گويند که رفتن دختر ها به مدرسه و درس خواندن آنها حرام است. امام دانست که اين تعاريف از اسلام و اين گروه سازي ها به نام اسلام جان اسلام و انرژي امت اسلامي را خواهد گرفت و امت با يکديگر درگير خواهند شد و باعث خواهد شد که امت فشل شود.

-        قرار دادن دين در برابر دين و مذهب عليه مذهب، توطئه دشمن

هر وقت دين را در مقابل دين قرار داده اند موفق بوده اند و موفق ترين پروژه را در زمان ما انجام دادند و دين را در برابر دين و اسلام را در برابر اسلام قرار دادند. در زمان ما دشمن يک شاهکار بزرگي کرد آنها آمدند بهار اسلامي را به جنگ شيعه و سني تبديل کردند. بهار اسلامي با انقلاب هاي پي درپي شروع شده بود ولي دشمن فوراً وارد ميدان شد و آنرا به جنگ شيعه و سني تبديل نمود. اسلام و مسلمانان در اين درگيري هاي مذهبي ضربه بسيار شديدي خوردند آنها اسلام هراسي را به شدت تشديد و نسبت به اصل دينداري و مذهب نفرت ايجاد کردند. الان گفته مي شود الحاد و بي ديني در عربستان از هر جا بيشتر است. انرژي عالم اسلام را هدر دادند. براي اسرائيل حاشيه ي امنيت ايجاد کردند.نفرت ابدي در دل مسلمانان کاشتند. کارگزاران آنها گمان نکنيد فقط القاعده و داعش و طالبان ، النصره، بوکوحرام هستند که مانند قارچ سبز شده اند ، نه، بلکه شاهان بزرگ، مزدوري آنها را کردند. امثال مرسي را هم به خطا انداخته و در تور خودگرفتار کردند ولي با افتادن در دام سلفي ها، اخوان المسلمين را با خاک يکسان کرد.

-       قره باغ را رها کرده و براي دفاع از اکراين و سوريه مي جنگند!

در کنار گوش ما در آذربايجان هم اينکار را کردند و چند صد نفر جوان تکفيري را به سوريه اعزام کردند . در آذربايجان يک گروهي است به فرماندهي فردي به نام ابويحيي.اين گروه در عرض سه ماه شصت جوان سني را از آذربايجان به سوريه برده است و اين جوان هاي سني سلفي قره باغ را رها کرده اند و از آن دفاع نمي کنند و مي گويند مي رويم به سوريه تا با شيعه بجنگم ،دشمن ما شيعه ها هستند نه ارمني ها!

در اکراين به اندازه جمعيت اردبيل ، آذري زندگي مي کند. اين آذري ها جمع شدند و گفتند اکراين دومين مملکت ماست و جانمان را مي دهيم و از خاک اکراين دفاع  مي کنيم و در برابر جدايي طلب ها خواهيم ايستاد. من در اينجا يک سوال مي پرسم که چگونه است که جوانان آذربايجاني از قره باغ حمايت نمي کنند اما مي گويند که بايد از خاک اکراين و سوريه دفاع بکنيم؟ اين سوال ما از حکومت آذربايجان است.هر کسي  که انگيزه جوانان آذري براي حضور در قره باغ را از بين برده اومسؤول اشغال خاک آذربايجان توسط ارمني هاست.

-        کانال هاي ماهواره اي و دامن زدن به اختلافات شيعه و سنی

دشمن به اين حد هم کفايت نکرد و کانال هايي ايجاد نمود واين کانال هاي ماهواره اي به نام شيعه به بزرگان اهل سنت اهانت مي کنند و به نام سني به مقدسات و بزرگان شيعه اهانت مي کنند، آيت الله سيستاني را تکفير مي کنند و به امامان ما همه نوع  اهانت مي کنند. اين کانال ها کاري کردند که از هشتاد کشور جوانان آمدند به سوريه براي اينکه شيعه بکشند. ببينيد دشمن موفق عمل کرده است يا نه؟ ببينيد شاهکار است يا نه؟

متاسفانه از استان ما يک نفر از اهل سنت مواد منفجره را به خود بسته و وارد پاسگاه هاي عراق شده است و خودش را منفجر کرده است و به جهنم واصل شده وتني چند از اهل شهادتين را به شهادت رسانده و به من خبر رسيده که پدرش سرگردان بيابان شده و مي گويد پسر من را با ۳۱ سال سن، چه کسي اينگونه عقلش را دزديد؟ از اردبيل کوچ کرده بودند و در ويزنه ي گيلان سکونت داشتند. نيروهاي امنيتي بدانند کساني که او را تحريک کردند در کشور ما و در منطقه ما هستند و شما بايد هوشيار باشيد.

اين شبکه هاي جهاني از کجا راه مي افتند و چه کساني هزينه آنها را تأمين مي کنند؟

استوديو و ايستگاه آنها در انگلستان و امريکا  است. آيا مي دانيد که فدک تي وي کجا مستقر است؟ ياسر الحبيب در حومه لندن در دهکده فالمر لندن در گران قيمت ترين نقطه مستقر است، اين پول را چه کسي به او داده و او کليسايي را خريداري کرده و يک طرف آنرا مسجد و طرف ديگر را ايستگاه تلوبزيوني کرده است.

شبکه ی  وصال فارسی که فحشي  نيست که به امامان نداده باشد در لندن مستقر است.

اينها در برابر اسلام ناب ايستاده اند و براي اسرائيل امنيت ايجاد کرده اند و شادمان هستند که در عالم اسلام برادر کشي راه انداخته اند. وظيفه ي بزرگ ما اين است که مشخصات و شاخصه هاي اسلام ناب را که حضرت امام فرموده براي دنيا بيان کنيم. در دوراني که مرجعيت علمي کنار زده شده کار امت بسيار سخت است.

-       ياري پيامبر( صلی الله عليه و آله)در ماه شعبان با روزه داری

روزه ي شعبان را از دست ندهيد. براي هر روز آن يک ثواب خاصي وجود دارد.يک روز روزه گرفتن در شعبان مقام خاص خود را دارد دو روز ثواب خاص خودش را و سه روز مقامي بالاتر را  وهکذا و اين مقامات در روايات ذکر شده است. پيامبر( صلی الله عليه و آله)فرمود مرا ياري کنيد با روزه گرفتن و شعبان ماه من است. آميرزا جواد آقا ملکي تبريزي مي فرمايد من باور نمي کنم با يک روز يا دو روز روزه گرفتن کمک به پيامبر( صلی الله عليه و آله)صدق بکند. اگر مي خواهيد به پيامبر( صلی الله عليه و آله)کمک کنيد سعي کنيد در اين ماه روزه ي بيشتري بگيريد

ان شا الله خداوندمتعال ما را با استعداد و طهارت و پاکيزگي در  مهماني با عظمتش که ماه رمضان است حاضر نمايد.

مدیر
Date published: 12:00
10 / 10ScaleMaximum stars

خطبه اول

 

خودم و همه عزيزان را به تقواي خداوند متعال دعوت مي نمايم.

 

-        اعتقاد به هومعکم أينما کنتم، مقدمه تقوا

يکي از بزرگترين عوامل و مقدمه هاي تقوا  اين است که انسان خودش را هميشه در محضر خداوند  متعال و در برابر ديدگان او بداند. امام صادق ( عليه السلام )به فردي به نام اسحاق فرمود:”يا اسحاق خف الله کأنّک تراه ” از خدا بترس همانگونه که کأنّه خدا را مي بيني. “و ان کنت لا تراه” اگر تو خدا را نمي بيني “فإنّه يراک” اگر انسان به اين مقام نرسد که در هر جا و با چشم دل خداوند متعال را ببيند، حداقل اين اعتقاد را نبايد از دست بدهد که خداوند متعال انسان را مي بيند.”و أن کنت تراه أنّه لا يراک ” اگر اعتقاد انسان اين باشد که خدا او را نمي بيند”فقد کفرت” دچار کفر شده است.”و إن کنت تعلم أنّه يراک” اگر اعتقاد انسان اين باشد که خداوند او را مي بيند “ثم برزت له بالمعصيه” اما در معرض ديد خداوند هتاکي و معصيت بکند “فقد جعلته من أهون الناظرين عليک” با اين کار ،انسان خداوند را از همه ناظرين بي ارزش تر قرار داده است. انسان در برابر ديدگان يک فرد ديگر مواظبت مي کند که خطايي  انجام ندهد و لي در برابر ديدگان خداوند هتک حرمت مي نمايد.

-      احاطه خداوند بر کل امور

خداوند اين مسئله را در قرآن به شکلي عالي بيان فرموده است« يسْتَخْفُونَ مِنَ النَّاسِ وَلاَ يسْتَخْفُونَ مِنَ اللّهِ وَهُوَ مَعَهُمْ إِذْ يبَيتُونَ مَا لاَ يرْضَي مِنَ الْقَوْلِ وَکَانَ اللّهُ بِمَا يعْمَلُونَ مُحِيطًا »( نسا – آيه ١٠٨) خداوند گلايه مي کند که بعضي ها کارهاي ناپسند شان را از انسان هاي ديگر پنهان مي کنند اما از من پنهان نمي کنند! وهو معهم ، خداوند مي فرمايد من که در همه جا با انسان ها هستم. وَهُوَ مَعَهُمْ إِذْ يبَيتُونَ مَا لاَ يرْضَي مِنَ الْقَوْلِ در آن زماني که حرف ناپسندي بر زبان مي آورند و يک حرفي را که نبايد به زبان بياورند مي گويند آيا نمي دانند که من در آن مکان حاضر و ناظرم وَکَانَ اللّهُ بِمَا يعْمَلُونَ مُحِيطًا ،خداوند متعال به هر چيزي احاطه دارد.

-        تحقير خداوند توسط انسان، عامل تحقير انسان توسط ذرات عالم

اگر انسان خداوند را تحقير نمايد و در برابر ديدگان خداوند معصيت نمايد و خداوند را به حساب نياورد و نوع نگاهش به خداوند اينگونه باشد، در اينصورت ذرات عالم انسان را تحقير خواهند کرد. در ذات اين عالم نهاده شده است که اگر کسي به جنگ با خداوند برخيزد و به خداوند نگاه حقيرانه اي داشته باشد عالم به او باديد حقارت خواهد نگريست. خداوند متعال در قرآن چه زيبا فرموده است « سَيصِيبُ الَّذِينَ أَجْرَمُواْ صَغَارٌ عِندَ اللّهِ وَعَذَابٌ شَدِيدٌ بِمَا کَانُواْ يمْکُرُونَ »( سوره انعام – آيه ١٢۴) صغار يعني حقارت، خداوند متعال مي فرمايد به آنها حقارت به زودي خواهد رسيد ، اما نه در چشم مردم بلکه در ديدگان خداوند به حقارت خواهند رسيد.    « صَغَارٌ عِندَ اللّهِ وَعَذَابٌ شَدِيدٌ بِمَا کَانُواْ يمْکُرُونَ » نتيجه مکر کردن با خداوند حقارت در نزد خداوند است و هم در دنيا هم در آخرت .

-        محاذات با حق حقيقت و روح نماز

حقيقت و روح نماز اين است که انسان به درجه اي برسد که  در محاذات خداوند رو در رو بايستد و با ايستادن در اين مقام سير او شروع مي شود  و در اسماء و صفات خداوندي سير مي کند.

نماز براي اين نيست که معاني کلمات از ذهن انسان بگذرد ،الفاظ نماز ابزار تخاطب با حق است. اينکه انسان در نماز احساس مي کند که در برابر خداوند ايستاده است، حقيقت نماز همين است  .انسان که در برابر خداوند قرار گرفت با توجه به اينکه به ذات احديت نمي تواند وقوف يابد، در اسماء و صفات خداوند سير خواهد نمود. در اين سير انسان ناخواسته شروع به مقايسه خواهد نمود و مي بيند که هيچ در برابر همه چيز ايستاده است و از اينجاست که دعا شروع مي شود چون هيچ از همه چيز طلب مي کند، عطش از اينجا شروع مي شود چون هيچ عطش دارد که به آن همه چيز نزديک شود. ريشه و کنه اين عطش در خلقت قرار داده شده است به همين علت در عالم خلقت و تکوين به اين عطش و تشنگي پاسخ مي دهند.

-       ميل به تقرّب به بزرگ در فطرت انسان

هيچ لذتي از لذات معنوي به اين حد نخواهد رسيد که انسان  به يک ذات و شخص و حقيقت بزرگِ بزرگ نزديک شود . ميل به بزرگ در فطرت انسان قرار داده شده است و انسان مجذوب بزرگ تر مي شود.از آنجا که ما بزرگ نديده ايم و با حقيقت بزرگي آشنا نيستيم و در زندگي با حقيقت بزرگي مواجه نيستيم معناي اين جمله را متوجه نمي شويم که در ميان لذات معنوي هيچ لذتي بالاتر از تقرّب به ذات بزرگ نيست. همين که انسان در برابر بزرگي ايستاد مي خواهدکه به آن نزديک شود. به نسبت بزرگي آن بزرگ عطش در انسان شکل مي گيرد. بي قراري از همين جا شکل مي گيرد و عشق و بي تابي اينجا خودش را نشان مي دهد.

-       عطش به حضرت حق ، عطش به لايتناهی

يک شخصيت هرچه که شأنش بالاتر باشد به همان اندازه در انسان عطش نزديکي به او ايجاد خواهد شد. گاهي انسان در حسرت است که اي کاش فقط يکبار جمال او را ببيند. عطش نسبت به شأن حضرت حق که شأن لايتناهي است  تمامي ندارد چون شأني که در برابر انسان قرار گرفته تمامي ندارد و لايتناهي است و انسان را گاهي به سمت بي قراري مي کشد و حتي گاهي انسان را به هلاکت مي کشاند. جناب شعيب سه بار چشمانش کور شد و خداوندمتعال به او فرمود شعيب تا به کي چشمان تو کور خواهد شد و من به تو آنرا باز خواهم گرداند؟  پاسخ داد خدايا، لست اصبر أو اراک؛ نمي توانم صبر کنم تا زماني که تو را ببينم!

-        عطش  لبيک خداوند به بنده

با اين سير در جمال و جلال حق تعالي  و مظاهر حق- که عالم مظاهر حق است – عطش روز به روز شدت خواهد گرفت و انسان به ديده ي رضا و به يک لبيک خداوند عطش خواهد داشت که او خدا را بخواند و خداوند لبيک بگويد. از ادعيه مشخص است که اگر کسي به خاطر اين عطش جان از بدنش خارج شود و بميرد جاي مذمت نيست. اين دعا را ياد بگيريدکه، وَ لَا تُهْلِکْنِي يا إِلَهِي غَمّاً حَتَّى تَسْتَجِيبَ لِي، وَ تُعَرِّفَنِي الْإِجَابَةَ فِي دُعَائِي ؛ خدايا مرا از غم نکش تا من آن يک لبيک تو را بشنوم!  چقدر زيباست، کجا شنيده ايد که عبد مولا را صدا بزند و مولا لبيک بگويد.

ترس و عشق تو کمند لطف ماست                  زير هر يا رب تو لبيکهاست

اين عطش باعث مي شود که انسان وارد يک عباداتي شود که اين عبادت ها گاهي خطرناک مي شوند. بعضي ها به رياضت هاي خيلي شديدي تن داده اند چرا؟ چرا دين ما جلوي بعضي از رياضت هاي شديد را گرفته است؟

اين آيه را با دقت بخوانيد«طه مَا أَنزَلْنَا عَلَيکَ الْقُرْآنَ لِتَشْقَى »( طه – آيه٢) پيامبر ،ما اين قرآن را بر تو نازل نکرديم  تا تو خودت را اينگونه به سختي و مشقت بياندازي. در تفسير اين آيه هر کسي چيزي گفته است. يک عده مي گويند همين که پيامبر( صلی الله علیه و آله)دعوتش را علني کرد و مشرکان مخالفت کردند، پيامبر( صلی الله عليه و آله)هضم نفس کردند و فرمودند که ايراد در من است و نفرمود که ايراد در اين جماعت است. مرحوم شاه آبادي مي فرمايند که پيامبر( صلی الله علیه و آله)فرمود که ايراد در من است و شروع به خودسازي و رياضت شديد نمود، خداوند متعال فرمود دست نگه دار، من اينگونه نگفته ام .اما قضيه از اين فرموده مرحوم شاه آبادي خيلي فراتر است.انسان هرچقدر که در جمال و جلال حق سير مي کند و هرچه بيشتر در محيط وحدت غرق مي شود

ظاهرش خشک لب به ساحل فقر             باطنش در محيط وحدت غرق

انسان هرچه بيشتر غرق مي شود مي بيند که هيچ است و اين موضوع دائماً شدت مي گيرد و مي خواهد که هر طور شده آن ديده ي رضا را بدست آورد« وَ رِضْوانٌ مِنَ اللَّهِ أَکْبَرُ »(توبه-آيه۷۲) و براي رسيدن به آن مقام به هر کاري دست بزند و  اين جاست که خداوند متعال مي فرمايد دست نگه دار و خودت را هلاک نکن.

-      ذرات عالم به عطش سالک طريق حق پاسخ مي دهند

خداوند متعال خودش مقدمه پيدايش اين عطش را فراهم و خودش ارزش اين عطش را مشخص کرده و خودش چاره ي اين عطش را تدبير نموده است و لذا ذرات عالم به اين عطش پاسخ مي گويند.نظام تکوين اين عطش را که مقدس ترين عطش هاست سيراب مي کند اما نه با آب هاي ظاهري ، چون با آب اين آتش فروکش نمي کند

مرا فرات زسر برگذشت و تشنه ترم

با آب فرات هم اين آتش خاموش نمي شود.

-     آب به دنبال تشنه مي گردد!

خداوند متعال آب رحمت و عنايتش را به گونه اي قرار داده است که آب به دنبال تشنه  مي رود. معمولاً تشنه به دنبال يافتن آب مي باشد اما در اين جا قضيه بر عکس است و آب رحمت و عنايت به دنبال تشنه مي گردد. «وَ لَوْ عَلِمَ اللَّهُ فيهِمْ خَيراً لَأَسْمَعَهُمْ»(انفال- آيه۲۳) ، خداوند متعال مي فرمايد اگر در کسي قابليت ديدم او را نگه مي دارم و رها نمي کنم

تشنگان گر آب جويند از جهان      آب هم جويد به عالم تشنگان

تشنه مي نالد که اي آب گوار      آب هم نالد که کو آن آب خوار

آن کسي که به دنبال آب مي گردد کجاست؟ صداي آب هم اين است:- اگر کسي بتواند حرف آب را بشنود-

بانگ آبم من بگوش تشنگان     همچو باران مي رسد از آسمان

به گفته ي مولوي همانگونه که از آسمان باران مي بارد نداي من آبم، به گوش تشنگان همانگونه مي رسد

برجه ای عاشق برآور اضطراب     بانگ آب و تشنه و آنگاه خواب

برجه، يعني تکان بخور.

تشنه مگر مي تواند بخوابد. کسي که خوابيده است معلوم است که عطش ندارد.

بانگ مي آيد که اي طالب بيا      جود محتاج گدايان چون گدا

جود مي جويد گدايان و ضعاف    همچو خوبان کآئينه جويند صاف

روي زيبا زآئينه زيبا شود            روي احسان از گدا پيدا شود

اين تشنگي را با يک روايت برايتان تصوير کنم .

در روايت آمده است که پيامبر( صلی الله عليه و آله)وقتي به رکوع مي رفتند اصحاب مي گفتند کي از رکوع بلند خواهدشد؟ و همين که پيامبر( صلی الله عليه و آله)به سجده مي رفتند مي گفتند کي از سجده بلند خواهد شد؟ يرکع حتي يقال متي يرفع رأسه؛ چه وقت سر از رکوع بر خواهد داشت؟ و يسجد حتي يقال متي يرفع رأسه؛ وقتي به سجده مي رفت مي گفتند چه موقع سر از سجده بلند خواهد کرد؟

-     غفلت ، عامل هلاکت سالک

يکي از علما مي فرمايد در خراسان در پشت بام حرم امام رضا( عليه السلام )شيخ حسنعلي اصفهاني به  سجده رفت آنگاه بارش برف شروع شد ولي او غرق در عالم علوي بود بحديکه برف تماماً روي او را پوشاند چقدر تعبير زيبايي است که اگر غفلت در جان و قلب سالک رخنه کند  هلاک خواهد شد. پيامبر( صلی الله عليه و آله)فرمود “تنام عيناي ولا ينام قلبي”چشمم مي خوابد ولي قلبم بيدار است.

-        ارحنا يا بلال!

وقتي صداي اذان براي نماز بلند مي شد فوراً رو به بلال مي نمود و مي فرمود”ارحنا يا بلال” ، اي کساني که يک عمر از نماز محروم بوده ايد و سر به مهر نرسانده ايد به اين زودي متوجه خواهيد شد که چه چيزي را از دست داده ايد، صبر کنيد الان شب تاريک است بگذاريد روز شود” عِنْدَ الْصَبَاح يحْمَدُ الْقُوْمُ الْسُّرَى” بگذاريد صبح سر بر آورد آنوقت متوجه خواهيد شد که چه چيري از دستتان رفته است.آنوقت خواهيد گفت که مي خواهيم به سجده بيافتيم؛ اما آيه ي قرآن را بخوانيد که ديگر امکان سجده وجود ندارد «يوم يکشف عن ساق و يدعون الي السجود فلايستطيعون»(قلم-آيه۴۲)و در هنگام نماز ببينيد چه غوغايي در عالم و چه قيامتي در وجود پيامبر( صلی الله عليه و آله)برپا مي شد که به بلال مي فرمود، ارحنا يا بلال؛ ما را راحت کن بلال! يعني اذان بگو تا ما وارد محاذات حق تعالي شويم  و با او نجوا کنيم .  همسر پيامبر مي گويد: کان اذا دخل وقتها ، همين که وقت نماز داخل مي شد، کأنّه لم يعرف اهلا و لا حميماً؛ گويي پيامبر( صلی الله عليه و آله)هيچ کس را نمي شناخت، نه اهل خودش را مي شناخت و نه همسر خود را مي شناخت و نه دوستانش را مي شناخت.

ببينيد کدام جاذبه رسول خدا( صلی الله عليه و آله) را برداشته و با خود برده است و چه خوب است که جذبه اي اينچنين انسان را با خود ببرد. بردني که بازگشتي ندارد. من ذا الذي ذاق حلاوت محبتک فرام منک بدلا و من ذا الذي انس بقربک فابتغي عنک حولا ؛ قيمت انسان با همين جذبه ها معلوم مي گردد.

خداوند با لطف و کرمش اين مقامات معنوي را به ما بچشاند.

 


 

 

 

خطبه دوم

بسم الله الرحمن الرحيم

 

خودم و همه عزيزان را به تقواي خداوند متعال دعوت مي کنم

-        تغيير همه چيز در يک چشم برهم زدن

انسان بايد بسيار هوشيار باشد چون در اين عالم در يک لحظه همه چيز تغيير مي کند. يا بهشتي مي شود ويا جهنمي. کافيست که انسان يک لحظه چشمش راببندد، همه چيز تمام مي شود و در عالم ديگر چشم باز خواهد کرد در آن عالم تمام جلوات با اين عالم فرق خواهد کرد. در روايت آمده مؤمن وقتي از دنيا مي رود و در قبر گذاشته مي شود هنوز کفن خشک نشده  با حورالعين معانقه مي کند.

-        ورود خوارج به جهنم قبل از خشک شدن عرق اسبانشان

پيامبر( صلی الله عليه و آله)به حضرت علي ( عليه السلام )خبر داد و فرمود يا علي با خوارج جنگ خواهي کرد کساني که از آنها کشته مي شوند هنوز عرق اسب هايشان خشک نشده وارد جهنم خواهند شد. يعني در يک لحظه تمام اوضاع به هم مي خورد.

-       سالم بيرون رفتن از دنيا نياز الان ما

چقدر ما بايد حساس باشيم که نياز و احتياج الان ما اين است که سالم از اين دنيا بيرون برويم.خواجه نصير طوسي مي گويد مايحتاج اليه في الحال مقدم ممن ما يحتاج اليه في المأل، اينکه انسان از دنيا بطور سالم خارج شود بسيار مهم است در خصوص رسول خدا آمده خرج من الدنيا خميصاو  ورد الاخره سليما. بر روي هرچه مصالحه مي کنيد بر روي اين موضوع مصالحه نکنيد. پشيماني آن پاياني ندارد. مي پرسند که کدام آيه قرآن از آيات ديگر سختر است، مي گويند هيچ آيه اي مانند اين آيه کمر انسان را نمي شکند« مَا يبَدَّلُ الْقَوْلُ لَدَي » (ق-آيه۲۹) خداوند مي فرمايد حرفي که در محضر من است ديگر تغيير نمي کند وقتي حکم شد ديگر کار تمام است و ديگر رهايي از آن نيست، ما يبدل القول لدي، خداوند مي فرمايد حرف من ديگر تغيير نمي کند هرچه انسان از وحشت اين آيه به اضطراب بيافتد، جا دارد.

-       سوم شعبان روز ميلاد امام حسين( عليه السلام)

سوم شعبان پيش رو ماست که مقارن با ميلاد حضرت ابا عبدالله الحسين ( عليه السلام )است . ما چطور مي توانيم در شأن حضرت صحبت کنيم. به صورت مفصل کتاب هايي نوشته شده است و صحبت هاي بسيار ي بيان شده است، عزيزان اگر مي خواهند به محضر اباعبدالله عرض ادب نماييد يک نوشته و کتاب در مورد سيره و شخصيت ايشان بخوانند. سنخيت از آنجا درست مي شود.

-        روز پاسدار و پاسداری از معالم دين

آن روز را روز پاسدار ناميده اند. ارزش يک پاسدار به آن چيزي است که مي خواهد از آن پاسداري نمايد. همه ما پاسداريم، اما از چه چيزي پاسداري مي کنيم. يک عده از مسائل شخصي پاسداري مي کنند ، نعوذبالله يک عده هم از مسائل حرامشان پاسداري مي کنند . اينکه روز ولادت حضرت امام حسين ( عليه السلام )را روز پاسدار ناميده اند براي اين است که بگويند پاسدار از آن حقيقتي محافظت و نگهباني و پاسداري مي کند که امام حسين ( عليه السلام )از آن پاسداري کرد.

امام حسين( عليه السلام )از چه چيزي پاسداري کرد؟

از معالم دين. لِنَرّدَّ المعالم من دينک؛

معالم دين کدامند؟

 • يکي تعهد اجتماعي است. تعهد اجتماعي يعني امر به معروف و نهي از منکر.
 • مورد ديگر امنيت انسان هاست. و يأمن المظلومون من عبادک.
 • مورد ديگر اصلاح شهرها است. حضرت فرمود مي خواهيم اصلاح في البلاد بکنيم.
 • فييء و بيت المال عادلانه توزيع شود. اين از معالم دين است که امام حسين ( عليه السلام )بر زبان آورده است.

قسط و عدل از معالم دين در روابط اجتماعي هستند. ما اينها را از کربلا مي خواهيم

 • عمل به حق و رويگرداني از باطل از معالم دين است.
 • ايستادن در برابر ظالم ،هرکس که باشد و سکوت نکردن از معالم دين است.
 • اينکه انسان جان بدهد ولي مجدو عزت اش را حفظ نمايد، از معالم دين است.
 • هيهات من الذله، از معالم دين است.و…

ما به اين فکر حسين ( عليه السلام )مي خواهيم لبيک بگوييم. وقتي مي گوييد لبيک يا حسين(ع)، يعني لبيک اللهم لبيک. چون حسين( عليه السلام )حرف شخصي که ندارد.

ابن عباس مي گويد وقتي حسين( عليه السلام )به کربلا مي رفت در خواب ديدم جبرئيل در کنار کعبه دستان حسين ( عليه السلام )را گرفته است و ندا مي کند : هلموا الى بيعه الله ؛ مردم بيائيد با خدا بيعت کنيد. دست حسين( عليه السلام )همان دست خداست.

-        آنچه از معالم دين نيست:

 • معالم دين را بياموزيد. معالم دين عکس امام حسين ( عليه السلام )نيست که بر سر مجالس قرار بدهيم
 • گريه موسمي ار معالم دين نيست که فقط ده روز براي امام حسين( عليه السلام )گريه بکنيم.
 • معالم دين فقط ده روز پيراهن مشکي پوشيدن نيست.
 • معالم دين يک ارادت احساسي نيست.
 • معالم دين اين نيست که در ده  روز محرم آهنگ موبايلتان را تغيير دهيد و بعد که تمام شد با حسين ( عليه السلام )خداحافظي کنيد.
 • معالم دين اين نيست که حسين را در حسينيه حبس کنيد همچنانکه ميسحي ها  مسيح را در کليسا حبس مي کنند و سکولارهاي  مسلمان خدا را در مسجد. حسين مي خواست حکومت تشکيل دهد.

حسين( عليه السلام ) سير کننده در مسير پدر و جدش به جهت تشکيل حکومت است.

بعضي افراد مي گويند سياست نبايد با قضيه ي کربلا و عزاداري قاطي شود. مصيبت  اصلي ما همين موضوع است. امام حسين ( عليه السلام )وقتي به کربلا مي رفتند فرمود که من ، اسيروا بسيره جدي و ابي؛ من مي خواهم راه جدم و پدرم را بروم. جدش چکار کرد؟ جدش در مدينه حکومت تشکيل داد وحال آن عده مي گويند که دين با سياست کاري ندارد. علي( عليه السلام)در مدينه و کوفه سيره ي پيامبر( صلی الله عليه و آله)را ادامه داد و حکومت تشکيل داد.اصلاً خود حضرت مسلم چرا از مردم کوفه بيعت گرفت؟ به اين دليل بود که مي خواستند حکومت تشکيل بدهند اما حکومت صالحان ، رهبريت صالح در رأس هرم قدرت جامعه قرار بگيرد اين بالاترين معالم دين است.

از خداوند متعال مي خواهيم که اين روز را بر پاسداران عزيز مبارک کند و الگوي عزيزان اباعبدالله الحسين( عليه السلام )باشد همچنانکه الگوي انقلاب اسلامي عاشوري حسين( عليه السلام)است.

به جانبازان عزيز هم روز جانباز را تبريک مي گوييم و در شأن جانبازان عزيز همين بس که حضرت امام فرمود: جانباز همان شهيدي است که بقاياي پيکرش در عالم خاک جا مانده است.

بنده از همين جا عرض ادب مي کنم به خانواده معظم جانبازان.

 

-        امام خميني و احياي اسلام ناب محمدي( صلی الله علیه و آله)

در سالروز رحلت حضرت امام خمينيره قرار گرفته ايم.

امام در داخل و خارج کار بي نظيري انجام داد.در داخل کشور حاکميت ملي و اقتدار و عزت ملي ما را احياء نمود و درخارج از کشور حضرت امام سردمدار بيداري اسلامي و احياگر اسلام ناب محمدي( صلی الله عليه و آله)شدند.

حضرت امام ديد که کشورها را دو قسمت کرده اند. يک عده سلطه گر  و يک عده بيچاره هم سلطه پذير. يک عده فرمانده و يک عده هم فرمانبر. امام ديد که امت اسلامي با عقب ماندگي وحشتناک در اردوگاه سلطه پذيران افتاده و فرمانبر شده است و  اراده و آينده درخشاني ندارد. پيامبر( صلی الله عليه و آله)فرمود که من مبعوث شده ام تا شما را بر روي زمين سلطان و ملوک کنم؛ بعثت لاجعلکم ملوکا علي الارض. اما به جاي آن امت مملوک شده اند.

-     صف کشيدن جبهه باطل در برابر اسلام ناب محمدي( صلی الله علیه و آله)

امام خواستند که کاري بکنند ديد که بيرون آوردن  اين لقمه چرب از دهان گرگ هاي گرسنه کار آساني نيست. حوزه تمدن اسلامي مانند يک حيوان شيرده شده که شيرش را مي دوشند و استکبار جهاني اين پستان پر شير را رها نخواهد کرد و تمام قد در برابر امام خواهد ايستاد. خوب دقت کنيد در خاورميانه هرچه گرفتاري به وجود آمده بعد از انقلاب اسلامي بوده است. دخالت نظامي در منطقه بعد از انقلاب اسلامي صورت گرفت. ۸سال جنگ تحميلي بعد از  انقلاب اتفاق افتاد. گروهاي خطرناک سلفي و تکفيري که ايجاد نمودند و طائفي گري براه انداختند همه بعد از انقلاب بوده است. جريان ناسيوناليسم افراطي بعد از انقلاب مانند قارچ سبز شدند. همه اينها در برابر فکر امام صف کشيدند و فهميدند که فکر امام براي آنها بسيار خطرناک است. امام با هوش فوق العاده متوجه شد که اگر بخواهند او را بزنند با مذهب عليه مذهب اقدام خواهند نمود همانگونه که در صدر اسلام اين کار را کردند و اسلام را در برابر اسلام قرار دادند و در طول تاريخ نيز با قرار دادن مذهب در برابر مذهب و با ايجاد اختلافات مذهبي حوزه تمدن اسلامي را زمين گير کرده اند.

-       شاهکار امام در شفاف سازي جبهه اسلام ناب و اسلام آمريکايی

اگر از شما پرسيدند بزرگترين شاهکار حضرت امام چه بود بگوييد اين  که اسلام را به دو قسم تقسيم نمود. يکي اسلام امريکايي و يکي هم اسلام ناب محمدي( صلی الله علیه و آله).

حضرت امام آستين همت بالا زد و شاخصه هاي اين اسلام ناب را تبيين نمود و يک تابلوي با عظمتي بر سر راه قرار داد تا امت گمراه نشود و راه را به خطا نرود و به درگيري داخلي گرفتار نشود. بر گردن ما دين است که در اين خصوص کار عملي و تبليغي بکنيم،سمينارها و نشست هاي علمي برگزار کنيم کنفرانس بگذاريم، مقالات بنويسيم و تريبون ها برپا کنيم و به دنيا شاخص هاي اسلام ناب محمدي( صلی الله عليه و آله)را بشناسانيم.

مقام معظم رهبري که اين هفته بيان فرمود گاهي سازش را با تهمت جنگ طلبي مي خواهند تئوريزه نمايند دقيقا به يکي از شاخص هاي اسلام ناب مد نظر حضرت امام اشاره داشتند.

حضرت امام به چه منظور اين کار را انجام دادند؟ به اين دليل که ديدند رئيس جمهور امريکا دارد از اسلام حرف مي زند، بوش از اسلام سخن مي گويد، ريگان از اسلام سخن مي گويد، کلينتون از اسلام سخن مي گويد. پادشاهان خائن از اسلام حرف مي زنند، صدام از اسلام سخن مي گويد. بلکه از همه اينها بالاتر در عالم اسلام يک شياد و قصاب  و يک شيطاني است که دست شيطان را از پشت بسته و سالهاست به جان ازبکستان افتاده است و در ازبکستان اجازه نفس کشيدن نمي دهد و رئيس جمهور ازبکستان است و نامش اسلام کريم اف است. او گفته  که در دنيا هرچه که از اسلام سخن مي گويند همه اشتباه است  و اسلام منم!

از طرف ديگر امام ديدند که گروه ها و دولتهايي به وجود آورده اند که به شدت  با مصالح کلان امت اسلامي مخالفت ونفرت دنيا را به عالم اسلام ايجاد مي کنند. امام اينجا متوجه شدند که به نام  اسلام فتنه ها به وجود خواهد آمد . عجيب است که اوباما اين هفته به افغانستان آمد و گفت اين همه کشته داديم و ميلياردها دلار خرج کرديم تا در افغاستان دخترها بتوانند به مدرسه بروند. اشاره به کار طالبان دارد که به نام اسلام مي گويند که رفتن دختر ها به مدرسه و درس خواندن آنها حرام است. امام دانست که اين تعاريف از اسلام و اين گروه سازي ها به نام اسلام جان اسلام و انرژي امت اسلامي را خواهد گرفت و امت با يکديگر درگير خواهند شد و باعث خواهد شد که امت فشل شود.

-        قرار دادن دين در برابر دين و مذهب عليه مذهب، توطئه دشمن

هر وقت دين را در مقابل دين قرار داده اند موفق بوده اند و موفق ترين پروژه را در زمان ما انجام دادند و دين را در برابر دين و اسلام را در برابر اسلام قرار دادند. در زمان ما دشمن يک شاهکار بزرگي کرد آنها آمدند بهار اسلامي را به جنگ شيعه و سني تبديل کردند. بهار اسلامي با انقلاب هاي پي درپي شروع شده بود ولي دشمن فوراً وارد ميدان شد و آنرا به جنگ شيعه و سني تبديل نمود. اسلام و مسلمانان در اين درگيري هاي مذهبي ضربه بسيار شديدي خوردند آنها اسلام هراسي را به شدت تشديد و نسبت به اصل دينداري و مذهب نفرت ايجاد کردند. الان گفته مي شود الحاد و بي ديني در عربستان از هر جا بيشتر است. انرژي عالم اسلام را هدر دادند. براي اسرائيل حاشيه ي امنيت ايجاد کردند.نفرت ابدي در دل مسلمانان کاشتند. کارگزاران آنها گمان نکنيد فقط القاعده و داعش و طالبان ، النصره، بوکوحرام هستند که مانند قارچ سبز شده اند ، نه، بلکه شاهان بزرگ، مزدوري آنها را کردند. امثال مرسي را هم به خطا انداخته و در تور خودگرفتار کردند ولي با افتادن در دام سلفي ها، اخوان المسلمين را با خاک يکسان کرد.

-       قره باغ را رها کرده و براي دفاع از اکراين و سوريه مي جنگند!

در کنار گوش ما در آذربايجان هم اينکار را کردند و چند صد نفر جوان تکفيري را به سوريه اعزام کردند . در آذربايجان يک گروهي است به فرماندهي فردي به نام ابويحيي.اين گروه در عرض سه ماه شصت جوان سني را از آذربايجان به سوريه برده است و اين جوان هاي سني سلفي قره باغ را رها کرده اند و از آن دفاع نمي کنند و مي گويند مي رويم به سوريه تا با شيعه بجنگم ،دشمن ما شيعه ها هستند نه ارمني ها!

در اکراين به اندازه جمعيت اردبيل ، آذري زندگي مي کند. اين آذري ها جمع شدند و گفتند اکراين دومين مملکت ماست و جانمان را مي دهيم و از خاک اکراين دفاع  مي کنيم و در برابر جدايي طلب ها خواهيم ايستاد. من در اينجا يک سوال مي پرسم که چگونه است که جوانان آذربايجاني از قره باغ حمايت نمي کنند اما مي گويند که بايد از خاک اکراين و سوريه دفاع بکنيم؟ اين سوال ما از حکومت آذربايجان است.هر کسي  که انگيزه جوانان آذري براي حضور در قره باغ را از بين برده اومسؤول اشغال خاک آذربايجان توسط ارمني هاست.

-        کانال هاي ماهواره اي و دامن زدن به اختلافات شيعه و سنی

دشمن به اين حد هم کفايت نکرد و کانال هايي ايجاد نمود واين کانال هاي ماهواره اي به نام شيعه به بزرگان اهل سنت اهانت مي کنند و به نام سني به مقدسات و بزرگان شيعه اهانت مي کنند، آيت الله سيستاني را تکفير مي کنند و به امامان ما همه نوع  اهانت مي کنند. اين کانال ها کاري کردند که از هشتاد کشور جوانان آمدند به سوريه براي اينکه شيعه بکشند. ببينيد دشمن موفق عمل کرده است يا نه؟ ببينيد شاهکار است يا نه؟

متاسفانه از استان ما يک نفر از اهل سنت مواد منفجره را به خود بسته و وارد پاسگاه هاي عراق شده است و خودش را منفجر کرده است و به جهنم واصل شده وتني چند از اهل شهادتين را به شهادت رسانده و به من خبر رسيده که پدرش سرگردان بيابان شده و مي گويد پسر من را با ۳۱ سال سن، چه کسي اينگونه عقلش را دزديد؟ از اردبيل کوچ کرده بودند و در ويزنه ي گيلان سکونت داشتند. نيروهاي امنيتي بدانند کساني که او را تحريک کردند در کشور ما و در منطقه ما هستند و شما بايد هوشيار باشيد.

اين شبکه هاي جهاني از کجا راه مي افتند و چه کساني هزينه آنها را تأمين مي کنند؟

استوديو و ايستگاه آنها در انگلستان و امريکا  است. آيا مي دانيد که فدک تي وي کجا مستقر است؟ ياسر الحبيب در حومه لندن در دهکده فالمر لندن در گران قيمت ترين نقطه مستقر است، اين پول را چه کسي به او داده و او کليسايي را خريداري کرده و يک طرف آنرا مسجد و طرف ديگر را ايستگاه تلوبزيوني کرده است.

شبکه ی  وصال فارسی که فحشي  نيست که به امامان نداده باشد در لندن مستقر است.

اينها در برابر اسلام ناب ايستاده اند و براي اسرائيل امنيت ايجاد کرده اند و شادمان هستند که در عالم اسلام برادر کشي راه انداخته اند. وظيفه ي بزرگ ما اين است که مشخصات و شاخصه هاي اسلام ناب را که حضرت امام فرموده براي دنيا بيان کنيم. در دوراني که مرجعيت علمي کنار زده شده کار امت بسيار سخت است.

-       ياري پيامبر( صلی الله عليه و آله)در ماه شعبان با روزه داری

روزه ي شعبان را از دست ندهيد. براي هر روز آن يک ثواب خاصي وجود دارد.يک روز روزه گرفتن در شعبان مقام خاص خود را دارد دو روز ثواب خاص خودش را و سه روز مقامي بالاتر را  وهکذا و اين مقامات در روايات ذکر شده است. پيامبر( صلی الله عليه و آله)فرمود مرا ياري کنيد با روزه گرفتن و شعبان ماه من است. آميرزا جواد آقا ملکي تبريزي مي فرمايد من باور نمي کنم با يک روز يا دو روز روزه گرفتن کمک به پيامبر( صلی الله عليه و آله)صدق بکند. اگر مي خواهيد به پيامبر( صلی الله عليه و آله)کمک کنيد سعي کنيد در اين ماه روزه ي بيشتري بگيريد

ان شا الله خداوندمتعال ما را با استعداد و طهارت و پاکيزگي در  مهماني با عظمتش که ماه رمضان است حاضر نمايد.

Starts: 2014/06/29
Ends: Duration:
P.O. Box:
Ardabil,
Iran


پایگاه اطلاع رسانی موسسه فرهنگی و پژوهشی دارالارشاد مرکز حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله سید حسن عاملی

SiteMap