نسخه آزمایشی
سخـن روز
آیت الله عاملی: قلب مؤمن بین دو انگشت خدا قرار دارد و خداوند است که در قلب او تصرف میکند.

 متن کامل خطبه های نمازجمعه اردبیل سی ام خرداد ماه نود و سه

خطبه اول

 

خودم و تمامی عزیزان را به حقیقت تقوا دعوت می کنم که سفارشی والاتر از این مهم در عالم هستی وجود ندارد؛ انسان بی تقوا خود را بدهکار می سازد چراکه فرد گناهکار با ارتکاب گناه به خداوند متعال بدهکار می گردد.

همانطور که در این دنیا از بدهکار تضمین می گیرند تا او ملزم به پرداخت دین خود شود در امور معنوی، اخلاقی و روحی نیز خود فرد در ازای گناهان خود، تضمین محسوب می شود و به گرو می افتد ؛ خداوند متعال در این باره فرموده است: ” کُلُّ نَفْسٍ بِمَا کَسَبَتْ رَهِینَةٌ ” (سوره : المدثر آیه : ۳۸ ) همه انسان ها در گرو اعمال خود هستند.

اگر انسان نتواند در زمان حیات خود این گرو یعنی مسئولیت گناهانش را از گردن بردارد پس از مرگ دیگر مجالی برای خلاصی نخواهد داشت؛ بنابراین انسان باید در این دنیا به فکر این امر بوده و فکّ رهن کند .

ماه رمضان، ماه رهایی از بار گناه به وسیله توبه است

در  مورد لزوم فکّ رهن گناهان در این دنیا توصیه های زیادی شده است؛ پیامبر( صلی الله عليه و آله)در آخرین جمعه ماه شعبان فرمودند: “ان انفسکم مرهونة بذنوبکم ففکوها باستغفارها” جان شما در اثر گناهانتان در گرو قرار گرفته است، این گرو را با استغفار باز کنید.

ماه رمضان فرصتی بزرگ برای فکّ رهن  به وسیله توبه است. بسیار سخت و ترسناک است که انسان در این دنیا به فکر رهایی خود از بار گناه نباشد و با مرگ راه فک رهن بسته شود که در آن صورت تا ابد بسته خواهد ماند ؛ امام علی ( عليه السلام )در بیان حقیقت این امر فرموده اند: “فاللّه اللّه معشر العباد و انتم سالمون فى الصحة قبل السقم و فى الفُسحَة قبل الضیق فاسعوا فى فَکاکِ رقابکم من قبل ان تغلق رهائنها”)خطبه ۱۸۳ نهج‏البلاغه( در این جا ” فاللّه اللّه معشر العباد ” به معنای نزدیک بودن خطر شدید به انسان است؛ ایشان به انسان ها هشدار می دهند آگاه و هشیار باشید که اکنون در سلامتی به سر می برید قبل از این که دچار بیماری شده و دیگر قادر به انجام هیچ کاری نباشید و در عالمی وسیع زندگی می کنید که در آن قادر به انجام کارهای دلخواه خود هستید اما زمانی فرا خواهد رسید که دچار تنگنا می شوید ( در قبری کوچک قرار خواهید گرفت و قدرت انجام هیچ کاری را نخواهید داشت) پس قبل از این که دیر شود برای برداشتن بار مسئولیت از گردن خویش و استغفار گناهان خود تلاش کنید و جان خود را از گرو گناهان باز کنید .

همانطور که برای ادای دیون مادی مهلت محدودی وجود دارد پس از مرگ نیز فرصتی برای رهایی از بار گناهان و  فک رهن وجود نداشته و دیگر انسان هیچ گونه اختیار و قدرتی ندارد؛ ” وَ إِنَّ الْیَوْمَ عَمَلٌ وَ لا حِسَابَ، وَ غَدا حِسَابٌ وَ لاَ عَمَلَ ” (خطبه ۴۲ نهج البلاغه) این دنیا محل عمل است و در آخرت مهلت عمل به پایان رسیده و زمان حساب فرا می رسد

شرب خمر، کلید تمام گناهان

در خطبه های پیشین در مورد نماز بحث کردیم اما لازم است امروز وارد بحث دیگری شویم و آن بحث حرمت شرب خمر است متاسفانه در این اواخر این منکر بزرگ شیوع فراوانی پیدا کرده و قبح آن نعوذ بالله در حال از بین رفتن است . یکی از حرمت شکنی های بزرگ در برابر خداوند  که انسان پس از مرگ، به شدتِ قبح آن پی خواهد برد، شرب خمر می باشد.

با شرب خمر، برکت از جامعه رخت بر بسته و راه تمام سیئات باز می شود ؛ این عمل، غضب خدای متعال را برانگیخته  و موجب روسیاهی انسان در پیشگاه خداوند می گردد و هرکه با غضب خداوند از دنیا برود بدون تردید او در آتش جهنم مخلّد است.

خداوند با تمام پیامبران خود عهد بست و به آنها گفت: ” با این شرط شما را به پیامبری برمی گزینم که به مردم بگویید شرب خمر حرام است”؛ در بین گناهان کبیره اعتقادی، شرک از دیگر گناه ها بالاتر است اما سرآمد تمام گناه های عملی شرب خمر می باشد.

پیامبر اسلام ( صلی الله عليه و آله)در باره اهمیت گناه شرب خمر به مردم گفتند: به یهود و نصارا سلام کنید اما به فرد شراب خوار سلام نکنید؛ با این که جواب سلام واجب است پیامبر( صلی الله عليه و آله)فرمودند: حتی جواب سلام افراد شراب خوار را نیز نباید داد.

همچنین پیامبر( صلی الله عليه و آله)فرموده اند : (( زندگی در همسایگی یهود و نصارا اشکالی ندارد اما اگر همسایه شما شراب خوار باشد خانه خود را عوض کنید)) چون اگر بلایی بر شرابخواران نازل شود دامن همسایگان آنها را نیز می گیرد. فان اللعنة اذا نزلت عمت فى المجلس “(بحار / ج ۶۳، ۴۹۹ – وسائل / ج ۱۷، ۲۴۹)

امام صادق ( عليه السلام )در جایی مهمان بودند یکی از افراد منصور نیز در آنجا حضور داشت؛ وقتی میزبان ظرف شراب را در آن سوی سفره در برابر سرهنگِ  منصور گذاشت آن حضرت که در این طرف سفره نشسته بودند، برخاستند و در بیان علت این کار خود فرمودند: من سر سفره ای که در آن شراب وجود داشته باشد نمی نشینم.چون اگر بلا نازل شود مرا هم می سوزاند و نمی گوید این امام صادق فرزند پیامبر است.

گفتند: شراب در سمت دیگر سفره و برای فرد دیگری است.

ایشان فرمودند: وقتی لعنت خدا نازل شود فرقی بین امام و دیگران وجود ندارد.

آن حضرت خطاب به زنان فرموده اند: اگر شوهر شما شراب خوار است خواسته وی را اجابت نکنید که در صورت اجابت خواسته او، به اندازه تمام ستاره های آسمان به شما لعنت گفته خواهد شد.حضرت فرمود اگر زن خواسته شوهر شرابخوار خود را اجابت کند و فرزند متولد شود”فهو نجس” یعنی آن کودک نجس دارد یعنی روح او آلوده است و والدین شرابخوار او تا قیامت در این مورد مسئول هستند.

امیرالمومنین فرموده اند: اگر یک قطره شراب در داخل چاهی بیفتد و روی آن مناره ساخته شود من در آن جا اذان نمی گویم یا اگر زمینی با آب آن چاه آبیاری شده و سرسبز شود و گله ای از گوسفندان از آنجا رد شوند، من گوشت گوسفندان آن گله را نمی خورم.

تمام خلفا از هیبت و عظمت امامان وحشت داشتند؛ یکی از خلفا دستور داد شبانه یکی از امامان- امام هادی ( عليه السلام )یا امام محمد تقی ( عليه السلام )_ را نزد وی ببرند؛ وقتی امام را حاضر کردند خلیفه در حالت مستی شراب را به سمت ایشان گرفت و گفت: بخور.

آن حضرت فرمودند: “ولله ما خالط لحمی و دمی” به خدا سوگند که (شراب) با گوشت و خون من مخلوط نشده و نخواهد شد.

روایت شده فردی به امام رضا ( عليه السلام )خبر داد که وقتی به مجلس شما می آمدم یکی از شیعیان شما را دیدم که شراب خورده و مست شده بود در روایت است ؛ “تعریق وجه ابالحسن” آن حضرت عرق کردند؛ چطور امکان دارد کسی که مشتاق زیارت آن امام بزرگوار است، فقط به خاطر یک جرعه شراب اینچنین موجب ناراحتی ایشان شود؟

شرب خمر بدتر از ترک نماز است

از امام صادق ( عليه السلام )پرسیدند: شرب خمر بدتر است یا ترک نماز؟ ایشان فرمودند: شرب خمر بدتر است چون پس از شرب خمر، فرد دچار حالتی می شود که دیگر خدا و خالق خود را نمی شناسد.

امام باقر ( عليه السلام )فرموده اند: اگر کسی هر آنچه را که عقل را زایل می کند مصرف کند(چه مایع باشد مثل شراب و چه جامد باشد مثل مواد مخدر) در قیامت خداوند متعال از” طینة خیال” به وی می خوراند. از ایشان پرسیدند: ” طینة خیال” یعنی چه؟ آن حضرت فرمودند: یعنی ماده ای که در جهنم از عورت زناکاران خارج خواهد شد.

این ماده را به شرابخوار می خورانند تا وی به عاقبت شرابخواری و به ملکوت شراب پی ببرد طینة خیال همان شراب است که با جوهر و حقیقت خود به سوی شرابخوار برگشته است تا انسان از دروازه ی دنیا خارج می شود هرچه می بیند ملکوت اعمال خودش است در آنجا می گویند هذه اعمالکم ردت الیکم .

ایشان فرمودند: اگر تمام بدی ها در خانه ای جمع شده باشند، کلید آن خانه شراب است و فرد شرابخوار باب تمام بدی ها را به روی خود باز می کند.

پیامبر ( صلی الله عليه و آله)فرموده اند: اگر کسی خواسته ی فرد شرابخوار را برآورده کند و کوچکترین کاری برای وی انجام دهد مانند این است که هزار فرد مومن را کشته یا هزار بار کعبه را ویران کرده است.

همچنین پیامبر ( صلی الله عليه و آله)فرموده اند: اگر کسی دختر خویش را به ازدواج فرد شرابخوار دربیاورد مانند این است که با رضایت خود، دخترش را برای زنا بفرستد معنی این حدیث را زمانی به صورت واضح متوجه شدم که دیدم  برخی از خانم ها در نامه خود نوشته اند: همسرم دوستان خود را به منزل می آورد و همه آنها شراب خورده و مست می شوند؛ من در این مواقع مجبورم خود را ساعت ها در دستشویی حبس کنم تا آنها به حالت عادی برگردند.

پیامبر( صلی الله عليه و آله)فرموده اند: اگر فردی شرابخوار دختر شما را خواستگاری کرد، دخترتان را به وی ندهید؛ به عیادت و تشییع جنازه فرد شرابخوار نروید؛ امانت خود را به چنین فردی نسپارید.

حرف های بسیار عجیب و در خور توجهی در مورد فرد شرابخوار زده شده است که از عجیب ترین آنها این سخن  پیامبر( صلی الله عليه و آله)است که فرموده اند: ” و ما من أحد یبیت سکرانا إلا کان للشیطان عروسا إلى الصباح ” (جامع الاخبار ص ۱۷۸ )کسی که شراب بخورد و بخوابد، عروسی برای شیطان است.

ایشان فرموده اند: ” ما من أحد یبیت سکرانا إلاّ کان للشیطان عروسا إلى الصباح فإذا أصبح وجب علیه أن یغتسل کما یغتسل للجنابة فإن لم یغتسل لم یقبل منه صرف و لا عدل “( المستدرک: باب ۵ ج ۳، ص ۱۳۷ )هر کس که در حال مستی بخوابد، تا صبح مانند عروسی برای شیطان خواهد بود و پس از بیدار شدن غسل جنابت بر وی واجب می شود و اگر غسل نکند نوافل و فرایض وی مورد قبول خداوند واقع نمی شود.

پیامبر اکرم ( صلی الله عليه و آله)با وجود ادب بسیار خود در چند مورد بسیار تند سخن گفته اند حدیث فوق یکی از آنهاست و معلوم است که در این طرز سخن گفتن پیامبر سری نهفته است.

عبدالرحمان بن عوف از حضرت زهرا (س) خواستگاری کرد و به پیامبر گفت از جلوی در خانه خود تا مقابل در خانه شما فرش زربافت پهن می کنم و… وی می خواست پیامبر ( صلی الله عليه و آله)را با پول فریب دهد و این کار وی جایی برای حفظ حرمت ها نم گذاشت و لذا پیامبر ( صلی الله عليه و آله)مشتی خاک برداشته و به صورت وی پاشیدند و با این مضمون فرمودند که ؛آیا می خواهی مرا با پول بخری .

خداوند متعال بیشتر از هر کسی از فرد شرابخوار نفرت دارد

روایتی از پیامبر ( صلی الله عليه و آله)وجود دارد که موجب وحشت انسان می شود؛ ایشان فرموده اند:  ” لا یمْشی عَلی وَجْهِ الاَْرْضِ اَبْغَضُ الی الله َ مِنْ شارِبِ الْخَمْرِ “( انوار الهدایة، ج ۱، ص ۳۰۲ ) از بین تمام کسانی که بر روی زمین راه می روند خداوند متعال بیشتر از هر کسی از فرد شرابخوار نفرت دارد.

روایتی تکان دهنده از پیامبر ( صلی الله عليه و آله)می خوانم؛ ایشان فرموده اند: “و الّذی بَعثَنی بالحقِّ نَبیّا، إنّ شارِبَ الخَمرِ یموت عطشانا و یمکث فی القبر عطشانا و یبعث یوم القیامه عطشانا و یُنادی: وا عَطَشاهْ الف سنه”( تنبیه الخواطر: ۲/ ۱۱۵)

” سوگند به خدایی که مرا به پیامبری مبعوث کرده، شرابخوار با تشنگی شدید از دنیا خواهد رفت و با همان تشنگی در قبر خواهد ماند و در قیامت نیز با تشنگی مبعوث شده و در روز قیامت هزار سال فریاد خواهد زد: ” واعطشاهْ “.

تحمل یک ساعت تشنگی سخت است؛ شرابخوار از برزخ تا قیامت که مشخص نیست چه مدت طول خواهد کشید، تشنگی خواهد کشید رسول گرامی اسلام به دنبال روایت می فرماید :”فیؤتی بمإ کالمهل ” باز از رسول گرامی روایت شده که فرمودند:

سپس چیزی برای آشامیدن به وی داده خواهد شد “کالمهل یشوی الوجوه بئس شراب فینضح وجهه و تتناثر اسنانه و عیناه فی ذلک الإناء” مهل به فلز مذاب یا چیز مذاب گفته می شود که از شدت حرارت نمی توان به آن نزدیک شد روایت می گوید که شارب خمر وقتی از شدت عطش آب می خواهد به او مایعی مثل فلز مذاب داغ می دهند که صورت را می سوزاند، به محض اینکه ظرف در مقابل فرد قرار بگیرد تمام دندان ها و گوشت های بدن و چشمان وی ذوب شده و به داخل آن ظرف می ریزد، “فلیس له بدّ من ان یشرب” و فرد چاره ای جز نوشیدن آن ندارد.

“ویصهر ما فی بطنه” پس از نوشیدن آن تمام امعاء و احشاء بدنش می سوزد،حضرت در ادامه فرمود :اگر یک آیه از قران در دل فردی نقش بسته باشد و سپس مشروب وارد بدن وی شود آن شخص در قیامت در مقابل تک تک حروف آن آیه مسئول خواهد بود و قرآن با وی دشمن می شود و هر حرفی از قرآن در برابر خداوند عزوجل با او خصومت خواهد کرد حضرت در ادامه فرمود :

” ومن کان له القرآن خصما کان الله له خصما “هر کس که قرآن دشمن وی باشد خدا نیز با وی دشمن خواهد بود؛ ” ومن کان الله له خصما کان فی النار ” و هر کس که خدا با وی دشمن باشد در آتش افکنده خواهد شد. ( جامع الاخبار ص ۱۷۴٫ ۱۳ )

پیامبر ( صلی الله عليه و آله)فرموده اند: “من بات سکرانا عاین ملک الموت سکرانا و دخل القبر سکرانا فوقف بین یدی الله سکرانا”(بحارالانوار جلد ۷۶-ص۱۴۸) هرکس که مست بخوابد، ملک الموت را نیز در حالت مستی ملاقات کرده و در حالت مستی در قبر گذاشته شده و در حالت مستی در پیشگاه خداوند حاضر خواهد شد؛ بدترین و سخت ترین این حالت ها حالتی است که انسان در حالیکه عقلش زایل شده است در پیشگاه خداوند متعال حاضر شود. “فیقول الله تعالی ما لک” خداوند متعال می فرماید: این چه حالتی است؟

“فیقول أنا سکران” وی در جواب می گوید: من مست هستم.

” فیقول الله عزوجل: أبهذا أمرتک ؟” خداوند متعال می فرماید: آیا من تو را به این کار امر کرده بودم؟ پس خداوند میفرماید:او را به سوی سکران ببرید و سکران کوهی در وسط جهنم است که از آن چرک خون آبه و خون جاری است و طعام و نوشیدنی شرابخوار این مواد هستند.

در این مورد خداوند نیز مانند پیامبر اکرم ( صلی الله عليه و آله)با تندی سخن گفته است؛ در روایات آمده است: “خرق الله سرباله” سربال یعنی شلوار و خرق یعنی پاره کردن؛ یعنی خداوند آبروی فرد شرابخوار را می برد. با اینکه خداوند ادب فوق العاده ای در برابر انسان دارد به حدی که امام سجاد ( عليه السلام )می فرماید: کانه از گناهکار حیاء دارد، آن حضرت به خداوند عرض می کند؛ “و بحلمک امهلتنی و عن عقوبات المعاصی جنّبتنی حتی کانک استحییتنی!!”(فرازی از دعای ابو حمزه ثمالی) کدام عاقل است که به خاطر جرعه ای شراب کاری کند که در روز قیامت که همه وانفسا می گویند پیامبر و خداوند با او خصومت کند یعنی شکم این قدر برای انسان مهم باشد مثل حیوانات و مثل مرغ و خروس که تمام غصه شان بر بی دانگی است.

مرغان خانگی را بی دانگی ست ماتم؛ انسان مرغ نیست که تمام همّتش طعام و شراب باشد. باید از تبعیت از یزید به خدا پناه برد؛ یزید گفته است: ” تعوضت عن الحوُرِ خموراً فی الدنّان ” (سبط ابن الجوزی، تذکرهَ الخواص، ص ۲۶۱) من ته مانده شرابم را با حور العین عوض نمی کنم. شرب خمر اقتداء عملی به یزید و خروج از اردوگاه امام حسین است حسین ( عليه السلام )فرمود :” و ما کنت متّخذ المضلّین عضدًا”(طبری، ۵ /۴۰۷ الفوائد الرجالیه، ۱ /۳۲۴)

عروسی ای که در آن شرب خمر صورت گیرد، شایسته تبریک از سوی یزید است

عروسی ای که در آن شرب خمر صورت گیرد، شایسته تبریک از سوی یزید است نه امام حسین (علیه السلام)؛ این عروسی پیروی از یزید است. بدتر از هرچیزی این است که حکومت مردم را به خوردن شراب تشویق کند.

فرماندار شهری در آذربایجان با کفش وارد مسجد شده است و مردم به او گفته اند که نباید با کفش وارد مسجد شد؛ او به مردم گفته است: خدا را به من نشان بدهید؛ عده ای برای هشدار دادن به وی سگ وی را سر بریدند.

بعد از مدتی پست او ارتقاء یافت و دولت عملا او را در کار خلافش تشویق نمود ؛ در نتیجه او کارهای خلاف دیگری را نیز مرتکب می شود.

این فرد که بعد از ارتقاء سمت به یک شهر بزرگ آذربایجان به عنوان فرماندار نصب شد، شاهد استفاده کم از شراب در عروسی ها شده بود،او این موضوع را نشانه تدین دانسته و لذا صاحبان سالن های برگزاری مراسم عروسی را در جایی جمع کرده و به آنها گفته بود: هرکس که اجازه دهد، عروسی بدون نوشیدن شراب در سالن وی برگزار شود چهارصد مانات جریمه خواهد شد؛ صاحبان سالن ها نیز از ترس جریمه شدن مجبور هستند اجازه ندهند در سالن آنها مراسم عروسی بدون شراب برگزار شود!!!

این مسئله نمونه بارز جلب غضب خداوند متعال می باشد؛ انسان ها حق دارند در فضای سالم تربیتی زندگی کنند و هیچ کس حق ندارد دیگران را به استفاده از شراب مجبور و جامعه را آلوده کند ،از غضب خداوند متعال به او پناه می بریم.

 


 

 

خطبه دوم

 

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم


خودم و تمامی عزیزان را به تقوای الهی دعوت می کنم.زندگی انسان دارای منازلی است که این دنیا یکی از این منازل است.

تفکر، یکی از برترین عبادت ها و برتر از یک سال عبادت وگاهی برتر از هفتاد سال عبادت است؛ البته این که انسان در مورد چه موضوعی تفکر کند بسیار مهم است؛ برخی از تفکرها برتر از یک سال عبادت هستند و برخی دیگرنیز از هفتاد سال عبادت برتر می باشند؛ بعضی از تفکرات به قدری نفیس هستند که نمی توان روی آنها قیمت گذاشت.چه فکری بالاتر از این که بدانیم که ما منازلی داریم و باید این منازل و در حال عبور بودن از این منازل را بپذیریم و به آن باور داشته باشیم لازمه طی این منزل که منزل دنیاست این است که ما رو به فرسودگی میرویم، لازمه گذر از این منزل فرسوده شدن بدن انسان و زوال قدرت او و از کار افتادن اعضا و جوارح اوست  و هیچ رژیم غذایی و پزشکی نمی تواند مانع آن شود؛ این دنیا فانی است و انسان در این مورد هیچ اختیاری ندارد.خرابی بدن و به بن بست رسیدن انسان حتمی است و بدن که خراب شد روح باید بیرون برود .

شاعر گفته است: جان عزم رحیل کرد گفتم که مرو    /    گفتا چه کنم خانه فرو می آید !!  ( خیام نیشابوری)

با گذشت زمان انسان در حسرت یک شب خواب راحت خواهد ماند؛ گاهی بعضی افراد دچار  بیماری هایی می شوند  که دیگران نمی توانند حتی یک لحظه آنها را در آن وضعیت تحمل کنند؛ این بیماران مدام از دیگران می خواهند برای مرگ آنها دعا کنند؛ انسان نباید گمان کند که چنین وضعی هیچ گاه برای خود وی پیش نخواهد آمد.

انسان باید به فکر راه چاره باشد که در این مورد راه چاره همان تقوای خداوند متعال است.

یک خان پس از سالهای متمادی یکی از دوستان دوران جوانی خود را دید و به وی گفت: در کودکی فکر می کردم این دنیا سه مقطع دائمی دارد: یکی مقطع کودکی که مقطع بازی و بی خبری بود؛ گمان می کردم ما همیشه کودک خواهیم ماند و همیشه بازیگوشی خواهیم کرد . مقطع دوم را نیز مخصوص پدرم و هم سن و سالان وی که باید کار کرده و پول درمی آوردند می دانستم.  سومین دوره را نیز مختص پیرانی می دانستم که عصا به دست راه رفته و روی سنگی می نشستند و گاهی آه می کشیدند؛ غافل از این که این مقاطع دائمی نبودند و هر انسانی باید این مراحل را یکی پس از دیگری طی می کرد و زمانی خواهد رسید که من نیز عصا به دست گرفته و مورد استهزاء کودکان قرار می گیرم.

نوجوانان کوچه ای به یک پیرمرد گفتند: این کمر خمیده را چند خریده ای؟ پیرمرد جواب داد:عجله نکنید؛ چند وقت دیگر آن را به رایگان به شما خواهند داد. تمام این حرفها را شهریار در یک بیت تمام کرده و می فرماید: بیلمزدیم دونگه لر وار دونوم وار ،،،،ایتگینّیک وار ، آیریلیق وار ، الوم وار

برگزاری اجتماع “مدافعین حرم” در اردبیل

گروه داعش صراحتا کربلا را مقصد خود اعلام کرده و چشم حسینیان به مردم مهد حسینیت (اردبیل) دوخته شده است؛ عموم مردم حسینی اردبیل تصمیم دارند امروز بعد از نماز مغرب و عشاء برای اثبات وفاداری خود گرد هم آمده و اعلام کنند که دیگر امام حسین ( عليه السلام )و امام علی ( عليه السلام )تنها نخواهد ماند . ما از زمانی که خود را شناخته ایم همواره گفته ایم: ” یا لَیتَنی کُنتُ مَعکم فَأَفوزَ فَوزاً عَظیماً ” امشب شب لبیک به این آرزوی مقدس است.

حلقه های صالحین به عنوان  مراکز تربیتی

مراکز تربیتی خوبی وجود دارند که حلقه های صالحین نیز یکی از آنها می باشد؛ از خانواده ها می خواهم در تعطیلات تابستان فرزندان خود را به سمت این مراکز سوق دهند و اجازه ندهند که تربیت آنها در کوچه و خیابان یا با کانال های ناجور صورت گیرد؛ بعد از ما باید نسل فاخری بر روی زمین باقی بماند.

در صورت عدم وجود امامت و مرجعیت دینی خونریزی های زیادی با نام دین انجام می پذیرد

گذر زمان اهمیت امامت را مشخص و وقوع حوادث خونین ضرورت مرجعیت دینی در اسلام را آشکار می کند؛ در صورت عدم وجود امامت و مرجعیت دینی خونریزی های زیادی با نام دین انجام می پذیرد که برای نمونه می توان گفت که تمام فعالیت های وهابیت و شاخه های آن ( القاعده، طالبان، داعش و بوکوحرام) با نام دین انجام می گیرد.

دشمنان ما نیز با فرستادن جاسوسان خود در بین این گروه ها، آنها را به عنوان ابزار در اختیار گرفته و مدیریت می کنند؛ القاعده شاخه عربی وهابیت است و طالبان شاخه افغانی و اردویی و داعش شاخه ی سوریه و عراق و بوکوحرام شاخه آفریقایی و حالا دشمنان قصد دارند این روزها گروه دیگری به نام دامس ایجاد کنند؛ دامس مخفف مغرب عربی و سودان است؛ مغرب به شمال و شمال غربی آفریقا اطلاق می شود؛ یعنی کشور مغرب ، الجزایر، تونس، لیبی، موریتانی و منطقه مورد مناقشه صحرای باختری؛ هدف آنها نفوذ کامل در تمام کشورهای اسلامی است؛ و به هم ریختن ثبات آنهاست اکنون مدعیان ایجاد خاورمیانه جدید در حال اجرای بخشی از ایده های خود با روش های خونین هستند.

این هفته ابو محمد عدنانی، سخنگوی داعش گفته است: آمریکا منطقه خاورمیانه را به ما واگذار کرده و ما در آنجا با نوک شمشیرها یعنی با خشونت و خونریزی و بر اساس خلافت اسلامی عمل خواهیم کرد. وی شیعیان را مشرک نامید و کشتن آنها را واجب اعلام کرد و گفت شیعیان از ابوالفضل و فاطمه کمک می خواهند پس به خانه آنها وارد شوید وآنها را بکشید و…

امریکا از ایجاد گروه داعش و وارد کردن آنها به عراق سه هدف دارد:

۱-      بر هم زدن نتایج انتخابات عراق و کنار گذاشتن نوری مالکی؛ آنها اعلام کرده اند ما با هرکسی که به جای نوری مالکی روی کار بیاید همکاری می کنیم حرکت داعش نمادی از عصبانیت غرب از پیروزی جناح متمایل به ایران در عراق است .

۲-      توسعه تروریسم در منطقه به منظور دستیابی به اهداف نامشروع خود و مقابله با نظام دموکراسی

۳-      انتقال دامنه غائله و ایجاد جنگ شیعه و سنی در ایران.

گروه های تروریستی با تحریک مذاهب امورات خود را به پیش می برند

ادامه حیات این گروه ها فقط در گرو تحریک مذاهب، مخصوصا شیعه می باشد؛ خداوند متعال می فرماید: ” فَذَکِّرْ إِنَّمَآ أَنتَ مُذَکِّرٌ لَّسْتَ عَلَیْهِم بِمُصَیْطِرٍ “( ۲۱و۲۲ غاشیه) ای پیامبر، تو فقط به مردم یادآوری کن؛ مبادا آنها را اجبار کنی. اگر وهابیون به این آیه قرآن عمل بکنند دیگر آمریکا، اسرائیل و اروپا هیچ بهانه ای برای اختلاف افکنی نخواهند داشت؛ همین یک آیه می تواند تمام مشکلات را حل کند.

این کشورها افراطی ترین عضو این گروه ها را به عنوان رئیس برمی گزینند؛ آنها رسما خود را احیاگران راه بنی امیه و دشمن سبط النبی _ امام حسین (علیه السلام )معرفی می کنند و کربلا را مقصد خود اعلام کرده اند.

آنها اعلام کرده اند ما آرزو داریم تا امام زمان مورد ادعای شیعیان ظهور کند تا به طور جانانه با وی بجنگیم در حالی که، اغلب روایات مربوط به امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف ) را اهل سنت نقل کرده اند نه شیعیان. بعضی از وهابی ها کتاب نوشته بنام لامهدی منتظر!!

در طول تاریخ گروهی وحشی تر از داعش وجود نداشته است

داعش قبل از کشتار انسانها به کشتار عاطفی روی آورده است؛ خداوند زن را به عنوان کانون مهر و عاطفه خلق کرده تا عطوفت را به جامعه پمپاژ کند ولی این ها کاری کرده اند که بعضی از دختران آنها سر پنجاه مرد شیعه را مهریه خود قرار می دهند و ماشین عروسی را با سر بریده شیعیان تزیین می کنند .اروپاییان در گزارش های خود گفته اند در طول تاریخ گروهی وحشی تر از داعش وجود نداشته است این گروه فقط در موصل ۲۵۰۰ نفر را قتل عام کرده و تصاویر جنایات خود را منتشر کرده است، در هفته اخیر القاعده و طالبان به این اقدام داعش و انتشار تصاویر آن اعتراض کردند. هفته گذشته نیز ۱۷۰۰ نفر دانشجوی دانشکده نیروی هوایی عراق را در پایگاه سباکر عراق کشتند.

یکی ازاساتید دانشگاه الازهر از زیر پا گذاشته شدن تراث پیامبر( صلی الله عليه و آله)توسط روسای وهابیت به شدت می گریست.

این گروه ۱۶۰ هزار نفر را نیز در سوریه کشتند اما متاسفانه جامعه جهانی در مقابل این جنایات، سکوت بلکه آن را تایید و بلکه از آن حمایت کرد و در نتیجه آنها، جنایات خود را در عراق تکرار کردند،اوضاع فعلی عراق میوه مواضع جنایت بار غربی ها و ارتجاع عرب در سوریه در قبال داعش و امثال داعش است.

یکی از اهداف مهم آنها از لشکرکشی به عراق کشاندن این درگیری ها به داخل کشور ما است در این مورد امپراطوری رسانه ای همگام با آنها بشدت فعال می باشد،آنها قصد دارند در عراق جنگ شیعه و سنی به راه انداخته و به وسیله آن اهل سنت ایران را تحریک کنند و ما شاهد هستیم که کانال های خارجی مثلا بی بی سی  کلمه شیعی و سنی را مدام در اخبار خود تکرار می کنند؛اینروزها به چینش اخبار شبکه هایی مثل العربیه،الجزیره،بی بی سی و یا یورونیوز توجه کنید،مدام می گویند:شبه نظامیان سنی،شبه نظامیان شیعه،نوری مالکی شیعی و…

هفته گذشته عراقی ها در لندن در مقابل ساختمان شبکه بی بی سی جمع شده و به این چینش اخبار و تحریک مردم از طریق آنها اعتراض کردند. آنها در طول هفته گذشته خبر های بسیاری برای معرفی ایران با چهره سنی ستیزی و عرب ستیزی منتشر کردند وقتی دیدند اقدامات قبلی آنها نتیجه بخش نبوده است، خبری منتشر کردند که می توانست کشور ما را با شدتی بیشتر از بمب اتمی به لرزه بیاورد که مردم و نخبگان با بصیرت اهل سنت جلوی این فتنه را گرفتند. آنها خبر وحشتناکی در مورد زندان های ایران منتشر کردند که کاملا بی اساس و کذب محض بود اما نتوانستند به اهداف خود دست یابند. ” وَرَدَّ اللَّهُ الَّذِینَ کَفَرُوا بِغَیْظِهِمْ لَمْ یَنَالُوا خَیْرًا “( سوره : الاحزاب آیه : ۲۵)

جنگ داعش جنگ شیعه و سنی نیست

بر اساس اطلاعات دقیقی که وجود دارد افسران ارتش بعث، این گروه را با هدف انتقام از مردم عراق اداره می کنند؛ داعش پس از اشغال موصل یک فرد بعثی را به عنوان استاندار آن جا تعیین کرد و این اولین استاندار داعش در عراق است، تمام نقشه های گروه داعش مطابق نقشه های حزب بعث کشیده می شود از فرات تا نیل. ادبیات آنها نیز کاملا مانند ادبیات بعثی ها می باشد به طور موثق اطلاع داریم که ژنرال های بعثی، یگان های عملیاتی داعش را به طور مستقیم فرماندهی می کنند و موساد و آمون با تمام وجود در عراق هم در داعش و هم در کردستان حضور دارند.

در ابتدا ابوعمر بغدادی رئیس گروه داعش بود و پس از مرگ وی ابوبکر بغدادی جای وی را گرفت که هر دوی آنها از افسران اطلاعاتی ارتش بعث صدام بوده اند.یمانی دروغین نیز که عدّه ای جاهل را دور خود جمع کرده از افسران اطلاعاتی صدام است،توضیح اینکه؛فردی به نام احمدالحسن می گوید من یمانی وفرزند امام زمان هستم و افرادی از وی پیروی می کنند او از افسران صدام بوده که صدام وی را بصورت تصنّعی و ساختگی زندانی کرد او در زندان به یکی از زندانی ها می گفت تو این جمعه کشته می شوی و به دیگری می گفت تو آزاد خواهی شد، سپس از سازمان اطلاعات عراق می خواست که این خواسته ها را انجام دهند و به این ترتیب زندانیان فریب او را می خوردند او با این کارها طرفداران زیادی را به اطراف خود جمع کرد و پس از آزادی از زندان ادعا کرد من یمانی و پسر امام زمان می باشم؛ استدلال هایی که وی در کتاب خود آورده است، بسیار مضحک هستند،ذرّه ای علمیّت نداشته وافتضاح،افتضاح است.

در هر حال دشمنان اسلام تمام تلاش خود را متمرکز کرده اند که درگیری های اخیر عراق را جنگ شیعه و سنی و کشتار سنیّان توسط شیعیان معرفی کنند،در این موضوع نخبگان شیعه و سنّی نقش فوق العاده ایفاء کردند،الازهر اعلام کرد که داعش جزء فرق اسلامی نیست و رئیس اتحادیه علمای اهل سنّت عراق جناب شیخ خالد الملا گفت:آقای سیستانی مرجع همه عراقی هاست وایشان داعش را شدیدا محکوم کرد.

دولت اردن نیز هفته گذشته مطلبی را اعلام کرد که برای مسلمانها بسیار مهم بود و کاملا نشان داد،غائله داعش ربطی به شیعه و سنی ندارد؛اردن اعلام کرد سران داعش پنج سال پیش در اردن توسط امریکا آموزش داده شده اند ما از این همه فتنه ها به خدای متعال پناه می بریم؛ این فتنه ها پایانی ندارد و تا زمانی که درهای امامت بسته بمانند ادامه پیدا می کند.

خطبه اول

 

خودم و تمامی عزیزان را به حقیقت تقوا دعوت می کنم که سفارشی والاتر از این مهم در عالم هستی وجود ندارد؛ انسان بی تقوا خود را بدهکار می سازد چراکه فرد گناهکار با ارتکاب گناه به خداوند متعال بدهکار می گردد.

همانطور که در این دنیا از بدهکار تضمین می گیرند تا او ملزم به پرداخت دین خود شود در امور معنوی، اخلاقی و روحی نیز خود فرد در ازای گناهان خود، تضمین محسوب می شود و به گرو می افتد ؛ خداوند متعال در این باره فرموده است: ” کُلُّ نَفْسٍ بِمَا کَسَبَتْ رَهِینَةٌ ” (سوره : المدثر آیه : ۳۸ ) همه انسان ها در گرو اعمال خود هستند.

اگر انسان نتواند در زمان حیات خود این گرو یعنی مسئولیت گناهانش را از گردن بردارد پس از مرگ دیگر مجالی برای خلاصی نخواهد داشت؛ بنابراین انسان باید در این دنیا به فکر این امر بوده و فکّ رهن کند .

ماه رمضان، ماه رهایی از بار گناه به وسیله توبه است

در  مورد لزوم فکّ رهن گناهان در این دنیا توصیه های زیادی شده است؛ پیامبر( صلی الله عليه و آله)در آخرین جمعه ماه شعبان فرمودند: “ان انفسکم مرهونة بذنوبکم ففکوها باستغفارها” جان شما در اثر گناهانتان در گرو قرار گرفته است، این گرو را با استغفار باز کنید.

ماه رمضان فرصتی بزرگ برای فکّ رهن  به وسیله توبه است. بسیار سخت و ترسناک است که انسان در این دنیا به فکر رهایی خود از بار گناه نباشد و با مرگ راه فک رهن بسته شود که در آن صورت تا ابد بسته خواهد ماند ؛ امام علی ( عليه السلام )در بیان حقیقت این امر فرموده اند: “فاللّه اللّه معشر العباد و انتم سالمون فى الصحة قبل السقم و فى الفُسحَة قبل الضیق فاسعوا فى فَکاکِ رقابکم من قبل ان تغلق رهائنها”)خطبه ۱۸۳ نهج‏البلاغه( در این جا ” فاللّه اللّه معشر العباد ” به معنای نزدیک بودن خطر شدید به انسان است؛ ایشان به انسان ها هشدار می دهند آگاه و هشیار باشید که اکنون در سلامتی به سر می برید قبل از این که دچار بیماری شده و دیگر قادر به انجام هیچ کاری نباشید و در عالمی وسیع زندگی می کنید که در آن قادر به انجام کارهای دلخواه خود هستید اما زمانی فرا خواهد رسید که دچار تنگنا می شوید ( در قبری کوچک قرار خواهید گرفت و قدرت انجام هیچ کاری را نخواهید داشت) پس قبل از این که دیر شود برای برداشتن بار مسئولیت از گردن خویش و استغفار گناهان خود تلاش کنید و جان خود را از گرو گناهان باز کنید .

همانطور که برای ادای دیون مادی مهلت محدودی وجود دارد پس از مرگ نیز فرصتی برای رهایی از بار گناهان و  فک رهن وجود نداشته و دیگر انسان هیچ گونه اختیار و قدرتی ندارد؛ ” وَ إِنَّ الْیَوْمَ عَمَلٌ وَ لا حِسَابَ، وَ غَدا حِسَابٌ وَ لاَ عَمَلَ ” (خطبه ۴۲ نهج البلاغه) این دنیا محل عمل است و در آخرت مهلت عمل به پایان رسیده و زمان حساب فرا می رسد

شرب خمر، کلید تمام گناهان

در خطبه های پیشین در مورد نماز بحث کردیم اما لازم است امروز وارد بحث دیگری شویم و آن بحث حرمت شرب خمر است متاسفانه در این اواخر این منکر بزرگ شیوع فراوانی پیدا کرده و قبح آن نعوذ بالله در حال از بین رفتن است . یکی از حرمت شکنی های بزرگ در برابر خداوند  که انسان پس از مرگ، به شدتِ قبح آن پی خواهد برد، شرب خمر می باشد.

با شرب خمر، برکت از جامعه رخت بر بسته و راه تمام سیئات باز می شود ؛ این عمل، غضب خدای متعال را برانگیخته  و موجب روسیاهی انسان در پیشگاه خداوند می گردد و هرکه با غضب خداوند از دنیا برود بدون تردید او در آتش جهنم مخلّد است.

خداوند با تمام پیامبران خود عهد بست و به آنها گفت: ” با این شرط شما را به پیامبری برمی گزینم که به مردم بگویید شرب خمر حرام است”؛ در بین گناهان کبیره اعتقادی، شرک از دیگر گناه ها بالاتر است اما سرآمد تمام گناه های عملی شرب خمر می باشد.

پیامبر اسلام ( صلی الله عليه و آله)در باره اهمیت گناه شرب خمر به مردم گفتند: به یهود و نصارا سلام کنید اما به فرد شراب خوار سلام نکنید؛ با این که جواب سلام واجب است پیامبر( صلی الله عليه و آله)فرمودند: حتی جواب سلام افراد شراب خوار را نیز نباید داد.

همچنین پیامبر( صلی الله عليه و آله)فرموده اند : (( زندگی در همسایگی یهود و نصارا اشکالی ندارد اما اگر همسایه شما شراب خوار باشد خانه خود را عوض کنید)) چون اگر بلایی بر شرابخواران نازل شود دامن همسایگان آنها را نیز می گیرد. فان اللعنة اذا نزلت عمت فى المجلس “(بحار / ج ۶۳، ۴۹۹ – وسائل / ج ۱۷، ۲۴۹)

امام صادق ( عليه السلام )در جایی مهمان بودند یکی از افراد منصور نیز در آنجا حضور داشت؛ وقتی میزبان ظرف شراب را در آن سوی سفره در برابر سرهنگِ  منصور گذاشت آن حضرت که در این طرف سفره نشسته بودند، برخاستند و در بیان علت این کار خود فرمودند: من سر سفره ای که در آن شراب وجود داشته باشد نمی نشینم.چون اگر بلا نازل شود مرا هم می سوزاند و نمی گوید این امام صادق فرزند پیامبر است.

گفتند: شراب در سمت دیگر سفره و برای فرد دیگری است.

ایشان فرمودند: وقتی لعنت خدا نازل شود فرقی بین امام و دیگران وجود ندارد.

آن حضرت خطاب به زنان فرموده اند: اگر شوهر شما شراب خوار است خواسته وی را اجابت نکنید که در صورت اجابت خواسته او، به اندازه تمام ستاره های آسمان به شما لعنت گفته خواهد شد.حضرت فرمود اگر زن خواسته شوهر شرابخوار خود را اجابت کند و فرزند متولد شود”فهو نجس” یعنی آن کودک نجس دارد یعنی روح او آلوده است و والدین شرابخوار او تا قیامت در این مورد مسئول هستند.

امیرالمومنین فرموده اند: اگر یک قطره شراب در داخل چاهی بیفتد و روی آن مناره ساخته شود من در آن جا اذان نمی گویم یا اگر زمینی با آب آن چاه آبیاری شده و سرسبز شود و گله ای از گوسفندان از آنجا رد شوند، من گوشت گوسفندان آن گله را نمی خورم.

تمام خلفا از هیبت و عظمت امامان وحشت داشتند؛ یکی از خلفا دستور داد شبانه یکی از امامان- امام هادی ( عليه السلام )یا امام محمد تقی ( عليه السلام )_ را نزد وی ببرند؛ وقتی امام را حاضر کردند خلیفه در حالت مستی شراب را به سمت ایشان گرفت و گفت: بخور.

آن حضرت فرمودند: “ولله ما خالط لحمی و دمی” به خدا سوگند که (شراب) با گوشت و خون من مخلوط نشده و نخواهد شد.

روایت شده فردی به امام رضا ( عليه السلام )خبر داد که وقتی به مجلس شما می آمدم یکی از شیعیان شما را دیدم که شراب خورده و مست شده بود در روایت است ؛ “تعریق وجه ابالحسن” آن حضرت عرق کردند؛ چطور امکان دارد کسی که مشتاق زیارت آن امام بزرگوار است، فقط به خاطر یک جرعه شراب اینچنین موجب ناراحتی ایشان شود؟

شرب خمر بدتر از ترک نماز است

از امام صادق ( عليه السلام )پرسیدند: شرب خمر بدتر است یا ترک نماز؟ ایشان فرمودند: شرب خمر بدتر است چون پس از شرب خمر، فرد دچار حالتی می شود که دیگر خدا و خالق خود را نمی شناسد.

امام باقر ( عليه السلام )فرموده اند: اگر کسی هر آنچه را که عقل را زایل می کند مصرف کند(چه مایع باشد مثل شراب و چه جامد باشد مثل مواد مخدر) در قیامت خداوند متعال از” طینة خیال” به وی می خوراند. از ایشان پرسیدند: ” طینة خیال” یعنی چه؟ آن حضرت فرمودند: یعنی ماده ای که در جهنم از عورت زناکاران خارج خواهد شد.

این ماده را به شرابخوار می خورانند تا وی به عاقبت شرابخواری و به ملکوت شراب پی ببرد طینة خیال همان شراب است که با جوهر و حقیقت خود به سوی شرابخوار برگشته است تا انسان از دروازه ی دنیا خارج می شود هرچه می بیند ملکوت اعمال خودش است در آنجا می گویند هذه اعمالکم ردت الیکم .

ایشان فرمودند: اگر تمام بدی ها در خانه ای جمع شده باشند، کلید آن خانه شراب است و فرد شرابخوار باب تمام بدی ها را به روی خود باز می کند.

پیامبر ( صلی الله عليه و آله)فرموده اند: اگر کسی خواسته ی فرد شرابخوار را برآورده کند و کوچکترین کاری برای وی انجام دهد مانند این است که هزار فرد مومن را کشته یا هزار بار کعبه را ویران کرده است.

همچنین پیامبر ( صلی الله عليه و آله)فرموده اند: اگر کسی دختر خویش را به ازدواج فرد شرابخوار دربیاورد مانند این است که با رضایت خود، دخترش را برای زنا بفرستد معنی این حدیث را زمانی به صورت واضح متوجه شدم که دیدم  برخی از خانم ها در نامه خود نوشته اند: همسرم دوستان خود را به منزل می آورد و همه آنها شراب خورده و مست می شوند؛ من در این مواقع مجبورم خود را ساعت ها در دستشویی حبس کنم تا آنها به حالت عادی برگردند.

پیامبر( صلی الله عليه و آله)فرموده اند: اگر فردی شرابخوار دختر شما را خواستگاری کرد، دخترتان را به وی ندهید؛ به عیادت و تشییع جنازه فرد شرابخوار نروید؛ امانت خود را به چنین فردی نسپارید.

حرف های بسیار عجیب و در خور توجهی در مورد فرد شرابخوار زده شده است که از عجیب ترین آنها این سخن  پیامبر( صلی الله عليه و آله)است که فرموده اند: ” و ما من أحد یبیت سکرانا إلا کان للشیطان عروسا إلى الصباح ” (جامع الاخبار ص ۱۷۸ )کسی که شراب بخورد و بخوابد، عروسی برای شیطان است.

ایشان فرموده اند: ” ما من أحد یبیت سکرانا إلاّ کان للشیطان عروسا إلى الصباح فإذا أصبح وجب علیه أن یغتسل کما یغتسل للجنابة فإن لم یغتسل لم یقبل منه صرف و لا عدل “( المستدرک: باب ۵ ج ۳، ص ۱۳۷ )هر کس که در حال مستی بخوابد، تا صبح مانند عروسی برای شیطان خواهد بود و پس از بیدار شدن غسل جنابت بر وی واجب می شود و اگر غسل نکند نوافل و فرایض وی مورد قبول خداوند واقع نمی شود.

پیامبر اکرم ( صلی الله عليه و آله)با وجود ادب بسیار خود در چند مورد بسیار تند سخن گفته اند حدیث فوق یکی از آنهاست و معلوم است که در این طرز سخن گفتن پیامبر سری نهفته است.

عبدالرحمان بن عوف از حضرت زهرا (س) خواستگاری کرد و به پیامبر گفت از جلوی در خانه خود تا مقابل در خانه شما فرش زربافت پهن می کنم و… وی می خواست پیامبر ( صلی الله عليه و آله)را با پول فریب دهد و این کار وی جایی برای حفظ حرمت ها نم گذاشت و لذا پیامبر ( صلی الله عليه و آله)مشتی خاک برداشته و به صورت وی پاشیدند و با این مضمون فرمودند که ؛آیا می خواهی مرا با پول بخری .

خداوند متعال بیشتر از هر کسی از فرد شرابخوار نفرت دارد

روایتی از پیامبر ( صلی الله عليه و آله)وجود دارد که موجب وحشت انسان می شود؛ ایشان فرموده اند:  ” لا یمْشی عَلی وَجْهِ الاَْرْضِ اَبْغَضُ الی الله َ مِنْ شارِبِ الْخَمْرِ “( انوار الهدایة، ج ۱، ص ۳۰۲ ) از بین تمام کسانی که بر روی زمین راه می روند خداوند متعال بیشتر از هر کسی از فرد شرابخوار نفرت دارد.

روایتی تکان دهنده از پیامبر ( صلی الله عليه و آله)می خوانم؛ ایشان فرموده اند: “و الّذی بَعثَنی بالحقِّ نَبیّا، إنّ شارِبَ الخَمرِ یموت عطشانا و یمکث فی القبر عطشانا و یبعث یوم القیامه عطشانا و یُنادی: وا عَطَشاهْ الف سنه”( تنبیه الخواطر: ۲/ ۱۱۵)

” سوگند به خدایی که مرا به پیامبری مبعوث کرده، شرابخوار با تشنگی شدید از دنیا خواهد رفت و با همان تشنگی در قبر خواهد ماند و در قیامت نیز با تشنگی مبعوث شده و در روز قیامت هزار سال فریاد خواهد زد: ” واعطشاهْ “.

تحمل یک ساعت تشنگی سخت است؛ شرابخوار از برزخ تا قیامت که مشخص نیست چه مدت طول خواهد کشید، تشنگی خواهد کشید رسول گرامی اسلام به دنبال روایت می فرماید :”فیؤتی بمإ کالمهل ” باز از رسول گرامی روایت شده که فرمودند:

سپس چیزی برای آشامیدن به وی داده خواهد شد “کالمهل یشوی الوجوه بئس شراب فینضح وجهه و تتناثر اسنانه و عیناه فی ذلک الإناء” مهل به فلز مذاب یا چیز مذاب گفته می شود که از شدت حرارت نمی توان به آن نزدیک شد روایت می گوید که شارب خمر وقتی از شدت عطش آب می خواهد به او مایعی مثل فلز مذاب داغ می دهند که صورت را می سوزاند، به محض اینکه ظرف در مقابل فرد قرار بگیرد تمام دندان ها و گوشت های بدن و چشمان وی ذوب شده و به داخل آن ظرف می ریزد، “فلیس له بدّ من ان یشرب” و فرد چاره ای جز نوشیدن آن ندارد.

“ویصهر ما فی بطنه” پس از نوشیدن آن تمام امعاء و احشاء بدنش می سوزد،حضرت در ادامه فرمود :اگر یک آیه از قران در دل فردی نقش بسته باشد و سپس مشروب وارد بدن وی شود آن شخص در قیامت در مقابل تک تک حروف آن آیه مسئول خواهد بود و قرآن با وی دشمن می شود و هر حرفی از قرآن در برابر خداوند عزوجل با او خصومت خواهد کرد حضرت در ادامه فرمود :

” ومن کان له القرآن خصما کان الله له خصما “هر کس که قرآن دشمن وی باشد خدا نیز با وی دشمن خواهد بود؛ ” ومن کان الله له خصما کان فی النار ” و هر کس که خدا با وی دشمن باشد در آتش افکنده خواهد شد. ( جامع الاخبار ص ۱۷۴٫ ۱۳ )

پیامبر ( صلی الله عليه و آله)فرموده اند: “من بات سکرانا عاین ملک الموت سکرانا و دخل القبر سکرانا فوقف بین یدی الله سکرانا”(بحارالانوار جلد ۷۶-ص۱۴۸) هرکس که مست بخوابد، ملک الموت را نیز در حالت مستی ملاقات کرده و در حالت مستی در قبر گذاشته شده و در حالت مستی در پیشگاه خداوند حاضر خواهد شد؛ بدترین و سخت ترین این حالت ها حالتی است که انسان در حالیکه عقلش زایل شده است در پیشگاه خداوند متعال حاضر شود. “فیقول الله تعالی ما لک” خداوند متعال می فرماید: این چه حالتی است؟

“فیقول أنا سکران” وی در جواب می گوید: من مست هستم.

” فیقول الله عزوجل: أبهذا أمرتک ؟” خداوند متعال می فرماید: آیا من تو را به این کار امر کرده بودم؟ پس خداوند میفرماید:او را به سوی سکران ببرید و سکران کوهی در وسط جهنم است که از آن چرک خون آبه و خون جاری است و طعام و نوشیدنی شرابخوار این مواد هستند.

در این مورد خداوند نیز مانند پیامبر اکرم ( صلی الله عليه و آله)با تندی سخن گفته است؛ در روایات آمده است: “خرق الله سرباله” سربال یعنی شلوار و خرق یعنی پاره کردن؛ یعنی خداوند آبروی فرد شرابخوار را می برد. با اینکه خداوند ادب فوق العاده ای در برابر انسان دارد به حدی که امام سجاد ( عليه السلام )می فرماید: کانه از گناهکار حیاء دارد، آن حضرت به خداوند عرض می کند؛ “و بحلمک امهلتنی و عن عقوبات المعاصی جنّبتنی حتی کانک استحییتنی!!”(فرازی از دعای ابو حمزه ثمالی) کدام عاقل است که به خاطر جرعه ای شراب کاری کند که در روز قیامت که همه وانفسا می گویند پیامبر و خداوند با او خصومت کند یعنی شکم این قدر برای انسان مهم باشد مثل حیوانات و مثل مرغ و خروس که تمام غصه شان بر بی دانگی است.

مرغان خانگی را بی دانگی ست ماتم؛ انسان مرغ نیست که تمام همّتش طعام و شراب باشد. باید از تبعیت از یزید به خدا پناه برد؛ یزید گفته است: ” تعوضت عن الحوُرِ خموراً فی الدنّان ” (سبط ابن الجوزی، تذکرهَ الخواص، ص ۲۶۱) من ته مانده شرابم را با حور العین عوض نمی کنم. شرب خمر اقتداء عملی به یزید و خروج از اردوگاه امام حسین است حسین ( عليه السلام )فرمود :” و ما کنت متّخذ المضلّین عضدًا”(طبری، ۵ /۴۰۷ الفوائد الرجالیه، ۱ /۳۲۴)

عروسی ای که در آن شرب خمر صورت گیرد، شایسته تبریک از سوی یزید است

عروسی ای که در آن شرب خمر صورت گیرد، شایسته تبریک از سوی یزید است نه امام حسین (علیه السلام)؛ این عروسی پیروی از یزید است. بدتر از هرچیزی این است که حکومت مردم را به خوردن شراب تشویق کند.

فرماندار شهری در آذربایجان با کفش وارد مسجد شده است و مردم به او گفته اند که نباید با کفش وارد مسجد شد؛ او به مردم گفته است: خدا را به من نشان بدهید؛ عده ای برای هشدار دادن به وی سگ وی را سر بریدند.

بعد از مدتی پست او ارتقاء یافت و دولت عملا او را در کار خلافش تشویق نمود ؛ در نتیجه او کارهای خلاف دیگری را نیز مرتکب می شود.

این فرد که بعد از ارتقاء سمت به یک شهر بزرگ آذربایجان به عنوان فرماندار نصب شد، شاهد استفاده کم از شراب در عروسی ها شده بود،او این موضوع را نشانه تدین دانسته و لذا صاحبان سالن های برگزاری مراسم عروسی را در جایی جمع کرده و به آنها گفته بود: هرکس که اجازه دهد، عروسی بدون نوشیدن شراب در سالن وی برگزار شود چهارصد مانات جریمه خواهد شد؛ صاحبان سالن ها نیز از ترس جریمه شدن مجبور هستند اجازه ندهند در سالن آنها مراسم عروسی بدون شراب برگزار شود!!!

این مسئله نمونه بارز جلب غضب خداوند متعال می باشد؛ انسان ها حق دارند در فضای سالم تربیتی زندگی کنند و هیچ کس حق ندارد دیگران را به استفاده از شراب مجبور و جامعه را آلوده کند ،از غضب خداوند متعال به او پناه می بریم.

 


 

 

خطبه دوم

 

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم


خودم و تمامی عزیزان را به تقوای الهی دعوت می کنم.زندگی انسان دارای منازلی است که این دنیا یکی از این منازل است.

تفکر، یکی از برترین عبادت ها و برتر از یک سال عبادت وگاهی برتر از هفتاد سال عبادت است؛ البته این که انسان در مورد چه موضوعی تفکر کند بسیار مهم است؛ برخی از تفکرها برتر از یک سال عبادت هستند و برخی دیگرنیز از هفتاد سال عبادت برتر می باشند؛ بعضی از تفکرات به قدری نفیس هستند که نمی توان روی آنها قیمت گذاشت.چه فکری بالاتر از این که بدانیم که ما منازلی داریم و باید این منازل و در حال عبور بودن از این منازل را بپذیریم و به آن باور داشته باشیم لازمه طی این منزل که منزل دنیاست این است که ما رو به فرسودگی میرویم، لازمه گذر از این منزل فرسوده شدن بدن انسان و زوال قدرت او و از کار افتادن اعضا و جوارح اوست  و هیچ رژیم غذایی و پزشکی نمی تواند مانع آن شود؛ این دنیا فانی است و انسان در این مورد هیچ اختیاری ندارد.خرابی بدن و به بن بست رسیدن انسان حتمی است و بدن که خراب شد روح باید بیرون برود .

شاعر گفته است: جان عزم رحیل کرد گفتم که مرو    /    گفتا چه کنم خانه فرو می آید !!  ( خیام نیشابوری)

با گذشت زمان انسان در حسرت یک شب خواب راحت خواهد ماند؛ گاهی بعضی افراد دچار  بیماری هایی می شوند  که دیگران نمی توانند حتی یک لحظه آنها را در آن وضعیت تحمل کنند؛ این بیماران مدام از دیگران می خواهند برای مرگ آنها دعا کنند؛ انسان نباید گمان کند که چنین وضعی هیچ گاه برای خود وی پیش نخواهد آمد.

انسان باید به فکر راه چاره باشد که در این مورد راه چاره همان تقوای خداوند متعال است.

یک خان پس از سالهای متمادی یکی از دوستان دوران جوانی خود را دید و به وی گفت: در کودکی فکر می کردم این دنیا سه مقطع دائمی دارد: یکی مقطع کودکی که مقطع بازی و بی خبری بود؛ گمان می کردم ما همیشه کودک خواهیم ماند و همیشه بازیگوشی خواهیم کرد . مقطع دوم را نیز مخصوص پدرم و هم سن و سالان وی که باید کار کرده و پول درمی آوردند می دانستم.  سومین دوره را نیز مختص پیرانی می دانستم که عصا به دست راه رفته و روی سنگی می نشستند و گاهی آه می کشیدند؛ غافل از این که این مقاطع دائمی نبودند و هر انسانی باید این مراحل را یکی پس از دیگری طی می کرد و زمانی خواهد رسید که من نیز عصا به دست گرفته و مورد استهزاء کودکان قرار می گیرم.

نوجوانان کوچه ای به یک پیرمرد گفتند: این کمر خمیده را چند خریده ای؟ پیرمرد جواب داد:عجله نکنید؛ چند وقت دیگر آن را به رایگان به شما خواهند داد. تمام این حرفها را شهریار در یک بیت تمام کرده و می فرماید: بیلمزدیم دونگه لر وار دونوم وار ،،،،ایتگینّیک وار ، آیریلیق وار ، الوم وار

برگزاری اجتماع “مدافعین حرم” در اردبیل

گروه داعش صراحتا کربلا را مقصد خود اعلام کرده و چشم حسینیان به مردم مهد حسینیت (اردبیل) دوخته شده است؛ عموم مردم حسینی اردبیل تصمیم دارند امروز بعد از نماز مغرب و عشاء برای اثبات وفاداری خود گرد هم آمده و اعلام کنند که دیگر امام حسین ( عليه السلام )و امام علی ( عليه السلام )تنها نخواهد ماند . ما از زمانی که خود را شناخته ایم همواره گفته ایم: ” یا لَیتَنی کُنتُ مَعکم فَأَفوزَ فَوزاً عَظیماً ” امشب شب لبیک به این آرزوی مقدس است.

حلقه های صالحین به عنوان  مراکز تربیتی

مراکز تربیتی خوبی وجود دارند که حلقه های صالحین نیز یکی از آنها می باشد؛ از خانواده ها می خواهم در تعطیلات تابستان فرزندان خود را به سمت این مراکز سوق دهند و اجازه ندهند که تربیت آنها در کوچه و خیابان یا با کانال های ناجور صورت گیرد؛ بعد از ما باید نسل فاخری بر روی زمین باقی بماند.

در صورت عدم وجود امامت و مرجعیت دینی خونریزی های زیادی با نام دین انجام می پذیرد

گذر زمان اهمیت امامت را مشخص و وقوع حوادث خونین ضرورت مرجعیت دینی در اسلام را آشکار می کند؛ در صورت عدم وجود امامت و مرجعیت دینی خونریزی های زیادی با نام دین انجام می پذیرد که برای نمونه می توان گفت که تمام فعالیت های وهابیت و شاخه های آن ( القاعده، طالبان، داعش و بوکوحرام) با نام دین انجام می گیرد.

دشمنان ما نیز با فرستادن جاسوسان خود در بین این گروه ها، آنها را به عنوان ابزار در اختیار گرفته و مدیریت می کنند؛ القاعده شاخه عربی وهابیت است و طالبان شاخه افغانی و اردویی و داعش شاخه ی سوریه و عراق و بوکوحرام شاخه آفریقایی و حالا دشمنان قصد دارند این روزها گروه دیگری به نام دامس ایجاد کنند؛ دامس مخفف مغرب عربی و سودان است؛ مغرب به شمال و شمال غربی آفریقا اطلاق می شود؛ یعنی کشور مغرب ، الجزایر، تونس، لیبی، موریتانی و منطقه مورد مناقشه صحرای باختری؛ هدف آنها نفوذ کامل در تمام کشورهای اسلامی است؛ و به هم ریختن ثبات آنهاست اکنون مدعیان ایجاد خاورمیانه جدید در حال اجرای بخشی از ایده های خود با روش های خونین هستند.

این هفته ابو محمد عدنانی، سخنگوی داعش گفته است: آمریکا منطقه خاورمیانه را به ما واگذار کرده و ما در آنجا با نوک شمشیرها یعنی با خشونت و خونریزی و بر اساس خلافت اسلامی عمل خواهیم کرد. وی شیعیان را مشرک نامید و کشتن آنها را واجب اعلام کرد و گفت شیعیان از ابوالفضل و فاطمه کمک می خواهند پس به خانه آنها وارد شوید وآنها را بکشید و…

امریکا از ایجاد گروه داعش و وارد کردن آنها به عراق سه هدف دارد:

۱-      بر هم زدن نتایج انتخابات عراق و کنار گذاشتن نوری مالکی؛ آنها اعلام کرده اند ما با هرکسی که به جای نوری مالکی روی کار بیاید همکاری می کنیم حرکت داعش نمادی از عصبانیت غرب از پیروزی جناح متمایل به ایران در عراق است .

۲-      توسعه تروریسم در منطقه به منظور دستیابی به اهداف نامشروع خود و مقابله با نظام دموکراسی

۳-      انتقال دامنه غائله و ایجاد جنگ شیعه و سنی در ایران.

گروه های تروریستی با تحریک مذاهب امورات خود را به پیش می برند

ادامه حیات این گروه ها فقط در گرو تحریک مذاهب، مخصوصا شیعه می باشد؛ خداوند متعال می فرماید: ” فَذَکِّرْ إِنَّمَآ أَنتَ مُذَکِّرٌ لَّسْتَ عَلَیْهِم بِمُصَیْطِرٍ “( ۲۱و۲۲ غاشیه) ای پیامبر، تو فقط به مردم یادآوری کن؛ مبادا آنها را اجبار کنی. اگر وهابیون به این آیه قرآن عمل بکنند دیگر آمریکا، اسرائیل و اروپا هیچ بهانه ای برای اختلاف افکنی نخواهند داشت؛ همین یک آیه می تواند تمام مشکلات را حل کند.

این کشورها افراطی ترین عضو این گروه ها را به عنوان رئیس برمی گزینند؛ آنها رسما خود را احیاگران راه بنی امیه و دشمن سبط النبی _ امام حسین (علیه السلام )معرفی می کنند و کربلا را مقصد خود اعلام کرده اند.

آنها اعلام کرده اند ما آرزو داریم تا امام زمان مورد ادعای شیعیان ظهور کند تا به طور جانانه با وی بجنگیم در حالی که، اغلب روایات مربوط به امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف ) را اهل سنت نقل کرده اند نه شیعیان. بعضی از وهابی ها کتاب نوشته بنام لامهدی منتظر!!

در طول تاریخ گروهی وحشی تر از داعش وجود نداشته است

داعش قبل از کشتار انسانها به کشتار عاطفی روی آورده است؛ خداوند زن را به عنوان کانون مهر و عاطفه خلق کرده تا عطوفت را به جامعه پمپاژ کند ولی این ها کاری کرده اند که بعضی از دختران آنها سر پنجاه مرد شیعه را مهریه خود قرار می دهند و ماشین عروسی را با سر بریده شیعیان تزیین می کنند .اروپاییان در گزارش های خود گفته اند در طول تاریخ گروهی وحشی تر از داعش وجود نداشته است این گروه فقط در موصل ۲۵۰۰ نفر را قتل عام کرده و تصاویر جنایات خود را منتشر کرده است، در هفته اخیر القاعده و طالبان به این اقدام داعش و انتشار تصاویر آن اعتراض کردند. هفته گذشته نیز ۱۷۰۰ نفر دانشجوی دانشکده نیروی هوایی عراق را در پایگاه سباکر عراق کشتند.

یکی ازاساتید دانشگاه الازهر از زیر پا گذاشته شدن تراث پیامبر( صلی الله عليه و آله)توسط روسای وهابیت به شدت می گریست.

این گروه ۱۶۰ هزار نفر را نیز در سوریه کشتند اما متاسفانه جامعه جهانی در مقابل این جنایات، سکوت بلکه آن را تایید و بلکه از آن حمایت کرد و در نتیجه آنها، جنایات خود را در عراق تکرار کردند،اوضاع فعلی عراق میوه مواضع جنایت بار غربی ها و ارتجاع عرب در سوریه در قبال داعش و امثال داعش است.

یکی از اهداف مهم آنها از لشکرکشی به عراق کشاندن این درگیری ها به داخل کشور ما است در این مورد امپراطوری رسانه ای همگام با آنها بشدت فعال می باشد،آنها قصد دارند در عراق جنگ شیعه و سنی به راه انداخته و به وسیله آن اهل سنت ایران را تحریک کنند و ما شاهد هستیم که کانال های خارجی مثلا بی بی سی  کلمه شیعی و سنی را مدام در اخبار خود تکرار می کنند؛اینروزها به چینش اخبار شبکه هایی مثل العربیه،الجزیره،بی بی سی و یا یورونیوز توجه کنید،مدام می گویند:شبه نظامیان سنی،شبه نظامیان شیعه،نوری مالکی شیعی و…

هفته گذشته عراقی ها در لندن در مقابل ساختمان شبکه بی بی سی جمع شده و به این چینش اخبار و تحریک مردم از طریق آنها اعتراض کردند. آنها در طول هفته گذشته خبر های بسیاری برای معرفی ایران با چهره سنی ستیزی و عرب ستیزی منتشر کردند وقتی دیدند اقدامات قبلی آنها نتیجه بخش نبوده است، خبری منتشر کردند که می توانست کشور ما را با شدتی بیشتر از بمب اتمی به لرزه بیاورد که مردم و نخبگان با بصیرت اهل سنت جلوی این فتنه را گرفتند. آنها خبر وحشتناکی در مورد زندان های ایران منتشر کردند که کاملا بی اساس و کذب محض بود اما نتوانستند به اهداف خود دست یابند. ” وَرَدَّ اللَّهُ الَّذِینَ کَفَرُوا بِغَیْظِهِمْ لَمْ یَنَالُوا خَیْرًا “( سوره : الاحزاب آیه : ۲۵)

جنگ داعش جنگ شیعه و سنی نیست

بر اساس اطلاعات دقیقی که وجود دارد افسران ارتش بعث، این گروه را با هدف انتقام از مردم عراق اداره می کنند؛ داعش پس از اشغال موصل یک فرد بعثی را به عنوان استاندار آن جا تعیین کرد و این اولین استاندار داعش در عراق است، تمام نقشه های گروه داعش مطابق نقشه های حزب بعث کشیده می شود از فرات تا نیل. ادبیات آنها نیز کاملا مانند ادبیات بعثی ها می باشد به طور موثق اطلاع داریم که ژنرال های بعثی، یگان های عملیاتی داعش را به طور مستقیم فرماندهی می کنند و موساد و آمون با تمام وجود در عراق هم در داعش و هم در کردستان حضور دارند.

در ابتدا ابوعمر بغدادی رئیس گروه داعش بود و پس از مرگ وی ابوبکر بغدادی جای وی را گرفت که هر دوی آنها از افسران اطلاعاتی ارتش بعث صدام بوده اند.یمانی دروغین نیز که عدّه ای جاهل را دور خود جمع کرده از افسران اطلاعاتی صدام است،توضیح اینکه؛فردی به نام احمدالحسن می گوید من یمانی وفرزند امام زمان هستم و افرادی از وی پیروی می کنند او از افسران صدام بوده که صدام وی را بصورت تصنّعی و ساختگی زندانی کرد او در زندان به یکی از زندانی ها می گفت تو این جمعه کشته می شوی و به دیگری می گفت تو آزاد خواهی شد، سپس از سازمان اطلاعات عراق می خواست که این خواسته ها را انجام دهند و به این ترتیب زندانیان فریب او را می خوردند او با این کارها طرفداران زیادی را به اطراف خود جمع کرد و پس از آزادی از زندان ادعا کرد من یمانی و پسر امام زمان می باشم؛ استدلال هایی که وی در کتاب خود آورده است، بسیار مضحک هستند،ذرّه ای علمیّت نداشته وافتضاح،افتضاح است.

در هر حال دشمنان اسلام تمام تلاش خود را متمرکز کرده اند که درگیری های اخیر عراق را جنگ شیعه و سنی و کشتار سنیّان توسط شیعیان معرفی کنند،در این موضوع نخبگان شیعه و سنّی نقش فوق العاده ایفاء کردند،الازهر اعلام کرد که داعش جزء فرق اسلامی نیست و رئیس اتحادیه علمای اهل سنّت عراق جناب شیخ خالد الملا گفت:آقای سیستانی مرجع همه عراقی هاست وایشان داعش را شدیدا محکوم کرد.

دولت اردن نیز هفته گذشته مطلبی را اعلام کرد که برای مسلمانها بسیار مهم بود و کاملا نشان داد،غائله داعش ربطی به شیعه و سنی ندارد؛اردن اعلام کرد سران داعش پنج سال پیش در اردن توسط امریکا آموزش داده شده اند ما از این همه فتنه ها به خدای متعال پناه می بریم؛ این فتنه ها پایانی ندارد و تا زمانی که درهای امامت بسته بمانند ادامه پیدا می کند.

مدیر
Date published: 12:00
10 / 10ScaleMaximum stars

خطبه اول

 

خودم و تمامی عزیزان را به حقیقت تقوا دعوت می کنم که سفارشی والاتر از این مهم در عالم هستی وجود ندارد؛ انسان بی تقوا خود را بدهکار می سازد چراکه فرد گناهکار با ارتکاب گناه به خداوند متعال بدهکار می گردد.

همانطور که در این دنیا از بدهکار تضمین می گیرند تا او ملزم به پرداخت دین خود شود در امور معنوی، اخلاقی و روحی نیز خود فرد در ازای گناهان خود، تضمین محسوب می شود و به گرو می افتد ؛ خداوند متعال در این باره فرموده است: ” کُلُّ نَفْسٍ بِمَا کَسَبَتْ رَهِینَةٌ ” (سوره : المدثر آیه : ۳۸ ) همه انسان ها در گرو اعمال خود هستند.

اگر انسان نتواند در زمان حیات خود این گرو یعنی مسئولیت گناهانش را از گردن بردارد پس از مرگ دیگر مجالی برای خلاصی نخواهد داشت؛ بنابراین انسان باید در این دنیا به فکر این امر بوده و فکّ رهن کند .

ماه رمضان، ماه رهایی از بار گناه به وسیله توبه است

در  مورد لزوم فکّ رهن گناهان در این دنیا توصیه های زیادی شده است؛ پیامبر( صلی الله عليه و آله)در آخرین جمعه ماه شعبان فرمودند: “ان انفسکم مرهونة بذنوبکم ففکوها باستغفارها” جان شما در اثر گناهانتان در گرو قرار گرفته است، این گرو را با استغفار باز کنید.

ماه رمضان فرصتی بزرگ برای فکّ رهن  به وسیله توبه است. بسیار سخت و ترسناک است که انسان در این دنیا به فکر رهایی خود از بار گناه نباشد و با مرگ راه فک رهن بسته شود که در آن صورت تا ابد بسته خواهد ماند ؛ امام علی ( عليه السلام )در بیان حقیقت این امر فرموده اند: “فاللّه اللّه معشر العباد و انتم سالمون فى الصحة قبل السقم و فى الفُسحَة قبل الضیق فاسعوا فى فَکاکِ رقابکم من قبل ان تغلق رهائنها”)خطبه ۱۸۳ نهج‏البلاغه( در این جا ” فاللّه اللّه معشر العباد ” به معنای نزدیک بودن خطر شدید به انسان است؛ ایشان به انسان ها هشدار می دهند آگاه و هشیار باشید که اکنون در سلامتی به سر می برید قبل از این که دچار بیماری شده و دیگر قادر به انجام هیچ کاری نباشید و در عالمی وسیع زندگی می کنید که در آن قادر به انجام کارهای دلخواه خود هستید اما زمانی فرا خواهد رسید که دچار تنگنا می شوید ( در قبری کوچک قرار خواهید گرفت و قدرت انجام هیچ کاری را نخواهید داشت) پس قبل از این که دیر شود برای برداشتن بار مسئولیت از گردن خویش و استغفار گناهان خود تلاش کنید و جان خود را از گرو گناهان باز کنید .

همانطور که برای ادای دیون مادی مهلت محدودی وجود دارد پس از مرگ نیز فرصتی برای رهایی از بار گناهان و  فک رهن وجود نداشته و دیگر انسان هیچ گونه اختیار و قدرتی ندارد؛ ” وَ إِنَّ الْیَوْمَ عَمَلٌ وَ لا حِسَابَ، وَ غَدا حِسَابٌ وَ لاَ عَمَلَ ” (خطبه ۴۲ نهج البلاغه) این دنیا محل عمل است و در آخرت مهلت عمل به پایان رسیده و زمان حساب فرا می رسد

شرب خمر، کلید تمام گناهان

در خطبه های پیشین در مورد نماز بحث کردیم اما لازم است امروز وارد بحث دیگری شویم و آن بحث حرمت شرب خمر است متاسفانه در این اواخر این منکر بزرگ شیوع فراوانی پیدا کرده و قبح آن نعوذ بالله در حال از بین رفتن است . یکی از حرمت شکنی های بزرگ در برابر خداوند  که انسان پس از مرگ، به شدتِ قبح آن پی خواهد برد، شرب خمر می باشد.

با شرب خمر، برکت از جامعه رخت بر بسته و راه تمام سیئات باز می شود ؛ این عمل، غضب خدای متعال را برانگیخته  و موجب روسیاهی انسان در پیشگاه خداوند می گردد و هرکه با غضب خداوند از دنیا برود بدون تردید او در آتش جهنم مخلّد است.

خداوند با تمام پیامبران خود عهد بست و به آنها گفت: ” با این شرط شما را به پیامبری برمی گزینم که به مردم بگویید شرب خمر حرام است”؛ در بین گناهان کبیره اعتقادی، شرک از دیگر گناه ها بالاتر است اما سرآمد تمام گناه های عملی شرب خمر می باشد.

پیامبر اسلام ( صلی الله عليه و آله)در باره اهمیت گناه شرب خمر به مردم گفتند: به یهود و نصارا سلام کنید اما به فرد شراب خوار سلام نکنید؛ با این که جواب سلام واجب است پیامبر( صلی الله عليه و آله)فرمودند: حتی جواب سلام افراد شراب خوار را نیز نباید داد.

همچنین پیامبر( صلی الله عليه و آله)فرموده اند : (( زندگی در همسایگی یهود و نصارا اشکالی ندارد اما اگر همسایه شما شراب خوار باشد خانه خود را عوض کنید)) چون اگر بلایی بر شرابخواران نازل شود دامن همسایگان آنها را نیز می گیرد. فان اللعنة اذا نزلت عمت فى المجلس “(بحار / ج ۶۳، ۴۹۹ – وسائل / ج ۱۷، ۲۴۹)

امام صادق ( عليه السلام )در جایی مهمان بودند یکی از افراد منصور نیز در آنجا حضور داشت؛ وقتی میزبان ظرف شراب را در آن سوی سفره در برابر سرهنگِ  منصور گذاشت آن حضرت که در این طرف سفره نشسته بودند، برخاستند و در بیان علت این کار خود فرمودند: من سر سفره ای که در آن شراب وجود داشته باشد نمی نشینم.چون اگر بلا نازل شود مرا هم می سوزاند و نمی گوید این امام صادق فرزند پیامبر است.

گفتند: شراب در سمت دیگر سفره و برای فرد دیگری است.

ایشان فرمودند: وقتی لعنت خدا نازل شود فرقی بین امام و دیگران وجود ندارد.

آن حضرت خطاب به زنان فرموده اند: اگر شوهر شما شراب خوار است خواسته وی را اجابت نکنید که در صورت اجابت خواسته او، به اندازه تمام ستاره های آسمان به شما لعنت گفته خواهد شد.حضرت فرمود اگر زن خواسته شوهر شرابخوار خود را اجابت کند و فرزند متولد شود”فهو نجس” یعنی آن کودک نجس دارد یعنی روح او آلوده است و والدین شرابخوار او تا قیامت در این مورد مسئول هستند.

امیرالمومنین فرموده اند: اگر یک قطره شراب در داخل چاهی بیفتد و روی آن مناره ساخته شود من در آن جا اذان نمی گویم یا اگر زمینی با آب آن چاه آبیاری شده و سرسبز شود و گله ای از گوسفندان از آنجا رد شوند، من گوشت گوسفندان آن گله را نمی خورم.

تمام خلفا از هیبت و عظمت امامان وحشت داشتند؛ یکی از خلفا دستور داد شبانه یکی از امامان- امام هادی ( عليه السلام )یا امام محمد تقی ( عليه السلام )_ را نزد وی ببرند؛ وقتی امام را حاضر کردند خلیفه در حالت مستی شراب را به سمت ایشان گرفت و گفت: بخور.

آن حضرت فرمودند: “ولله ما خالط لحمی و دمی” به خدا سوگند که (شراب) با گوشت و خون من مخلوط نشده و نخواهد شد.

روایت شده فردی به امام رضا ( عليه السلام )خبر داد که وقتی به مجلس شما می آمدم یکی از شیعیان شما را دیدم که شراب خورده و مست شده بود در روایت است ؛ “تعریق وجه ابالحسن” آن حضرت عرق کردند؛ چطور امکان دارد کسی که مشتاق زیارت آن امام بزرگوار است، فقط به خاطر یک جرعه شراب اینچنین موجب ناراحتی ایشان شود؟

شرب خمر بدتر از ترک نماز است

از امام صادق ( عليه السلام )پرسیدند: شرب خمر بدتر است یا ترک نماز؟ ایشان فرمودند: شرب خمر بدتر است چون پس از شرب خمر، فرد دچار حالتی می شود که دیگر خدا و خالق خود را نمی شناسد.

امام باقر ( عليه السلام )فرموده اند: اگر کسی هر آنچه را که عقل را زایل می کند مصرف کند(چه مایع باشد مثل شراب و چه جامد باشد مثل مواد مخدر) در قیامت خداوند متعال از” طینة خیال” به وی می خوراند. از ایشان پرسیدند: ” طینة خیال” یعنی چه؟ آن حضرت فرمودند: یعنی ماده ای که در جهنم از عورت زناکاران خارج خواهد شد.

این ماده را به شرابخوار می خورانند تا وی به عاقبت شرابخواری و به ملکوت شراب پی ببرد طینة خیال همان شراب است که با جوهر و حقیقت خود به سوی شرابخوار برگشته است تا انسان از دروازه ی دنیا خارج می شود هرچه می بیند ملکوت اعمال خودش است در آنجا می گویند هذه اعمالکم ردت الیکم .

ایشان فرمودند: اگر تمام بدی ها در خانه ای جمع شده باشند، کلید آن خانه شراب است و فرد شرابخوار باب تمام بدی ها را به روی خود باز می کند.

پیامبر ( صلی الله عليه و آله)فرموده اند: اگر کسی خواسته ی فرد شرابخوار را برآورده کند و کوچکترین کاری برای وی انجام دهد مانند این است که هزار فرد مومن را کشته یا هزار بار کعبه را ویران کرده است.

همچنین پیامبر ( صلی الله عليه و آله)فرموده اند: اگر کسی دختر خویش را به ازدواج فرد شرابخوار دربیاورد مانند این است که با رضایت خود، دخترش را برای زنا بفرستد معنی این حدیث را زمانی به صورت واضح متوجه شدم که دیدم  برخی از خانم ها در نامه خود نوشته اند: همسرم دوستان خود را به منزل می آورد و همه آنها شراب خورده و مست می شوند؛ من در این مواقع مجبورم خود را ساعت ها در دستشویی حبس کنم تا آنها به حالت عادی برگردند.

پیامبر( صلی الله عليه و آله)فرموده اند: اگر فردی شرابخوار دختر شما را خواستگاری کرد، دخترتان را به وی ندهید؛ به عیادت و تشییع جنازه فرد شرابخوار نروید؛ امانت خود را به چنین فردی نسپارید.

حرف های بسیار عجیب و در خور توجهی در مورد فرد شرابخوار زده شده است که از عجیب ترین آنها این سخن  پیامبر( صلی الله عليه و آله)است که فرموده اند: ” و ما من أحد یبیت سکرانا إلا کان للشیطان عروسا إلى الصباح ” (جامع الاخبار ص ۱۷۸ )کسی که شراب بخورد و بخوابد، عروسی برای شیطان است.

ایشان فرموده اند: ” ما من أحد یبیت سکرانا إلاّ کان للشیطان عروسا إلى الصباح فإذا أصبح وجب علیه أن یغتسل کما یغتسل للجنابة فإن لم یغتسل لم یقبل منه صرف و لا عدل “( المستدرک: باب ۵ ج ۳، ص ۱۳۷ )هر کس که در حال مستی بخوابد، تا صبح مانند عروسی برای شیطان خواهد بود و پس از بیدار شدن غسل جنابت بر وی واجب می شود و اگر غسل نکند نوافل و فرایض وی مورد قبول خداوند واقع نمی شود.

پیامبر اکرم ( صلی الله عليه و آله)با وجود ادب بسیار خود در چند مورد بسیار تند سخن گفته اند حدیث فوق یکی از آنهاست و معلوم است که در این طرز سخن گفتن پیامبر سری نهفته است.

عبدالرحمان بن عوف از حضرت زهرا (س) خواستگاری کرد و به پیامبر گفت از جلوی در خانه خود تا مقابل در خانه شما فرش زربافت پهن می کنم و… وی می خواست پیامبر ( صلی الله عليه و آله)را با پول فریب دهد و این کار وی جایی برای حفظ حرمت ها نم گذاشت و لذا پیامبر ( صلی الله عليه و آله)مشتی خاک برداشته و به صورت وی پاشیدند و با این مضمون فرمودند که ؛آیا می خواهی مرا با پول بخری .

خداوند متعال بیشتر از هر کسی از فرد شرابخوار نفرت دارد

روایتی از پیامبر ( صلی الله عليه و آله)وجود دارد که موجب وحشت انسان می شود؛ ایشان فرموده اند:  ” لا یمْشی عَلی وَجْهِ الاَْرْضِ اَبْغَضُ الی الله َ مِنْ شارِبِ الْخَمْرِ “( انوار الهدایة، ج ۱، ص ۳۰۲ ) از بین تمام کسانی که بر روی زمین راه می روند خداوند متعال بیشتر از هر کسی از فرد شرابخوار نفرت دارد.

روایتی تکان دهنده از پیامبر ( صلی الله عليه و آله)می خوانم؛ ایشان فرموده اند: “و الّذی بَعثَنی بالحقِّ نَبیّا، إنّ شارِبَ الخَمرِ یموت عطشانا و یمکث فی القبر عطشانا و یبعث یوم القیامه عطشانا و یُنادی: وا عَطَشاهْ الف سنه”( تنبیه الخواطر: ۲/ ۱۱۵)

” سوگند به خدایی که مرا به پیامبری مبعوث کرده، شرابخوار با تشنگی شدید از دنیا خواهد رفت و با همان تشنگی در قبر خواهد ماند و در قیامت نیز با تشنگی مبعوث شده و در روز قیامت هزار سال فریاد خواهد زد: ” واعطشاهْ “.

تحمل یک ساعت تشنگی سخت است؛ شرابخوار از برزخ تا قیامت که مشخص نیست چه مدت طول خواهد کشید، تشنگی خواهد کشید رسول گرامی اسلام به دنبال روایت می فرماید :”فیؤتی بمإ کالمهل ” باز از رسول گرامی روایت شده که فرمودند:

سپس چیزی برای آشامیدن به وی داده خواهد شد “کالمهل یشوی الوجوه بئس شراب فینضح وجهه و تتناثر اسنانه و عیناه فی ذلک الإناء” مهل به فلز مذاب یا چیز مذاب گفته می شود که از شدت حرارت نمی توان به آن نزدیک شد روایت می گوید که شارب خمر وقتی از شدت عطش آب می خواهد به او مایعی مثل فلز مذاب داغ می دهند که صورت را می سوزاند، به محض اینکه ظرف در مقابل فرد قرار بگیرد تمام دندان ها و گوشت های بدن و چشمان وی ذوب شده و به داخل آن ظرف می ریزد، “فلیس له بدّ من ان یشرب” و فرد چاره ای جز نوشیدن آن ندارد.

“ویصهر ما فی بطنه” پس از نوشیدن آن تمام امعاء و احشاء بدنش می سوزد،حضرت در ادامه فرمود :اگر یک آیه از قران در دل فردی نقش بسته باشد و سپس مشروب وارد بدن وی شود آن شخص در قیامت در مقابل تک تک حروف آن آیه مسئول خواهد بود و قرآن با وی دشمن می شود و هر حرفی از قرآن در برابر خداوند عزوجل با او خصومت خواهد کرد حضرت در ادامه فرمود :

” ومن کان له القرآن خصما کان الله له خصما “هر کس که قرآن دشمن وی باشد خدا نیز با وی دشمن خواهد بود؛ ” ومن کان الله له خصما کان فی النار ” و هر کس که خدا با وی دشمن باشد در آتش افکنده خواهد شد. ( جامع الاخبار ص ۱۷۴٫ ۱۳ )

پیامبر ( صلی الله عليه و آله)فرموده اند: “من بات سکرانا عاین ملک الموت سکرانا و دخل القبر سکرانا فوقف بین یدی الله سکرانا”(بحارالانوار جلد ۷۶-ص۱۴۸) هرکس که مست بخوابد، ملک الموت را نیز در حالت مستی ملاقات کرده و در حالت مستی در قبر گذاشته شده و در حالت مستی در پیشگاه خداوند حاضر خواهد شد؛ بدترین و سخت ترین این حالت ها حالتی است که انسان در حالیکه عقلش زایل شده است در پیشگاه خداوند متعال حاضر شود. “فیقول الله تعالی ما لک” خداوند متعال می فرماید: این چه حالتی است؟

“فیقول أنا سکران” وی در جواب می گوید: من مست هستم.

” فیقول الله عزوجل: أبهذا أمرتک ؟” خداوند متعال می فرماید: آیا من تو را به این کار امر کرده بودم؟ پس خداوند میفرماید:او را به سوی سکران ببرید و سکران کوهی در وسط جهنم است که از آن چرک خون آبه و خون جاری است و طعام و نوشیدنی شرابخوار این مواد هستند.

در این مورد خداوند نیز مانند پیامبر اکرم ( صلی الله عليه و آله)با تندی سخن گفته است؛ در روایات آمده است: “خرق الله سرباله” سربال یعنی شلوار و خرق یعنی پاره کردن؛ یعنی خداوند آبروی فرد شرابخوار را می برد. با اینکه خداوند ادب فوق العاده ای در برابر انسان دارد به حدی که امام سجاد ( عليه السلام )می فرماید: کانه از گناهکار حیاء دارد، آن حضرت به خداوند عرض می کند؛ “و بحلمک امهلتنی و عن عقوبات المعاصی جنّبتنی حتی کانک استحییتنی!!”(فرازی از دعای ابو حمزه ثمالی) کدام عاقل است که به خاطر جرعه ای شراب کاری کند که در روز قیامت که همه وانفسا می گویند پیامبر و خداوند با او خصومت کند یعنی شکم این قدر برای انسان مهم باشد مثل حیوانات و مثل مرغ و خروس که تمام غصه شان بر بی دانگی است.

مرغان خانگی را بی دانگی ست ماتم؛ انسان مرغ نیست که تمام همّتش طعام و شراب باشد. باید از تبعیت از یزید به خدا پناه برد؛ یزید گفته است: ” تعوضت عن الحوُرِ خموراً فی الدنّان ” (سبط ابن الجوزی، تذکرهَ الخواص، ص ۲۶۱) من ته مانده شرابم را با حور العین عوض نمی کنم. شرب خمر اقتداء عملی به یزید و خروج از اردوگاه امام حسین است حسین ( عليه السلام )فرمود :” و ما کنت متّخذ المضلّین عضدًا”(طبری، ۵ /۴۰۷ الفوائد الرجالیه، ۱ /۳۲۴)

عروسی ای که در آن شرب خمر صورت گیرد، شایسته تبریک از سوی یزید است

عروسی ای که در آن شرب خمر صورت گیرد، شایسته تبریک از سوی یزید است نه امام حسین (علیه السلام)؛ این عروسی پیروی از یزید است. بدتر از هرچیزی این است که حکومت مردم را به خوردن شراب تشویق کند.

فرماندار شهری در آذربایجان با کفش وارد مسجد شده است و مردم به او گفته اند که نباید با کفش وارد مسجد شد؛ او به مردم گفته است: خدا را به من نشان بدهید؛ عده ای برای هشدار دادن به وی سگ وی را سر بریدند.

بعد از مدتی پست او ارتقاء یافت و دولت عملا او را در کار خلافش تشویق نمود ؛ در نتیجه او کارهای خلاف دیگری را نیز مرتکب می شود.

این فرد که بعد از ارتقاء سمت به یک شهر بزرگ آذربایجان به عنوان فرماندار نصب شد، شاهد استفاده کم از شراب در عروسی ها شده بود،او این موضوع را نشانه تدین دانسته و لذا صاحبان سالن های برگزاری مراسم عروسی را در جایی جمع کرده و به آنها گفته بود: هرکس که اجازه دهد، عروسی بدون نوشیدن شراب در سالن وی برگزار شود چهارصد مانات جریمه خواهد شد؛ صاحبان سالن ها نیز از ترس جریمه شدن مجبور هستند اجازه ندهند در سالن آنها مراسم عروسی بدون شراب برگزار شود!!!

این مسئله نمونه بارز جلب غضب خداوند متعال می باشد؛ انسان ها حق دارند در فضای سالم تربیتی زندگی کنند و هیچ کس حق ندارد دیگران را به استفاده از شراب مجبور و جامعه را آلوده کند ،از غضب خداوند متعال به او پناه می بریم.

 


 

 

خطبه دوم

 

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم


خودم و تمامی عزیزان را به تقوای الهی دعوت می کنم.زندگی انسان دارای منازلی است که این دنیا یکی از این منازل است.

تفکر، یکی از برترین عبادت ها و برتر از یک سال عبادت وگاهی برتر از هفتاد سال عبادت است؛ البته این که انسان در مورد چه موضوعی تفکر کند بسیار مهم است؛ برخی از تفکرها برتر از یک سال عبادت هستند و برخی دیگرنیز از هفتاد سال عبادت برتر می باشند؛ بعضی از تفکرات به قدری نفیس هستند که نمی توان روی آنها قیمت گذاشت.چه فکری بالاتر از این که بدانیم که ما منازلی داریم و باید این منازل و در حال عبور بودن از این منازل را بپذیریم و به آن باور داشته باشیم لازمه طی این منزل که منزل دنیاست این است که ما رو به فرسودگی میرویم، لازمه گذر از این منزل فرسوده شدن بدن انسان و زوال قدرت او و از کار افتادن اعضا و جوارح اوست  و هیچ رژیم غذایی و پزشکی نمی تواند مانع آن شود؛ این دنیا فانی است و انسان در این مورد هیچ اختیاری ندارد.خرابی بدن و به بن بست رسیدن انسان حتمی است و بدن که خراب شد روح باید بیرون برود .

شاعر گفته است: جان عزم رحیل کرد گفتم که مرو    /    گفتا چه کنم خانه فرو می آید !!  ( خیام نیشابوری)

با گذشت زمان انسان در حسرت یک شب خواب راحت خواهد ماند؛ گاهی بعضی افراد دچار  بیماری هایی می شوند  که دیگران نمی توانند حتی یک لحظه آنها را در آن وضعیت تحمل کنند؛ این بیماران مدام از دیگران می خواهند برای مرگ آنها دعا کنند؛ انسان نباید گمان کند که چنین وضعی هیچ گاه برای خود وی پیش نخواهد آمد.

انسان باید به فکر راه چاره باشد که در این مورد راه چاره همان تقوای خداوند متعال است.

یک خان پس از سالهای متمادی یکی از دوستان دوران جوانی خود را دید و به وی گفت: در کودکی فکر می کردم این دنیا سه مقطع دائمی دارد: یکی مقطع کودکی که مقطع بازی و بی خبری بود؛ گمان می کردم ما همیشه کودک خواهیم ماند و همیشه بازیگوشی خواهیم کرد . مقطع دوم را نیز مخصوص پدرم و هم سن و سالان وی که باید کار کرده و پول درمی آوردند می دانستم.  سومین دوره را نیز مختص پیرانی می دانستم که عصا به دست راه رفته و روی سنگی می نشستند و گاهی آه می کشیدند؛ غافل از این که این مقاطع دائمی نبودند و هر انسانی باید این مراحل را یکی پس از دیگری طی می کرد و زمانی خواهد رسید که من نیز عصا به دست گرفته و مورد استهزاء کودکان قرار می گیرم.

نوجوانان کوچه ای به یک پیرمرد گفتند: این کمر خمیده را چند خریده ای؟ پیرمرد جواب داد:عجله نکنید؛ چند وقت دیگر آن را به رایگان به شما خواهند داد. تمام این حرفها را شهریار در یک بیت تمام کرده و می فرماید: بیلمزدیم دونگه لر وار دونوم وار ،،،،ایتگینّیک وار ، آیریلیق وار ، الوم وار

برگزاری اجتماع “مدافعین حرم” در اردبیل

گروه داعش صراحتا کربلا را مقصد خود اعلام کرده و چشم حسینیان به مردم مهد حسینیت (اردبیل) دوخته شده است؛ عموم مردم حسینی اردبیل تصمیم دارند امروز بعد از نماز مغرب و عشاء برای اثبات وفاداری خود گرد هم آمده و اعلام کنند که دیگر امام حسین ( عليه السلام )و امام علی ( عليه السلام )تنها نخواهد ماند . ما از زمانی که خود را شناخته ایم همواره گفته ایم: ” یا لَیتَنی کُنتُ مَعکم فَأَفوزَ فَوزاً عَظیماً ” امشب شب لبیک به این آرزوی مقدس است.

حلقه های صالحین به عنوان  مراکز تربیتی

مراکز تربیتی خوبی وجود دارند که حلقه های صالحین نیز یکی از آنها می باشد؛ از خانواده ها می خواهم در تعطیلات تابستان فرزندان خود را به سمت این مراکز سوق دهند و اجازه ندهند که تربیت آنها در کوچه و خیابان یا با کانال های ناجور صورت گیرد؛ بعد از ما باید نسل فاخری بر روی زمین باقی بماند.

در صورت عدم وجود امامت و مرجعیت دینی خونریزی های زیادی با نام دین انجام می پذیرد

گذر زمان اهمیت امامت را مشخص و وقوع حوادث خونین ضرورت مرجعیت دینی در اسلام را آشکار می کند؛ در صورت عدم وجود امامت و مرجعیت دینی خونریزی های زیادی با نام دین انجام می پذیرد که برای نمونه می توان گفت که تمام فعالیت های وهابیت و شاخه های آن ( القاعده، طالبان، داعش و بوکوحرام) با نام دین انجام می گیرد.

دشمنان ما نیز با فرستادن جاسوسان خود در بین این گروه ها، آنها را به عنوان ابزار در اختیار گرفته و مدیریت می کنند؛ القاعده شاخه عربی وهابیت است و طالبان شاخه افغانی و اردویی و داعش شاخه ی سوریه و عراق و بوکوحرام شاخه آفریقایی و حالا دشمنان قصد دارند این روزها گروه دیگری به نام دامس ایجاد کنند؛ دامس مخفف مغرب عربی و سودان است؛ مغرب به شمال و شمال غربی آفریقا اطلاق می شود؛ یعنی کشور مغرب ، الجزایر، تونس، لیبی، موریتانی و منطقه مورد مناقشه صحرای باختری؛ هدف آنها نفوذ کامل در تمام کشورهای اسلامی است؛ و به هم ریختن ثبات آنهاست اکنون مدعیان ایجاد خاورمیانه جدید در حال اجرای بخشی از ایده های خود با روش های خونین هستند.

این هفته ابو محمد عدنانی، سخنگوی داعش گفته است: آمریکا منطقه خاورمیانه را به ما واگذار کرده و ما در آنجا با نوک شمشیرها یعنی با خشونت و خونریزی و بر اساس خلافت اسلامی عمل خواهیم کرد. وی شیعیان را مشرک نامید و کشتن آنها را واجب اعلام کرد و گفت شیعیان از ابوالفضل و فاطمه کمک می خواهند پس به خانه آنها وارد شوید وآنها را بکشید و…

امریکا از ایجاد گروه داعش و وارد کردن آنها به عراق سه هدف دارد:

۱-      بر هم زدن نتایج انتخابات عراق و کنار گذاشتن نوری مالکی؛ آنها اعلام کرده اند ما با هرکسی که به جای نوری مالکی روی کار بیاید همکاری می کنیم حرکت داعش نمادی از عصبانیت غرب از پیروزی جناح متمایل به ایران در عراق است .

۲-      توسعه تروریسم در منطقه به منظور دستیابی به اهداف نامشروع خود و مقابله با نظام دموکراسی

۳-      انتقال دامنه غائله و ایجاد جنگ شیعه و سنی در ایران.

گروه های تروریستی با تحریک مذاهب امورات خود را به پیش می برند

ادامه حیات این گروه ها فقط در گرو تحریک مذاهب، مخصوصا شیعه می باشد؛ خداوند متعال می فرماید: ” فَذَکِّرْ إِنَّمَآ أَنتَ مُذَکِّرٌ لَّسْتَ عَلَیْهِم بِمُصَیْطِرٍ “( ۲۱و۲۲ غاشیه) ای پیامبر، تو فقط به مردم یادآوری کن؛ مبادا آنها را اجبار کنی. اگر وهابیون به این آیه قرآن عمل بکنند دیگر آمریکا، اسرائیل و اروپا هیچ بهانه ای برای اختلاف افکنی نخواهند داشت؛ همین یک آیه می تواند تمام مشکلات را حل کند.

این کشورها افراطی ترین عضو این گروه ها را به عنوان رئیس برمی گزینند؛ آنها رسما خود را احیاگران راه بنی امیه و دشمن سبط النبی _ امام حسین (علیه السلام )معرفی می کنند و کربلا را مقصد خود اعلام کرده اند.

آنها اعلام کرده اند ما آرزو داریم تا امام زمان مورد ادعای شیعیان ظهور کند تا به طور جانانه با وی بجنگیم در حالی که، اغلب روایات مربوط به امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف ) را اهل سنت نقل کرده اند نه شیعیان. بعضی از وهابی ها کتاب نوشته بنام لامهدی منتظر!!

در طول تاریخ گروهی وحشی تر از داعش وجود نداشته است

داعش قبل از کشتار انسانها به کشتار عاطفی روی آورده است؛ خداوند زن را به عنوان کانون مهر و عاطفه خلق کرده تا عطوفت را به جامعه پمپاژ کند ولی این ها کاری کرده اند که بعضی از دختران آنها سر پنجاه مرد شیعه را مهریه خود قرار می دهند و ماشین عروسی را با سر بریده شیعیان تزیین می کنند .اروپاییان در گزارش های خود گفته اند در طول تاریخ گروهی وحشی تر از داعش وجود نداشته است این گروه فقط در موصل ۲۵۰۰ نفر را قتل عام کرده و تصاویر جنایات خود را منتشر کرده است، در هفته اخیر القاعده و طالبان به این اقدام داعش و انتشار تصاویر آن اعتراض کردند. هفته گذشته نیز ۱۷۰۰ نفر دانشجوی دانشکده نیروی هوایی عراق را در پایگاه سباکر عراق کشتند.

یکی ازاساتید دانشگاه الازهر از زیر پا گذاشته شدن تراث پیامبر( صلی الله عليه و آله)توسط روسای وهابیت به شدت می گریست.

این گروه ۱۶۰ هزار نفر را نیز در سوریه کشتند اما متاسفانه جامعه جهانی در مقابل این جنایات، سکوت بلکه آن را تایید و بلکه از آن حمایت کرد و در نتیجه آنها، جنایات خود را در عراق تکرار کردند،اوضاع فعلی عراق میوه مواضع جنایت بار غربی ها و ارتجاع عرب در سوریه در قبال داعش و امثال داعش است.

یکی از اهداف مهم آنها از لشکرکشی به عراق کشاندن این درگیری ها به داخل کشور ما است در این مورد امپراطوری رسانه ای همگام با آنها بشدت فعال می باشد،آنها قصد دارند در عراق جنگ شیعه و سنی به راه انداخته و به وسیله آن اهل سنت ایران را تحریک کنند و ما شاهد هستیم که کانال های خارجی مثلا بی بی سی  کلمه شیعی و سنی را مدام در اخبار خود تکرار می کنند؛اینروزها به چینش اخبار شبکه هایی مثل العربیه،الجزیره،بی بی سی و یا یورونیوز توجه کنید،مدام می گویند:شبه نظامیان سنی،شبه نظامیان شیعه،نوری مالکی شیعی و…

هفته گذشته عراقی ها در لندن در مقابل ساختمان شبکه بی بی سی جمع شده و به این چینش اخبار و تحریک مردم از طریق آنها اعتراض کردند. آنها در طول هفته گذشته خبر های بسیاری برای معرفی ایران با چهره سنی ستیزی و عرب ستیزی منتشر کردند وقتی دیدند اقدامات قبلی آنها نتیجه بخش نبوده است، خبری منتشر کردند که می توانست کشور ما را با شدتی بیشتر از بمب اتمی به لرزه بیاورد که مردم و نخبگان با بصیرت اهل سنت جلوی این فتنه را گرفتند. آنها خبر وحشتناکی در مورد زندان های ایران منتشر کردند که کاملا بی اساس و کذب محض بود اما نتوانستند به اهداف خود دست یابند. ” وَرَدَّ اللَّهُ الَّذِینَ کَفَرُوا بِغَیْظِهِمْ لَمْ یَنَالُوا خَیْرًا “( سوره : الاحزاب آیه : ۲۵)

جنگ داعش جنگ شیعه و سنی نیست

بر اساس اطلاعات دقیقی که وجود دارد افسران ارتش بعث، این گروه را با هدف انتقام از مردم عراق اداره می کنند؛ داعش پس از اشغال موصل یک فرد بعثی را به عنوان استاندار آن جا تعیین کرد و این اولین استاندار داعش در عراق است، تمام نقشه های گروه داعش مطابق نقشه های حزب بعث کشیده می شود از فرات تا نیل. ادبیات آنها نیز کاملا مانند ادبیات بعثی ها می باشد به طور موثق اطلاع داریم که ژنرال های بعثی، یگان های عملیاتی داعش را به طور مستقیم فرماندهی می کنند و موساد و آمون با تمام وجود در عراق هم در داعش و هم در کردستان حضور دارند.

در ابتدا ابوعمر بغدادی رئیس گروه داعش بود و پس از مرگ وی ابوبکر بغدادی جای وی را گرفت که هر دوی آنها از افسران اطلاعاتی ارتش بعث صدام بوده اند.یمانی دروغین نیز که عدّه ای جاهل را دور خود جمع کرده از افسران اطلاعاتی صدام است،توضیح اینکه؛فردی به نام احمدالحسن می گوید من یمانی وفرزند امام زمان هستم و افرادی از وی پیروی می کنند او از افسران صدام بوده که صدام وی را بصورت تصنّعی و ساختگی زندانی کرد او در زندان به یکی از زندانی ها می گفت تو این جمعه کشته می شوی و به دیگری می گفت تو آزاد خواهی شد، سپس از سازمان اطلاعات عراق می خواست که این خواسته ها را انجام دهند و به این ترتیب زندانیان فریب او را می خوردند او با این کارها طرفداران زیادی را به اطراف خود جمع کرد و پس از آزادی از زندان ادعا کرد من یمانی و پسر امام زمان می باشم؛ استدلال هایی که وی در کتاب خود آورده است، بسیار مضحک هستند،ذرّه ای علمیّت نداشته وافتضاح،افتضاح است.

در هر حال دشمنان اسلام تمام تلاش خود را متمرکز کرده اند که درگیری های اخیر عراق را جنگ شیعه و سنی و کشتار سنیّان توسط شیعیان معرفی کنند،در این موضوع نخبگان شیعه و سنّی نقش فوق العاده ایفاء کردند،الازهر اعلام کرد که داعش جزء فرق اسلامی نیست و رئیس اتحادیه علمای اهل سنّت عراق جناب شیخ خالد الملا گفت:آقای سیستانی مرجع همه عراقی هاست وایشان داعش را شدیدا محکوم کرد.

دولت اردن نیز هفته گذشته مطلبی را اعلام کرد که برای مسلمانها بسیار مهم بود و کاملا نشان داد،غائله داعش ربطی به شیعه و سنی ندارد؛اردن اعلام کرد سران داعش پنج سال پیش در اردن توسط امریکا آموزش داده شده اند ما از این همه فتنه ها به خدای متعال پناه می بریم؛ این فتنه ها پایانی ندارد و تا زمانی که درهای امامت بسته بمانند ادامه پیدا می کند.

Starts: 2014/06/29
Ends: Duration:
P.O. Box:
Ardabil,
Iran


پایگاه اطلاع رسانی موسسه فرهنگی و پژوهشی دارالارشاد مرکز حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله سید حسن عاملی

SiteMap