نسخه آزمایشی
سخـن روز
آیت الله عاملی: قلب مؤمن بین دو انگشت خدا قرار دارد و خداوند است که در قلب او تصرف میکند.

 قصد آمریکا خداحافظی ملت ایران از حاکمیت ملی است

امام جمعه اردبیل گفت: قصد آمریکا خداحافظی ملت ایران با حاکمیت ملی است.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در خطبه های این هفته نماز جمعه اظهار داشت: این روزها با ورود دولت محترم به گام چهارم کاهش تعهدات برجامی، داد اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها بلند شده که ایران باید به تعهدات خود در برجام عمل کند.

حضرت آیت الله عاملی گفت: این را می گویند تفرعن؛ یعنی ما به تعهدات خود در برجام عمل نمی کنیم ولی شما باید یک طرفه عمل کنید. این هم تفرعن است، هم اهانت و هم تحمیق و اینگونه است که  آمریکایی ها و اروپایی ها عملا می گویند کدخدای این دهکده جهانی ما هستیم و هرگونه بخواهیم می بریم و می دوزیم. اینجاست که سخن امام حسین (ع) غوغا می کند که بعد از ذکر مَساوی و جنایات یزید می فرماید «لِيَرْغَبَ اَلْمُؤْمِنُ فِي لِقَاءِ اَللَّهِ مُحِقّاً فَإِنِّي لاَ أَرَى اَلْمَوْتَ إِلاَّ سَعَادَةً وَ لاَ اَلْحَيَاةَ مَعَ اَلظَّالِمِينَ إِلاَّ بَرَماً».

وی افزود: اروپا یک راست به ایران می گوید برجام را نقض نکن. معنای این سخن این است که ما نقض می کنیم تو نقض نکن. از طرفی این نقض برجام نیست؛ عمل به خود برجام است. چون برجام می گوید اگر یک طرف عمل نکرد طرف مقابل می تواند از تعهد خارج شود. تهدید می کنند که تحریم بر می گردد و این خیلی خنده دار است چون تحریمی نمانده که برنگردانده باشند. آنها فقط به ملت ما اهانت نمی کنند بلکه نهادهای بین المللی نیز مصون از اهانت های آنها نیست آژانس هسته ای بارها مهر تایید به تمام فعالیت های هسته ای ایران زده است اما ترامپ می گوید راستی آزمایی های آژانس هسته ای از ایران غیرقابل قبول است و این اهانت بزرگ به نهادهای معتبر بین المللی است.

وی عنوان کرد: آمریکایی‌ها عملاً می گویند ایران هنوز نمی فهمد و نفهمیده که دوران حاکمیت ملی ملت ها گذشته دنیا در چنبره ی قدرت آمریکاست و کسی بدون اجازه آمریکا حق بر هم زدن نظم نوین جهانی یا هجمه به نظم جهانی را ندارد. هر وقت ایران پذیرفت که مثل ایالتی از ایالات آمریکاست که آمریکا باید برای او تصمیم بگیرد از دست ما خلاص می شود. آمریکا هر چه را اراده کرد باید تحقق پیدا کند. شاه کلید دست ماست. آمریکا عملا می گوید دنیا بر دو قسمت تقسیم شده است؛ فرمانده و فرمانبر و غیر آنها باید همه، فرمان بر باشند، صورت خود را جلو بیاورند تا سیلی بخورند؛ سرشان را جلو بیاورند تا گردن کاملا دیده شود تا به راحتی گردن آنها زده شود.

خطیب جمعه اردبیل افزود: آمریکا عملا می گوید ملت ها باید با حاکمیت ملی خداحافظی کنند. چهل سال است که ما را تحت فشار گذاشته اند جرم ما این است که ما با حاکمیت ملی و با گذشته پر افتخار خود خداحافظی نمی کنیم. پمپئو طی سخنانی گفته مردم ایران اگر می خواهند چیزی برای خوردن داشته باشند، باید در برابر ایالات متحده تسلیم شوند. ملت ما هیچ وقت مخاطب چنین سخنانی نمی شوند. شأن ملت ما بسیار بالاتر از اینگونه ادبیات موهن است. آمریکایی ها اعلام کرده اند سیاست ما سیاست سلطه گرانه است ولی سلطه، سلطه ی خیرخواهانه است. یعنی ما قیم مردم هستیم و در عین حال از دموکراسی و رای مردم هم صحبت و بنیاد ملی دفاع از دموکراسی درست می کنند.

وی ادامه داد: کیسنجر گفته بود " ایران با شناساندن خود به عنوان قدرتی انقلابی به نظم جهانی موجود، حمله ور شده است" یعنی ایران نباید قدرت فائقه منطقه باشد و نباید کانون قدرت در منطقه تشکیل دهد. یعنی زمان انقلاب دیگر گذشته است. ترامپ در عمل می گوید که امنیت شما را من تعیین می کنم که چگونه از خودتان دفاع کنید. این یعنی امنیت وارداتی؛ این یعنی دشمن برای ما امنیت تعیین کند.

آمریکا در توهم است که نظر او مشروعیت درست می کند یا بیانیه او مشروعیت را سلب می کند و خیال می کند معیار مشروعیت و عدم مشروعیت رد و قبول اوست. مشروعیت با دفاع از عدل، صلح، حقوق مظلومین و مبارزه با استبداد، استئثار و ظلم است و آمریکا خود، دقیقا ضد اینها را دارد و لذا نامشروع ترین دولت دنیاست، اگر باور ندارد و اگر نمی ترسد در کل دنیا رای گیری کند. قطعا هیچ ملتی به آمریکا رای مشروعیت نخواهد داد.

آمریکا و اروپا با این روحیه ذره ای به ما امتیاز نخواهند داد مگر اینکه اقتدار پیدا کنیم و لذا نباید منتظر آنها بمانیم.

به همین جهت این هفته مقام معظم رهبری فرمودند «نباید همچنان که مدتی بیهوده منتظر برجام ماندیم، حالا در انتظار اقدامات اروپایی‌ها یا مسائل دیگر معطل بمانیم بلکه باید به داخل دل ببندیم و همه‌ی توان را برای رونق تولید به کار گیریم.»

نماینده رهبر معظم انقلاب در استان اردبیل در بخش دیگری از خطبه ها با اشاره به اکتشافات اخیر معدنی در شهرستان مشکین شهر گفت: به اهالی مکرم مشکین‌شهر تبریک عرض می کنم که مطالعات استخراج معادن در منطقه مشکین بعد از ۵ سال تلاش جواب داد و مکتشفین به معدن مس دست یافتند. با پیدا شدن این معدن کارخانه تولید کنسانتره مس، مولیبدن و مس کاتدی با ظرفیت تولید 3500 تن کنسانتره مس و 800 تن مس کاتدی در سال با اشتغال زایی 250 نفر به راه می افتد. همچنین سرمایه گذار دیگری نیز با اطلاع از وجود مس حاضر به سرمایه گذاری در مشکین شده است.

وی افزود: امید است معادن دیگری نیز کشف و مشکین به قطب معادن تبدیل شود مهمی که با اکتشاف مس، عملیات اجرایی شهرک تخصصی معدن نیز در مشکین شهر شروع می شود.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از خطبه ها اظهار داشت: این روزها روزهای بسیار سختی برای وهابیت مخصوصاً شیوخ وهابی در عربستان است. خداوند آنها را در برابر امتحان بسیار سختی قرار داده است. بن سلمان تصمیم گرفته تمام ارزش های غربی را جایگزین ارزش های دینی بکند و هر روز یک برنامه ضد شرعی در عربستان اجرا می کند. آخوندهای وهابی اگر حرف بزنند سرشان بر باد می رود و اگر ساکت بمانند تایید می کنند آنها در برابر شیعه غرش دارند در حالی که معتقدات شیعه قطعا کفر نیست اما در برابر کارهای بن سلمان که قطعا خلاف شرع است حرفی نمی زنند.

مرجع دینی عربستان اسم خود را گذاشته مفتی اعظم اما با سکوت خود این فجایع را مضاء می کند. آخوند برجسته آنها اسم خود را گذاشته خطیب مسجد الحرام اما از کعبه خجالت نمی کشد. اسم خود را گذاشته خطیب مسجد النبی اما از رسول خدا حیاء نمی کند.

وی ادامه داد: این هفته هیأت ترفیه سعودی که آن را بن سلمان تشکیل داده و یکی از احفاد محمد بن عبدالوهاب را رئیس آن کرده است با دو زن نیمه عریان کانادایی و آمریکایی به صورت جلف مسابقه کشتی ترتیب داد. آخوندهای وهابی قبل از سوختن در آتش جهنم، در آتش بن سلمان می سوزند ولی نمی توانند حرفی بزنند « فَاعْتَبِرُوا يَا أُولِي الْأَبْصَارِ » (حشر 2)

وی افزود: این حادثه برای وهابیت عموما و برای وهابیت آذربایجان که مدام کلیپ بر علیه شیعه درست می کنند بسیار شایان توجه است. اگر حریت و درد دین دارند اینجا حرف بزنند.

امام جمعه اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نابسامانی وضعیت بیمه جانبازان، آزادگان و خانواده شهداء گفت: دولت محترم یک عذرخواهی به جانبازان و خانواده شهدا بدهکار است. بنیاد شهید اول با بیمه ایران قرارداد داشت تمام معالجات جانبازان، آزادگان و خانواده شهدا با بیمه آسیا صورت می گرفت. متاسفانه دولت پول بیمه را نداد، بیمه ایران نیز لغو قرارداد کرد. دولت در یک اشتباه دیگر بیمه بنیاد شهید را به بیمه دی داد و حالا پول این بیمه نیز به طور کامل پرداخت نمی شود.

وی اظهار داشت: عزیزان جانبازان، آزادگان و خانواده شهدا معذب اند. آنها ولی نعمت ما هستند و باید در اولویت عنایت دولت باشند. حل این معضل فقط با اهتمام دولت محترم قابل حل است. ما از دولت می‌خواهیم سریعا بیمه بنیاد شهید را دوباره به بیمه ایران تحویل دهد و همچنین در پرداخت مطالبات بیمه کوتاهی نکند.

امام جمعه اردبیل در بخش دیگری از خطبه ها گفت: با کمال تاسف مطلع شدیم با فعالیت لابی ارمنی در آمریکا، وزیر خارجه حکومت خودخوانده قره باغ به آمریکا مسافرت کرده. آمریکا به این شخص خاطی ویزا داده و از همه بدتر رئیس کنگره نمایندگان آمریکا حاضر شده با این شخص ملاقات کند. او با مقامات رسمی دیگر آمریکا نیز ملاقات کرده و در مذاکرات خود با این مقامات گفته که این سفر من مقدمه استقلال قره باغ به عنوان یک حکومت مستقل و تشکیل یک کشور رسمی است.

وی افزود:  من دو مطلب دارم؛ یک مطلب به ملت آذربایجان و دیگری به دولت این کشور.

ملت آذربایجان دشمن اصلی خود را خوب بشناسند و بدانند عامل اصلی آزاد نشدن خاک قره باغ، دولت آمریکاست. مطرح کردن ایران توسط بعضی از حکومتیان و غیر حکومتیان در آذربایجان برای رد گم کردن و برای اهداف سیاسی است. آمریکا به طور ویژه از حکومت قره باغ حمایت می کند و با این کار، هم تمامیت ارضی آذربایجان را نقض می کند، هم به ملت آذربایجان اهانت می کند و هم ثابت می کند که گروه مینسک، یک گروه بی طرف نیست.

 سخن من با دولت آذربایجان نیز این است که این تحرکات ثابت می کند که شما نباید به دولت های بزرگ یا به گروه مینسک دل ببندید. همچنین باید بدانید آن همه خدمت که به آمریکا و اسرائیل کردید تا خاک شما را آزاد کنند، همه هدر بود و شما نباید راه اشتباه را ادامه دهید. بازگشت از نصف راه شکست، پیروزی است. به ملت خود تکیه کنید و به جوانان مسلمان اعتماد کنید. بیش از بیست سال به بیگانه امید بستید و حالا از این به بعد به ملت خود و به جوانان سلحشور آذربایجان امید ببندید. هفتاد هزار جوان از آذربایجان امسال در ایام اربعین به کربلا رفتند. اینها از امام حسین الهام گرفته اند اگر به اینها اجازه بدهید کل ارمنستان را به توبره می کنند.

حضرت آیت الله عاملی اظهار داشت: بهترین هم پیمان آمریکا در سوریه، کردها بودند اما آمریکا به آنها از پشت خنجر زد و از سوریه خارج شد. دومین هم پیمان آمریکا در حمله به سوریه، ترکیه بود. ترکیه بالاترین خدمت و همکاری را با آمریکا داشت ولی آمریکا خنجر را از پشت به ترکیه نیز زد و عقوبات اقتصادی بزرگی بر ترکیه وضع کرد.

همه این ها نشان می دهد که ترامپ فردی قابل اطمینان نیست و نظام ما در عدم مذاکره با او کاری کارستان کرده است.

وی گفت: لابی ارمنی در آمریکا بسیار قوی است. آنها موضوع نسل کشی ادعایی ارامنه در جنگ جهانی اول را به مجلس نمایندگان آمریکا بردند و با رای ۴۰۵ موافق در برابر ۱۶ مخالف آن را تصویب کردند. دولت ترامپ نیز آنها را همراهی کرد و تحریم‌های شدیدی بر ترکیه وضع نمود.

این وضعیت نشان می دهد که  دولت آذربایجان بدترین ضربه را از لابی ارمنی خورده و در آینده نیز خواهد خورد. آمدن سه سناتور آمریکایی به قره باغ نیز که اخیرا صورت گرفت، کار لابی ارمنی در آمریکا بود. بنابراین دولت آذربایجان نباید امید به گروه مینسک، آمریکا یا لابی صهیونیسم ببندد. چاره کار تکیه بر ملت خود و استمداد از هویت عاشورایی ملت آذربایجان است

وی افزود: این مطلب بسیار مهم را دولت مردان آذربایجان بدانند که هرچقدر دیر بجنبند کار مشکل تر و محال تر خواهد شد. اگر کار را در اوائل اشغال تمام می کردند، مبتلی به پیچیدگی امروز نمی شدند.

روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل

امام جمعه اردبیل گفت: قصد آمریکا خداحافظی ملت ایران با حاکمیت ملی است.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در خطبه های این هفته نماز جمعه اظهار داشت: این روزها با ورود دولت محترم به گام چهارم کاهش تعهدات برجامی، داد اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها بلند شده که ایران باید به تعهدات خود در برجام عمل کند.

حضرت آیت الله عاملی گفت: این را می گویند تفرعن؛ یعنی ما به تعهدات خود در برجام عمل نمی کنیم ولی شما باید یک طرفه عمل کنید. این هم تفرعن است، هم اهانت و هم تحمیق و اینگونه است که  آمریکایی ها و اروپایی ها عملا می گویند کدخدای این دهکده جهانی ما هستیم و هرگونه بخواهیم می بریم و می دوزیم. اینجاست که سخن امام حسین (ع) غوغا می کند که بعد از ذکر مَساوی و جنایات یزید می فرماید «لِيَرْغَبَ اَلْمُؤْمِنُ فِي لِقَاءِ اَللَّهِ مُحِقّاً فَإِنِّي لاَ أَرَى اَلْمَوْتَ إِلاَّ سَعَادَةً وَ لاَ اَلْحَيَاةَ مَعَ اَلظَّالِمِينَ إِلاَّ بَرَماً».

وی افزود: اروپا یک راست به ایران می گوید برجام را نقض نکن. معنای این سخن این است که ما نقض می کنیم تو نقض نکن. از طرفی این نقض برجام نیست؛ عمل به خود برجام است. چون برجام می گوید اگر یک طرف عمل نکرد طرف مقابل می تواند از تعهد خارج شود. تهدید می کنند که تحریم بر می گردد و این خیلی خنده دار است چون تحریمی نمانده که برنگردانده باشند. آنها فقط به ملت ما اهانت نمی کنند بلکه نهادهای بین المللی نیز مصون از اهانت های آنها نیست آژانس هسته ای بارها مهر تایید به تمام فعالیت های هسته ای ایران زده است اما ترامپ می گوید راستی آزمایی های آژانس هسته ای از ایران غیرقابل قبول است و این اهانت بزرگ به نهادهای معتبر بین المللی است.

وی عنوان کرد: آمریکایی‌ها عملاً می گویند ایران هنوز نمی فهمد و نفهمیده که دوران حاکمیت ملی ملت ها گذشته دنیا در چنبره ی قدرت آمریکاست و کسی بدون اجازه آمریکا حق بر هم زدن نظم نوین جهانی یا هجمه به نظم جهانی را ندارد. هر وقت ایران پذیرفت که مثل ایالتی از ایالات آمریکاست که آمریکا باید برای او تصمیم بگیرد از دست ما خلاص می شود. آمریکا هر چه را اراده کرد باید تحقق پیدا کند. شاه کلید دست ماست. آمریکا عملا می گوید دنیا بر دو قسمت تقسیم شده است؛ فرمانده و فرمانبر و غیر آنها باید همه، فرمان بر باشند، صورت خود را جلو بیاورند تا سیلی بخورند؛ سرشان را جلو بیاورند تا گردن کاملا دیده شود تا به راحتی گردن آنها زده شود.

خطیب جمعه اردبیل افزود: آمریکا عملا می گوید ملت ها باید با حاکمیت ملی خداحافظی کنند. چهل سال است که ما را تحت فشار گذاشته اند جرم ما این است که ما با حاکمیت ملی و با گذشته پر افتخار خود خداحافظی نمی کنیم. پمپئو طی سخنانی گفته مردم ایران اگر می خواهند چیزی برای خوردن داشته باشند، باید در برابر ایالات متحده تسلیم شوند. ملت ما هیچ وقت مخاطب چنین سخنانی نمی شوند. شأن ملت ما بسیار بالاتر از اینگونه ادبیات موهن است. آمریکایی ها اعلام کرده اند سیاست ما سیاست سلطه گرانه است ولی سلطه، سلطه ی خیرخواهانه است. یعنی ما قیم مردم هستیم و در عین حال از دموکراسی و رای مردم هم صحبت و بنیاد ملی دفاع از دموکراسی درست می کنند.

وی ادامه داد: کیسنجر گفته بود " ایران با شناساندن خود به عنوان قدرتی انقلابی به نظم جهانی موجود، حمله ور شده است" یعنی ایران نباید قدرت فائقه منطقه باشد و نباید کانون قدرت در منطقه تشکیل دهد. یعنی زمان انقلاب دیگر گذشته است. ترامپ در عمل می گوید که امنیت شما را من تعیین می کنم که چگونه از خودتان دفاع کنید. این یعنی امنیت وارداتی؛ این یعنی دشمن برای ما امنیت تعیین کند.

آمریکا در توهم است که نظر او مشروعیت درست می کند یا بیانیه او مشروعیت را سلب می کند و خیال می کند معیار مشروعیت و عدم مشروعیت رد و قبول اوست. مشروعیت با دفاع از عدل، صلح، حقوق مظلومین و مبارزه با استبداد، استئثار و ظلم است و آمریکا خود، دقیقا ضد اینها را دارد و لذا نامشروع ترین دولت دنیاست، اگر باور ندارد و اگر نمی ترسد در کل دنیا رای گیری کند. قطعا هیچ ملتی به آمریکا رای مشروعیت نخواهد داد.

آمریکا و اروپا با این روحیه ذره ای به ما امتیاز نخواهند داد مگر اینکه اقتدار پیدا کنیم و لذا نباید منتظر آنها بمانیم.

به همین جهت این هفته مقام معظم رهبری فرمودند «نباید همچنان که مدتی بیهوده منتظر برجام ماندیم، حالا در انتظار اقدامات اروپایی‌ها یا مسائل دیگر معطل بمانیم بلکه باید به داخل دل ببندیم و همه‌ی توان را برای رونق تولید به کار گیریم.»

نماینده رهبر معظم انقلاب در استان اردبیل در بخش دیگری از خطبه ها با اشاره به اکتشافات اخیر معدنی در شهرستان مشکین شهر گفت: به اهالی مکرم مشکین‌شهر تبریک عرض می کنم که مطالعات استخراج معادن در منطقه مشکین بعد از ۵ سال تلاش جواب داد و مکتشفین به معدن مس دست یافتند. با پیدا شدن این معدن کارخانه تولید کنسانتره مس، مولیبدن و مس کاتدی با ظرفیت تولید 3500 تن کنسانتره مس و 800 تن مس کاتدی در سال با اشتغال زایی 250 نفر به راه می افتد. همچنین سرمایه گذار دیگری نیز با اطلاع از وجود مس حاضر به سرمایه گذاری در مشکین شده است.

وی افزود: امید است معادن دیگری نیز کشف و مشکین به قطب معادن تبدیل شود مهمی که با اکتشاف مس، عملیات اجرایی شهرک تخصصی معدن نیز در مشکین شهر شروع می شود.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از خطبه ها اظهار داشت: این روزها روزهای بسیار سختی برای وهابیت مخصوصاً شیوخ وهابی در عربستان است. خداوند آنها را در برابر امتحان بسیار سختی قرار داده است. بن سلمان تصمیم گرفته تمام ارزش های غربی را جایگزین ارزش های دینی بکند و هر روز یک برنامه ضد شرعی در عربستان اجرا می کند. آخوندهای وهابی اگر حرف بزنند سرشان بر باد می رود و اگر ساکت بمانند تایید می کنند آنها در برابر شیعه غرش دارند در حالی که معتقدات شیعه قطعا کفر نیست اما در برابر کارهای بن سلمان که قطعا خلاف شرع است حرفی نمی زنند.

مرجع دینی عربستان اسم خود را گذاشته مفتی اعظم اما با سکوت خود این فجایع را مضاء می کند. آخوند برجسته آنها اسم خود را گذاشته خطیب مسجد الحرام اما از کعبه خجالت نمی کشد. اسم خود را گذاشته خطیب مسجد النبی اما از رسول خدا حیاء نمی کند.

وی ادامه داد: این هفته هیأت ترفیه سعودی که آن را بن سلمان تشکیل داده و یکی از احفاد محمد بن عبدالوهاب را رئیس آن کرده است با دو زن نیمه عریان کانادایی و آمریکایی به صورت جلف مسابقه کشتی ترتیب داد. آخوندهای وهابی قبل از سوختن در آتش جهنم، در آتش بن سلمان می سوزند ولی نمی توانند حرفی بزنند « فَاعْتَبِرُوا يَا أُولِي الْأَبْصَارِ » (حشر 2)

وی افزود: این حادثه برای وهابیت عموما و برای وهابیت آذربایجان که مدام کلیپ بر علیه شیعه درست می کنند بسیار شایان توجه است. اگر حریت و درد دین دارند اینجا حرف بزنند.

امام جمعه اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نابسامانی وضعیت بیمه جانبازان، آزادگان و خانواده شهداء گفت: دولت محترم یک عذرخواهی به جانبازان و خانواده شهدا بدهکار است. بنیاد شهید اول با بیمه ایران قرارداد داشت تمام معالجات جانبازان، آزادگان و خانواده شهدا با بیمه آسیا صورت می گرفت. متاسفانه دولت پول بیمه را نداد، بیمه ایران نیز لغو قرارداد کرد. دولت در یک اشتباه دیگر بیمه بنیاد شهید را به بیمه دی داد و حالا پول این بیمه نیز به طور کامل پرداخت نمی شود.

وی اظهار داشت: عزیزان جانبازان، آزادگان و خانواده شهدا معذب اند. آنها ولی نعمت ما هستند و باید در اولویت عنایت دولت باشند. حل این معضل فقط با اهتمام دولت محترم قابل حل است. ما از دولت می‌خواهیم سریعا بیمه بنیاد شهید را دوباره به بیمه ایران تحویل دهد و همچنین در پرداخت مطالبات بیمه کوتاهی نکند.

امام جمعه اردبیل در بخش دیگری از خطبه ها گفت: با کمال تاسف مطلع شدیم با فعالیت لابی ارمنی در آمریکا، وزیر خارجه حکومت خودخوانده قره باغ به آمریکا مسافرت کرده. آمریکا به این شخص خاطی ویزا داده و از همه بدتر رئیس کنگره نمایندگان آمریکا حاضر شده با این شخص ملاقات کند. او با مقامات رسمی دیگر آمریکا نیز ملاقات کرده و در مذاکرات خود با این مقامات گفته که این سفر من مقدمه استقلال قره باغ به عنوان یک حکومت مستقل و تشکیل یک کشور رسمی است.

وی افزود:  من دو مطلب دارم؛ یک مطلب به ملت آذربایجان و دیگری به دولت این کشور.

ملت آذربایجان دشمن اصلی خود را خوب بشناسند و بدانند عامل اصلی آزاد نشدن خاک قره باغ، دولت آمریکاست. مطرح کردن ایران توسط بعضی از حکومتیان و غیر حکومتیان در آذربایجان برای رد گم کردن و برای اهداف سیاسی است. آمریکا به طور ویژه از حکومت قره باغ حمایت می کند و با این کار، هم تمامیت ارضی آذربایجان را نقض می کند، هم به ملت آذربایجان اهانت می کند و هم ثابت می کند که گروه مینسک، یک گروه بی طرف نیست.

 سخن من با دولت آذربایجان نیز این است که این تحرکات ثابت می کند که شما نباید به دولت های بزرگ یا به گروه مینسک دل ببندید. همچنین باید بدانید آن همه خدمت که به آمریکا و اسرائیل کردید تا خاک شما را آزاد کنند، همه هدر بود و شما نباید راه اشتباه را ادامه دهید. بازگشت از نصف راه شکست، پیروزی است. به ملت خود تکیه کنید و به جوانان مسلمان اعتماد کنید. بیش از بیست سال به بیگانه امید بستید و حالا از این به بعد به ملت خود و به جوانان سلحشور آذربایجان امید ببندید. هفتاد هزار جوان از آذربایجان امسال در ایام اربعین به کربلا رفتند. اینها از امام حسین الهام گرفته اند اگر به اینها اجازه بدهید کل ارمنستان را به توبره می کنند.

حضرت آیت الله عاملی اظهار داشت: بهترین هم پیمان آمریکا در سوریه، کردها بودند اما آمریکا به آنها از پشت خنجر زد و از سوریه خارج شد. دومین هم پیمان آمریکا در حمله به سوریه، ترکیه بود. ترکیه بالاترین خدمت و همکاری را با آمریکا داشت ولی آمریکا خنجر را از پشت به ترکیه نیز زد و عقوبات اقتصادی بزرگی بر ترکیه وضع کرد.

همه این ها نشان می دهد که ترامپ فردی قابل اطمینان نیست و نظام ما در عدم مذاکره با او کاری کارستان کرده است.

وی گفت: لابی ارمنی در آمریکا بسیار قوی است. آنها موضوع نسل کشی ادعایی ارامنه در جنگ جهانی اول را به مجلس نمایندگان آمریکا بردند و با رای ۴۰۵ موافق در برابر ۱۶ مخالف آن را تصویب کردند. دولت ترامپ نیز آنها را همراهی کرد و تحریم‌های شدیدی بر ترکیه وضع نمود.

این وضعیت نشان می دهد که  دولت آذربایجان بدترین ضربه را از لابی ارمنی خورده و در آینده نیز خواهد خورد. آمدن سه سناتور آمریکایی به قره باغ نیز که اخیرا صورت گرفت، کار لابی ارمنی در آمریکا بود. بنابراین دولت آذربایجان نباید امید به گروه مینسک، آمریکا یا لابی صهیونیسم ببندد. چاره کار تکیه بر ملت خود و استمداد از هویت عاشورایی ملت آذربایجان است

وی افزود: این مطلب بسیار مهم را دولت مردان آذربایجان بدانند که هرچقدر دیر بجنبند کار مشکل تر و محال تر خواهد شد. اگر کار را در اوائل اشغال تمام می کردند، مبتلی به پیچیدگی امروز نمی شدند.

روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل

مدیریت کل
Date published: 12:00
10 / 10ScaleMaximum stars

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در خطبه های این هفته نماز جمعه اظهار داشت: این روزها با ورود دولت محترم به گام چهارم کاهش تعهدات برجامی، داد اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها بلند شده که ایران باید به تعهدات خود در برجام عمل کند.

حضرت آیت الله عاملی گفت: این را می گویند تفرعن؛ یعنی ما به تعهدات خود در برجام عمل نمی کنیم ولی شما باید یک طرفه عمل کنید. این هم تفرعن است، هم اهانت و هم تحمیق و اینگونه است که  آمریکایی ها و اروپایی ها عملا می گویند کدخدای این دهکده جهانی ما هستیم و هرگونه بخواهیم می بریم و می دوزیم. اینجاست که سخن امام حسین (ع) غوغا می کند که بعد از ذکر مَساوی و جنایات یزید می فرماید «لِيَرْغَبَ اَلْمُؤْمِنُ فِي لِقَاءِ اَللَّهِ مُحِقّاً فَإِنِّي لاَ أَرَى اَلْمَوْتَ إِلاَّ سَعَادَةً وَ لاَ اَلْحَيَاةَ مَعَ اَلظَّالِمِينَ إِلاَّ بَرَماً».

وی افزود: اروپا یک راست به ایران می گوید برجام را نقض نکن. معنای این سخن این است که ما نقض می کنیم تو نقض نکن. از طرفی این نقض برجام نیست؛ عمل به خود برجام است. چون برجام می گوید اگر یک طرف عمل نکرد طرف مقابل می تواند از تعهد خارج شود. تهدید می کنند که تحریم بر می گردد و این خیلی خنده دار است چون تحریمی نمانده که برنگردانده باشند. آنها فقط به ملت ما اهانت نمی کنند بلکه نهادهای بین المللی نیز مصون از اهانت های آنها نیست آژانس هسته ای بارها مهر تایید به تمام فعالیت های هسته ای ایران زده است اما ترامپ می گوید راستی آزمایی های آژانس هسته ای از ایران غیرقابل قبول است و این اهانت بزرگ به نهادهای معتبر بین المللی است.

وی عنوان کرد: آمریکایی‌ها عملاً می گویند ایران هنوز نمی فهمد و نفهمیده که دوران حاکمیت ملی ملت ها گذشته دنیا در چنبره ی قدرت آمریکاست و کسی بدون اجازه آمریکا حق بر هم زدن نظم نوین جهانی یا هجمه به نظم جهانی را ندارد. هر وقت ایران پذیرفت که مثل ایالتی از ایالات آمریکاست که آمریکا باید برای او تصمیم بگیرد از دست ما خلاص می شود. آمریکا هر چه را اراده کرد باید تحقق پیدا کند. شاه کلید دست ماست. آمریکا عملا می گوید دنیا بر دو قسمت تقسیم شده است؛ فرمانده و فرمانبر و غیر آنها باید همه، فرمان بر باشند، صورت خود را جلو بیاورند تا سیلی بخورند؛ سرشان را جلو بیاورند تا گردن کاملا دیده شود تا به راحتی گردن آنها زده شود.

خطیب جمعه اردبیل افزود: آمریکا عملا می گوید ملت ها باید با حاکمیت ملی خداحافظی کنند. چهل سال است که ما را تحت فشار گذاشته اند جرم ما این است که ما با حاکمیت ملی و با گذشته پر افتخار خود خداحافظی نمی کنیم. پمپئو طی سخنانی گفته مردم ایران اگر می خواهند چیزی برای خوردن داشته باشند، باید در برابر ایالات متحده تسلیم شوند. ملت ما هیچ وقت مخاطب چنین سخنانی نمی شوند. شأن ملت ما بسیار بالاتر از اینگونه ادبیات موهن است. آمریکایی ها اعلام کرده اند سیاست ما سیاست سلطه گرانه است ولی سلطه، سلطه ی خیرخواهانه است. یعنی ما قیم مردم هستیم و در عین حال از دموکراسی و رای مردم هم صحبت و بنیاد ملی دفاع از دموکراسی درست می کنند.

وی ادامه داد: کیسنجر گفته بود " ایران با شناساندن خود به عنوان قدرتی انقلابی به نظم جهانی موجود، حمله ور شده است" یعنی ایران نباید قدرت فائقه منطقه باشد و نباید کانون قدرت در منطقه تشکیل دهد. یعنی زمان انقلاب دیگر گذشته است. ترامپ در عمل می گوید که امنیت شما را من تعیین می کنم که چگونه از خودتان دفاع کنید. این یعنی امنیت وارداتی؛ این یعنی دشمن برای ما امنیت تعیین کند.

آمریکا در توهم است که نظر او مشروعیت درست می کند یا بیانیه او مشروعیت را سلب می کند و خیال می کند معیار مشروعیت و عدم مشروعیت رد و قبول اوست. مشروعیت با دفاع از عدل، صلح، حقوق مظلومین و مبارزه با استبداد، استئثار و ظلم است و آمریکا خود، دقیقا ضد اینها را دارد و لذا نامشروع ترین دولت دنیاست، اگر باور ندارد و اگر نمی ترسد در کل دنیا رای گیری کند. قطعا هیچ ملتی به آمریکا رای مشروعیت نخواهد داد.

آمریکا و اروپا با این روحیه ذره ای به ما امتیاز نخواهند داد مگر اینکه اقتدار پیدا کنیم و لذا نباید منتظر آنها بمانیم.

به همین جهت این هفته مقام معظم رهبری فرمودند «نباید همچنان که مدتی بیهوده منتظر برجام ماندیم، حالا در انتظار اقدامات اروپایی‌ها یا مسائل دیگر معطل بمانیم بلکه باید به داخل دل ببندیم و همه‌ی توان را برای رونق تولید به کار گیریم.»

نماینده رهبر معظم انقلاب در استان اردبیل در بخش دیگری از خطبه ها با اشاره به اکتشافات اخیر معدنی در شهرستان مشکین شهر گفت: به اهالی مکرم مشکین‌شهر تبریک عرض می کنم که مطالعات استخراج معادن در منطقه مشکین بعد از ۵ سال تلاش جواب داد و مکتشفین به معدن مس دست یافتند. با پیدا شدن این معدن کارخانه تولید کنسانتره مس، مولیبدن و مس کاتدی با ظرفیت تولید 3500 تن کنسانتره مس و 800 تن مس کاتدی در سال با اشتغال زایی 250 نفر به راه می افتد. همچنین سرمایه گذار دیگری نیز با اطلاع از وجود مس حاضر به سرمایه گذاری در مشکین شده است.

وی افزود: امید است معادن دیگری نیز کشف و مشکین به قطب معادن تبدیل شود مهمی که با اکتشاف مس، عملیات اجرایی شهرک تخصصی معدن نیز در مشکین شهر شروع می شود.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از خطبه ها اظهار داشت: این روزها روزهای بسیار سختی برای وهابیت مخصوصاً شیوخ وهابی در عربستان است. خداوند آنها را در برابر امتحان بسیار سختی قرار داده است. بن سلمان تصمیم گرفته تمام ارزش های غربی را جایگزین ارزش های دینی بکند و هر روز یک برنامه ضد شرعی در عربستان اجرا می کند. آخوندهای وهابی اگر حرف بزنند سرشان بر باد می رود و اگر ساکت بمانند تایید می کنند آنها در برابر شیعه غرش دارند در حالی که معتقدات شیعه قطعا کفر نیست اما در برابر کارهای بن سلمان که قطعا خلاف شرع است حرفی نمی زنند.

مرجع دینی عربستان اسم خود را گذاشته مفتی اعظم اما با سکوت خود این فجایع را مضاء می کند. آخوند برجسته آنها اسم خود را گذاشته خطیب مسجد الحرام اما از کعبه خجالت نمی کشد. اسم خود را گذاشته خطیب مسجد النبی اما از رسول خدا حیاء نمی کند.

وی ادامه داد: این هفته هیأت ترفیه سعودی که آن را بن سلمان تشکیل داده و یکی از احفاد محمد بن عبدالوهاب را رئیس آن کرده است با دو زن نیمه عریان کانادایی و آمریکایی به صورت جلف مسابقه کشتی ترتیب داد. آخوندهای وهابی قبل از سوختن در آتش جهنم، در آتش بن سلمان می سوزند ولی نمی توانند حرفی بزنند « فَاعْتَبِرُوا يَا أُولِي الْأَبْصَارِ » (حشر 2)

وی افزود: این حادثه برای وهابیت عموما و برای وهابیت آذربایجان که مدام کلیپ بر علیه شیعه درست می کنند بسیار شایان توجه است. اگر حریت و درد دین دارند اینجا حرف بزنند.

امام جمعه اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نابسامانی وضعیت بیمه جانبازان، آزادگان و خانواده شهداء گفت: دولت محترم یک عذرخواهی به جانبازان و خانواده شهدا بدهکار است. بنیاد شهید اول با بیمه ایران قرارداد داشت تمام معالجات جانبازان، آزادگان و خانواده شهدا با بیمه آسیا صورت می گرفت. متاسفانه دولت پول بیمه را نداد، بیمه ایران نیز لغو قرارداد کرد. دولت در یک اشتباه دیگر بیمه بنیاد شهید را به بیمه دی داد و حالا پول این بیمه نیز به طور کامل پرداخت نمی شود.

وی اظهار داشت: عزیزان جانبازان، آزادگان و خانواده شهدا معذب اند. آنها ولی نعمت ما هستند و باید در اولویت عنایت دولت باشند. حل این معضل فقط با اهتمام دولت محترم قابل حل است. ما از دولت می‌خواهیم سریعا بیمه بنیاد شهید را دوباره به بیمه ایران تحویل دهد و همچنین در پرداخت مطالبات بیمه کوتاهی نکند.

امام جمعه اردبیل در بخش دیگری از خطبه ها گفت: با کمال تاسف مطلع شدیم با فعالیت لابی ارمنی در آمریکا، وزیر خارجه حکومت خودخوانده قره باغ به آمریکا مسافرت کرده. آمریکا به این شخص خاطی ویزا داده و از همه بدتر رئیس کنگره نمایندگان آمریکا حاضر شده با این شخص ملاقات کند. او با مقامات رسمی دیگر آمریکا نیز ملاقات کرده و در مذاکرات خود با این مقامات گفته که این سفر من مقدمه استقلال قره باغ به عنوان یک حکومت مستقل و تشکیل یک کشور رسمی است.

وی افزود:  من دو مطلب دارم؛ یک مطلب به ملت آذربایجان و دیگری به دولت این کشور.

ملت آذربایجان دشمن اصلی خود را خوب بشناسند و بدانند عامل اصلی آزاد نشدن خاک قره باغ، دولت آمریکاست. مطرح کردن ایران توسط بعضی از حکومتیان و غیر حکومتیان در آذربایجان برای رد گم کردن و برای اهداف سیاسی است. آمریکا به طور ویژه از حکومت قره باغ حمایت می کند و با این کار، هم تمامیت ارضی آذربایجان را نقض می کند، هم به ملت آذربایجان اهانت می کند و هم ثابت می کند که گروه مینسک، یک گروه بی طرف نیست.

 سخن من با دولت آذربایجان نیز این است که این تحرکات ثابت می کند که شما نباید به دولت های بزرگ یا به گروه مینسک دل ببندید. همچنین باید بدانید آن همه خدمت که به آمریکا و اسرائیل کردید تا خاک شما را آزاد کنند، همه هدر بود و شما نباید راه اشتباه را ادامه دهید. بازگشت از نصف راه شکست، پیروزی است. به ملت خود تکیه کنید و به جوانان مسلمان اعتماد کنید. بیش از بیست سال به بیگانه امید بستید و حالا از این به بعد به ملت خود و به جوانان سلحشور آذربایجان امید ببندید. هفتاد هزار جوان از آذربایجان امسال در ایام اربعین به کربلا رفتند. اینها از امام حسین الهام گرفته اند اگر به اینها اجازه بدهید کل ارمنستان را به توبره می کنند.

حضرت آیت الله عاملی اظهار داشت: بهترین هم پیمان آمریکا در سوریه، کردها بودند اما آمریکا به آنها از پشت خنجر زد و از سوریه خارج شد. دومین هم پیمان آمریکا در حمله به سوریه، ترکیه بود. ترکیه بالاترین خدمت و همکاری را با آمریکا داشت ولی آمریکا خنجر را از پشت به ترکیه نیز زد و عقوبات اقتصادی بزرگی بر ترکیه وضع کرد.

همه این ها نشان می دهد که ترامپ فردی قابل اطمینان نیست و نظام ما در عدم مذاکره با او کاری کارستان کرده است.

وی گفت: لابی ارمنی در آمریکا بسیار قوی است. آنها موضوع نسل کشی ادعایی ارامنه در جنگ جهانی اول را به مجلس نمایندگان آمریکا بردند و با رای ۴۰۵ موافق در برابر ۱۶ مخالف آن را تصویب کردند. دولت ترامپ نیز آنها را همراهی کرد و تحریم‌های شدیدی بر ترکیه وضع نمود.

این وضعیت نشان می دهد که  دولت آذربایجان بدترین ضربه را از لابی ارمنی خورده و در آینده نیز خواهد خورد. آمدن سه سناتور آمریکایی به قره باغ نیز که اخیرا صورت گرفت، کار لابی ارمنی در آمریکا بود. بنابراین دولت آذربایجان نباید امید به گروه مینسک، آمریکا یا لابی صهیونیسم ببندد. چاره کار تکیه بر ملت خود و استمداد از هویت عاشورایی ملت آذربایجان است

وی افزود: این مطلب بسیار مهم را دولت مردان آذربایجان بدانند که هرچقدر دیر بجنبند کار مشکل تر و محال تر خواهد شد. اگر کار را در اوائل اشغال تمام می کردند، مبتلی به پیچیدگی امروز نمی شدند.

روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل

Starts: 11-08-2019
Ends: Duration:
P.O. Box:
Ardabil,
Iran


پایگاه اطلاع رسانی موسسه فرهنگی و پژوهشی دارالارشاد مرکز حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله سید حسن عاملی

SiteMap