نسخه آزمایشی
سخـن روز
آیت الله عاملی: قلب مؤمن بین دو انگشت خدا قرار دارد و خداوند است که در قلب او تصرف میکند.

 امام جمعه اردبیل: کاندیدها از دادن وعده های دروغ پرهیز کنند

امام جمعه اردبیل گفت: کاندیداها باید از دادن وعده‌های دروغین بپرهیزند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در خطبه های این هفته نماز جمعه اظهار داشت: شأن و شرف یک ملت و نمره و قیمت آن بسته به اموری است که انقلاب اسلامی در حد اعلی آنها را برای ملت ما و کشور ما هدیه کرده است.

حضرت آیت الله عاملی در بیان این امور و شاخصه ها گفت:

اولین شاخصه در تقدم یک ملت، داشتن نهضت علمی، پیشرفت های علمی، ارتقاء بنیه علمی کشور و سهیم شدن در تولید دانش جهانی است.

شاخصه دوم، دموکراسی حقیفی است؛ نه استبداد و نه دموکراسی مهارشده که بگویند مشروعیت حکومت به رأی صندوق نیست بلکه به سوگیری بین المللی است اگر با ما هستی مشروع هستی و الا سهمی از مشروعیت نداری.

معنی این شاخص این است که در تمام شؤون  کشور از ادنی تا اعلی رأی مردم حاکم باشد، کشور با خرد جمعی اداره شود و به نظر مردم احترام گذاشته شود. ما به عدد عمر انقلاب، انتخابات برگزار کرده ایم. تمام رده های مدیریتی با رأی مردم مشخص می شود. این بزرگترین احترام و تکریم به یک ملت است و مقابل آن بزرگترین اهانت است. هویدای بهایی می گفت "به شاهنشاه نگویید شخص اول مملکت چرا که در این مملکت شخص دومی وجود ندارد".!! معنای این سخن این است که ملت شخص نیست یعنی نعوذ بالله به مثابه حیوانات هستند و عجیب است که شاه به وی تذکر هم نمی داد. ما این اهانت را فراموش نخواهیم کرد.

شاه چند روز بعد از زلزله بوئین زهرا در منطقه حاضر شد و گفت من از اول به فکر اصلاحات بودم یک شیر بی یال و دم (یعنی آیت الله بروجردی) نمی گذاشت. ما این را فراموش نخواهیم کرد. رضاخان می گفت استخوان های یک سرباز دزد در نزد من از تمام معاریف (دانشمندان) کشور بالاتر است ما این را فراموش نخواهیم کرد. شاه می گفت چادر کفن سیاهی است که زیبایی های پنهان را آشکار نمی کند. این بی ادبانه ترین و قبیح ترین سخن در باب عفت است. ما آن را فراموش نخواهیم کرد و ده ها اهانت دیگر که فراموش شدنی نیست.

شاخصه سوم، حاکمیت ملی و استقلال سیاسی است. یعنی ملت خودش برای خودش، کشورش و سرنوشتش تصمیم بگیرد و هیچ دولت و قدرت خارجی امکان سلب اراده ملت را نداشته باشد. یعنی مثلا کشور مجبور نشود از سر اضطرار یک قرارداد بنیان کن را امضاء کند یا با فشار خارجی تن به تجزیه بخشی از کشور بدهد همچنانکه این فاجعه بارها و بارها در زمان قاجار و پهلوی اول و دوم اتفاق افتاد و کشور به نقطه ای از ضعف برسد که شخصیت های کلیدی کشور را بیگانگان تعیین بکنند. جناب عَلم به آمریکا رفت و حکم نخست وزیری گرفت دو سال بعد شاه به آمریکا رفت و تقاضا کرد که او را از نخست وزیری بردارد!. در زمان شاه، کشور ما را ایالت 51 آمریکا نام نهاده بودند. بعضی کشورها، کشورتابع و پیرو هستند و حتما باید به قدرتی تکیه کنند. کشورهای ذره و میکروسکوپی اینگونه هستند. در روزگار ما کشورها به دو قسم تقسیم شده اند فرمانده و فرمانبر ارباب و رعیت و قسم سومی وجود ندارد. تا حال هیچ کشور جهان سومی نتوانسته شعار نه شرقی و نه غربی سر بدهد. ایران این طلسم را شکست. استکبار جهانی ملت ها را به شدت از اینگونه استقلال سیاسی می ترساند و هزینه این گونه شعارها را آن قدر بالا می برد که هیچ کس چنین آرزویی را به مخیله خود راه ندهد.

چهارمین شاخصه، تأثیرگذاری در عرصه بین المللی است. بعد از انقلاب اسلامی حضور ایران در معادلات منطقه ای و جهانی، بالارفتن وزن سیاسی و حفظ غرور ملی در سطح جهانی باعث شده روی کشور ما حساب باز کنند. غرور ملی در سطح جهانی حفظ شده و ملت ما برای دیگر ملت ها الگو شده است. سردار سلیمانی نماد با عظمت این شاخصه بزرگ بود.

پنجم، اعتلاء و اقتدار اقتصادی و استقلال اقتصادی است. در حال حاضر با توجه به تحریمی که اوباما در حق آن گفت در تاریخ بی نظیر است و با توجه به حضور آمریکا در تمام بانک های بین المللی و حضور این کشور غدار در مرزهای ایران جهت کنترل ورود و خروج کالاها و با توجه به عقوبت های سنگینی که وزارت خزانه داری آمریکا برای متعاملین با ایران وضع می کند و با توجه به تحریم بانک مرکزی ایران که در تاریخ بی نظیر و مصداق بزرگ تروریسم دولتی است باید گفت ایران در این چهل سال، در عرصه اقتصادی کاری بی نظیر کرده است.

ششم، بصیرت و آگاهی در برابر توطئه های دشمن است که در قالب های به ظاهر زیبا و خیرخواهانه وارد می شوند. بدون بصیرت، چنین توطئه هایی کل کشور را در معرض فناء، زوال و ذلت قرار می دهد. امپراطوری رسانه ای دشمن چندین دهه است روی ملت ما کار می کند اما موفق نشده است.

هفتم، داشتن روحیه حماسی، ظلم ستیزی، مقاومت، داشتن ذائقه شهادت طلبی، عدم انفعال، استقامت در برابر زورگویی ها و قلدری های بین المللی و اعتماد به نفس است. ملت باید دل و جرأت داشته باشد و نترسد و در جنگ اراده ها مضطرب نشود و از این جهت انقلاب اسلامی فوق العاده عمل کرده است.

هشتم، داشتن رهبریت صالح، مهذّب، حکیم، امین، شجاع، حفیظ و دلسوز به امت است. رهبریت جامعه ما اکنون مصداق این آیه شریفه است که « لَقَدْ جَاءَكُمْ رَسُولٌ مِّنْ أَنفُسِكُمْ عَزِيزٌ عَلَيْهِ مَا عَنِتُّمْ حَرِيصٌ عَلَيْكُم بِالْمُؤْمِنِينَ رَءُوفٌ رَّحِيمٌ » (توبه 128) یعنی یقیناً پیامبری از جنس خودتان به سویتان آمد که به رنج و مشقت افتادنتان بر او دشوار است، اشتیاق شدیدی به [هدایتِ] شما دارد، و نسبت به مؤمنان رؤوف و مهربان است.

نهم، داشتن فرهنگ و مدنیت برتر و اقتدار و استقلال فرهنگی است. مقام معظم رهبری فرمودند "اقتدار یعنی اقتدار فرهنگی" بزرگترین هنر یک ملت این است که مرجعیت فرهنگی داشته باشد. مهمترین عامل اختلاف ما با غرب، مرجعیت فرهنگی است.

نماینده رهبر معظم انقلاب در استان اردبیل در خطبه اول و در ادامه بحث هفته ی پیشین یعنی راهکارهای تشخیص اصلحیت کاندیداهای مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: موضوع اول در این باب هزینه های نامتعارف و بحث دوم، دادن وعده مخصوصا وعده های خارج از توان است

وی دادن وعده های خارج از توان را خیانت و نفاق دانست و به بیان مصادیق  و نمونه هایی از این وعده ها پرداخت و عنوان کرد: کاندیدا در مقام وعده می گوید بخش شما را شهر می کنم، در حالیکه این در اختیار او نیست . برای شما سد می سازم ، کارخانه می دهم . فرزندان شما را استخدام می کنم . وزیر را به این منطقه می آورم . معوقات بانکی شما را مورد عفو قرار می دهم . برای شما دانشگاه می آورم . برای محله شما سالن ورزشی می زنم . بدهی های مالیاتی شما را صفر می کنم .به شما مسئولیت می دهم . برای شما نمایندگی ایران خودرو یا... می گیرم . از این معلوم می شود که آنها بسیار بسیار پرزور هستند!

امام جمعه اردبیل ادامه داد: معنی این وعده ها اگر درست باشد ، این است که آن کاندیدا کار اصلی را که تصویب قانون مترقی و مطالبه برای دست یابی به قانون برتر است را رها کرده و تبدیل می شود به دلال و اگر این وعده ها دروغ باشد، به گناه کبیره افتاده است . تمام گناهان در یک اتاقند و کلید آن دروغ است . از رسول خدا(ص) روایت شده : "اربی الربا الکذب" : دروغ از ربا بالاتر است . " با اینکه تشدید امر ربا فوق العاده است . از رسول خدا روایت شده که روزی آن حضرت سخنانی تکان دهنده درباره ربا بیان فرمودند و سپس اظهار داشتند یک درهم از ربا بالاتر از سی و شش زنا است.

وی افزود: وقتی کاندیدا دروغ می گوید معلوم می شود قصد خلف وعده دارد و خلف وعده خود گناه قطعی دیگری است . وقتی به وی گفته می شود این چه وعده هایی است که به مردم می دهی؟ در حالیکه می دانی که عملی نمی شود ، می گوید وعده که گناه نیست . وعده می دهیم ، شد شد ، نشد می گوییم مسئولین نگذاشتند؟ در حالیکه طبق نظر متخصصین، شروط ابتدایی یا وعد مثل شروط ضمن عقد لازم الوفاء است همچنانکه آمده:"عدتک اخاک نذر لاکفاره له" یعنی وعده مثل نذر می ماند با این تفاوت که کفاره ندارد و امام رضا(ع) فرمود: ما به وعده های خود به چشم دِین نگاه می کنیم

خطیب جمعه اردبیل با اشاره به آیات 22 سوره مبارکه "ابراهیم" و 77 سوره مبارکه" توبه " تصریح کرد: خلف وعده از اوصاف شیطان است و باعث می شود انسان در آخرت در شکل شیطان محشور شود . همچنین از بعضی آیات استفاده می شود که خلف وعده انسان را منافق می کند . و منافق در قیامت با چهار اسم صدا زده می شود.

وی گفت: چهارمین مصیبت این وعده دادن ها اضاعه حقوق است . چون بسیاری از این وعده ها ملازم با تبعیض حرام و اضاعه حقوق دیگران است . فرض کنید به یک پیمانکار وعده داده که پروژه را به نام او بگیرد و از او مبلغ سنگینی گرفته باشد .باید فردا در پروژه ها سایر پیمانکاران کنار بروند . نماینده برای عملیاتی کردن این وعده از جیب ملت خرج می کند یعنی با عنوان نمایندگی که مردم به او داده اند می رود می نشیند در وزارتخانه  و بلند نمی شود

رییس شورای فرهنگ عمومی استان ادامه داد: معنای پنجم این وعده ها ابطال نظام شایسته سالاری است . وقتی کاندیدایی وعده داده که فلانی و فلانی را مسئولیت خواهد داد ، سر وزیر را کچل می کند تا پای مسئولیت را امضا کند . اگر کسی در این باب تحقیق کند که کشور چه آسیبی دیده باید خون بگرید . این مورد از مصادیق بارز بی عدالتی است . من از اهالی محترم استان مصرا می خواهم تا نگاه کنند ،هر نماینده که بیشترین عزل و نصب را کرده و بیشترین اعوان و انصار را در بین مسئولین دارد ، به او رای ندهند و الا به خدا ، پیامبر و خون شهدا خیانت کرده اید

وی گفت: وعده دادن مصیبت ششمی هم دارد که خیلی فاجعه است ، به عنوان مثال وعده داده فرزند شخصی را استخدام کند . مدیر زیر بار نمی رود و می گوید ، باید طبق ضوابط باشد. در این صورت به وزیر مراجعه می کند . وزیر اگر ترسو باشد ، دستور استخدام می دهد و به ملت خیانت می کند و اگر ترسو نباشد وزیر نیز مقاومت می کند . آنجا نماینده خائن کار جالبی می کند . تریبون مجلس را که با رای ملت و خون شهدا به دست آورده ، تبدیل به اهرم فشار برای منافع شخصی می کند . از وزیر سوال می کند ، سوالی که مربوط به همان اداره است  که به حرف و سفارش نماینده گوش نداده است . مثلا می گوید چرا وضع مالیات درست نیست ؟ چرا بهداشت استان خراب است؟

در نهایت وزیر بیچاره را به کمیسیون می کشد ، موکلینی که ساده باشند ، می گویند عجب نماینده ی زرنگی داریم ، اما غافل از اینکه وی درد خودش را دارد. برای خودش کار می کند ، نه برای موکل و نه برای منطقه یا استان ، و این عمل اسمش جز خیانت به موکل ،ملت، کشور،عدالت و صداقت نیست . با حمله او به وزیر ، وجهه استان در کشور و وجهه کشور در دنیا زیر سوال می رود . و گاهی همین حرف ها موجب جری شدن دشمنان غدار می شود .

 عضو مجلس خبرگان رهبری خاطر نشان کرد: در چنین وضع نا به سامان ، مدیران به جای کار و تلاش ، انرژی خود  را برای دفع شر اینگونه نمایندگان مصرف می کنند ، کار و تلاش اقتصادی در استان صدمه می خورد . گاهی یک مدیر متحیر می ماند که حرف استاندار ، وزیر ، یا نماینده را گوش بدهد ! چرا که گاهی با هم اختلاف دارند و هر کدام دستوری متضاد صادر می کنند . اینجاست که معنی فرمایش پیامبر را در می یابیم که فرمودند: "من تقدّم على المسلمين و هو يرى أنّ فيهم من هو افضل منه، فقد خان اللَّه و رسوله و المسلمين" یعنی هرکس برای ریاست بر قومی مقدم شود و خود را کاندیدا بکند در حالی که می داند افضل از او وجود دارد او به خدا و رسول خدا و مسلمین خیانت کرده است.

حضرت آیت الله عاملی در خاتمه ضمن تاکید بر اینکه کاندیداها از دادن وعده های دروغ پرهیز کنند خاطر نشان کرد: حاصل اینکه کاندیدا نباید وعده بدهد ، چه قادر باشد چه غیر قادر . اگر قادر نباشد شیاد ، کلاه بردار، حقه باز و شیطان است و اگر قادر است ، خود را مدیون می کند و کسی که خود را مدیون می کند حریت ندارد. فردا ملت را هم مدیون می کند و قطعا فردا از جیب ملت می دزدد . یکی از کاندیداها در یکی از استان ها به رقیب خود گفته بود ، تو انصراف بده ، قول می دهم تو را رئیس دانشگاه بکنم !

روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل

امام جمعه اردبیل گفت: کاندیداها باید از دادن وعده‌های دروغین بپرهیزند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در خطبه های این هفته نماز جمعه اظهار داشت: شأن و شرف یک ملت و نمره و قیمت آن بسته به اموری است که انقلاب اسلامی در حد اعلی آنها را برای ملت ما و کشور ما هدیه کرده است.

حضرت آیت الله عاملی در بیان این امور و شاخصه ها گفت:

اولین شاخصه در تقدم یک ملت، داشتن نهضت علمی، پیشرفت های علمی، ارتقاء بنیه علمی کشور و سهیم شدن در تولید دانش جهانی است.

شاخصه دوم، دموکراسی حقیفی است؛ نه استبداد و نه دموکراسی مهارشده که بگویند مشروعیت حکومت به رأی صندوق نیست بلکه به سوگیری بین المللی است اگر با ما هستی مشروع هستی و الا سهمی از مشروعیت نداری.

معنی این شاخص این است که در تمام شؤون  کشور از ادنی تا اعلی رأی مردم حاکم باشد، کشور با خرد جمعی اداره شود و به نظر مردم احترام گذاشته شود. ما به عدد عمر انقلاب، انتخابات برگزار کرده ایم. تمام رده های مدیریتی با رأی مردم مشخص می شود. این بزرگترین احترام و تکریم به یک ملت است و مقابل آن بزرگترین اهانت است. هویدای بهایی می گفت "به شاهنشاه نگویید شخص اول مملکت چرا که در این مملکت شخص دومی وجود ندارد".!! معنای این سخن این است که ملت شخص نیست یعنی نعوذ بالله به مثابه حیوانات هستند و عجیب است که شاه به وی تذکر هم نمی داد. ما این اهانت را فراموش نخواهیم کرد.

شاه چند روز بعد از زلزله بوئین زهرا در منطقه حاضر شد و گفت من از اول به فکر اصلاحات بودم یک شیر بی یال و دم (یعنی آیت الله بروجردی) نمی گذاشت. ما این را فراموش نخواهیم کرد. رضاخان می گفت استخوان های یک سرباز دزد در نزد من از تمام معاریف (دانشمندان) کشور بالاتر است ما این را فراموش نخواهیم کرد. شاه می گفت چادر کفن سیاهی است که زیبایی های پنهان را آشکار نمی کند. این بی ادبانه ترین و قبیح ترین سخن در باب عفت است. ما آن را فراموش نخواهیم کرد و ده ها اهانت دیگر که فراموش شدنی نیست.

شاخصه سوم، حاکمیت ملی و استقلال سیاسی است. یعنی ملت خودش برای خودش، کشورش و سرنوشتش تصمیم بگیرد و هیچ دولت و قدرت خارجی امکان سلب اراده ملت را نداشته باشد. یعنی مثلا کشور مجبور نشود از سر اضطرار یک قرارداد بنیان کن را امضاء کند یا با فشار خارجی تن به تجزیه بخشی از کشور بدهد همچنانکه این فاجعه بارها و بارها در زمان قاجار و پهلوی اول و دوم اتفاق افتاد و کشور به نقطه ای از ضعف برسد که شخصیت های کلیدی کشور را بیگانگان تعیین بکنند. جناب عَلم به آمریکا رفت و حکم نخست وزیری گرفت دو سال بعد شاه به آمریکا رفت و تقاضا کرد که او را از نخست وزیری بردارد!. در زمان شاه، کشور ما را ایالت 51 آمریکا نام نهاده بودند. بعضی کشورها، کشورتابع و پیرو هستند و حتما باید به قدرتی تکیه کنند. کشورهای ذره و میکروسکوپی اینگونه هستند. در روزگار ما کشورها به دو قسم تقسیم شده اند فرمانده و فرمانبر ارباب و رعیت و قسم سومی وجود ندارد. تا حال هیچ کشور جهان سومی نتوانسته شعار نه شرقی و نه غربی سر بدهد. ایران این طلسم را شکست. استکبار جهانی ملت ها را به شدت از اینگونه استقلال سیاسی می ترساند و هزینه این گونه شعارها را آن قدر بالا می برد که هیچ کس چنین آرزویی را به مخیله خود راه ندهد.

چهارمین شاخصه، تأثیرگذاری در عرصه بین المللی است. بعد از انقلاب اسلامی حضور ایران در معادلات منطقه ای و جهانی، بالارفتن وزن سیاسی و حفظ غرور ملی در سطح جهانی باعث شده روی کشور ما حساب باز کنند. غرور ملی در سطح جهانی حفظ شده و ملت ما برای دیگر ملت ها الگو شده است. سردار سلیمانی نماد با عظمت این شاخصه بزرگ بود.

پنجم، اعتلاء و اقتدار اقتصادی و استقلال اقتصادی است. در حال حاضر با توجه به تحریمی که اوباما در حق آن گفت در تاریخ بی نظیر است و با توجه به حضور آمریکا در تمام بانک های بین المللی و حضور این کشور غدار در مرزهای ایران جهت کنترل ورود و خروج کالاها و با توجه به عقوبت های سنگینی که وزارت خزانه داری آمریکا برای متعاملین با ایران وضع می کند و با توجه به تحریم بانک مرکزی ایران که در تاریخ بی نظیر و مصداق بزرگ تروریسم دولتی است باید گفت ایران در این چهل سال، در عرصه اقتصادی کاری بی نظیر کرده است.

ششم، بصیرت و آگاهی در برابر توطئه های دشمن است که در قالب های به ظاهر زیبا و خیرخواهانه وارد می شوند. بدون بصیرت، چنین توطئه هایی کل کشور را در معرض فناء، زوال و ذلت قرار می دهد. امپراطوری رسانه ای دشمن چندین دهه است روی ملت ما کار می کند اما موفق نشده است.

هفتم، داشتن روحیه حماسی، ظلم ستیزی، مقاومت، داشتن ذائقه شهادت طلبی، عدم انفعال، استقامت در برابر زورگویی ها و قلدری های بین المللی و اعتماد به نفس است. ملت باید دل و جرأت داشته باشد و نترسد و در جنگ اراده ها مضطرب نشود و از این جهت انقلاب اسلامی فوق العاده عمل کرده است.

هشتم، داشتن رهبریت صالح، مهذّب، حکیم، امین، شجاع، حفیظ و دلسوز به امت است. رهبریت جامعه ما اکنون مصداق این آیه شریفه است که « لَقَدْ جَاءَكُمْ رَسُولٌ مِّنْ أَنفُسِكُمْ عَزِيزٌ عَلَيْهِ مَا عَنِتُّمْ حَرِيصٌ عَلَيْكُم بِالْمُؤْمِنِينَ رَءُوفٌ رَّحِيمٌ » (توبه 128) یعنی یقیناً پیامبری از جنس خودتان به سویتان آمد که به رنج و مشقت افتادنتان بر او دشوار است، اشتیاق شدیدی به [هدایتِ] شما دارد، و نسبت به مؤمنان رؤوف و مهربان است.

نهم، داشتن فرهنگ و مدنیت برتر و اقتدار و استقلال فرهنگی است. مقام معظم رهبری فرمودند "اقتدار یعنی اقتدار فرهنگی" بزرگترین هنر یک ملت این است که مرجعیت فرهنگی داشته باشد. مهمترین عامل اختلاف ما با غرب، مرجعیت فرهنگی است.

نماینده رهبر معظم انقلاب در استان اردبیل در خطبه اول و در ادامه بحث هفته ی پیشین یعنی راهکارهای تشخیص اصلحیت کاندیداهای مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: موضوع اول در این باب هزینه های نامتعارف و بحث دوم، دادن وعده مخصوصا وعده های خارج از توان است

وی دادن وعده های خارج از توان را خیانت و نفاق دانست و به بیان مصادیق  و نمونه هایی از این وعده ها پرداخت و عنوان کرد: کاندیدا در مقام وعده می گوید بخش شما را شهر می کنم، در حالیکه این در اختیار او نیست . برای شما سد می سازم ، کارخانه می دهم . فرزندان شما را استخدام می کنم . وزیر را به این منطقه می آورم . معوقات بانکی شما را مورد عفو قرار می دهم . برای شما دانشگاه می آورم . برای محله شما سالن ورزشی می زنم . بدهی های مالیاتی شما را صفر می کنم .به شما مسئولیت می دهم . برای شما نمایندگی ایران خودرو یا... می گیرم . از این معلوم می شود که آنها بسیار بسیار پرزور هستند!

امام جمعه اردبیل ادامه داد: معنی این وعده ها اگر درست باشد ، این است که آن کاندیدا کار اصلی را که تصویب قانون مترقی و مطالبه برای دست یابی به قانون برتر است را رها کرده و تبدیل می شود به دلال و اگر این وعده ها دروغ باشد، به گناه کبیره افتاده است . تمام گناهان در یک اتاقند و کلید آن دروغ است . از رسول خدا(ص) روایت شده : "اربی الربا الکذب" : دروغ از ربا بالاتر است . " با اینکه تشدید امر ربا فوق العاده است . از رسول خدا روایت شده که روزی آن حضرت سخنانی تکان دهنده درباره ربا بیان فرمودند و سپس اظهار داشتند یک درهم از ربا بالاتر از سی و شش زنا است.

وی افزود: وقتی کاندیدا دروغ می گوید معلوم می شود قصد خلف وعده دارد و خلف وعده خود گناه قطعی دیگری است . وقتی به وی گفته می شود این چه وعده هایی است که به مردم می دهی؟ در حالیکه می دانی که عملی نمی شود ، می گوید وعده که گناه نیست . وعده می دهیم ، شد شد ، نشد می گوییم مسئولین نگذاشتند؟ در حالیکه طبق نظر متخصصین، شروط ابتدایی یا وعد مثل شروط ضمن عقد لازم الوفاء است همچنانکه آمده:"عدتک اخاک نذر لاکفاره له" یعنی وعده مثل نذر می ماند با این تفاوت که کفاره ندارد و امام رضا(ع) فرمود: ما به وعده های خود به چشم دِین نگاه می کنیم

خطیب جمعه اردبیل با اشاره به آیات 22 سوره مبارکه "ابراهیم" و 77 سوره مبارکه" توبه " تصریح کرد: خلف وعده از اوصاف شیطان است و باعث می شود انسان در آخرت در شکل شیطان محشور شود . همچنین از بعضی آیات استفاده می شود که خلف وعده انسان را منافق می کند . و منافق در قیامت با چهار اسم صدا زده می شود.

وی گفت: چهارمین مصیبت این وعده دادن ها اضاعه حقوق است . چون بسیاری از این وعده ها ملازم با تبعیض حرام و اضاعه حقوق دیگران است . فرض کنید به یک پیمانکار وعده داده که پروژه را به نام او بگیرد و از او مبلغ سنگینی گرفته باشد .باید فردا در پروژه ها سایر پیمانکاران کنار بروند . نماینده برای عملیاتی کردن این وعده از جیب ملت خرج می کند یعنی با عنوان نمایندگی که مردم به او داده اند می رود می نشیند در وزارتخانه  و بلند نمی شود

رییس شورای فرهنگ عمومی استان ادامه داد: معنای پنجم این وعده ها ابطال نظام شایسته سالاری است . وقتی کاندیدایی وعده داده که فلانی و فلانی را مسئولیت خواهد داد ، سر وزیر را کچل می کند تا پای مسئولیت را امضا کند . اگر کسی در این باب تحقیق کند که کشور چه آسیبی دیده باید خون بگرید . این مورد از مصادیق بارز بی عدالتی است . من از اهالی محترم استان مصرا می خواهم تا نگاه کنند ،هر نماینده که بیشترین عزل و نصب را کرده و بیشترین اعوان و انصار را در بین مسئولین دارد ، به او رای ندهند و الا به خدا ، پیامبر و خون شهدا خیانت کرده اید

وی گفت: وعده دادن مصیبت ششمی هم دارد که خیلی فاجعه است ، به عنوان مثال وعده داده فرزند شخصی را استخدام کند . مدیر زیر بار نمی رود و می گوید ، باید طبق ضوابط باشد. در این صورت به وزیر مراجعه می کند . وزیر اگر ترسو باشد ، دستور استخدام می دهد و به ملت خیانت می کند و اگر ترسو نباشد وزیر نیز مقاومت می کند . آنجا نماینده خائن کار جالبی می کند . تریبون مجلس را که با رای ملت و خون شهدا به دست آورده ، تبدیل به اهرم فشار برای منافع شخصی می کند . از وزیر سوال می کند ، سوالی که مربوط به همان اداره است  که به حرف و سفارش نماینده گوش نداده است . مثلا می گوید چرا وضع مالیات درست نیست ؟ چرا بهداشت استان خراب است؟

در نهایت وزیر بیچاره را به کمیسیون می کشد ، موکلینی که ساده باشند ، می گویند عجب نماینده ی زرنگی داریم ، اما غافل از اینکه وی درد خودش را دارد. برای خودش کار می کند ، نه برای موکل و نه برای منطقه یا استان ، و این عمل اسمش جز خیانت به موکل ،ملت، کشور،عدالت و صداقت نیست . با حمله او به وزیر ، وجهه استان در کشور و وجهه کشور در دنیا زیر سوال می رود . و گاهی همین حرف ها موجب جری شدن دشمنان غدار می شود .

 عضو مجلس خبرگان رهبری خاطر نشان کرد: در چنین وضع نا به سامان ، مدیران به جای کار و تلاش ، انرژی خود  را برای دفع شر اینگونه نمایندگان مصرف می کنند ، کار و تلاش اقتصادی در استان صدمه می خورد . گاهی یک مدیر متحیر می ماند که حرف استاندار ، وزیر ، یا نماینده را گوش بدهد ! چرا که گاهی با هم اختلاف دارند و هر کدام دستوری متضاد صادر می کنند . اینجاست که معنی فرمایش پیامبر را در می یابیم که فرمودند: "من تقدّم على المسلمين و هو يرى أنّ فيهم من هو افضل منه، فقد خان اللَّه و رسوله و المسلمين" یعنی هرکس برای ریاست بر قومی مقدم شود و خود را کاندیدا بکند در حالی که می داند افضل از او وجود دارد او به خدا و رسول خدا و مسلمین خیانت کرده است.

حضرت آیت الله عاملی در خاتمه ضمن تاکید بر اینکه کاندیداها از دادن وعده های دروغ پرهیز کنند خاطر نشان کرد: حاصل اینکه کاندیدا نباید وعده بدهد ، چه قادر باشد چه غیر قادر . اگر قادر نباشد شیاد ، کلاه بردار، حقه باز و شیطان است و اگر قادر است ، خود را مدیون می کند و کسی که خود را مدیون می کند حریت ندارد. فردا ملت را هم مدیون می کند و قطعا فردا از جیب ملت می دزدد . یکی از کاندیداها در یکی از استان ها به رقیب خود گفته بود ، تو انصراف بده ، قول می دهم تو را رئیس دانشگاه بکنم !

روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل

مدیریت کل
Date published: 12:00
10 / 10ScaleMaximum stars

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در خطبه های این هفته نماز جمعه اظهار داشت: شأن و شرف یک ملت و نمره و قیمت آن بسته به اموری است که انقلاب اسلامی در حد اعلی آنها را برای ملت ما و کشور ما هدیه کرده است.

حضرت آیت الله عاملی در بیان این امور و شاخصه ها گفت:

اولین شاخصه در تقدم یک ملت، داشتن نهضت علمی، پیشرفت های علمی، ارتقاء بنیه علمی کشور و سهیم شدن در تولید دانش جهانی است.

شاخصه دوم، دموکراسی حقیفی است؛ نه استبداد و نه دموکراسی مهارشده که بگویند مشروعیت حکومت به رأی صندوق نیست بلکه به سوگیری بین المللی است اگر با ما هستی مشروع هستی و الا سهمی از مشروعیت نداری.

معنی این شاخص این است که در تمام شؤون  کشور از ادنی تا اعلی رأی مردم حاکم باشد، کشور با خرد جمعی اداره شود و به نظر مردم احترام گذاشته شود. ما به عدد عمر انقلاب، انتخابات برگزار کرده ایم. تمام رده های مدیریتی با رأی مردم مشخص می شود. این بزرگترین احترام و تکریم به یک ملت است و مقابل آن بزرگترین اهانت است. هویدای بهایی می گفت "به شاهنشاه نگویید شخص اول مملکت چرا که در این مملکت شخص دومی وجود ندارد".!! معنای این سخن این است که ملت شخص نیست یعنی نعوذ بالله به مثابه حیوانات هستند و عجیب است که شاه به وی تذکر هم نمی داد. ما این اهانت را فراموش نخواهیم کرد.

شاه چند روز بعد از زلزله بوئین زهرا در منطقه حاضر شد و گفت من از اول به فکر اصلاحات بودم یک شیر بی یال و دم (یعنی آیت الله بروجردی) نمی گذاشت. ما این را فراموش نخواهیم کرد. رضاخان می گفت استخوان های یک سرباز دزد در نزد من از تمام معاریف (دانشمندان) کشور بالاتر است ما این را فراموش نخواهیم کرد. شاه می گفت چادر کفن سیاهی است که زیبایی های پنهان را آشکار نمی کند. این بی ادبانه ترین و قبیح ترین سخن در باب عفت است. ما آن را فراموش نخواهیم کرد و ده ها اهانت دیگر که فراموش شدنی نیست.

شاخصه سوم، حاکمیت ملی و استقلال سیاسی است. یعنی ملت خودش برای خودش، کشورش و سرنوشتش تصمیم بگیرد و هیچ دولت و قدرت خارجی امکان سلب اراده ملت را نداشته باشد. یعنی مثلا کشور مجبور نشود از سر اضطرار یک قرارداد بنیان کن را امضاء کند یا با فشار خارجی تن به تجزیه بخشی از کشور بدهد همچنانکه این فاجعه بارها و بارها در زمان قاجار و پهلوی اول و دوم اتفاق افتاد و کشور به نقطه ای از ضعف برسد که شخصیت های کلیدی کشور را بیگانگان تعیین بکنند. جناب عَلم به آمریکا رفت و حکم نخست وزیری گرفت دو سال بعد شاه به آمریکا رفت و تقاضا کرد که او را از نخست وزیری بردارد!. در زمان شاه، کشور ما را ایالت 51 آمریکا نام نهاده بودند. بعضی کشورها، کشورتابع و پیرو هستند و حتما باید به قدرتی تکیه کنند. کشورهای ذره و میکروسکوپی اینگونه هستند. در روزگار ما کشورها به دو قسم تقسیم شده اند فرمانده و فرمانبر ارباب و رعیت و قسم سومی وجود ندارد. تا حال هیچ کشور جهان سومی نتوانسته شعار نه شرقی و نه غربی سر بدهد. ایران این طلسم را شکست. استکبار جهانی ملت ها را به شدت از اینگونه استقلال سیاسی می ترساند و هزینه این گونه شعارها را آن قدر بالا می برد که هیچ کس چنین آرزویی را به مخیله خود راه ندهد.

چهارمین شاخصه، تأثیرگذاری در عرصه بین المللی است. بعد از انقلاب اسلامی حضور ایران در معادلات منطقه ای و جهانی، بالارفتن وزن سیاسی و حفظ غرور ملی در سطح جهانی باعث شده روی کشور ما حساب باز کنند. غرور ملی در سطح جهانی حفظ شده و ملت ما برای دیگر ملت ها الگو شده است. سردار سلیمانی نماد با عظمت این شاخصه بزرگ بود.

پنجم، اعتلاء و اقتدار اقتصادی و استقلال اقتصادی است. در حال حاضر با توجه به تحریمی که اوباما در حق آن گفت در تاریخ بی نظیر است و با توجه به حضور آمریکا در تمام بانک های بین المللی و حضور این کشور غدار در مرزهای ایران جهت کنترل ورود و خروج کالاها و با توجه به عقوبت های سنگینی که وزارت خزانه داری آمریکا برای متعاملین با ایران وضع می کند و با توجه به تحریم بانک مرکزی ایران که در تاریخ بی نظیر و مصداق بزرگ تروریسم دولتی است باید گفت ایران در این چهل سال، در عرصه اقتصادی کاری بی نظیر کرده است.

ششم، بصیرت و آگاهی در برابر توطئه های دشمن است که در قالب های به ظاهر زیبا و خیرخواهانه وارد می شوند. بدون بصیرت، چنین توطئه هایی کل کشور را در معرض فناء، زوال و ذلت قرار می دهد. امپراطوری رسانه ای دشمن چندین دهه است روی ملت ما کار می کند اما موفق نشده است.

هفتم، داشتن روحیه حماسی، ظلم ستیزی، مقاومت، داشتن ذائقه شهادت طلبی، عدم انفعال، استقامت در برابر زورگویی ها و قلدری های بین المللی و اعتماد به نفس است. ملت باید دل و جرأت داشته باشد و نترسد و در جنگ اراده ها مضطرب نشود و از این جهت انقلاب اسلامی فوق العاده عمل کرده است.

هشتم، داشتن رهبریت صالح، مهذّب، حکیم، امین، شجاع، حفیظ و دلسوز به امت است. رهبریت جامعه ما اکنون مصداق این آیه شریفه است که « لَقَدْ جَاءَكُمْ رَسُولٌ مِّنْ أَنفُسِكُمْ عَزِيزٌ عَلَيْهِ مَا عَنِتُّمْ حَرِيصٌ عَلَيْكُم بِالْمُؤْمِنِينَ رَءُوفٌ رَّحِيمٌ » (توبه 128) یعنی یقیناً پیامبری از جنس خودتان به سویتان آمد که به رنج و مشقت افتادنتان بر او دشوار است، اشتیاق شدیدی به [هدایتِ] شما دارد، و نسبت به مؤمنان رؤوف و مهربان است.

نهم، داشتن فرهنگ و مدنیت برتر و اقتدار و استقلال فرهنگی است. مقام معظم رهبری فرمودند "اقتدار یعنی اقتدار فرهنگی" بزرگترین هنر یک ملت این است که مرجعیت فرهنگی داشته باشد. مهمترین عامل اختلاف ما با غرب، مرجعیت فرهنگی است.

نماینده رهبر معظم انقلاب در استان اردبیل در خطبه اول و در ادامه بحث هفته ی پیشین یعنی راهکارهای تشخیص اصلحیت کاندیداهای مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: موضوع اول در این باب هزینه های نامتعارف و بحث دوم، دادن وعده مخصوصا وعده های خارج از توان است

وی دادن وعده های خارج از توان را خیانت و نفاق دانست و به بیان مصادیق  و نمونه هایی از این وعده ها پرداخت و عنوان کرد: کاندیدا در مقام وعده می گوید بخش شما را شهر می کنم، در حالیکه این در اختیار او نیست . برای شما سد می سازم ، کارخانه می دهم . فرزندان شما را استخدام می کنم . وزیر را به این منطقه می آورم . معوقات بانکی شما را مورد عفو قرار می دهم . برای شما دانشگاه می آورم . برای محله شما سالن ورزشی می زنم . بدهی های مالیاتی شما را صفر می کنم .به شما مسئولیت می دهم . برای شما نمایندگی ایران خودرو یا... می گیرم . از این معلوم می شود که آنها بسیار بسیار پرزور هستند!

امام جمعه اردبیل ادامه داد: معنی این وعده ها اگر درست باشد ، این است که آن کاندیدا کار اصلی را که تصویب قانون مترقی و مطالبه برای دست یابی به قانون برتر است را رها کرده و تبدیل می شود به دلال و اگر این وعده ها دروغ باشد، به گناه کبیره افتاده است . تمام گناهان در یک اتاقند و کلید آن دروغ است . از رسول خدا(ص) روایت شده : "اربی الربا الکذب" : دروغ از ربا بالاتر است . " با اینکه تشدید امر ربا فوق العاده است . از رسول خدا روایت شده که روزی آن حضرت سخنانی تکان دهنده درباره ربا بیان فرمودند و سپس اظهار داشتند یک درهم از ربا بالاتر از سی و شش زنا است.

وی افزود: وقتی کاندیدا دروغ می گوید معلوم می شود قصد خلف وعده دارد و خلف وعده خود گناه قطعی دیگری است . وقتی به وی گفته می شود این چه وعده هایی است که به مردم می دهی؟ در حالیکه می دانی که عملی نمی شود ، می گوید وعده که گناه نیست . وعده می دهیم ، شد شد ، نشد می گوییم مسئولین نگذاشتند؟ در حالیکه طبق نظر متخصصین، شروط ابتدایی یا وعد مثل شروط ضمن عقد لازم الوفاء است همچنانکه آمده:"عدتک اخاک نذر لاکفاره له" یعنی وعده مثل نذر می ماند با این تفاوت که کفاره ندارد و امام رضا(ع) فرمود: ما به وعده های خود به چشم دِین نگاه می کنیم

خطیب جمعه اردبیل با اشاره به آیات 22 سوره مبارکه "ابراهیم" و 77 سوره مبارکه" توبه " تصریح کرد: خلف وعده از اوصاف شیطان است و باعث می شود انسان در آخرت در شکل شیطان محشور شود . همچنین از بعضی آیات استفاده می شود که خلف وعده انسان را منافق می کند . و منافق در قیامت با چهار اسم صدا زده می شود.

وی گفت: چهارمین مصیبت این وعده دادن ها اضاعه حقوق است . چون بسیاری از این وعده ها ملازم با تبعیض حرام و اضاعه حقوق دیگران است . فرض کنید به یک پیمانکار وعده داده که پروژه را به نام او بگیرد و از او مبلغ سنگینی گرفته باشد .باید فردا در پروژه ها سایر پیمانکاران کنار بروند . نماینده برای عملیاتی کردن این وعده از جیب ملت خرج می کند یعنی با عنوان نمایندگی که مردم به او داده اند می رود می نشیند در وزارتخانه  و بلند نمی شود

رییس شورای فرهنگ عمومی استان ادامه داد: معنای پنجم این وعده ها ابطال نظام شایسته سالاری است . وقتی کاندیدایی وعده داده که فلانی و فلانی را مسئولیت خواهد داد ، سر وزیر را کچل می کند تا پای مسئولیت را امضا کند . اگر کسی در این باب تحقیق کند که کشور چه آسیبی دیده باید خون بگرید . این مورد از مصادیق بارز بی عدالتی است . من از اهالی محترم استان مصرا می خواهم تا نگاه کنند ،هر نماینده که بیشترین عزل و نصب را کرده و بیشترین اعوان و انصار را در بین مسئولین دارد ، به او رای ندهند و الا به خدا ، پیامبر و خون شهدا خیانت کرده اید

وی گفت: وعده دادن مصیبت ششمی هم دارد که خیلی فاجعه است ، به عنوان مثال وعده داده فرزند شخصی را استخدام کند . مدیر زیر بار نمی رود و می گوید ، باید طبق ضوابط باشد. در این صورت به وزیر مراجعه می کند . وزیر اگر ترسو باشد ، دستور استخدام می دهد و به ملت خیانت می کند و اگر ترسو نباشد وزیر نیز مقاومت می کند . آنجا نماینده خائن کار جالبی می کند . تریبون مجلس را که با رای ملت و خون شهدا به دست آورده ، تبدیل به اهرم فشار برای منافع شخصی می کند . از وزیر سوال می کند ، سوالی که مربوط به همان اداره است  که به حرف و سفارش نماینده گوش نداده است . مثلا می گوید چرا وضع مالیات درست نیست ؟ چرا بهداشت استان خراب است؟

در نهایت وزیر بیچاره را به کمیسیون می کشد ، موکلینی که ساده باشند ، می گویند عجب نماینده ی زرنگی داریم ، اما غافل از اینکه وی درد خودش را دارد. برای خودش کار می کند ، نه برای موکل و نه برای منطقه یا استان ، و این عمل اسمش جز خیانت به موکل ،ملت، کشور،عدالت و صداقت نیست . با حمله او به وزیر ، وجهه استان در کشور و وجهه کشور در دنیا زیر سوال می رود . و گاهی همین حرف ها موجب جری شدن دشمنان غدار می شود .

 عضو مجلس خبرگان رهبری خاطر نشان کرد: در چنین وضع نا به سامان ، مدیران به جای کار و تلاش ، انرژی خود  را برای دفع شر اینگونه نمایندگان مصرف می کنند ، کار و تلاش اقتصادی در استان صدمه می خورد . گاهی یک مدیر متحیر می ماند که حرف استاندار ، وزیر ، یا نماینده را گوش بدهد ! چرا که گاهی با هم اختلاف دارند و هر کدام دستوری متضاد صادر می کنند . اینجاست که معنی فرمایش پیامبر را در می یابیم که فرمودند: "من تقدّم على المسلمين و هو يرى أنّ فيهم من هو افضل منه، فقد خان اللَّه و رسوله و المسلمين" یعنی هرکس برای ریاست بر قومی مقدم شود و خود را کاندیدا بکند در حالی که می داند افضل از او وجود دارد او به خدا و رسول خدا و مسلمین خیانت کرده است.

حضرت آیت الله عاملی در خاتمه ضمن تاکید بر اینکه کاندیداها از دادن وعده های دروغ پرهیز کنند خاطر نشان کرد: حاصل اینکه کاندیدا نباید وعده بدهد ، چه قادر باشد چه غیر قادر . اگر قادر نباشد شیاد ، کلاه بردار، حقه باز و شیطان است و اگر قادر است ، خود را مدیون می کند و کسی که خود را مدیون می کند حریت ندارد. فردا ملت را هم مدیون می کند و قطعا فردا از جیب ملت می دزدد . یکی از کاندیداها در یکی از استان ها به رقیب خود گفته بود ، تو انصراف بده ، قول می دهم تو را رئیس دانشگاه بکنم !

روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل

Starts: 02-08-2020
Ends: Duration:
P.O. Box:
Ardabil,
Iran


پایگاه اطلاع رسانی موسسه فرهنگی و پژوهشی دارالارشاد مرکز حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله سید حسن عاملی

SiteMap