نسخه آزمایشی
سخـن روز
آیت الله عاملی: قلب مؤمن بین دو انگشت خدا قرار دارد و خداوند است که در قلب او تصرف میکند.

 تشکر ویژه از سربازان گمنام امام زمان در کشف محموله هروئین

امام جمعه اردبیل از تلاش ویژه سربازان امام زمان در کشف محموله هروئین تشکر کرد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در خطبه های این هفته نماز جمعه اظهار داشت: تشکر بسیار ویژه دارم از اداره اطلاعات و دادگستری که با هماهنگی کامل محموله 150 کیلوگرمی هروئین را در گمرک بیله سوار قبل از خروج از کشور کشف و مجرمین را دستگیر کردند. هزاران تحسین بازهم هزاران تحسین! قطعا با خروج این محموله شوم از کشور، هم لطمه حیثیتی بزرگ به کشور وارد می شد و هم عزیزان ما در کشور آذربایجان به شدت متضرّر می شدند.

حضرت آیت الله عاملی در ادامه خطبه گفت: برای بارش نعمت برف و باران در کشور مخصوصا در استان، خداوند را شاکر هستیم و از تلاش شبانه روزی مسئولین مخصوصا اداره راهداری در بازگشایی راه ها تشکر داریم. از مسئولین استانی می خواهم برای بازگشایی هرچه بیشتر راه های روستایی اردبیل و خلخال و کیوی جدیت بیشتر مبذول نمایند. از دولت محترم هم یک مطالبه داریم و آن رعایت عدالت است. در بعضی از مناطق خلخال و گیوی ما ارتفاع برف به چهار متر رسیده است. 56 روستا در محاصره کامل برف بود و با اسب و قاطر آرد را به نانوایی های آن مناطق می رساندند. این بارش در 50 سال اخیر در خلخال بی سابقه بوده است و دما به زیر 25 درجه رسیده است.

چگونه است برای استانی که یک متر برف دارد اعتبارات ویژه داده می شود اما خلخال و کیوی ما فراموش می شود. اگر به آن استان در سال یک بار برف بیاید، خلخال ما تمام پاییز و زمستان در برف است و در بعضی از سال ها تلفات هم داشته است. در آن استان برف سریعا آب می شود اما در خلخال ماندگاری دارد. از دولت محترم می خواهیم ماشین های سنگین برف روب نو را در حد کفایت به این شهرستان اختصاص دهد.

وی افزود: گلایه دوم ما این است که منطقه جنوب استان اردبیل، 450 میلیون متر مکعب آب تولید می کند. چطور می شود که سرما، طوفان، کولاک و سیلاب آن را استان ما متحمل می شود اما از مجموعه 450 میلیون مترمکعب فقط 50 میلیون متر مکعب به استان اردبیل اختصاص پیدا می کند. « مَا لَكُمْ كَيْفَ تَحْكُمُونَ » (154 صافات) از مدیریت ارشد و از کسانی که به عنوان نماینده انتخاب خواهند شد مصرّاً می خواهم با تمام توان در زدودن این تبعیض از ساحت استان تلاش نمایند.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از خطبه ها گفت: راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال بسیار ویژه بود. در این خصوص سه مطلب داریم؛ اول، در برابر ملت بزرگ. دوم، در برابر مسؤولین. سوم، در برابر دشمنان.

 از حضور استثنایی اهالی استان در راهپیمایی ۲۲ بهمن تشکر می کنم. امسال غوغا بود انتظار هم همین بود و این اجتماع عظیم علت داشت. یک علت اصلی آن خود آمریکا بود. اهانت های مکرر ترامپ و پمپئو به ملت ما، دست گذاشتن روی شرف و غیرت ملی و دینی آنها بود. رجزخوانی ها، تهدیدها، دخالت ها و اهانت های ترامپ، ملت ما را به شدت منسجم کرد.

 ملت ما هر وقت احساس خطر کند منافع ملی و مصالح کلان کشوری را بر همه چیز مقدم می کند و آن را در اولویت قرار می دهد. وقتی پمپئو بگوید ملت ایران را آن قدر گرسنه نگه می داریم تا در برابر ما تسلیم شوند معلوم است که ملت ما این اهانت بی شرمانه را بر نمی تابد و به میدان می‌آید.

ترور شهید سلیمانی که یک جنایت بسیار عریان، بسیار زشت، بسیار موهن، بسیار وقیحانه و خنجر به عرق ملی ایرانیان بود عامل دوم در تحریک ملت ما برای حضور در راهپیمایی بود. تمام دولت های دنیا غبطه این حضور ملت ما را می‌خورند اما ندارند و امکان هم ندارد داشته باشند. در روز ملی آمریکا یک هزارم این جمعیت جمع نمی شود. انقلاب اسلامی یک پدیده است و بقای آن در چهل سال با طوفانی ترین توطئه ها یک پدیده دیگر است. همه دنیا تعجب می کنند که چگونه در تاریخ بشر انقلابی پیدا شده که شور مردم در آن بعد از ۴۰ سال مثل اول انقلاب است و با وجود فشارهای وحشتناک از اصول خود تنازل نمی کنند.

این راهپیمایی برکات زیادی داشت:

1-  این راهپیمایی  رفراندوم عظیم و بی نظیر در حق انقلاب، نظام، قانون اساسی و نظام ولایت فقیه بود.

2-  این راهپیمایی یک پیام بسیار مهم داشت و آن وجود عظیم ترین پشتوانه امنیتی برای کشور و نظام است. هیچ سلاح و حربه ای مثل حضور مردم در مقوله امنیت دخیل نیست. این حضور با وجود فشارهای بیشتر آمریکا در این سال معنای بسیار خاصی دارد. این انقلاب بزرگترین پشتوانه مردمی را دارد. از این اجتماع معلوم شد که انقلاب صاحب دارد و صاحب اصلی آن، ملت است و تا صاحب انقلاب ملت ماست، انقلاب تضمین شده است.

3-  این حضور معنایش این بود که تلاش چهل ساله آمریکا برای شکستن اراده این ملت همه هدر بوده است. این اجتماع مخصوصا نشان داد که آمریکا در جنگ عظیم روانی و تبلیغاتی شکست خورده و کل هزینه های آمریکا برای کانال ها، سایت ها، ایستگاه های رادیویی و تلویزیونی و... همه هدر شده است و آمریکا در نهایت به نقطه صفر رسیده است.

4-  این اجتماع عظیم انسجام عظیم ملت ما را نشان داد معلوم شد که وحدت در حد اعلی در کشور ما حاصل است و ما یک واحد عظیم مجموعی را در برابر دشمن تشکیل می دهیم.

5-  معلوم شد که منطق استقامت و منطق مقاومت منشور راه آینده ملت ماست و فشارها ملت ما را به رکوع در برابر آمریکا منجر نمی کند. ملت ما فقط در برابر ذات لایتناهی رکوع می کند.

6-  این اجتماع پیام مهمی داشت و آن اعلام این مطلب به آمریکا بود که اگر زورآزمایی و جنگ اراده ها را ادامه دهید ما برای ادامه حاضریم. این پیام برای آنها کمرشکن است. یک تحقیقات میدانی نشان می دهد که دشمنان غدار این نظام انگیزه خود را از دست داده و به نقطه یأس رسیده اند. به ترامپ می گوییم اگر قصد داری با تحریم و با فشار حداکثری بر حضور مردم در صحنه تاثیر بگذاری، بفرما جواب خود را خوب گرفتی! این راهپیمایی نشان داد که فشار بر ملت ایران و ایجاد جنگ روانی، نتیجه عکس می‌دهد.

7- معلوم شد که فشار حداکثری و محاصره بی نظیر اقتصادی نتیجه عکس داده و ملت ما به جای تسلیم و سازش راه عزت، شرف و مقاومت در برابر قدرت اهریمنی آمریکا را انتخاب کرده است. در این چهل سال طرح ها و برنامه ها و توطئه های عظیمی ریختند اما نتیجه عکس داد.

من سخن رئیس اسبق سازمان سیا را تحسین می‌کنم که درباره ملت ما اظهار داشت " ملت ایران یعنی ملت پیش بینی نشده" هیلاری کلینتون در کتاب انتخاب های سخت می نویسد " اوباما  ده ها میلیون دلار صرف آموزش پنج هزار نفر علیه ایران کرد. او با این کار سرمایه ارزشمندی برای اقدامات براندازانه علیه ایران برای دولت و دستگاه‌های امنیتی بعد از خودش به ارث گذاشت" جیمز پرلف نویسنده و تحلیلگر مشهور آمریکایی که در روزنامه های مشهور آمریکا مطلب و مقاله می نویسد  می گوید " هدف آمریکا از این سرمایه گذاری ها بالکانیزه کردن ایران است یعنی ایران به چند کشور کوچک تجزیه شود تا مسیر برای ایجاد اسرائیلی بزرگتر هموار شود".

آمریکا واقعاً در برابر ایران مثل مارگزیده به خود می پیچد اما بصیرت ملت ما همه تلاش های آنها را بر باد می دهد و ما می گوییم «وَهَمُّوا بِمَا لَمْ يَنَالُوا» (74 توبه) یعنی به آنچه [از اهداف خائنانه ای که] دست نیافتند، اهتمام ورزیدند «وَرَدَّ اللَّـهُ الَّذِينَ كَفَرُوا بِغَيْظِهِمْ لَمْ يَنَالُوا خَيْرًا» (25 احزاب) یعنی خداوند کافران را در حالی که به پیروزی و غنیمت دست نیافتند با خشم و اندوهشان برگرداند.

این حضور عظیم نشان داد که آمریکا باز ملت ما را نشناخته و باز در محاسبات خود خطا رفته است. 

وی در ادامه و در بیان مطلب دوم خطاب به مسئولین گفت: این ملت حجت را بر شما تمام کرد. مسئولیت شما بسیار سنگین شد شما باید مناسب با شأن این ملت کار کنید. شما باید عملاً از ملت تشکر کنید.

امام جمعه اردبیل در بیان مطلب سوم نیز خطاب به دشمنان ملت و نظام اظهار داشت: سخنی نیز با دشمنان خاصه آمریکا و اسرائیل داریم. ما به شما خیر خواهی داریم ما با دشمنان خود نیز اخلاص داریم و می گوییم  بی جا پول خرج نکنید! شما ول معطلید!

نتیجه ۱۶۰ کانال هوایی شما شد صفر! نتیجه هزاران سایت شما شد صفر! نتیجه حضور حجیم شما در شبکه های اجتماعی شد صفر! نتیجه اتاق فکر شما شد صفر! نتیجه جنگ روانی شما شد صفر! میلیون ها دلار شما نفله شد. ما شما را نصیحت می کنیم که در برابر سیل این جمعیت نایستید که خود شما را سیل خواهد برد.

با حضور این ملت دیگر چیزی نمانده که شما به آن دل خوش کنید که جمهوری اسلامی خواهد رفت. هر روز به بهانه ای دلتان را خوش می‌کردید ولی اجتماع ۲۲ بهمن تمام بهانه ها را از شما گرفت و تمام توهمات شما را باطل کرد. من ناصحانه به دولتمردان آمریکا می گویم انسان آگاه و باهوش و با کیاست دوبار از یک سوراخ گزیده نمی شود. دوباره به کانال های هوایی و اجتماعی و به اپوزیسیون خائن ایرانی پول ندهید و ثروت ملت خود را با دست این بی لیاقت ها نفله نکنید. ۲۲ بهمن ثابت کرد که آنها برای شما خیانت کردند. این اجتماع عظیم نشان داد که مشورت منافقین به پمپئو و ترامپ و جان بولتون کاملا اشتباه بوده و آن ها به این سه نفر خیانت کرده اند. آنها آنقدر سر این سه نفر کلاه گشاد گذاشتند که جان بولتون می گفت عید کریسمس را در تهران برگزار خواهم کرد ولی او رفت و ما و انقلاب ما هنوز هست.

حضرت آیت الله عاملی در خاتمه گفت: چاره آمریکا فقط یک راه است و آن پذیرفتن ایران مستقل و ایران مقتدر است. ایرانی که بحمدالله قدرت فائق منطقه است و بدون ایران شما به هیچ مقصدی در غرب آسیا نمی‌ رسید. چاره کار یک چیز است و آن خضوع در برابر اراده بلند و محکم ملتی بزرگ باید با این ملت با تعظیم و تکریم و احترام حرف زد

نماینده ولی فقیه در استان خطبه اول را به بیان معیارهای اصلحیت و کاندیدای آرمانی اختصاص داد و گفت: در اهمیت موضوع همین بس که حضرت امیر المومنین فرموده اند :

رای الرجل میزان عقله" رای و نظر آدمی نشان دهنده میزان عقل اوست

و همچنین حضرت امام (ره) فرمودند "مجلس عصاره فضایل ملت است" یعنی نماینده نه فضیلت ملت بلکه عصاره فضیلت ملت است.

وی ادامه داد: ورود به این بحث از دو جهت ضروری است :

اولا ، مجلس خانه ملت است و به خانه ی ملت نباید نامحرم یا خائن وارد شود . خائن نیز نمی آید بگوید من خائنم ، بلکه با ترفندهای تبلیغاتی چنان هوا را غبار آلود می کند که طرف بعدا متوجه می شود چه اتفاقی افتاده است . ثانیا، مجلس مرکز حساس ترین تصمیمات کشور است و سرنوشت کشور آنجا رقم می خورد .

 رییس شورای فرهنگ عمومی استان ادامه داد: انتخابات مجلس بسیار مهم است ، حتی از انتخابات ریاست جمهوری هم مهم تر است ، چون مجلس و فراکسیون های قوی مجلس است که دولت و رییس جمهور را مدیریت می کند . اگر وزن فراکسیون ها بالا برود و متعهد به  پاک بودن باشند ، قدرت کشور را جا به جا می کنند ، در مصوبات  نقش اصلی را دارند برای استیضاح وزرا و رییس جمهور قدرت دارند .هم می توانند موتور محرک برای دولت باشند و هم قدرت بازدارنده

 وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه " با هر انتخابات خونی تازه به رگ های کشور تزریق می شود و به همین خاطر طی سالیان متمادی دشمن خواسته است که در ایران یا انتخابات نباشد و یا کمرنگ باشد" گفت: مسئول خوب انتخاب کردن یک حسنه بزرگ است .بنابراین دفتر حسنات خود را از این حسنه خالی نگذارید و بالعکس گاهی قصور ما باعث می شود تولیت امور مهم ، بدست انسان های کوچک، ناشی و ناسالم بیفتد و فسادهایی درست شود که مسببین آن باید پاسخگو باشند.

آیة الله عاملی در ادامه احصاء معیارهای اصلحیت و نماینده آرمانی اظهار داشت:

یکی از شرایط بسیار مهم نماینده ی آرمانی و اصلح ، داشتن تخصص برای حل معضلات کشور است . اگر موکلین این خصوصیت را لحاظ و رعایت نکنند ، قطعا به کشور و ملت خیانت کرده اند . امام صادق (ع) فرمودند : برای من مساوی است که کار خود را به ناشی یا خائن بسپارم.  تخصص اصلی نماینده تسلط به قانون گذاری آرمانی در عرصه های سیاسی ، فرهنگی ، اقتصادی و قضایی است . کسانی که نامزده شده اند ، بنا را بگذارند که انتخاب خواهند شد و به این پرسش پاسخ دهند که برای کدام یک از کمیسیون های تخصصی مجلس نظرات کارشناسانه دارند ؟ تخصص دوم نظارت برحسن اجرای قوانین و امانت داری است. آیا کاندیداها به آخرین یافته های علمی دنیا در موضوع نظارت و صیانت اشراف دارند ؟

وی با بیان اینکه کشور ما از فقدان قوانین پیشرفته که معضلات بنیان کن را حل کند ، رنج می برد عنوان کرد: هنر نماینده کار عمرانی نیست ، به تعبیر مقام معظم رهبری ، "عمران و آبادانی وظیفه ی دولت است . و وظیفه ی نماینده مجلس شناخت و تصویب قوانین مورد نیاز و مشخص کردن مسیر حرکت قوای مجریه و قضائیه است .

وی با بیان اینکه کشور ما در شرایط تحریم با معضلات جدی مواجه است معضلاتی که در آینده به بن بست تبدیل خواهد شد

وی به بیان نمونه هایی از این معضلات پرداخت و گفت: مانند :

بن بست نقدینگی ، بن بست انرژی، بن بست آب، بن بست صندوق های بازنشستگی ، معضل تحریم، معضل تورم، معضل قاچاق، معضل فرار مالیاتی، معضل بانک ها، معضل مدیریت منابع انسانی ، معضل ورود و رقابت در تجارت جهانی، معضل توطئه های بسیار جدی و شوم شیطان بزرگ با اعوان و انصار خود که توانستند شوروی آن کشور به آن بزرگی و آن قدرت جهانی را متلاشی کنند .

آیت الله عاملی گفت: همه بدانند که هر نماینده ای در مجلس صاحب رای نیست ، صاحب رای خیلی محدود است، بقیه تابع هستند .نه حال مطالعه ده ها و صدها سند را دارند و نه توان علمی برای تشخیص رای صائب را دارند . و نه قدرت تاثیر گذاری بر آراء سایر نمایندگان را دارند و نه سخنرانی علمی و مایه دار و راهگشا دارند و مثل سیاهی لشکر می مانند .

خطیب جمعه اردبیل با ابراز تاسف از عدم تسلط و اشراف علمی برخی نمایندگان تصریح کرد: بعضی از نمایندگان در طول چهار سال دوران نمایندگی خود،  یک سخنرانی علمی تخصصی ندارند، حداقل مشاوران قوی هم استخدام کند تا حساب شده دفاع یا رد کند و از روی تخصص ، علم و آگاهی رای بدهد.

وی گفت: مجلسی که در بحران اقتصادی نتواند با یک طرح بسیار هوشمندانه ، دست و پای آمریکا را جمع کند  و طرح های خزانه داری آمریکا را فلج و زمین گیر کند در راس امور نخواهد بود .

عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر الزام مطالبه گری مردم از نامزدهای مجلس شورای اسلامی در باب  برنامه هایشان در راستای معضلات فرهنگی اظهار داشت:

ما معضلات حاد فرهنگی مثل طلاق ، بحران هویت، بزه های اجتماعی ، محرومیت طبقاتی و مشکلاتی نظیر ازدواج ، فرار مغزها و... داریم، آیا تا به حال از نامزدهای مطرح برای این معضلات اقتصادی و فرهنگی برنامه خواسته اید ؟.

بسیاری از این ها ادعاهای کلی دارند و قدرت ورود به جزئیات ، اصول و راهکارهای علمی و عملی را ندارند . وای به حال ما اگر در این باب کوتاهی داشته باشیم نماینده ای که به قانون تسلط نداشته باشد و برای مدیریت کشور برای خودش استراتژی تعریف نکرده باشد ، مدام رای عوض می کند . امروز رای به استیضاح وزیر می دهد و فردا پس می گیرد . در یک دوره ایی ، صد نفر طرحی را با قید دو فوریت مبنی بر شفاف سازی مالی تبلیغات انتخاباتی امضا کردند ، وقتی رای گیری کردند ،54 نفر رای دادند ! معلوم شد ، همان هایی که طرح را امضا کرده بودند ، رای نداده اند . یعنی چه ؟ یعنی یا بی سواد است و نمی داند چه طرحی را امضا کرده و یا تبانی کرده است است . آیت الله عاملی با اشاره به حدیثی از رسول گرامی اسلام  "من ولی شیئا من امور المسلمین فضیعهم ضیعه الله یعنی هرکس بخشی از امور مسلمین را تولیت نماید ولی آن را ضایع نماید، خداوند او را ضایع کند" اذعان کرد:

این حدیث بسیار حائز اهمیت است ، خداوند انتقام مردم را از والی نا لایقی که کار را بدست گرفته و به حقوق مردم ضرر و زیان زده، می گیرد با اینکه عمدا آن کار را نکرده است . از این جا می شود  فهمید که چرا بزرگان مسئولیت را قبول نمی کردند ، این به آن حواله می داده و او به این حواله می داده است .

آیت الله عاملی به خرج های نامتعارف در انتخابات اشاره کرد و گفت: یک شرط مهم اصلح بودن این است که پول در انتخابات نقش بازی نکند .و الا مجلس را باخته ایم

وی گفت :

اگر می خواهید ببینید انتخاباتی که پول در آن نقش اصلی را ایفا می کند چگونه است ، به انتخابات آمریکا نگاه کنید ، انتخابات آنجا متصل به کانون قدرت و ثروت است . پشت صحنه مدیریت صحنه با کارتل دارها، تراست دارها کمپانی های بزرگ و شبکه جهانی صهیونیسم است و لذا نه روساء جمهور آمریکا آدم های درستی هستند و نه کسانی که در کنگره نشسته اند . واقعا افتضاح است .

یکی از معیارهای اولیه برای تشخیص اصلحیت، رجوع به راهکارهای تبلیغ و جذب آراء است . بی حساب پول خرج کردن نشان نامحرمیت  است و عطش وی  را به نمایندگی نشان می دهد ، یعنی بیان می کند که از سر تکلیف نیامده است ، پول را اگر از راه حلال صرف کند اسراف است . اگر از راه حرام هزینه کند ضامن  است  و برای صاحب پول کار خواهد کرد نه برای ملت . رقابت را هم ناسالم می کند یعنی به جای اینکه رقابت بین فضیلت ها و قابلیت ها باشد . رقابت روی مبلغ پول می رود و کسی که که پول ندارد از دور خارج می شود

وی افزود: انسان های صالح هم نوعا پول ندارند و این گونه است که پول باعث می شود بزرگترین ظلم و ناعدالتی به ملت تحمیل شود ، چون بزرگترین ظلم و ضد عدل برای یک ملت این است که نخبگان آن ملت از عرصه ی تصمیم گیری کلان خارج شوند و کار به دست کسانی بیفتد که نه با قابلیت و عُرضه بلکه با پول بالا آمده اند . دیگر در آینده انسان های آبرو دار به عرصه انتخابات نمی آیند .. این گونه پول ها بودند که شمر را روی سینه امام حسین (ع) برد و کوفیان را برای ده درهم به کربلا آورد و اهل بیت و حرم رسول الله را اسیر کرد و به بدن امام حسین(ع) اسب دواند . وی گفت: گاهی بعضی از کاندیداها خوردنی و خوراک مثل ماکارونی، آرد و... پخش می کنند این معنایش خیلی بد است . حیوان را با علوفه به طرف خاص که می خواهند می کشند . شان انسان از این بالاتر است .

امام جمعه اردبیل با تاکید بر اینکه ما در انتخابات به رقابت ، سلامت ، مشارکت و امنیت نیاز داریم اذعان کرد: سیستم انتخاباتی ما و دولتیان باید زمینه ی رقابت  سالم را درست کنند . خرج های غیر متعارف پول ، رقابت سالم را از بین می برد . وقتی رقابت بین لیاقت ها نشد و رقابت رفت روی مبلغ ها ، این رقابت می شود نا سالم . مغازه دارها مدام لغو قرار داد می کنند که ببخشید فلانی بیشتر از شما داد یا دلال ها نرخ را مدام بالا می برند. مردم نیز در این میان وظیفه دارند به شام و ناهارهای انتخاباتی نروند و رای خود را مثل ناموس خود بدانند ، چه کسی حاضر است ناموس خو را در قبال پول بفروشد ؟

آیت الله عاملی گفت: متوسط حقوق هر نماینده ماهی 15یا 20 میلیون تومان است ، پس اگر در این حال کاندیدایی به صورت میلیاردی هزینه کند، سوال بسیار بزرگی پیدا می شود که آیا او به خاطر عشق به ملت خود و عشق به ترقی و تعالی کشور از میلیاردها تومان پول خود می گذرد یا اینکه این فداکاری ظاهرش فداکاری است و باطن آن اتصال چنین نامزدی به قطب ثروت و قدرت است. طبعا چنین اتصالی او را مدیون و حریت و استقلال را از او می گیرد .

 روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل

امام جمعه اردبیل از تلاش ویژه سربازان امام زمان در کشف محموله هروئین تشکر کرد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در خطبه های این هفته نماز جمعه اظهار داشت: تشکر بسیار ویژه دارم از اداره اطلاعات و دادگستری که با هماهنگی کامل محموله 150 کیلوگرمی هروئین را در گمرک بیله سوار قبل از خروج از کشور کشف و مجرمین را دستگیر کردند. هزاران تحسین بازهم هزاران تحسین! قطعا با خروج این محموله شوم از کشور، هم لطمه حیثیتی بزرگ به کشور وارد می شد و هم عزیزان ما در کشور آذربایجان به شدت متضرّر می شدند.

حضرت آیت الله عاملی در ادامه خطبه گفت: برای بارش نعمت برف و باران در کشور مخصوصا در استان، خداوند را شاکر هستیم و از تلاش شبانه روزی مسئولین مخصوصا اداره راهداری در بازگشایی راه ها تشکر داریم. از مسئولین استانی می خواهم برای بازگشایی هرچه بیشتر راه های روستایی اردبیل و خلخال و کیوی جدیت بیشتر مبذول نمایند. از دولت محترم هم یک مطالبه داریم و آن رعایت عدالت است. در بعضی از مناطق خلخال و گیوی ما ارتفاع برف به چهار متر رسیده است. 56 روستا در محاصره کامل برف بود و با اسب و قاطر آرد را به نانوایی های آن مناطق می رساندند. این بارش در 50 سال اخیر در خلخال بی سابقه بوده است و دما به زیر 25 درجه رسیده است.

چگونه است برای استانی که یک متر برف دارد اعتبارات ویژه داده می شود اما خلخال و کیوی ما فراموش می شود. اگر به آن استان در سال یک بار برف بیاید، خلخال ما تمام پاییز و زمستان در برف است و در بعضی از سال ها تلفات هم داشته است. در آن استان برف سریعا آب می شود اما در خلخال ماندگاری دارد. از دولت محترم می خواهیم ماشین های سنگین برف روب نو را در حد کفایت به این شهرستان اختصاص دهد.

وی افزود: گلایه دوم ما این است که منطقه جنوب استان اردبیل، 450 میلیون متر مکعب آب تولید می کند. چطور می شود که سرما، طوفان، کولاک و سیلاب آن را استان ما متحمل می شود اما از مجموعه 450 میلیون مترمکعب فقط 50 میلیون متر مکعب به استان اردبیل اختصاص پیدا می کند. « مَا لَكُمْ كَيْفَ تَحْكُمُونَ » (154 صافات) از مدیریت ارشد و از کسانی که به عنوان نماینده انتخاب خواهند شد مصرّاً می خواهم با تمام توان در زدودن این تبعیض از ساحت استان تلاش نمایند.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از خطبه ها گفت: راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال بسیار ویژه بود. در این خصوص سه مطلب داریم؛ اول، در برابر ملت بزرگ. دوم، در برابر مسؤولین. سوم، در برابر دشمنان.

 از حضور استثنایی اهالی استان در راهپیمایی ۲۲ بهمن تشکر می کنم. امسال غوغا بود انتظار هم همین بود و این اجتماع عظیم علت داشت. یک علت اصلی آن خود آمریکا بود. اهانت های مکرر ترامپ و پمپئو به ملت ما، دست گذاشتن روی شرف و غیرت ملی و دینی آنها بود. رجزخوانی ها، تهدیدها، دخالت ها و اهانت های ترامپ، ملت ما را به شدت منسجم کرد.

 ملت ما هر وقت احساس خطر کند منافع ملی و مصالح کلان کشوری را بر همه چیز مقدم می کند و آن را در اولویت قرار می دهد. وقتی پمپئو بگوید ملت ایران را آن قدر گرسنه نگه می داریم تا در برابر ما تسلیم شوند معلوم است که ملت ما این اهانت بی شرمانه را بر نمی تابد و به میدان می‌آید.

ترور شهید سلیمانی که یک جنایت بسیار عریان، بسیار زشت، بسیار موهن، بسیار وقیحانه و خنجر به عرق ملی ایرانیان بود عامل دوم در تحریک ملت ما برای حضور در راهپیمایی بود. تمام دولت های دنیا غبطه این حضور ملت ما را می‌خورند اما ندارند و امکان هم ندارد داشته باشند. در روز ملی آمریکا یک هزارم این جمعیت جمع نمی شود. انقلاب اسلامی یک پدیده است و بقای آن در چهل سال با طوفانی ترین توطئه ها یک پدیده دیگر است. همه دنیا تعجب می کنند که چگونه در تاریخ بشر انقلابی پیدا شده که شور مردم در آن بعد از ۴۰ سال مثل اول انقلاب است و با وجود فشارهای وحشتناک از اصول خود تنازل نمی کنند.

این راهپیمایی برکات زیادی داشت:

1-  این راهپیمایی  رفراندوم عظیم و بی نظیر در حق انقلاب، نظام، قانون اساسی و نظام ولایت فقیه بود.

2-  این راهپیمایی یک پیام بسیار مهم داشت و آن وجود عظیم ترین پشتوانه امنیتی برای کشور و نظام است. هیچ سلاح و حربه ای مثل حضور مردم در مقوله امنیت دخیل نیست. این حضور با وجود فشارهای بیشتر آمریکا در این سال معنای بسیار خاصی دارد. این انقلاب بزرگترین پشتوانه مردمی را دارد. از این اجتماع معلوم شد که انقلاب صاحب دارد و صاحب اصلی آن، ملت است و تا صاحب انقلاب ملت ماست، انقلاب تضمین شده است.

3-  این حضور معنایش این بود که تلاش چهل ساله آمریکا برای شکستن اراده این ملت همه هدر بوده است. این اجتماع مخصوصا نشان داد که آمریکا در جنگ عظیم روانی و تبلیغاتی شکست خورده و کل هزینه های آمریکا برای کانال ها، سایت ها، ایستگاه های رادیویی و تلویزیونی و... همه هدر شده است و آمریکا در نهایت به نقطه صفر رسیده است.

4-  این اجتماع عظیم انسجام عظیم ملت ما را نشان داد معلوم شد که وحدت در حد اعلی در کشور ما حاصل است و ما یک واحد عظیم مجموعی را در برابر دشمن تشکیل می دهیم.

5-  معلوم شد که منطق استقامت و منطق مقاومت منشور راه آینده ملت ماست و فشارها ملت ما را به رکوع در برابر آمریکا منجر نمی کند. ملت ما فقط در برابر ذات لایتناهی رکوع می کند.

6-  این اجتماع پیام مهمی داشت و آن اعلام این مطلب به آمریکا بود که اگر زورآزمایی و جنگ اراده ها را ادامه دهید ما برای ادامه حاضریم. این پیام برای آنها کمرشکن است. یک تحقیقات میدانی نشان می دهد که دشمنان غدار این نظام انگیزه خود را از دست داده و به نقطه یأس رسیده اند. به ترامپ می گوییم اگر قصد داری با تحریم و با فشار حداکثری بر حضور مردم در صحنه تاثیر بگذاری، بفرما جواب خود را خوب گرفتی! این راهپیمایی نشان داد که فشار بر ملت ایران و ایجاد جنگ روانی، نتیجه عکس می‌دهد.

7- معلوم شد که فشار حداکثری و محاصره بی نظیر اقتصادی نتیجه عکس داده و ملت ما به جای تسلیم و سازش راه عزت، شرف و مقاومت در برابر قدرت اهریمنی آمریکا را انتخاب کرده است. در این چهل سال طرح ها و برنامه ها و توطئه های عظیمی ریختند اما نتیجه عکس داد.

من سخن رئیس اسبق سازمان سیا را تحسین می‌کنم که درباره ملت ما اظهار داشت " ملت ایران یعنی ملت پیش بینی نشده" هیلاری کلینتون در کتاب انتخاب های سخت می نویسد " اوباما  ده ها میلیون دلار صرف آموزش پنج هزار نفر علیه ایران کرد. او با این کار سرمایه ارزشمندی برای اقدامات براندازانه علیه ایران برای دولت و دستگاه‌های امنیتی بعد از خودش به ارث گذاشت" جیمز پرلف نویسنده و تحلیلگر مشهور آمریکایی که در روزنامه های مشهور آمریکا مطلب و مقاله می نویسد  می گوید " هدف آمریکا از این سرمایه گذاری ها بالکانیزه کردن ایران است یعنی ایران به چند کشور کوچک تجزیه شود تا مسیر برای ایجاد اسرائیلی بزرگتر هموار شود".

آمریکا واقعاً در برابر ایران مثل مارگزیده به خود می پیچد اما بصیرت ملت ما همه تلاش های آنها را بر باد می دهد و ما می گوییم «وَهَمُّوا بِمَا لَمْ يَنَالُوا» (74 توبه) یعنی به آنچه [از اهداف خائنانه ای که] دست نیافتند، اهتمام ورزیدند «وَرَدَّ اللَّـهُ الَّذِينَ كَفَرُوا بِغَيْظِهِمْ لَمْ يَنَالُوا خَيْرًا» (25 احزاب) یعنی خداوند کافران را در حالی که به پیروزی و غنیمت دست نیافتند با خشم و اندوهشان برگرداند.

این حضور عظیم نشان داد که آمریکا باز ملت ما را نشناخته و باز در محاسبات خود خطا رفته است. 

وی در ادامه و در بیان مطلب دوم خطاب به مسئولین گفت: این ملت حجت را بر شما تمام کرد. مسئولیت شما بسیار سنگین شد شما باید مناسب با شأن این ملت کار کنید. شما باید عملاً از ملت تشکر کنید.

امام جمعه اردبیل در بیان مطلب سوم نیز خطاب به دشمنان ملت و نظام اظهار داشت: سخنی نیز با دشمنان خاصه آمریکا و اسرائیل داریم. ما به شما خیر خواهی داریم ما با دشمنان خود نیز اخلاص داریم و می گوییم  بی جا پول خرج نکنید! شما ول معطلید!

نتیجه ۱۶۰ کانال هوایی شما شد صفر! نتیجه هزاران سایت شما شد صفر! نتیجه حضور حجیم شما در شبکه های اجتماعی شد صفر! نتیجه اتاق فکر شما شد صفر! نتیجه جنگ روانی شما شد صفر! میلیون ها دلار شما نفله شد. ما شما را نصیحت می کنیم که در برابر سیل این جمعیت نایستید که خود شما را سیل خواهد برد.

با حضور این ملت دیگر چیزی نمانده که شما به آن دل خوش کنید که جمهوری اسلامی خواهد رفت. هر روز به بهانه ای دلتان را خوش می‌کردید ولی اجتماع ۲۲ بهمن تمام بهانه ها را از شما گرفت و تمام توهمات شما را باطل کرد. من ناصحانه به دولتمردان آمریکا می گویم انسان آگاه و باهوش و با کیاست دوبار از یک سوراخ گزیده نمی شود. دوباره به کانال های هوایی و اجتماعی و به اپوزیسیون خائن ایرانی پول ندهید و ثروت ملت خود را با دست این بی لیاقت ها نفله نکنید. ۲۲ بهمن ثابت کرد که آنها برای شما خیانت کردند. این اجتماع عظیم نشان داد که مشورت منافقین به پمپئو و ترامپ و جان بولتون کاملا اشتباه بوده و آن ها به این سه نفر خیانت کرده اند. آنها آنقدر سر این سه نفر کلاه گشاد گذاشتند که جان بولتون می گفت عید کریسمس را در تهران برگزار خواهم کرد ولی او رفت و ما و انقلاب ما هنوز هست.

حضرت آیت الله عاملی در خاتمه گفت: چاره آمریکا فقط یک راه است و آن پذیرفتن ایران مستقل و ایران مقتدر است. ایرانی که بحمدالله قدرت فائق منطقه است و بدون ایران شما به هیچ مقصدی در غرب آسیا نمی‌ رسید. چاره کار یک چیز است و آن خضوع در برابر اراده بلند و محکم ملتی بزرگ باید با این ملت با تعظیم و تکریم و احترام حرف زد

نماینده ولی فقیه در استان خطبه اول را به بیان معیارهای اصلحیت و کاندیدای آرمانی اختصاص داد و گفت: در اهمیت موضوع همین بس که حضرت امیر المومنین فرموده اند :

رای الرجل میزان عقله" رای و نظر آدمی نشان دهنده میزان عقل اوست

و همچنین حضرت امام (ره) فرمودند "مجلس عصاره فضایل ملت است" یعنی نماینده نه فضیلت ملت بلکه عصاره فضیلت ملت است.

وی ادامه داد: ورود به این بحث از دو جهت ضروری است :

اولا ، مجلس خانه ملت است و به خانه ی ملت نباید نامحرم یا خائن وارد شود . خائن نیز نمی آید بگوید من خائنم ، بلکه با ترفندهای تبلیغاتی چنان هوا را غبار آلود می کند که طرف بعدا متوجه می شود چه اتفاقی افتاده است . ثانیا، مجلس مرکز حساس ترین تصمیمات کشور است و سرنوشت کشور آنجا رقم می خورد .

 رییس شورای فرهنگ عمومی استان ادامه داد: انتخابات مجلس بسیار مهم است ، حتی از انتخابات ریاست جمهوری هم مهم تر است ، چون مجلس و فراکسیون های قوی مجلس است که دولت و رییس جمهور را مدیریت می کند . اگر وزن فراکسیون ها بالا برود و متعهد به  پاک بودن باشند ، قدرت کشور را جا به جا می کنند ، در مصوبات  نقش اصلی را دارند برای استیضاح وزرا و رییس جمهور قدرت دارند .هم می توانند موتور محرک برای دولت باشند و هم قدرت بازدارنده

 وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه " با هر انتخابات خونی تازه به رگ های کشور تزریق می شود و به همین خاطر طی سالیان متمادی دشمن خواسته است که در ایران یا انتخابات نباشد و یا کمرنگ باشد" گفت: مسئول خوب انتخاب کردن یک حسنه بزرگ است .بنابراین دفتر حسنات خود را از این حسنه خالی نگذارید و بالعکس گاهی قصور ما باعث می شود تولیت امور مهم ، بدست انسان های کوچک، ناشی و ناسالم بیفتد و فسادهایی درست شود که مسببین آن باید پاسخگو باشند.

آیة الله عاملی در ادامه احصاء معیارهای اصلحیت و نماینده آرمانی اظهار داشت:

یکی از شرایط بسیار مهم نماینده ی آرمانی و اصلح ، داشتن تخصص برای حل معضلات کشور است . اگر موکلین این خصوصیت را لحاظ و رعایت نکنند ، قطعا به کشور و ملت خیانت کرده اند . امام صادق (ع) فرمودند : برای من مساوی است که کار خود را به ناشی یا خائن بسپارم.  تخصص اصلی نماینده تسلط به قانون گذاری آرمانی در عرصه های سیاسی ، فرهنگی ، اقتصادی و قضایی است . کسانی که نامزده شده اند ، بنا را بگذارند که انتخاب خواهند شد و به این پرسش پاسخ دهند که برای کدام یک از کمیسیون های تخصصی مجلس نظرات کارشناسانه دارند ؟ تخصص دوم نظارت برحسن اجرای قوانین و امانت داری است. آیا کاندیداها به آخرین یافته های علمی دنیا در موضوع نظارت و صیانت اشراف دارند ؟

وی با بیان اینکه کشور ما از فقدان قوانین پیشرفته که معضلات بنیان کن را حل کند ، رنج می برد عنوان کرد: هنر نماینده کار عمرانی نیست ، به تعبیر مقام معظم رهبری ، "عمران و آبادانی وظیفه ی دولت است . و وظیفه ی نماینده مجلس شناخت و تصویب قوانین مورد نیاز و مشخص کردن مسیر حرکت قوای مجریه و قضائیه است .

وی با بیان اینکه کشور ما در شرایط تحریم با معضلات جدی مواجه است معضلاتی که در آینده به بن بست تبدیل خواهد شد

وی به بیان نمونه هایی از این معضلات پرداخت و گفت: مانند :

بن بست نقدینگی ، بن بست انرژی، بن بست آب، بن بست صندوق های بازنشستگی ، معضل تحریم، معضل تورم، معضل قاچاق، معضل فرار مالیاتی، معضل بانک ها، معضل مدیریت منابع انسانی ، معضل ورود و رقابت در تجارت جهانی، معضل توطئه های بسیار جدی و شوم شیطان بزرگ با اعوان و انصار خود که توانستند شوروی آن کشور به آن بزرگی و آن قدرت جهانی را متلاشی کنند .

آیت الله عاملی گفت: همه بدانند که هر نماینده ای در مجلس صاحب رای نیست ، صاحب رای خیلی محدود است، بقیه تابع هستند .نه حال مطالعه ده ها و صدها سند را دارند و نه توان علمی برای تشخیص رای صائب را دارند . و نه قدرت تاثیر گذاری بر آراء سایر نمایندگان را دارند و نه سخنرانی علمی و مایه دار و راهگشا دارند و مثل سیاهی لشکر می مانند .

خطیب جمعه اردبیل با ابراز تاسف از عدم تسلط و اشراف علمی برخی نمایندگان تصریح کرد: بعضی از نمایندگان در طول چهار سال دوران نمایندگی خود،  یک سخنرانی علمی تخصصی ندارند، حداقل مشاوران قوی هم استخدام کند تا حساب شده دفاع یا رد کند و از روی تخصص ، علم و آگاهی رای بدهد.

وی گفت: مجلسی که در بحران اقتصادی نتواند با یک طرح بسیار هوشمندانه ، دست و پای آمریکا را جمع کند  و طرح های خزانه داری آمریکا را فلج و زمین گیر کند در راس امور نخواهد بود .

عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر الزام مطالبه گری مردم از نامزدهای مجلس شورای اسلامی در باب  برنامه هایشان در راستای معضلات فرهنگی اظهار داشت:

ما معضلات حاد فرهنگی مثل طلاق ، بحران هویت، بزه های اجتماعی ، محرومیت طبقاتی و مشکلاتی نظیر ازدواج ، فرار مغزها و... داریم، آیا تا به حال از نامزدهای مطرح برای این معضلات اقتصادی و فرهنگی برنامه خواسته اید ؟.

بسیاری از این ها ادعاهای کلی دارند و قدرت ورود به جزئیات ، اصول و راهکارهای علمی و عملی را ندارند . وای به حال ما اگر در این باب کوتاهی داشته باشیم نماینده ای که به قانون تسلط نداشته باشد و برای مدیریت کشور برای خودش استراتژی تعریف نکرده باشد ، مدام رای عوض می کند . امروز رای به استیضاح وزیر می دهد و فردا پس می گیرد . در یک دوره ایی ، صد نفر طرحی را با قید دو فوریت مبنی بر شفاف سازی مالی تبلیغات انتخاباتی امضا کردند ، وقتی رای گیری کردند ،54 نفر رای دادند ! معلوم شد ، همان هایی که طرح را امضا کرده بودند ، رای نداده اند . یعنی چه ؟ یعنی یا بی سواد است و نمی داند چه طرحی را امضا کرده و یا تبانی کرده است است . آیت الله عاملی با اشاره به حدیثی از رسول گرامی اسلام  "من ولی شیئا من امور المسلمین فضیعهم ضیعه الله یعنی هرکس بخشی از امور مسلمین را تولیت نماید ولی آن را ضایع نماید، خداوند او را ضایع کند" اذعان کرد:

این حدیث بسیار حائز اهمیت است ، خداوند انتقام مردم را از والی نا لایقی که کار را بدست گرفته و به حقوق مردم ضرر و زیان زده، می گیرد با اینکه عمدا آن کار را نکرده است . از این جا می شود  فهمید که چرا بزرگان مسئولیت را قبول نمی کردند ، این به آن حواله می داده و او به این حواله می داده است .

آیت الله عاملی به خرج های نامتعارف در انتخابات اشاره کرد و گفت: یک شرط مهم اصلح بودن این است که پول در انتخابات نقش بازی نکند .و الا مجلس را باخته ایم

وی گفت :

اگر می خواهید ببینید انتخاباتی که پول در آن نقش اصلی را ایفا می کند چگونه است ، به انتخابات آمریکا نگاه کنید ، انتخابات آنجا متصل به کانون قدرت و ثروت است . پشت صحنه مدیریت صحنه با کارتل دارها، تراست دارها کمپانی های بزرگ و شبکه جهانی صهیونیسم است و لذا نه روساء جمهور آمریکا آدم های درستی هستند و نه کسانی که در کنگره نشسته اند . واقعا افتضاح است .

یکی از معیارهای اولیه برای تشخیص اصلحیت، رجوع به راهکارهای تبلیغ و جذب آراء است . بی حساب پول خرج کردن نشان نامحرمیت  است و عطش وی  را به نمایندگی نشان می دهد ، یعنی بیان می کند که از سر تکلیف نیامده است ، پول را اگر از راه حلال صرف کند اسراف است . اگر از راه حرام هزینه کند ضامن  است  و برای صاحب پول کار خواهد کرد نه برای ملت . رقابت را هم ناسالم می کند یعنی به جای اینکه رقابت بین فضیلت ها و قابلیت ها باشد . رقابت روی مبلغ پول می رود و کسی که که پول ندارد از دور خارج می شود

وی افزود: انسان های صالح هم نوعا پول ندارند و این گونه است که پول باعث می شود بزرگترین ظلم و ناعدالتی به ملت تحمیل شود ، چون بزرگترین ظلم و ضد عدل برای یک ملت این است که نخبگان آن ملت از عرصه ی تصمیم گیری کلان خارج شوند و کار به دست کسانی بیفتد که نه با قابلیت و عُرضه بلکه با پول بالا آمده اند . دیگر در آینده انسان های آبرو دار به عرصه انتخابات نمی آیند .. این گونه پول ها بودند که شمر را روی سینه امام حسین (ع) برد و کوفیان را برای ده درهم به کربلا آورد و اهل بیت و حرم رسول الله را اسیر کرد و به بدن امام حسین(ع) اسب دواند . وی گفت: گاهی بعضی از کاندیداها خوردنی و خوراک مثل ماکارونی، آرد و... پخش می کنند این معنایش خیلی بد است . حیوان را با علوفه به طرف خاص که می خواهند می کشند . شان انسان از این بالاتر است .

امام جمعه اردبیل با تاکید بر اینکه ما در انتخابات به رقابت ، سلامت ، مشارکت و امنیت نیاز داریم اذعان کرد: سیستم انتخاباتی ما و دولتیان باید زمینه ی رقابت  سالم را درست کنند . خرج های غیر متعارف پول ، رقابت سالم را از بین می برد . وقتی رقابت بین لیاقت ها نشد و رقابت رفت روی مبلغ ها ، این رقابت می شود نا سالم . مغازه دارها مدام لغو قرار داد می کنند که ببخشید فلانی بیشتر از شما داد یا دلال ها نرخ را مدام بالا می برند. مردم نیز در این میان وظیفه دارند به شام و ناهارهای انتخاباتی نروند و رای خود را مثل ناموس خود بدانند ، چه کسی حاضر است ناموس خو را در قبال پول بفروشد ؟

آیت الله عاملی گفت: متوسط حقوق هر نماینده ماهی 15یا 20 میلیون تومان است ، پس اگر در این حال کاندیدایی به صورت میلیاردی هزینه کند، سوال بسیار بزرگی پیدا می شود که آیا او به خاطر عشق به ملت خود و عشق به ترقی و تعالی کشور از میلیاردها تومان پول خود می گذرد یا اینکه این فداکاری ظاهرش فداکاری است و باطن آن اتصال چنین نامزدی به قطب ثروت و قدرت است. طبعا چنین اتصالی او را مدیون و حریت و استقلال را از او می گیرد .

 روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل

مدیریت کل
Date published: 12:00
10 / 10ScaleMaximum stars

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در خطبه های این هفته نماز جمعه اظهار داشت: تشکر بسیار ویژه دارم از اداره اطلاعات و دادگستری که با هماهنگی کامل محموله 150 کیلوگرمی هروئین را در گمرک بیله سوار قبل از خروج از کشور کشف و مجرمین را دستگیر کردند. هزاران تحسین بازهم هزاران تحسین! قطعا با خروج این محموله شوم از کشور، هم لطمه حیثیتی بزرگ به کشور وارد می شد و هم عزیزان ما در کشور آذربایجان به شدت متضرّر می شدند.

حضرت آیت الله عاملی در ادامه خطبه گفت: برای بارش نعمت برف و باران در کشور مخصوصا در استان، خداوند را شاکر هستیم و از تلاش شبانه روزی مسئولین مخصوصا اداره راهداری در بازگشایی راه ها تشکر داریم. از مسئولین استانی می خواهم برای بازگشایی هرچه بیشتر راه های روستایی اردبیل و خلخال و کیوی جدیت بیشتر مبذول نمایند. از دولت محترم هم یک مطالبه داریم و آن رعایت عدالت است. در بعضی از مناطق خلخال و گیوی ما ارتفاع برف به چهار متر رسیده است. 56 روستا در محاصره کامل برف بود و با اسب و قاطر آرد را به نانوایی های آن مناطق می رساندند. این بارش در 50 سال اخیر در خلخال بی سابقه بوده است و دما به زیر 25 درجه رسیده است.

چگونه است برای استانی که یک متر برف دارد اعتبارات ویژه داده می شود اما خلخال و کیوی ما فراموش می شود. اگر به آن استان در سال یک بار برف بیاید، خلخال ما تمام پاییز و زمستان در برف است و در بعضی از سال ها تلفات هم داشته است. در آن استان برف سریعا آب می شود اما در خلخال ماندگاری دارد. از دولت محترم می خواهیم ماشین های سنگین برف روب نو را در حد کفایت به این شهرستان اختصاص دهد.

وی افزود: گلایه دوم ما این است که منطقه جنوب استان اردبیل، 450 میلیون متر مکعب آب تولید می کند. چطور می شود که سرما، طوفان، کولاک و سیلاب آن را استان ما متحمل می شود اما از مجموعه 450 میلیون مترمکعب فقط 50 میلیون متر مکعب به استان اردبیل اختصاص پیدا می کند. « مَا لَكُمْ كَيْفَ تَحْكُمُونَ » (154 صافات) از مدیریت ارشد و از کسانی که به عنوان نماینده انتخاب خواهند شد مصرّاً می خواهم با تمام توان در زدودن این تبعیض از ساحت استان تلاش نمایند.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از خطبه ها گفت: راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال بسیار ویژه بود. در این خصوص سه مطلب داریم؛ اول، در برابر ملت بزرگ. دوم، در برابر مسؤولین. سوم، در برابر دشمنان.

 از حضور استثنایی اهالی استان در راهپیمایی ۲۲ بهمن تشکر می کنم. امسال غوغا بود انتظار هم همین بود و این اجتماع عظیم علت داشت. یک علت اصلی آن خود آمریکا بود. اهانت های مکرر ترامپ و پمپئو به ملت ما، دست گذاشتن روی شرف و غیرت ملی و دینی آنها بود. رجزخوانی ها، تهدیدها، دخالت ها و اهانت های ترامپ، ملت ما را به شدت منسجم کرد.

 ملت ما هر وقت احساس خطر کند منافع ملی و مصالح کلان کشوری را بر همه چیز مقدم می کند و آن را در اولویت قرار می دهد. وقتی پمپئو بگوید ملت ایران را آن قدر گرسنه نگه می داریم تا در برابر ما تسلیم شوند معلوم است که ملت ما این اهانت بی شرمانه را بر نمی تابد و به میدان می‌آید.

ترور شهید سلیمانی که یک جنایت بسیار عریان، بسیار زشت، بسیار موهن، بسیار وقیحانه و خنجر به عرق ملی ایرانیان بود عامل دوم در تحریک ملت ما برای حضور در راهپیمایی بود. تمام دولت های دنیا غبطه این حضور ملت ما را می‌خورند اما ندارند و امکان هم ندارد داشته باشند. در روز ملی آمریکا یک هزارم این جمعیت جمع نمی شود. انقلاب اسلامی یک پدیده است و بقای آن در چهل سال با طوفانی ترین توطئه ها یک پدیده دیگر است. همه دنیا تعجب می کنند که چگونه در تاریخ بشر انقلابی پیدا شده که شور مردم در آن بعد از ۴۰ سال مثل اول انقلاب است و با وجود فشارهای وحشتناک از اصول خود تنازل نمی کنند.

این راهپیمایی برکات زیادی داشت:

1-  این راهپیمایی  رفراندوم عظیم و بی نظیر در حق انقلاب، نظام، قانون اساسی و نظام ولایت فقیه بود.

2-  این راهپیمایی یک پیام بسیار مهم داشت و آن وجود عظیم ترین پشتوانه امنیتی برای کشور و نظام است. هیچ سلاح و حربه ای مثل حضور مردم در مقوله امنیت دخیل نیست. این حضور با وجود فشارهای بیشتر آمریکا در این سال معنای بسیار خاصی دارد. این انقلاب بزرگترین پشتوانه مردمی را دارد. از این اجتماع معلوم شد که انقلاب صاحب دارد و صاحب اصلی آن، ملت است و تا صاحب انقلاب ملت ماست، انقلاب تضمین شده است.

3-  این حضور معنایش این بود که تلاش چهل ساله آمریکا برای شکستن اراده این ملت همه هدر بوده است. این اجتماع مخصوصا نشان داد که آمریکا در جنگ عظیم روانی و تبلیغاتی شکست خورده و کل هزینه های آمریکا برای کانال ها، سایت ها، ایستگاه های رادیویی و تلویزیونی و... همه هدر شده است و آمریکا در نهایت به نقطه صفر رسیده است.

4-  این اجتماع عظیم انسجام عظیم ملت ما را نشان داد معلوم شد که وحدت در حد اعلی در کشور ما حاصل است و ما یک واحد عظیم مجموعی را در برابر دشمن تشکیل می دهیم.

5-  معلوم شد که منطق استقامت و منطق مقاومت منشور راه آینده ملت ماست و فشارها ملت ما را به رکوع در برابر آمریکا منجر نمی کند. ملت ما فقط در برابر ذات لایتناهی رکوع می کند.

6-  این اجتماع پیام مهمی داشت و آن اعلام این مطلب به آمریکا بود که اگر زورآزمایی و جنگ اراده ها را ادامه دهید ما برای ادامه حاضریم. این پیام برای آنها کمرشکن است. یک تحقیقات میدانی نشان می دهد که دشمنان غدار این نظام انگیزه خود را از دست داده و به نقطه یأس رسیده اند. به ترامپ می گوییم اگر قصد داری با تحریم و با فشار حداکثری بر حضور مردم در صحنه تاثیر بگذاری، بفرما جواب خود را خوب گرفتی! این راهپیمایی نشان داد که فشار بر ملت ایران و ایجاد جنگ روانی، نتیجه عکس می‌دهد.

7- معلوم شد که فشار حداکثری و محاصره بی نظیر اقتصادی نتیجه عکس داده و ملت ما به جای تسلیم و سازش راه عزت، شرف و مقاومت در برابر قدرت اهریمنی آمریکا را انتخاب کرده است. در این چهل سال طرح ها و برنامه ها و توطئه های عظیمی ریختند اما نتیجه عکس داد.

من سخن رئیس اسبق سازمان سیا را تحسین می‌کنم که درباره ملت ما اظهار داشت " ملت ایران یعنی ملت پیش بینی نشده" هیلاری کلینتون در کتاب انتخاب های سخت می نویسد " اوباما  ده ها میلیون دلار صرف آموزش پنج هزار نفر علیه ایران کرد. او با این کار سرمایه ارزشمندی برای اقدامات براندازانه علیه ایران برای دولت و دستگاه‌های امنیتی بعد از خودش به ارث گذاشت" جیمز پرلف نویسنده و تحلیلگر مشهور آمریکایی که در روزنامه های مشهور آمریکا مطلب و مقاله می نویسد  می گوید " هدف آمریکا از این سرمایه گذاری ها بالکانیزه کردن ایران است یعنی ایران به چند کشور کوچک تجزیه شود تا مسیر برای ایجاد اسرائیلی بزرگتر هموار شود".

آمریکا واقعاً در برابر ایران مثل مارگزیده به خود می پیچد اما بصیرت ملت ما همه تلاش های آنها را بر باد می دهد و ما می گوییم «وَهَمُّوا بِمَا لَمْ يَنَالُوا» (74 توبه) یعنی به آنچه [از اهداف خائنانه ای که] دست نیافتند، اهتمام ورزیدند «وَرَدَّ اللَّـهُ الَّذِينَ كَفَرُوا بِغَيْظِهِمْ لَمْ يَنَالُوا خَيْرًا» (25 احزاب) یعنی خداوند کافران را در حالی که به پیروزی و غنیمت دست نیافتند با خشم و اندوهشان برگرداند.

این حضور عظیم نشان داد که آمریکا باز ملت ما را نشناخته و باز در محاسبات خود خطا رفته است. 

وی در ادامه و در بیان مطلب دوم خطاب به مسئولین گفت: این ملت حجت را بر شما تمام کرد. مسئولیت شما بسیار سنگین شد شما باید مناسب با شأن این ملت کار کنید. شما باید عملاً از ملت تشکر کنید.

امام جمعه اردبیل در بیان مطلب سوم نیز خطاب به دشمنان ملت و نظام اظهار داشت: سخنی نیز با دشمنان خاصه آمریکا و اسرائیل داریم. ما به شما خیر خواهی داریم ما با دشمنان خود نیز اخلاص داریم و می گوییم  بی جا پول خرج نکنید! شما ول معطلید!

نتیجه ۱۶۰ کانال هوایی شما شد صفر! نتیجه هزاران سایت شما شد صفر! نتیجه حضور حجیم شما در شبکه های اجتماعی شد صفر! نتیجه اتاق فکر شما شد صفر! نتیجه جنگ روانی شما شد صفر! میلیون ها دلار شما نفله شد. ما شما را نصیحت می کنیم که در برابر سیل این جمعیت نایستید که خود شما را سیل خواهد برد.

با حضور این ملت دیگر چیزی نمانده که شما به آن دل خوش کنید که جمهوری اسلامی خواهد رفت. هر روز به بهانه ای دلتان را خوش می‌کردید ولی اجتماع ۲۲ بهمن تمام بهانه ها را از شما گرفت و تمام توهمات شما را باطل کرد. من ناصحانه به دولتمردان آمریکا می گویم انسان آگاه و باهوش و با کیاست دوبار از یک سوراخ گزیده نمی شود. دوباره به کانال های هوایی و اجتماعی و به اپوزیسیون خائن ایرانی پول ندهید و ثروت ملت خود را با دست این بی لیاقت ها نفله نکنید. ۲۲ بهمن ثابت کرد که آنها برای شما خیانت کردند. این اجتماع عظیم نشان داد که مشورت منافقین به پمپئو و ترامپ و جان بولتون کاملا اشتباه بوده و آن ها به این سه نفر خیانت کرده اند. آنها آنقدر سر این سه نفر کلاه گشاد گذاشتند که جان بولتون می گفت عید کریسمس را در تهران برگزار خواهم کرد ولی او رفت و ما و انقلاب ما هنوز هست.

حضرت آیت الله عاملی در خاتمه گفت: چاره آمریکا فقط یک راه است و آن پذیرفتن ایران مستقل و ایران مقتدر است. ایرانی که بحمدالله قدرت فائق منطقه است و بدون ایران شما به هیچ مقصدی در غرب آسیا نمی‌ رسید. چاره کار یک چیز است و آن خضوع در برابر اراده بلند و محکم ملتی بزرگ باید با این ملت با تعظیم و تکریم و احترام حرف زد

نماینده ولی فقیه در استان خطبه اول را به بیان معیارهای اصلحیت و کاندیدای آرمانی اختصاص داد و گفت: در اهمیت موضوع همین بس که حضرت امیر المومنین فرموده اند :

رای الرجل میزان عقله" رای و نظر آدمی نشان دهنده میزان عقل اوست

و همچنین حضرت امام (ره) فرمودند "مجلس عصاره فضایل ملت است" یعنی نماینده نه فضیلت ملت بلکه عصاره فضیلت ملت است.

وی ادامه داد: ورود به این بحث از دو جهت ضروری است :

اولا ، مجلس خانه ملت است و به خانه ی ملت نباید نامحرم یا خائن وارد شود . خائن نیز نمی آید بگوید من خائنم ، بلکه با ترفندهای تبلیغاتی چنان هوا را غبار آلود می کند که طرف بعدا متوجه می شود چه اتفاقی افتاده است . ثانیا، مجلس مرکز حساس ترین تصمیمات کشور است و سرنوشت کشور آنجا رقم می خورد .

 رییس شورای فرهنگ عمومی استان ادامه داد: انتخابات مجلس بسیار مهم است ، حتی از انتخابات ریاست جمهوری هم مهم تر است ، چون مجلس و فراکسیون های قوی مجلس است که دولت و رییس جمهور را مدیریت می کند . اگر وزن فراکسیون ها بالا برود و متعهد به  پاک بودن باشند ، قدرت کشور را جا به جا می کنند ، در مصوبات  نقش اصلی را دارند برای استیضاح وزرا و رییس جمهور قدرت دارند .هم می توانند موتور محرک برای دولت باشند و هم قدرت بازدارنده

 وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه " با هر انتخابات خونی تازه به رگ های کشور تزریق می شود و به همین خاطر طی سالیان متمادی دشمن خواسته است که در ایران یا انتخابات نباشد و یا کمرنگ باشد" گفت: مسئول خوب انتخاب کردن یک حسنه بزرگ است .بنابراین دفتر حسنات خود را از این حسنه خالی نگذارید و بالعکس گاهی قصور ما باعث می شود تولیت امور مهم ، بدست انسان های کوچک، ناشی و ناسالم بیفتد و فسادهایی درست شود که مسببین آن باید پاسخگو باشند.

آیة الله عاملی در ادامه احصاء معیارهای اصلحیت و نماینده آرمانی اظهار داشت:

یکی از شرایط بسیار مهم نماینده ی آرمانی و اصلح ، داشتن تخصص برای حل معضلات کشور است . اگر موکلین این خصوصیت را لحاظ و رعایت نکنند ، قطعا به کشور و ملت خیانت کرده اند . امام صادق (ع) فرمودند : برای من مساوی است که کار خود را به ناشی یا خائن بسپارم.  تخصص اصلی نماینده تسلط به قانون گذاری آرمانی در عرصه های سیاسی ، فرهنگی ، اقتصادی و قضایی است . کسانی که نامزده شده اند ، بنا را بگذارند که انتخاب خواهند شد و به این پرسش پاسخ دهند که برای کدام یک از کمیسیون های تخصصی مجلس نظرات کارشناسانه دارند ؟ تخصص دوم نظارت برحسن اجرای قوانین و امانت داری است. آیا کاندیداها به آخرین یافته های علمی دنیا در موضوع نظارت و صیانت اشراف دارند ؟

وی با بیان اینکه کشور ما از فقدان قوانین پیشرفته که معضلات بنیان کن را حل کند ، رنج می برد عنوان کرد: هنر نماینده کار عمرانی نیست ، به تعبیر مقام معظم رهبری ، "عمران و آبادانی وظیفه ی دولت است . و وظیفه ی نماینده مجلس شناخت و تصویب قوانین مورد نیاز و مشخص کردن مسیر حرکت قوای مجریه و قضائیه است .

وی با بیان اینکه کشور ما در شرایط تحریم با معضلات جدی مواجه است معضلاتی که در آینده به بن بست تبدیل خواهد شد

وی به بیان نمونه هایی از این معضلات پرداخت و گفت: مانند :

بن بست نقدینگی ، بن بست انرژی، بن بست آب، بن بست صندوق های بازنشستگی ، معضل تحریم، معضل تورم، معضل قاچاق، معضل فرار مالیاتی، معضل بانک ها، معضل مدیریت منابع انسانی ، معضل ورود و رقابت در تجارت جهانی، معضل توطئه های بسیار جدی و شوم شیطان بزرگ با اعوان و انصار خود که توانستند شوروی آن کشور به آن بزرگی و آن قدرت جهانی را متلاشی کنند .

آیت الله عاملی گفت: همه بدانند که هر نماینده ای در مجلس صاحب رای نیست ، صاحب رای خیلی محدود است، بقیه تابع هستند .نه حال مطالعه ده ها و صدها سند را دارند و نه توان علمی برای تشخیص رای صائب را دارند . و نه قدرت تاثیر گذاری بر آراء سایر نمایندگان را دارند و نه سخنرانی علمی و مایه دار و راهگشا دارند و مثل سیاهی لشکر می مانند .

خطیب جمعه اردبیل با ابراز تاسف از عدم تسلط و اشراف علمی برخی نمایندگان تصریح کرد: بعضی از نمایندگان در طول چهار سال دوران نمایندگی خود،  یک سخنرانی علمی تخصصی ندارند، حداقل مشاوران قوی هم استخدام کند تا حساب شده دفاع یا رد کند و از روی تخصص ، علم و آگاهی رای بدهد.

وی گفت: مجلسی که در بحران اقتصادی نتواند با یک طرح بسیار هوشمندانه ، دست و پای آمریکا را جمع کند  و طرح های خزانه داری آمریکا را فلج و زمین گیر کند در راس امور نخواهد بود .

عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر الزام مطالبه گری مردم از نامزدهای مجلس شورای اسلامی در باب  برنامه هایشان در راستای معضلات فرهنگی اظهار داشت:

ما معضلات حاد فرهنگی مثل طلاق ، بحران هویت، بزه های اجتماعی ، محرومیت طبقاتی و مشکلاتی نظیر ازدواج ، فرار مغزها و... داریم، آیا تا به حال از نامزدهای مطرح برای این معضلات اقتصادی و فرهنگی برنامه خواسته اید ؟.

بسیاری از این ها ادعاهای کلی دارند و قدرت ورود به جزئیات ، اصول و راهکارهای علمی و عملی را ندارند . وای به حال ما اگر در این باب کوتاهی داشته باشیم نماینده ای که به قانون تسلط نداشته باشد و برای مدیریت کشور برای خودش استراتژی تعریف نکرده باشد ، مدام رای عوض می کند . امروز رای به استیضاح وزیر می دهد و فردا پس می گیرد . در یک دوره ایی ، صد نفر طرحی را با قید دو فوریت مبنی بر شفاف سازی مالی تبلیغات انتخاباتی امضا کردند ، وقتی رای گیری کردند ،54 نفر رای دادند ! معلوم شد ، همان هایی که طرح را امضا کرده بودند ، رای نداده اند . یعنی چه ؟ یعنی یا بی سواد است و نمی داند چه طرحی را امضا کرده و یا تبانی کرده است است . آیت الله عاملی با اشاره به حدیثی از رسول گرامی اسلام  "من ولی شیئا من امور المسلمین فضیعهم ضیعه الله یعنی هرکس بخشی از امور مسلمین را تولیت نماید ولی آن را ضایع نماید، خداوند او را ضایع کند" اذعان کرد:

این حدیث بسیار حائز اهمیت است ، خداوند انتقام مردم را از والی نا لایقی که کار را بدست گرفته و به حقوق مردم ضرر و زیان زده، می گیرد با اینکه عمدا آن کار را نکرده است . از این جا می شود  فهمید که چرا بزرگان مسئولیت را قبول نمی کردند ، این به آن حواله می داده و او به این حواله می داده است .

آیت الله عاملی به خرج های نامتعارف در انتخابات اشاره کرد و گفت: یک شرط مهم اصلح بودن این است که پول در انتخابات نقش بازی نکند .و الا مجلس را باخته ایم

وی گفت :

اگر می خواهید ببینید انتخاباتی که پول در آن نقش اصلی را ایفا می کند چگونه است ، به انتخابات آمریکا نگاه کنید ، انتخابات آنجا متصل به کانون قدرت و ثروت است . پشت صحنه مدیریت صحنه با کارتل دارها، تراست دارها کمپانی های بزرگ و شبکه جهانی صهیونیسم است و لذا نه روساء جمهور آمریکا آدم های درستی هستند و نه کسانی که در کنگره نشسته اند . واقعا افتضاح است .

یکی از معیارهای اولیه برای تشخیص اصلحیت، رجوع به راهکارهای تبلیغ و جذب آراء است . بی حساب پول خرج کردن نشان نامحرمیت  است و عطش وی  را به نمایندگی نشان می دهد ، یعنی بیان می کند که از سر تکلیف نیامده است ، پول را اگر از راه حلال صرف کند اسراف است . اگر از راه حرام هزینه کند ضامن  است  و برای صاحب پول کار خواهد کرد نه برای ملت . رقابت را هم ناسالم می کند یعنی به جای اینکه رقابت بین فضیلت ها و قابلیت ها باشد . رقابت روی مبلغ پول می رود و کسی که که پول ندارد از دور خارج می شود

وی افزود: انسان های صالح هم نوعا پول ندارند و این گونه است که پول باعث می شود بزرگترین ظلم و ناعدالتی به ملت تحمیل شود ، چون بزرگترین ظلم و ضد عدل برای یک ملت این است که نخبگان آن ملت از عرصه ی تصمیم گیری کلان خارج شوند و کار به دست کسانی بیفتد که نه با قابلیت و عُرضه بلکه با پول بالا آمده اند . دیگر در آینده انسان های آبرو دار به عرصه انتخابات نمی آیند .. این گونه پول ها بودند که شمر را روی سینه امام حسین (ع) برد و کوفیان را برای ده درهم به کربلا آورد و اهل بیت و حرم رسول الله را اسیر کرد و به بدن امام حسین(ع) اسب دواند . وی گفت: گاهی بعضی از کاندیداها خوردنی و خوراک مثل ماکارونی، آرد و... پخش می کنند این معنایش خیلی بد است . حیوان را با علوفه به طرف خاص که می خواهند می کشند . شان انسان از این بالاتر است .

امام جمعه اردبیل با تاکید بر اینکه ما در انتخابات به رقابت ، سلامت ، مشارکت و امنیت نیاز داریم اذعان کرد: سیستم انتخاباتی ما و دولتیان باید زمینه ی رقابت  سالم را درست کنند . خرج های غیر متعارف پول ، رقابت سالم را از بین می برد . وقتی رقابت بین لیاقت ها نشد و رقابت رفت روی مبلغ ها ، این رقابت می شود نا سالم . مغازه دارها مدام لغو قرار داد می کنند که ببخشید فلانی بیشتر از شما داد یا دلال ها نرخ را مدام بالا می برند. مردم نیز در این میان وظیفه دارند به شام و ناهارهای انتخاباتی نروند و رای خود را مثل ناموس خود بدانند ، چه کسی حاضر است ناموس خو را در قبال پول بفروشد ؟

آیت الله عاملی گفت: متوسط حقوق هر نماینده ماهی 15یا 20 میلیون تومان است ، پس اگر در این حال کاندیدایی به صورت میلیاردی هزینه کند، سوال بسیار بزرگی پیدا می شود که آیا او به خاطر عشق به ملت خود و عشق به ترقی و تعالی کشور از میلیاردها تومان پول خود می گذرد یا اینکه این فداکاری ظاهرش فداکاری است و باطن آن اتصال چنین نامزدی به قطب ثروت و قدرت است. طبعا چنین اتصالی او را مدیون و حریت و استقلال را از او می گیرد .

 روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل

Starts: 02-14-2020
Ends: Duration:
P.O. Box:
Ardabil,
Iran


پایگاه اطلاع رسانی موسسه فرهنگی و پژوهشی دارالارشاد مرکز حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله سید حسن عاملی

SiteMap