نسخه آزمایشی
سخـن روز
آیت الله عاملی: قلب مؤمن بین دو انگشت خدا قرار دارد و خداوند است که در قلب او تصرف میکند.

 رای پرشور ملت ایران در صحنه انتخابات به خاطر مصالح کلان کشور بود

امام جمعه اردبیل گفت: حضور مردم در پای صندوق های رای به خاطر مصالح کلان کشور است.

آیت‌الله سیدحسن عاملی، امام جمعه اردبیل، 4 تیرماه، در خطبه‌های این هفته نماز جمعه اردبیل، اظهار کرد: از مشارکت بالای ۵۵ درصد اهالی استان در انتخابات، جدّاً و قلباً تشکر می‌کنم، این حجم حضور در صحنه و ایجاد اقتدار برای کشور، نشان از نهایت بصیرت اهالی استان است.

وی بیان کرد: از تمام دست اندرکاران انتخابات هم که در امنیت، سلامت و کثرت مشارکت تلاش کردند، از جمله نیروی انتظامی، شورای نگهبان، سپاه معظم، استانداری، فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها، دهیاری‌ها، صدا و سیما، هیأت‌های اجرایی شعب اخذ رأی، معاونت محترم سیاسی، حوزه‌های علمیه، بسیجیان عزیز، هیأت امنای مساجد و در مناطق مرزی از مرزبانی عزیز، تشکر می‌کنم.

عاملی افزود: رأی این دوره ملت ما و حضور آن‌ها در صحنه در این انتخابات، بسیار ارزشمند است چرا که ملت ما با نجابت تمام و تحمل آگاهانه علیرغم وجود فشار‌های کمرشکن اقتصادی و با مشاهده سوء تدبیر‌های دولتمردان، فقط به خاطر مصالح کلان کشور و به جهت لبیک به ندای رهبری، پای صندوق‌های رأی حاضر شد و با این کار، حجّت را بر مسؤولین تمام کرد.

وی بیان کرد: در شأن و حق چنین ملتی، مسؤولین هرچقدر هم تلاش نمایند باز کم است و ادای حق آنان و تشکر در برابر ایثار آنها، متعسّر بلکه متعذّر است و در یک کلمه، وظیفه آقای رئیسی و دولت او به خاطر این بزرگواری ملت، بسیار سنگین شده است.

نماینده رهبر معظم انقلاب در استان اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود گفت: به رئیس جمهور منتخب، آقای رئیسی تبریک قلبی عرض کرده و اعلان همکاری کامل و خیرخواهی قلبی می‌نمائیم و چند نکته و تذکر به ایشان داریم:1- از اینکه گفتید من غیر از خدا و مردم به کسی، جناحی و دسته‌ای و حتی به کسانی که در ستاد‌ها فعالیت داشتند مدیون نیستم و فقط شایستگی را لحاظ می‌کنم، این برای ما بسیار مهم و خطیر است و امید داریم در این وعده، مثل وعده‌های انتخاباتی خودتان جدی باشید و آن‌ها را فراموش نکنید.
۲- وعده‌های شما در انتخابات به منزله دِین است و اگر به آن‌ها عمل نکنید، باورسوزی خطرناکی درست می‌شود و در آن صورت، ملت ما دیگر به هیچ کس، وثوق و اطمینان پیدا نخواهد کرد. زوال وثوق یک ملّت، خطر بسیار بزرگی برای کشور است.۳- جناب آقای رئیسی! مردم به شما به عنوان پناهگاه رأی داده اند؛ یعنی برای رها شدن از فشار‌ها و سختی‌های معیشت، به شما پناه آورده‌اند.

وی بیان کرد: بسیاری از رأی دهندگان، شما را فرشته نجات می‌دانند؛ یعنی دولت شما باید تلاش مضاعف و برنامه ریزی بسیار دقیق و علمی داشته باشد.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: اگر دولت شما در مصاف با مشکلات اقتصادی شکست بخورد، علاوه بر ضربه‌ای بزرگ به وثوق عمومی، فرصت عظیمی که درست شده براحتی از دست خواهد رفت.

عاملی بیان کرد: در تاریخ آمده است «جاء رجل غریب الی المدینه و سأل احد المسلمین: أین أجد أمیرالمؤمنین؟ و کان فی زمن الخلیفه الثانی. فأشار الرجل الی رجل نائم تحت شجره. فذهب الزائر الی الخلیفه فوجده نائماً فعلا فوقف علی رأسه و قال: عدلت فأمنت و نمت؟!» یعنی در زمان خلیفه دوم شخصی به مدینه آمده و از مسلمین سراغ امیرالمؤمنین (خلیفه) را گرفت. آن‌ها مردی را به وی نشان داد که زیر درختی خوابیده بود. آن شخص بالای سر خلیفه رفته و اظهار کرد که آیا عدالت و امنیت را برقرار کرده‌ای که اینگونه آسوده خوابیده ای؟! این جمله مرد غریب، باید به تمام رؤسای جمهور و پادشاهان گفته شود.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: ۴- مدیران اجرایی، بال و پر رئیس دولت در تمام رده‌های مدیریتی هستند. ما مصرّاً از دولت می‌خواهیم در انتخاب وزراء، استانداران و مدیران، وسواس کامل داشته و جز برای شایستگی حساب باز نکند. سیل لابی گری شروع شده و شروع خواهد شد.

وی بیان کرد: آقای رئیسی به تعبیر خودش، شخص جناحی نیست، پس تفکر جناحی نباید برای او معیار باشد. خودش فرموده مدیون هیچکس، هیچ جناح و حتی مدیون ستاد‌ها هم نیستم، پس کار در ستاد هم نباید برای او معیار باشد. آقای رئیسی، ریشه سهم خواهان را باید بسوزاند.

امام جمعه اردبیل گفت: روایات مفصلی داریم که «انّا لا نستعمل علی عملنا من یُریده» یعنی هرکس خودش دهان باز کند و مسئولیت بخواهد ما به او مسئولیت نمی‌دهیم.

عاملی تصریح کرد: مدیریت‌ها، امانت بزرگ ملت در دستان رئیس جمهور است و خداوند دستور داده که امانت به اهل خود تحویل داده شود. «إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُکُمْ أَن تُؤَدُّوا الْأَمَانَاتِ إِلَى أَهْلِهَا» (نساء ۵۸)

وی بیان کرد: ۵- از آقای رئیسی می‌خواهیم به تندرو‌ها که هنری جز فحّاشی، تنگ نظری و کوته بینی ندارند، مجال ندهد. امروز، زمان اختلاف، شقاق، شکاف و درگیری‌های بی فائده سیاسی نیست. سرعت تحولات علمی، صنعتی و مدیریتی در دنیا، تمام معادلات را بهم زده است و ما باید در این تحولات سهم داشته باشیم.

وی بیان کرد: دشمن بی رحم مخصوصا دشمنی که ناکارآمدی و فرصت سوزی نام دارد، پشت در است؛ لذا فرصتی برای دعوا نداریم.
۶- ترس همه ما این است که دولت جدید، مبتلی به روزمرگی شود یا به کار‌های روبنایی مشغول شود. در این صورت، فاتحه دولت را باید خواند. اقتصاد ما سوراخ‌های فراوان دارد و از یک بیماری سیستمی رنج می‌برد. اقتصاد ما احتیاج به یک معمار بزرگ دارد و ما امیدواریم رئیس جمهور، با انتخاب نخبگان مدیریتی، معمار بزرگ اقتصادی تاریخ کشور ما باشد.

امام جمعه اردبیل گفت: تمرکز دولت باید روی بن بست‌هایی باشد که با وضع حاضر در آینده نزدیک سراغ ما خواهد آمد. وقتی در حال حاضر ۹۵ درصد بودجه برای جاری و ۵ درصد صرف عمران و آبادانی است، این خود یک بن بست است. مثال اقتصاد ما، سفره پربرکتی است که دولت باز کرده و اعلان کرده ظرف بیاورید سهم خود را ببرید در حالیکه عده‌ای ظرف و بلکه ظرف‌ها دارند، اما جمع زیادی ظرف ندارند و محرومانه نگاه می‌کنند. در چنین حالتی دولت باید حق بی ظرف‌ها را از ظرف دار‌ها استیفاء نماید تا عدالت برقرار گردد.

وی بیان کرد: اینجانب چند سال پیش، تمام بن بست‌های اقتصادی را که در آینده به سراغ ما خواهد آمد در عرصه‌های مختلف در خطبه‌ها تبیین کرده‌ام.

عاملی تصریح کرد: ۷- جمله‌ای هم با دشمنان این ملت داریم و آن اینکه شما با این انتخابات، باز فهمیدید روی آب می‌نویسید و به مشک سوراخ می‌دمید و تمام سرمایه گذاری‌های شما هدر است. بیش از ۴۰ سال خطا رفتید. اگر عقل دارید در برابر این ملت بزرگ و حقوق مسلم او، خاضع باشید و پول و بودجه ملت خود را صرف توطئه، راه اندازی رسانه ها، پرکردن جیب ورشکسته‌های سیاسی و ترور دانشمندان ما نکنید.

وی اظهار کرد: ملت ما تصمیم گرفته و ثابت کرده اهل معامله روی حاکمیت ملی، استقلال سیاسی و اقتدار کشور نیست و جز در برابر خداوند متعال رکوع نخواهد کرد.

عاملی ادامه داد: حیف از آن پول‌های میلیاردی که در این چهل سال نفله کردید و نتیجه‌ای جز شکسته شدن هیبت شما در برابر ملت ما نداشت. حیف از آن هفت تریلیون دلاری که به تعبیر ترامپ به منطقه ریختید و با آن ماجراجویی کردید، اما جز خیبت و خسران عائد شما نشد. انگار در حق شما گفته‌اند که «مَن جَرَّبَ المُجَرَّب، فَعَقلُهُ مُخَرَّب»

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل در بخش دیگری از خطبه‌ها با گرامیداشت هفته قوه قضائیه گفت: هفته قوه قضائیه را گرامی می‌داریم و به شهدای ۷ تیر مخصوصا شهید بهشتی درود می‌فرستیم.

عاملی گفت: ایران بزرگترین قربانی تروریسم در دنیاست. ۱۷۰۰۰ نفر از ملت ما به دست منافقین به شهادت رسیده اند و حالا عجیب است که سفیر ناپاک اسرائیل در آذربایجان به دولت آذربایجان توصیه می‌کند که ایران مرکز تروریسم است، از ایران فاصله بگیرید. ما غصه می‌خوریم که سفیر اسرائیل بیخ گوش ما در امور کشور ما از خاک دولت دوست آذربایجان دخالت می‌کند و دولت آذربایجان او را سر جای خودش نمی‌نشاند.او با این کار می‌خواهد رابطه دو کشور را بهم بریزد تا از ایران انتقام بگیرد.

وی بیان کرد: شکایت اصلی ما از کشور‌های اروپایی است که ادعای حقوق بشر دارند و هر از گاهی ایران را به خاطر حقوق بشر محکوم می‌کنند، اما ناقضین اصلی حقوق بشر و تروریست‌های بین المللی در خاک آن‌ها با آرامش زندگی می‌کنند، برنامه ریزی می‌نمایند و حتی به پارلمان‌های آن‌ها تردد دارند.

امام جمعه اردبیل افزود: ما اطلاع داریم که آن‌ها با پول‌هایی که آمریکا و عربستان در اختیار آن‌ها می‌گذارند، رشوه‌های کلان به نمایندگان پارلمان‌های کشور‌های تأثیر گذار می‌دهند تا چند روز به حیات ننگین خود ادامه دهند. اگر نظام در برابر منافقین قاطعانه نمی‌ایستاد، الان ۱۷ هزار به ۱۷۰ هزار رسیده بود.

نماینده مردم استان اردبیل در مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از خطبه‌ها عنوان کرد: مطلب بسیار مهم در این خطبه این است که باید اکثریت ما توبه کنیم، چون موسم انتخابات، ایمان سوز است. انگار قلبور خداوند تکان می‌خورد و مردم سیل آسا مستحق جهنم می‌گردند.

وی تصریح کرد: غیبت، تهمت، بهتان و حرف‌های بی اساسی که مخصوصا از سوی کسانی که با ابزار‌های جدید در فضای مجازی، بدون تحقیق میلیون‌ها بار بازنشر شد، مانند این است که میلیون‌ها تهمت و بهتان را منتشر کرده اند. باید استغفار کرده و توبه نصوح نماییم که از این به بعد، صرفا به حرف‌های یقینی اکتفاء کنیم.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: خداوند متعال در خصوص بهتان می‌فرماید «.. تَحْسَبُونَهُ هَیِّنًا وَهُوَ عِندَ اللَّهِ عَظِیمٌ» (نور ۱۵) یعنی مى‌گفتید و مى‌پنداشتید که کارى سهل و ساده است با اینکه آن [امر]نزد خدا بس بزرگ بود.

وی تصریح کرد: حقا و حقا که ما بهتان و افتراء را سهل شمردیم و هرچه جمع کرده بودیم، با بدخرجی از بین بردیم. بدبختی بزرگتر این است که حسنات و آخرت خود را به خاطر دنیای دیگران تباه کردیم. روایت است که بهتان زننده را داخل آتش جهنم کرده و می‌گویند ادعای خود را اثبات کن سپس بیرون بیا.

امام جمعه اردبیل گفت: شاید بدترین عقوبت و مجازات و بدترین جهنم، مربوط به کسانی باشد که از سر تعصب، چشم خود را به مساوی جناح خود می‌بندند و کوچکترین ایراد جناح مقابل را دلیل ردّ قرار می‌دهند. چه از این طرف و چه از آن طرف.

وی تصریح کرد: این قضایا نشان از عدم بلوغ ماست. در روایت است «مَنْ تَعَصَّبَ أَوْ تُعُصِّبَ لَهُ فَقَدْ خَلَعَ رِبْقَ الایمانِ مِنْ عُنُقِهِ» (الکافی: ۲/۳۰۸/۲) یعنی هر کس تعصب [ناروا]بورزد یا دیگران به خاطر او تعصّب بورزند، رشته‌های ایمان را از گردن خود باز کرده است. چنین شخصی واقعا بی ایمان هم از دنیا می‌رود.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: ما همه باید خوب یاد بگیریم که اولویت اول ما دین ماست نه جناح ما و بدون دین، ما مردود، خاسر و بازنده هستیم، در هر جناحی که باشیم؛ ولو در ظاهر، پیروز هم باشیم. جریان‌های سیاسی، همه می‌گذرند، ولی حساب و کتاب خداوند نمی‌گذرد. خطاب می‌رسد «وَقِفُوهُمْ إِنَّهُم مَّسْئُولُونَ» (صافات ۲۴) یعنی و بازداشتشان نمایید که آن‌ها مسؤول هستند.

امام جمعه اردبیل گفت: حضور مردم در پای صندوق های رای به خاطر مصالح کلان کشور است.

آیت‌الله سیدحسن عاملی، امام جمعه اردبیل، 4 تیرماه، در خطبه‌های این هفته نماز جمعه اردبیل، اظهار کرد: از مشارکت بالای ۵۵ درصد اهالی استان در انتخابات، جدّاً و قلباً تشکر می‌کنم، این حجم حضور در صحنه و ایجاد اقتدار برای کشور، نشان از نهایت بصیرت اهالی استان است.

وی بیان کرد: از تمام دست اندرکاران انتخابات هم که در امنیت، سلامت و کثرت مشارکت تلاش کردند، از جمله نیروی انتظامی، شورای نگهبان، سپاه معظم، استانداری، فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها، دهیاری‌ها، صدا و سیما، هیأت‌های اجرایی شعب اخذ رأی، معاونت محترم سیاسی، حوزه‌های علمیه، بسیجیان عزیز، هیأت امنای مساجد و در مناطق مرزی از مرزبانی عزیز، تشکر می‌کنم.

عاملی افزود: رأی این دوره ملت ما و حضور آن‌ها در صحنه در این انتخابات، بسیار ارزشمند است چرا که ملت ما با نجابت تمام و تحمل آگاهانه علیرغم وجود فشار‌های کمرشکن اقتصادی و با مشاهده سوء تدبیر‌های دولتمردان، فقط به خاطر مصالح کلان کشور و به جهت لبیک به ندای رهبری، پای صندوق‌های رأی حاضر شد و با این کار، حجّت را بر مسؤولین تمام کرد.

وی بیان کرد: در شأن و حق چنین ملتی، مسؤولین هرچقدر هم تلاش نمایند باز کم است و ادای حق آنان و تشکر در برابر ایثار آنها، متعسّر بلکه متعذّر است و در یک کلمه، وظیفه آقای رئیسی و دولت او به خاطر این بزرگواری ملت، بسیار سنگین شده است.

نماینده رهبر معظم انقلاب در استان اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود گفت: به رئیس جمهور منتخب، آقای رئیسی تبریک قلبی عرض کرده و اعلان همکاری کامل و خیرخواهی قلبی می‌نمائیم و چند نکته و تذکر به ایشان داریم:1- از اینکه گفتید من غیر از خدا و مردم به کسی، جناحی و دسته‌ای و حتی به کسانی که در ستاد‌ها فعالیت داشتند مدیون نیستم و فقط شایستگی را لحاظ می‌کنم، این برای ما بسیار مهم و خطیر است و امید داریم در این وعده، مثل وعده‌های انتخاباتی خودتان جدی باشید و آن‌ها را فراموش نکنید.
۲- وعده‌های شما در انتخابات به منزله دِین است و اگر به آن‌ها عمل نکنید، باورسوزی خطرناکی درست می‌شود و در آن صورت، ملت ما دیگر به هیچ کس، وثوق و اطمینان پیدا نخواهد کرد. زوال وثوق یک ملّت، خطر بسیار بزرگی برای کشور است.۳- جناب آقای رئیسی! مردم به شما به عنوان پناهگاه رأی داده اند؛ یعنی برای رها شدن از فشار‌ها و سختی‌های معیشت، به شما پناه آورده‌اند.

وی بیان کرد: بسیاری از رأی دهندگان، شما را فرشته نجات می‌دانند؛ یعنی دولت شما باید تلاش مضاعف و برنامه ریزی بسیار دقیق و علمی داشته باشد.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: اگر دولت شما در مصاف با مشکلات اقتصادی شکست بخورد، علاوه بر ضربه‌ای بزرگ به وثوق عمومی، فرصت عظیمی که درست شده براحتی از دست خواهد رفت.

عاملی بیان کرد: در تاریخ آمده است «جاء رجل غریب الی المدینه و سأل احد المسلمین: أین أجد أمیرالمؤمنین؟ و کان فی زمن الخلیفه الثانی. فأشار الرجل الی رجل نائم تحت شجره. فذهب الزائر الی الخلیفه فوجده نائماً فعلا فوقف علی رأسه و قال: عدلت فأمنت و نمت؟!» یعنی در زمان خلیفه دوم شخصی به مدینه آمده و از مسلمین سراغ امیرالمؤمنین (خلیفه) را گرفت. آن‌ها مردی را به وی نشان داد که زیر درختی خوابیده بود. آن شخص بالای سر خلیفه رفته و اظهار کرد که آیا عدالت و امنیت را برقرار کرده‌ای که اینگونه آسوده خوابیده ای؟! این جمله مرد غریب، باید به تمام رؤسای جمهور و پادشاهان گفته شود.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: ۴- مدیران اجرایی، بال و پر رئیس دولت در تمام رده‌های مدیریتی هستند. ما مصرّاً از دولت می‌خواهیم در انتخاب وزراء، استانداران و مدیران، وسواس کامل داشته و جز برای شایستگی حساب باز نکند. سیل لابی گری شروع شده و شروع خواهد شد.

وی بیان کرد: آقای رئیسی به تعبیر خودش، شخص جناحی نیست، پس تفکر جناحی نباید برای او معیار باشد. خودش فرموده مدیون هیچکس، هیچ جناح و حتی مدیون ستاد‌ها هم نیستم، پس کار در ستاد هم نباید برای او معیار باشد. آقای رئیسی، ریشه سهم خواهان را باید بسوزاند.

امام جمعه اردبیل گفت: روایات مفصلی داریم که «انّا لا نستعمل علی عملنا من یُریده» یعنی هرکس خودش دهان باز کند و مسئولیت بخواهد ما به او مسئولیت نمی‌دهیم.

عاملی تصریح کرد: مدیریت‌ها، امانت بزرگ ملت در دستان رئیس جمهور است و خداوند دستور داده که امانت به اهل خود تحویل داده شود. «إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُکُمْ أَن تُؤَدُّوا الْأَمَانَاتِ إِلَى أَهْلِهَا» (نساء ۵۸)

وی بیان کرد: ۵- از آقای رئیسی می‌خواهیم به تندرو‌ها که هنری جز فحّاشی، تنگ نظری و کوته بینی ندارند، مجال ندهد. امروز، زمان اختلاف، شقاق، شکاف و درگیری‌های بی فائده سیاسی نیست. سرعت تحولات علمی، صنعتی و مدیریتی در دنیا، تمام معادلات را بهم زده است و ما باید در این تحولات سهم داشته باشیم.

وی بیان کرد: دشمن بی رحم مخصوصا دشمنی که ناکارآمدی و فرصت سوزی نام دارد، پشت در است؛ لذا فرصتی برای دعوا نداریم.
۶- ترس همه ما این است که دولت جدید، مبتلی به روزمرگی شود یا به کار‌های روبنایی مشغول شود. در این صورت، فاتحه دولت را باید خواند. اقتصاد ما سوراخ‌های فراوان دارد و از یک بیماری سیستمی رنج می‌برد. اقتصاد ما احتیاج به یک معمار بزرگ دارد و ما امیدواریم رئیس جمهور، با انتخاب نخبگان مدیریتی، معمار بزرگ اقتصادی تاریخ کشور ما باشد.

امام جمعه اردبیل گفت: تمرکز دولت باید روی بن بست‌هایی باشد که با وضع حاضر در آینده نزدیک سراغ ما خواهد آمد. وقتی در حال حاضر ۹۵ درصد بودجه برای جاری و ۵ درصد صرف عمران و آبادانی است، این خود یک بن بست است. مثال اقتصاد ما، سفره پربرکتی است که دولت باز کرده و اعلان کرده ظرف بیاورید سهم خود را ببرید در حالیکه عده‌ای ظرف و بلکه ظرف‌ها دارند، اما جمع زیادی ظرف ندارند و محرومانه نگاه می‌کنند. در چنین حالتی دولت باید حق بی ظرف‌ها را از ظرف دار‌ها استیفاء نماید تا عدالت برقرار گردد.

وی بیان کرد: اینجانب چند سال پیش، تمام بن بست‌های اقتصادی را که در آینده به سراغ ما خواهد آمد در عرصه‌های مختلف در خطبه‌ها تبیین کرده‌ام.

عاملی تصریح کرد: ۷- جمله‌ای هم با دشمنان این ملت داریم و آن اینکه شما با این انتخابات، باز فهمیدید روی آب می‌نویسید و به مشک سوراخ می‌دمید و تمام سرمایه گذاری‌های شما هدر است. بیش از ۴۰ سال خطا رفتید. اگر عقل دارید در برابر این ملت بزرگ و حقوق مسلم او، خاضع باشید و پول و بودجه ملت خود را صرف توطئه، راه اندازی رسانه ها، پرکردن جیب ورشکسته‌های سیاسی و ترور دانشمندان ما نکنید.

وی اظهار کرد: ملت ما تصمیم گرفته و ثابت کرده اهل معامله روی حاکمیت ملی، استقلال سیاسی و اقتدار کشور نیست و جز در برابر خداوند متعال رکوع نخواهد کرد.

عاملی ادامه داد: حیف از آن پول‌های میلیاردی که در این چهل سال نفله کردید و نتیجه‌ای جز شکسته شدن هیبت شما در برابر ملت ما نداشت. حیف از آن هفت تریلیون دلاری که به تعبیر ترامپ به منطقه ریختید و با آن ماجراجویی کردید، اما جز خیبت و خسران عائد شما نشد. انگار در حق شما گفته‌اند که «مَن جَرَّبَ المُجَرَّب، فَعَقلُهُ مُخَرَّب»

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل در بخش دیگری از خطبه‌ها با گرامیداشت هفته قوه قضائیه گفت: هفته قوه قضائیه را گرامی می‌داریم و به شهدای ۷ تیر مخصوصا شهید بهشتی درود می‌فرستیم.

عاملی گفت: ایران بزرگترین قربانی تروریسم در دنیاست. ۱۷۰۰۰ نفر از ملت ما به دست منافقین به شهادت رسیده اند و حالا عجیب است که سفیر ناپاک اسرائیل در آذربایجان به دولت آذربایجان توصیه می‌کند که ایران مرکز تروریسم است، از ایران فاصله بگیرید. ما غصه می‌خوریم که سفیر اسرائیل بیخ گوش ما در امور کشور ما از خاک دولت دوست آذربایجان دخالت می‌کند و دولت آذربایجان او را سر جای خودش نمی‌نشاند.او با این کار می‌خواهد رابطه دو کشور را بهم بریزد تا از ایران انتقام بگیرد.

وی بیان کرد: شکایت اصلی ما از کشور‌های اروپایی است که ادعای حقوق بشر دارند و هر از گاهی ایران را به خاطر حقوق بشر محکوم می‌کنند، اما ناقضین اصلی حقوق بشر و تروریست‌های بین المللی در خاک آن‌ها با آرامش زندگی می‌کنند، برنامه ریزی می‌نمایند و حتی به پارلمان‌های آن‌ها تردد دارند.

امام جمعه اردبیل افزود: ما اطلاع داریم که آن‌ها با پول‌هایی که آمریکا و عربستان در اختیار آن‌ها می‌گذارند، رشوه‌های کلان به نمایندگان پارلمان‌های کشور‌های تأثیر گذار می‌دهند تا چند روز به حیات ننگین خود ادامه دهند. اگر نظام در برابر منافقین قاطعانه نمی‌ایستاد، الان ۱۷ هزار به ۱۷۰ هزار رسیده بود.

نماینده مردم استان اردبیل در مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از خطبه‌ها عنوان کرد: مطلب بسیار مهم در این خطبه این است که باید اکثریت ما توبه کنیم، چون موسم انتخابات، ایمان سوز است. انگار قلبور خداوند تکان می‌خورد و مردم سیل آسا مستحق جهنم می‌گردند.

وی تصریح کرد: غیبت، تهمت، بهتان و حرف‌های بی اساسی که مخصوصا از سوی کسانی که با ابزار‌های جدید در فضای مجازی، بدون تحقیق میلیون‌ها بار بازنشر شد، مانند این است که میلیون‌ها تهمت و بهتان را منتشر کرده اند. باید استغفار کرده و توبه نصوح نماییم که از این به بعد، صرفا به حرف‌های یقینی اکتفاء کنیم.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: خداوند متعال در خصوص بهتان می‌فرماید «.. تَحْسَبُونَهُ هَیِّنًا وَهُوَ عِندَ اللَّهِ عَظِیمٌ» (نور ۱۵) یعنی مى‌گفتید و مى‌پنداشتید که کارى سهل و ساده است با اینکه آن [امر]نزد خدا بس بزرگ بود.

وی تصریح کرد: حقا و حقا که ما بهتان و افتراء را سهل شمردیم و هرچه جمع کرده بودیم، با بدخرجی از بین بردیم. بدبختی بزرگتر این است که حسنات و آخرت خود را به خاطر دنیای دیگران تباه کردیم. روایت است که بهتان زننده را داخل آتش جهنم کرده و می‌گویند ادعای خود را اثبات کن سپس بیرون بیا.

امام جمعه اردبیل گفت: شاید بدترین عقوبت و مجازات و بدترین جهنم، مربوط به کسانی باشد که از سر تعصب، چشم خود را به مساوی جناح خود می‌بندند و کوچکترین ایراد جناح مقابل را دلیل ردّ قرار می‌دهند. چه از این طرف و چه از آن طرف.

وی تصریح کرد: این قضایا نشان از عدم بلوغ ماست. در روایت است «مَنْ تَعَصَّبَ أَوْ تُعُصِّبَ لَهُ فَقَدْ خَلَعَ رِبْقَ الایمانِ مِنْ عُنُقِهِ» (الکافی: ۲/۳۰۸/۲) یعنی هر کس تعصب [ناروا]بورزد یا دیگران به خاطر او تعصّب بورزند، رشته‌های ایمان را از گردن خود باز کرده است. چنین شخصی واقعا بی ایمان هم از دنیا می‌رود.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: ما همه باید خوب یاد بگیریم که اولویت اول ما دین ماست نه جناح ما و بدون دین، ما مردود، خاسر و بازنده هستیم، در هر جناحی که باشیم؛ ولو در ظاهر، پیروز هم باشیم. جریان‌های سیاسی، همه می‌گذرند، ولی حساب و کتاب خداوند نمی‌گذرد. خطاب می‌رسد «وَقِفُوهُمْ إِنَّهُم مَّسْئُولُونَ» (صافات ۲۴) یعنی و بازداشتشان نمایید که آن‌ها مسؤول هستند.

مدیریت کل
Date published: 12:00
10 / 10ScaleMaximum stars

آیت‌الله سیدحسن عاملی، امام جمعه اردبیل، 4 تیرماه، در خطبه‌های این هفته نماز جمعه اردبیل، اظهار کرد: از مشارکت بالای ۵۵ درصد اهالی استان در انتخابات، جدّاً و قلباً تشکر می‌کنم، این حجم حضور در صحنه و ایجاد اقتدار برای کشور، نشان از نهایت بصیرت اهالی استان است.

وی بیان کرد: از تمام دست اندرکاران انتخابات هم که در امنیت، سلامت و کثرت مشارکت تلاش کردند، از جمله نیروی انتظامی، شورای نگهبان، سپاه معظم، استانداری، فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها، دهیاری‌ها، صدا و سیما، هیأت‌های اجرایی شعب اخذ رأی، معاونت محترم سیاسی، حوزه‌های علمیه، بسیجیان عزیز، هیأت امنای مساجد و در مناطق مرزی از مرزبانی عزیز، تشکر می‌کنم.

عاملی افزود: رأی این دوره ملت ما و حضور آن‌ها در صحنه در این انتخابات، بسیار ارزشمند است چرا که ملت ما با نجابت تمام و تحمل آگاهانه علیرغم وجود فشار‌های کمرشکن اقتصادی و با مشاهده سوء تدبیر‌های دولتمردان، فقط به خاطر مصالح کلان کشور و به جهت لبیک به ندای رهبری، پای صندوق‌های رأی حاضر شد و با این کار، حجّت را بر مسؤولین تمام کرد.

وی بیان کرد: در شأن و حق چنین ملتی، مسؤولین هرچقدر هم تلاش نمایند باز کم است و ادای حق آنان و تشکر در برابر ایثار آنها، متعسّر بلکه متعذّر است و در یک کلمه، وظیفه آقای رئیسی و دولت او به خاطر این بزرگواری ملت، بسیار سنگین شده است.

نماینده رهبر معظم انقلاب در استان اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود گفت: به رئیس جمهور منتخب، آقای رئیسی تبریک قلبی عرض کرده و اعلان همکاری کامل و خیرخواهی قلبی می‌نمائیم و چند نکته و تذکر به ایشان داریم:1- از اینکه گفتید من غیر از خدا و مردم به کسی، جناحی و دسته‌ای و حتی به کسانی که در ستاد‌ها فعالیت داشتند مدیون نیستم و فقط شایستگی را لحاظ می‌کنم، این برای ما بسیار مهم و خطیر است و امید داریم در این وعده، مثل وعده‌های انتخاباتی خودتان جدی باشید و آن‌ها را فراموش نکنید.
۲- وعده‌های شما در انتخابات به منزله دِین است و اگر به آن‌ها عمل نکنید، باورسوزی خطرناکی درست می‌شود و در آن صورت، ملت ما دیگر به هیچ کس، وثوق و اطمینان پیدا نخواهد کرد. زوال وثوق یک ملّت، خطر بسیار بزرگی برای کشور است.۳- جناب آقای رئیسی! مردم به شما به عنوان پناهگاه رأی داده اند؛ یعنی برای رها شدن از فشار‌ها و سختی‌های معیشت، به شما پناه آورده‌اند.

وی بیان کرد: بسیاری از رأی دهندگان، شما را فرشته نجات می‌دانند؛ یعنی دولت شما باید تلاش مضاعف و برنامه ریزی بسیار دقیق و علمی داشته باشد.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: اگر دولت شما در مصاف با مشکلات اقتصادی شکست بخورد، علاوه بر ضربه‌ای بزرگ به وثوق عمومی، فرصت عظیمی که درست شده براحتی از دست خواهد رفت.

عاملی بیان کرد: در تاریخ آمده است «جاء رجل غریب الی المدینه و سأل احد المسلمین: أین أجد أمیرالمؤمنین؟ و کان فی زمن الخلیفه الثانی. فأشار الرجل الی رجل نائم تحت شجره. فذهب الزائر الی الخلیفه فوجده نائماً فعلا فوقف علی رأسه و قال: عدلت فأمنت و نمت؟!» یعنی در زمان خلیفه دوم شخصی به مدینه آمده و از مسلمین سراغ امیرالمؤمنین (خلیفه) را گرفت. آن‌ها مردی را به وی نشان داد که زیر درختی خوابیده بود. آن شخص بالای سر خلیفه رفته و اظهار کرد که آیا عدالت و امنیت را برقرار کرده‌ای که اینگونه آسوده خوابیده ای؟! این جمله مرد غریب، باید به تمام رؤسای جمهور و پادشاهان گفته شود.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: ۴- مدیران اجرایی، بال و پر رئیس دولت در تمام رده‌های مدیریتی هستند. ما مصرّاً از دولت می‌خواهیم در انتخاب وزراء، استانداران و مدیران، وسواس کامل داشته و جز برای شایستگی حساب باز نکند. سیل لابی گری شروع شده و شروع خواهد شد.

وی بیان کرد: آقای رئیسی به تعبیر خودش، شخص جناحی نیست، پس تفکر جناحی نباید برای او معیار باشد. خودش فرموده مدیون هیچکس، هیچ جناح و حتی مدیون ستاد‌ها هم نیستم، پس کار در ستاد هم نباید برای او معیار باشد. آقای رئیسی، ریشه سهم خواهان را باید بسوزاند.

امام جمعه اردبیل گفت: روایات مفصلی داریم که «انّا لا نستعمل علی عملنا من یُریده» یعنی هرکس خودش دهان باز کند و مسئولیت بخواهد ما به او مسئولیت نمی‌دهیم.

عاملی تصریح کرد: مدیریت‌ها، امانت بزرگ ملت در دستان رئیس جمهور است و خداوند دستور داده که امانت به اهل خود تحویل داده شود. «إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُکُمْ أَن تُؤَدُّوا الْأَمَانَاتِ إِلَى أَهْلِهَا» (نساء ۵۸)

وی بیان کرد: ۵- از آقای رئیسی می‌خواهیم به تندرو‌ها که هنری جز فحّاشی، تنگ نظری و کوته بینی ندارند، مجال ندهد. امروز، زمان اختلاف، شقاق، شکاف و درگیری‌های بی فائده سیاسی نیست. سرعت تحولات علمی، صنعتی و مدیریتی در دنیا، تمام معادلات را بهم زده است و ما باید در این تحولات سهم داشته باشیم.

وی بیان کرد: دشمن بی رحم مخصوصا دشمنی که ناکارآمدی و فرصت سوزی نام دارد، پشت در است؛ لذا فرصتی برای دعوا نداریم.
۶- ترس همه ما این است که دولت جدید، مبتلی به روزمرگی شود یا به کار‌های روبنایی مشغول شود. در این صورت، فاتحه دولت را باید خواند. اقتصاد ما سوراخ‌های فراوان دارد و از یک بیماری سیستمی رنج می‌برد. اقتصاد ما احتیاج به یک معمار بزرگ دارد و ما امیدواریم رئیس جمهور، با انتخاب نخبگان مدیریتی، معمار بزرگ اقتصادی تاریخ کشور ما باشد.

امام جمعه اردبیل گفت: تمرکز دولت باید روی بن بست‌هایی باشد که با وضع حاضر در آینده نزدیک سراغ ما خواهد آمد. وقتی در حال حاضر ۹۵ درصد بودجه برای جاری و ۵ درصد صرف عمران و آبادانی است، این خود یک بن بست است. مثال اقتصاد ما، سفره پربرکتی است که دولت باز کرده و اعلان کرده ظرف بیاورید سهم خود را ببرید در حالیکه عده‌ای ظرف و بلکه ظرف‌ها دارند، اما جمع زیادی ظرف ندارند و محرومانه نگاه می‌کنند. در چنین حالتی دولت باید حق بی ظرف‌ها را از ظرف دار‌ها استیفاء نماید تا عدالت برقرار گردد.

وی بیان کرد: اینجانب چند سال پیش، تمام بن بست‌های اقتصادی را که در آینده به سراغ ما خواهد آمد در عرصه‌های مختلف در خطبه‌ها تبیین کرده‌ام.

عاملی تصریح کرد: ۷- جمله‌ای هم با دشمنان این ملت داریم و آن اینکه شما با این انتخابات، باز فهمیدید روی آب می‌نویسید و به مشک سوراخ می‌دمید و تمام سرمایه گذاری‌های شما هدر است. بیش از ۴۰ سال خطا رفتید. اگر عقل دارید در برابر این ملت بزرگ و حقوق مسلم او، خاضع باشید و پول و بودجه ملت خود را صرف توطئه، راه اندازی رسانه ها، پرکردن جیب ورشکسته‌های سیاسی و ترور دانشمندان ما نکنید.

وی اظهار کرد: ملت ما تصمیم گرفته و ثابت کرده اهل معامله روی حاکمیت ملی، استقلال سیاسی و اقتدار کشور نیست و جز در برابر خداوند متعال رکوع نخواهد کرد.

عاملی ادامه داد: حیف از آن پول‌های میلیاردی که در این چهل سال نفله کردید و نتیجه‌ای جز شکسته شدن هیبت شما در برابر ملت ما نداشت. حیف از آن هفت تریلیون دلاری که به تعبیر ترامپ به منطقه ریختید و با آن ماجراجویی کردید، اما جز خیبت و خسران عائد شما نشد. انگار در حق شما گفته‌اند که «مَن جَرَّبَ المُجَرَّب، فَعَقلُهُ مُخَرَّب»

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل در بخش دیگری از خطبه‌ها با گرامیداشت هفته قوه قضائیه گفت: هفته قوه قضائیه را گرامی می‌داریم و به شهدای ۷ تیر مخصوصا شهید بهشتی درود می‌فرستیم.

عاملی گفت: ایران بزرگترین قربانی تروریسم در دنیاست. ۱۷۰۰۰ نفر از ملت ما به دست منافقین به شهادت رسیده اند و حالا عجیب است که سفیر ناپاک اسرائیل در آذربایجان به دولت آذربایجان توصیه می‌کند که ایران مرکز تروریسم است، از ایران فاصله بگیرید. ما غصه می‌خوریم که سفیر اسرائیل بیخ گوش ما در امور کشور ما از خاک دولت دوست آذربایجان دخالت می‌کند و دولت آذربایجان او را سر جای خودش نمی‌نشاند.او با این کار می‌خواهد رابطه دو کشور را بهم بریزد تا از ایران انتقام بگیرد.

وی بیان کرد: شکایت اصلی ما از کشور‌های اروپایی است که ادعای حقوق بشر دارند و هر از گاهی ایران را به خاطر حقوق بشر محکوم می‌کنند، اما ناقضین اصلی حقوق بشر و تروریست‌های بین المللی در خاک آن‌ها با آرامش زندگی می‌کنند، برنامه ریزی می‌نمایند و حتی به پارلمان‌های آن‌ها تردد دارند.

امام جمعه اردبیل افزود: ما اطلاع داریم که آن‌ها با پول‌هایی که آمریکا و عربستان در اختیار آن‌ها می‌گذارند، رشوه‌های کلان به نمایندگان پارلمان‌های کشور‌های تأثیر گذار می‌دهند تا چند روز به حیات ننگین خود ادامه دهند. اگر نظام در برابر منافقین قاطعانه نمی‌ایستاد، الان ۱۷ هزار به ۱۷۰ هزار رسیده بود.

نماینده مردم استان اردبیل در مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از خطبه‌ها عنوان کرد: مطلب بسیار مهم در این خطبه این است که باید اکثریت ما توبه کنیم، چون موسم انتخابات، ایمان سوز است. انگار قلبور خداوند تکان می‌خورد و مردم سیل آسا مستحق جهنم می‌گردند.

وی تصریح کرد: غیبت، تهمت، بهتان و حرف‌های بی اساسی که مخصوصا از سوی کسانی که با ابزار‌های جدید در فضای مجازی، بدون تحقیق میلیون‌ها بار بازنشر شد، مانند این است که میلیون‌ها تهمت و بهتان را منتشر کرده اند. باید استغفار کرده و توبه نصوح نماییم که از این به بعد، صرفا به حرف‌های یقینی اکتفاء کنیم.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: خداوند متعال در خصوص بهتان می‌فرماید «.. تَحْسَبُونَهُ هَیِّنًا وَهُوَ عِندَ اللَّهِ عَظِیمٌ» (نور ۱۵) یعنی مى‌گفتید و مى‌پنداشتید که کارى سهل و ساده است با اینکه آن [امر]نزد خدا بس بزرگ بود.

وی تصریح کرد: حقا و حقا که ما بهتان و افتراء را سهل شمردیم و هرچه جمع کرده بودیم، با بدخرجی از بین بردیم. بدبختی بزرگتر این است که حسنات و آخرت خود را به خاطر دنیای دیگران تباه کردیم. روایت است که بهتان زننده را داخل آتش جهنم کرده و می‌گویند ادعای خود را اثبات کن سپس بیرون بیا.

امام جمعه اردبیل گفت: شاید بدترین عقوبت و مجازات و بدترین جهنم، مربوط به کسانی باشد که از سر تعصب، چشم خود را به مساوی جناح خود می‌بندند و کوچکترین ایراد جناح مقابل را دلیل ردّ قرار می‌دهند. چه از این طرف و چه از آن طرف.

وی تصریح کرد: این قضایا نشان از عدم بلوغ ماست. در روایت است «مَنْ تَعَصَّبَ أَوْ تُعُصِّبَ لَهُ فَقَدْ خَلَعَ رِبْقَ الایمانِ مِنْ عُنُقِهِ» (الکافی: ۲/۳۰۸/۲) یعنی هر کس تعصب [ناروا]بورزد یا دیگران به خاطر او تعصّب بورزند، رشته‌های ایمان را از گردن خود باز کرده است. چنین شخصی واقعا بی ایمان هم از دنیا می‌رود.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: ما همه باید خوب یاد بگیریم که اولویت اول ما دین ماست نه جناح ما و بدون دین، ما مردود، خاسر و بازنده هستیم، در هر جناحی که باشیم؛ ولو در ظاهر، پیروز هم باشیم. جریان‌های سیاسی، همه می‌گذرند، ولی حساب و کتاب خداوند نمی‌گذرد. خطاب می‌رسد «وَقِفُوهُمْ إِنَّهُم مَّسْئُولُونَ» (صافات ۲۴) یعنی و بازداشتشان نمایید که آن‌ها مسؤول هستند.

Starts: 06-25-2021
Ends: Duration:
P.O. Box:
Ardabil,
Iran


پایگاه اطلاع رسانی موسسه فرهنگی و پژوهشی دارالارشاد مرکز حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله سید حسن عاملی

SiteMap