تغییر سایز-+=

آب در سد یامچی تمام شد/ همه باید در مصرف آب نهایت صرفه‌جویی را بکنند

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل، آیت الله سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در خطبه های این هفته نماز جمعه که در محل مصلای اردبیل و با حضور پر شور و گسترده اقشار مختلف مردم برگزار گردید با اشاره به تمام شدن آب در سد یامچی گفت: امسال از جهت بی‌آبی از سال‌های استثنایی است تازه دبیرکل سازمان ملل این هفته اعلام کرد سال جدید میلادی گرم ترین سال تاریخ بشر خواهد بود! همه باید بدانند که آب در سد یامچی تمام شد و آب سد به لجن رسید! این سخن برای ایجاد دلهره نیست بلکه برای این است که همه باید در مصرف آب نهایت صرفه‌جویی را بکنند من بارها شستشوی ماشین با آب شهری را در کوچه‌ها و معابر می‌بینم اگر زمانی قطعی آب یا جیره بندی آب درست شود در وهله اول فریاد همان کسی که آب شهری را با شست و شوی ماشین و امثال آن هدر می‌دهد به آسمان بلند خواهد شد.

وی ادامه داد: نود درصد آب مصرفی مربوط به کشاورزی است و از این جهت ارائه الگوی کشت توسط وزارت جهاد و اعمال حاکمیت بسیار ضروری است و الّا کشاورزان چند سال دیگر با کویر مواجه خواهند شد جای تاسف است که در مسیر ارس در آذربایجان شرقی بیش از ۱۰ هزار هکتار برنج کاشته شده که جزو محصولات پر آب و از محصولات ممنوعه در منطقه ماست ولی کسی پاسخگو نیست در این ماجرا در کنار دولت دولت باید کشاورزان عزیز و مصرف کنندگان آب خانگی همکاری کنند با عزم ملی و با مدیریت علمی می‌توان به راحتی از بحران گذشت.

خطیب جمعه اردبیل با اشاره به حمله امروز رژیم صهیونیستی به غزه خاطر نشان کرد: آمریکا و اروپا این هفته به طور مدام تکرار می‌کردند که آتش بس در غزه باید تمدید شود اما اسرائیل از صبح امروز از زمین و هوا به غزه حمله کرد و تا حال نزدیک به ۳۰ نفر انسان بی‌گناه از جمله اطفال جان خود را از دست داده‌اند هیچ تردیدی نیست که اسرائیل با هماهنگی آمریکا و اروپا عمل می‌کند و بدون اجازه آنها ساکنی را حرکت نمی دهد چون تمام نیازهای مالی و تجهیزاتی خود را از آنها می‌گیرد و لذا آنچه می‌بینیم یک نفاق بزرگ برای جنایات بزرگ است یعنی تمام این جنایات باید به پای آمریکا و اروپا نوشته شود.

وی گفت: اسرائیل با جنایات امروز ثابت کرد که به هیچ سخن ، وعده و سلوک این نظام خبیث اطمینان نیست و این حقیقتی است که ۱۴۰۰ سال قبل قرآن از آن خبر داده است! خداوند فرموده مشرکین هیچ وقت به عهد و پیمان خود درباره مسلمانان عمل نمی‌کنند می‌فرماید در ظاهر خوب حرف می‌زنند که مسلمان‌ها را راضی کنند ولی قلب آنها نیت شوم دارد طبق آیات قرآن یهود و نصاری اگر به ما مسلط شوند قطعاً قوانین بین المللی را در حق ما رعایت نمی‌کنند قرآن در این باره می‌فرماید:

“كَيْفَ وَإِنْ يَظْهَرُوا عَلَيْكُمْ لَا يَرْقُبُوا فِيكُمْ إِلًّا وَلَا ذِمَّةً  يُرْضُونَكُمْ بِأَفْوَاهِهِمْ وَتَأْبَى قُلُوبُهُمْ وَأَكْثَرُهُمْ فَاسِقُونَ”(چگونه (با مشرکان عهدشکن وفای به عهد توان کرد) در صورتی که آنها اگر بر شما ظفر یابند مراعات هیچ علاقه خویشی و عهد و پیمان را نخواهند کرد! به زبان‌بازی و سخنان فریبنده شما را خشنود می‌سازند در صورتی که در دل جز کینه شما ندارند و بیشتر آنان فاسق و نابکارند.)و در جای دیگر فرمود :”لَا يَرْقُبُونَ فِي مُؤْمِنٍ إِلًّا وَلَا ذِمَّةً  وَأُولَئِكَ هُمُ الْمُعْتَدُون”(آنان در حق اهل ایمان هیچ مراعات حق خویشی یا عهد و پیمان را نمی‌کنند و هم آنها بسیار متعدی و ستمکارند.).

امام جمعه اردبیل تصریح کرد: یکی از مجوزات جهاد و بلکه یکی از اسباب وجوب جهاد این است که دشمن نقض پیمان کند اسرائیل بارها بارها نقض پیمان کرده قرآن فرموده :”أَلَا تُقَاتِلُونَ قَوْمًا نَكَثُوا أَيْمَانَهُمْ وَهَمُّوا بِإِخْرَاجِ الرَّسُولِ وَهُمْ بَدَءُوكُمْ أَوَّلَ مَرَّةٍ  أَتَخْشَوْنَهُمْ  فَاللَّهُ أَحَقُّ أَنْ تَخْشَوْهُ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنِينَ”(آیا با قومی که عهد و پیمان خود را شکستند و اهتمام کردند که رسول خدا را (از شهر و وطن خود) بیرون کنند قتال و کار زار نمی‌کنید؟ در صورتی که آنها اول بار به دشمنی و قتال شما برخاستند، آیا از آنها ترس و اندیشه دارید؟ و حال آنکه سزاوارتر آن است که از خدا بترسید اگر اهل ایمانید.).

وی گفت: با پایان یافتن درگیری در فلسطین حقائق مهمی گفته خواهد شد یکی از تحلیل گران منصف صهیونیستی حرف درستی گفته است او در تحلیل خود می‌گوید دستور به شهرک نشینان جهت حمله مکرر به مسجد الاقصی، ضرب و شتم نمازگزاران در مسجد الاقصی بیرون کشیدن مردان  مسن و معتکفین از مسجد الاقصی ورود به مسجد اقصی با سگ‌های پلیس، حمله به زنان فلسطینی و لخت کردن آنها و کشتار تدریجی از فلسطینی‌هاو… باعث شکل‌گیری حادثه ۷ اکتبر شد و من می‌گویم اسرائیل به جای متهم کردن حماس بهتر است بن غفیر و سومتریش وزیر امنیت و وزیر مالی اسرائیل را که در این اواخر در تندروی آرزویی نگذاشتند متهم کند .

عضو مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگر از خطبه ها اظهار داشت: اسرائیل میلیاردها دلار پول خرج کرده بود تا از ذهن جهانیان فراموش شود که اسرائیلی‌ها از جای دیگر به فلسطین آمده اند و فلسطین یک کشور اشغال شده است اما حمله حماس تمام زحمات  آنها را بر باد داد و تازه کل جهان نه تنها فهمید که اسرائیل یک رژیم اشغالگر است بلکه فهمید در جنایت ، رتبه اول دنیا را دارد با حادثه غزه اهل دنیا با جنایت 75 ساله اسرائیل و از کشتارهای وحشتناک این رژیم مثل صبرا ، شتیلا و دیر یاسین آشنا شدند اروپا مدام تکرار می‌کرد که اسرائیل دموکراتیک‌ترین کشور خاورمیانه است و حالا دنیا فهمید که اسرائیل دیکتاتورترین کشور دنیاست اسرائیل میلیاردها پول خرج کرده بود تا در دنیا خود را به عنوان مظلوم‌ترین کشور جا بزند و حالا همه فهمیدند ظالم‌تر از اسرائیل کشوری وجود ندارد آنها ماجرای هولوکاست را به عنوان وسیله برای مظلومیت تاریخی خود جا زده بودند و حالا مردم دنیا دیدند که اصلی‌ترین هولوکاست‌ها در فلسطین توسط اسرائیل صورت گرفته است.

وی ادامه داد: آمریکا، آلمان، فرانسه و انگلیس این روزها اهانت بسیار وحشتناکی به شعور جهانیان کردند آنها در چهل روز بمباران اسرائیل ، قوی‌ترین بمب‌ها و سلاح‌ها را به اسرائیل دادند و با صراحت با آتش بس مخالفت کردند و حالا از همه جلوتر با هواپیماها و با کشتی مساعدات انسانی به غزه می فرستند تا چهره خون ریز و زشت خود را با این امور بپوشانند.

آیت الله عاملی تصریح کرد: اهل تحقیق می‌گویند اجناس اهدایی آنها قطعاً آلوده به ویروس‌های خطرناک است چون این‌ها در این چهل روز به خون فلسطینی‌ها تشنه بودند آمریکا از یک طرف ۳ میلیارد دلار به اسرائیل داد فقط به خاطر اینکه در کوچاندن غزه مصرف شود و حالا آن را انکار می‌کند و می‌خواهد به اهالی غزه کمک‌های انسانی بکند.

وی اضافه کرد: آمریکا و اروپا باید بداند که چهره بین‌المللی آنها در حادثه غزه چنان خراب شده که ده‌ها سال طول می‌کشد تا آن را ترمیم کنند همه فهمیدند که آنها به خون مسلمان‌ها تشنه هستند و مفاهیمی مثل دموکراسی آزادی حقوق بشر همه سرپوش برای کینه تمام نشدنی آنها علیه مسلمان‌هاست در حمله آمریکا به عراق پانصد هزار نفر طفل شهید شدند آن زمان وزیر خارجه  آمریکا به نام مادلین آلبرایت گفت:  نیم میلیون طفل عراقی  هزینه بسیار ارزانی برای خلاص شدن از شر صدام است !!!

وی در بخش دیگری از خطبه اظهار داشت: از روایات معلوم می‌شود که تمام افکار و مشارب فکری قبل از ظهور امام زمان(عج) سرکار خواهند آمد سپس شکست خورده از بین خواهند رفت تا هیچ مکتبی بعد از آمدن امام زمان(عج) نگوید اگر ما مدیریت می‌کردیم موفق می‌شدیم اندیشه نازیسم آمد میلیون‌ها انسان را به کام مرگ فرستاد و رفت عنصریسم و نژادپرستی آمد و میلیون‌ها کشته دست انسان گذاشت و رفت کمونیسم آمد و بدبختی بزرگی برای بشریت درست کرد و در اثر آن بسیاری از انسان‌های نخبه جان خود را از دست دادند بلکه آمد خرابی‌های عظیم درست کرد و رفت.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: وهابیسم آمد جان هزاران هزار انسان را با توهم گرفت و با خشن‌ترین رفتار انسان‌های بی‌گناه را در حد وسیعی کشت پول افسانه ای برای این اندیشه صرف شد و با روسیاهی رفت در این بین یک اندیشه کاملاً مقاومت کرد و بلکه گفت من  تا آخر تاریخ هستم بلکه خودم آخر تاریخ هستم چون تاریخ با درگیری بین مشارب و افکار درست می شود در حالیکه من پیشرفته ترین مدل توسعه دنیا هستم و درگیری با وجود من امکان ندارد این اندیشه همان اندیشه حاکم بر غرب یعنی لیبرالیسم جدید است پیامبر این اندیشه (فوکو یاما) گفته بود که با این اندیشه تاریخ به پایان می‌رسد چون تاریخ در اثر درگیری ها درست می‌شود در حالی که اندیشه لیبرالیسم آخرین صورت توسعه آرمانی برای انسان‌ها است و بعد از آن هیچ فکری نمی‌تواند در برابر آن مقاومت  و ایجاد درگیری کند تا تاریخ ادامه یابد اما حادثه غزه این اندیشه را بتمامه و کماله و برمته و بحزافیره به خزانه تاریخ فرستاد! و افتضاحی برای این اندیشه درست شد که به هیچ وجه قابل ترمیم نخواهد بود.

آیت الله عاملی با بیان اینکه این هفته یک شیرزن فلسطینی به نام حنانه برغوثی در ضمن اسرای فلسطینی آزاد شد او ۴۳ سال در زندان‌های مخوف اسرائیل  گذرانده است تصریح کرد: این بدترین جنایت در حق زن است آنها که به حقوق زن حساس هستند و با یک حادثه مشکوک در ایران تمام قد در برابر ایران ایستادند و حتی به نام آن زن در کنگره آمریکا قانون تصویب کردند چرا در برابر این جنایت بزرگ اسرائیل در حق زن ساکت ماندند! پنج هزار زن در حادثه اخیر جان خود را از دست دادند و بخش مهمی از آنها هنوز زیر آوار هستند چرا اینجا زن اهمیت ندارد؟ ولی در ایران در نظر آنها اهمیت دارد این قطعاً اهتمام به حقوق زن “بما هی زن” نیست بلکه استفاده ابزاری از نام زن است و بدترین اهانت به زن استفاده ابزاری از این شاهکار خلقت است.

وی در فرازی دیگر از خطبه افزود: یک اثر بسیار مهم حادثه غزه این است که سال‌های متمادی وهابیت و سلفیت تبلیغ کرده بودند که امام و ایرانی‌ها و به تعبیر آنها رافضی‌ها و انقلاب ایران و انقلابیون ایران همه مزدور آمریکا و اسرائیل و انگلستان برای شکستن وحدت امت هستند و ماموریت دارند که امت را از پشت خنجر بزنند اما در حادثه غزه تمام حرف‌های آنها باطل و آبرویشان ریخت و معلوم شد بزرگترین دروغگو هستند در حادثه غزه غیر از شیعه کسی به کمک فلسطینی‌ها که حتی یک شیعه ندارند نیامد و معلوم شد خائن به امت نه شیعه بلکه وهابیت و آخوندهای وهابی است.

 وی گفت: حتما مصاحبه سدیس و خطبه او را در خصوص غزه دیدید حتماً استهزاء یکی از مفتیان وهابی نسبت به ابوعبیده از سران حماس را دیدید داعش نیز در سوریه می‌گفت ما با اسرائیل کاری نداریم جناب مهدی به حساب آنها خواهد رسید! همچنین سلفی‌ها حوثی‌ها را تکفیر و آنها را خائن به امت و مامور آمریکا و انگلیس برای تقطیع امت معرفی می‌کردند و حالا تنها مجموعه‌ای که ابتداء و با تمام شجاعت و قدرت اسرائیل را می‌زند انصارالله یمن یا حوثی‌هاست و این خوب نشان داد که خائن به امت و کارگزار استکبار جهانی چه کسی و چه کسانی هستند توقیف کشتی اسرائیلی عملی است که بزرگترین قدرت‌های عرب از ترس آمریکا جرات اقدام به آن را ندانند و آن را مساوی با زوال حکومت خود می‌دانند اما انصارالله به هیچ وجه نترسید و بلکه ترس را ترساند و سفره نترسی باز کرد.

آیت الله عاملی گفت: اگر کسی می‌خواهد سلفی‌ها و انصارالله یمن را مقایسه کند به مصاحبه البخیثی یکی از رهبران انصارالله یمن توجه کند خبرنگار از او می‌پرسد آیا نمی‌ترسید آمریکا از شما انتقام بگیرد جواب می‌دهد ما می‌ترسیم اما از خدا که اگر به کمک مردم غزه نیاییم فردا در برابر خدا و رسول خدا(ص) چه جوابی خواهیم داشت ای کاش هزار یک این ترس در پرزیدنت‌ها و پادشاهان عربی و اسلامی بود از او می‌پرسند نتانیاهو می‌گوید که شما از ایران دستور می‌گیرید او با نبوغ خاصی ده‌ها آیه دستور جهاد را خواند و گفت مگر ممکن است ما به جای آیات الهی از ایران دستور بگیریم! اگر قرار باشد از ایران دستور بگیریم پس تکلیف این دستورات الهی چه می‌شود دستور الهی بر همه دستورها مقدم است به او می‌گویند توقیف کشتی خلاف قوانین بین المللی است جواب می‌دهد این قوانین بین‌المللی در غزه کجا رفت؟

آیت الله عاملی با انتقاد از استخدام های غیر قانونی افزود: با کمال تاسف این روزها دستور خاص بعضی از وزراء به مدیران جهت استخدام افراد خاص با فشار نماینده‌ها در سطح کشور تکرار می‌شود با هر مدیری صحبت می‌کنی می‌بینی گرفتار است این وزراء هم به ملت خیانت می‌کنند هم خود را به راحتی اهل جهنم می‌کنند و هم مدیر بیچاره را با خود به جهنم می‌برند اگر مدیر مقاومت کند دفتر وزیر با بی‌حیایی و با کمال وقاحت و پر رویی دستور وزیر را از مدیر مربوط پیگیری می‌کند که چرا به دستور وزیر عمل نمی‌کنید؟

وی گفت: با استخدام یک نفر به صورت خارج از ضابطه باور تمام مطلعین  نسبت به نظام و انقلاب و مدیریت کشور خراب و ریزش عظیمی در موالیان انقلاب رخ می‌دهد این اقدام پایمالی کردن صریح آیات قرآن و سیره معصومین و خون ۲۲۰ هزار شهید است.

در این خصوص استخدام شده‌ها بدانند که یک عمر پول حرام می‌خورند ۳۰ سال خودشان و بچه‌هایشان از پول حرام ارتزاق می‌کنند چون ظرفیت اشتغال یک حق عمومی است مقدمات آن با بیت المال درست شده است بنابراین تصرف بدون وجه شرعی و قانونی در آن اجحاف در حق عموم است.

وی گفت: ما چند ماه پیش از مدیران خواستیم نامه‌های وزرا را منتشر کنند اما نکردند اگر منتشر می‌شد سیل نفرین به طرف وزیر و نماینده‌ای که برای اشخاص خاص کار می‌کند روانه می گردید حالا که منتشر نکردند ما آنها را از بلای نفرین خلاص نمی‌کنیم و بر فرض وقوع چنین خیانتی به هر دو طائفه نفرین می‌فرستیم البته احتیاج به نفرین ما نیست آن نیروی شرکتی که ۲۰ سال است در یک اداره کار می‌کنداما تبدیل وضعیت نشده و یک لحظه می‌بیند کسی به صورت صفر کیلومتر استخدام شده او با تمام وجود خودبه بانی این خیانت نفرین می‌فرستد و در نتیجه خزانه و نامه اعمال خائنین پر از نفرین است اضاعه حق الناس و ایجاد بدبینی به نظام اسلامی همیشه به دنبال خود نفرین دارد اما مسئله مهم این است که نفرین مسئله نفس الامری است و با آن مشکل کشور حل نمی‌شود.

آیت الله عاملی در خاتمه تصریح کرد: دستگاه‌های نظارتی باید با تمام توان وارد شوند ریاست محترم جمهور باید وزرای خاطی را مواخذه کند و مجمع تشخیص تصویب کند که اگر معلوم شد نماینده در استخدام یا در عزل و نصب ها دخالت کرده ۵ دوره از نمایندگی محروم گردد .این را فقط مجمع تشخیص می‌تواند تصویب کند طبیعی است که مجلس هیچ وقت حاضر به تصویب چنین قانونی نمی‌شود چون بر ضرر آنهاست ثقل تمام این مطالب این است که همه ما مسئولیت داریم که از جهت قانون مداری و رعایت حقوق  عمومی کشور خود و ملت  را در یک سطح کاملاً آرمانی قرار دهیم به حدی که هیچ کس جرات داشتن حق ویژه یا اضاعه حقی را نداشته باشد زمان دیر است امروز را نباید به فردا موکول کنیم و برای ساختن یک فرهنگ آرمانی از همین امروز باید دست به کار شویم.

 

فایل صوتی خطبه ها

خطبه اول

خطبه دوم

فایل ویدیویی خطبه ها

خطبه اول

 

خطبه دوم

 

لینک کوتاه :

darolershad.org/?p=15863

جدیدترین عناوین خبری

پربازدیدترین خبرها

مطالب مرتبط

ثبت دیدگاه

یک پاسخ ارائه کنید