تغییر سایز-+=

احداث گمرک خداآفرین رونق گمرک بیله سوار را از بین خواهد برد

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل، آیت الله سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در خطبه های این هفته نماز جمعه که در محل مصلای اردبیل و با حضور پرشور و گسترده اقشار مختلف مردم برگزار گردید با اشاره به قرداد اخیر فی مابین ایران و جمهوری آذربایجان برای احداث گمرک خداآفرین اظهار داشت: اخیراً در مورخه ۱۴ مهرماه هیات بلندپایه ایرانی در باکو قرارداد احداث گمرک در منطقه خداآفرین را امضاء کردند، فردای همان روز با ریاست محترم جمهور مکاتبه کردم که احداث این گمرک رونق گمرک بیله سوار را از بین خواهد برد و ای بسا موجب تعطیلی آن خواهد شد و این جفا در حق استان ماست سپس آثار اجتماعی مخرب این اقدام را برای ایشان تبیین و عرض کردم که حالا که دولت محترم به خاطر رعایت مصالحی اقدام به این کارکرده و با توجه به اینکه دیگر امکان بازگشت از قرار بین‌المللی نیست برای جبران ضررهای متوجه به منطقه پنج اقدام از طرف دولت برای استان اردبیل ضروری است.

ایشان ادامه دادند: اول کلنگ راه آهن اردبیل تا پارس آباد در اسرع وقت به زمین زده شود.

 دوم بارانداز ریلی پارس آباد ‌سریعاً راه اندازی یا راه‌اندازی آن تضمین شود.

 سوم منطقه آزاد استان اردبیل که تصویب و ابلاغ شده ولی با اختلاف نمایندگان محترم اجراء آن با مشکل مواجه شده سریعاً راه‌اندازی شود تا بقاء گمرک در استان اردبیل معقول و موجه گردد راه‌اندازی منطقه آزاد قطعاً مانع از تعطیل شدن گمرک خواهد شد .

چهارم بزرگ راه قفقاز و اتصال آن به آذربایجان تکمیل گردد.

 پنجم راه اندازی گمرک خداآفرین منوط به تضمین دولت آذربایجان گردد که گمرک بیله سوار از جهت تردد مسافر و ترانزیت بسته نگردد سپس از ریاست محترم جمهور خواستم که خودشان مستقیماً به این مطالبات وارد شوند تا وزراء از اتخاذ بهانه اجتناب نمایند.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل تصریح کرد: در اینجا به طور خاص از ریاست محترم جمهور تشکر می‌کنم که به محض وصول مرقومه اینجانب استاندار اردبیل را احضار و به معاون اول خودشان دستور دادند با تشکیل جلسه فوری با وزراء مربوط وزیر خارجه و وزیر راه و شهرسازی و سایر دستگاه‌های مربوط تمام مکاتبات فوق را عملیاتی نمایند صورت مصوبه این مجلس مهم جهت اجراء به دستگاه‌های اجرایی مربوط ارسال شده و یک نسخه آن دست بنده است در بخشی از این مصوبه آمده:

الف)مقرر گردید هرگونه انعقاد قرارداد با جمهوری آذربایجان در خصوص گمرک جدید مرزی متضمن مفتوح ماندن گمرک بیله سوار باشد و این موضوع در سفر آتی مقامات جمهوری آذربایجان در محل آن گمرک مجدداً مورد تاکید قرار گیرد.

ب) مقرر گردید وزیر محترم راه و شهرسازی با همکاری وزیر محترم امور خارجه موضوع بازگشایی مجدد مبادلات مرزی و تجارت چمدانی با جمهوری آذربایجان از طریق گمرک بیله سوار را پیگیری نمایند.

ج)مقرر گردید وزارت راه و شهرسازی صدور مجوز ماده ۲۳ راه آهن اردبیل تا پارس آباد را پیگیری نموده و تلاش نماید تا کلنگ آغاز عملیات آن در اثر وقت به زمین زده شود (توجه شود که اخذ ماده ۲۳ اصلی ترین مقدمه احداث راه آهن و اخذ آن بسیار سخت و مشکل است)

د) مقرر گردید وزارت راه و شهرسازی نسبت به تکمیل قطعات باقیمانده جاده مشکین شهر- پارس آباد و گرمی – بیله سوار تسریع نماید .

ه)مقرر گردید وزارت راه و شهرسازی پروژه احداث بارانداز ریلی شهرستان پارس آباد را طی سال جاری طراحی و عملیاتی نماید همچنین در این مصوبه به استاندار محترم ماموریت داده شد تا با همکاری نمایندگان مجلس موضوع منطقه آزاد را پیگیری و عملیاتی نماید.

آیت الله عاملی گفت: این مصوبه بسیار مهم است از استاندار محترم و از نمایندگان محترم می‌خواهم با تمام توان آن را پیگیری و عملیاتی نمایند و الا ثمری حاصل نخواهد شد از نمایندگان هم می‌خواهم محض رضای پروردگار صرفاً با رعایت مصالح کلان استان موضوع منطقه آزاد را حل و شروع به کار آن را در آخر دوره نمایندگی خودشان به نام خودشان ثبت نمایند.

خطیب جمعه اردبیل در بخش دیگر خطبه ها با بیان اینکه ماجرای غزه برای چند مجموعه افتضاح بزرگی درست کرد، گفت: در وهله اول برای آمریکا و اروپا بی‌آبروی بزرگی درست شد نقاب از چهره آنها افتاد معلوم شد آنچه بر دنیا حکومت می‌کند “منطق الحق لمن غلب” و سیستم حق ویژه و سیستم معاییر مزدوجه یعنی معیارهای دوگانه و در یک کلمه آنچه بر دنیا حکومت می‌کند قانون جنگل است.

وی تصریح کرد: این هفته در عرصه سیاست خنده‌دارترین اتفاق رخ داد و در این حادثه رسوایی بسیار بزرگی برای آمریکا درست شد از این حادثه هر چقدر انسان تعجب کند باز کم است ماجرا از این قرار است که ایران این هفته به ریاست مجمع حقوق بشر سازمان ملل انتخاب شد آمریکا به این انتخاب اعتراض کرد و گفت این انتخاب اهانت به وجدان عمومی و اهانت به جامعه جهانی و اهانت به ارزش‌های مشترک ماست و در علت آن گفت چون ایران حقوق زن را رعایت نکرده است!

عضو مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: در غزه بیش از ۳هزار زن بی‌گناه جان خود را از دست داده و بسیاری از آنها هنوز زیر آوار مانده اند اما آمریکا فقط به زنی حساس است که ۲ سال پیش در ایران جان خود را از دست داد بدون اینکه ثابت شود پلیس در قتل او دخالت داشته است آمریکا اعلام کرد با فوت این زن ایران مرتکب جرم ضد انسانی شده است!

وی افزود: آنها اگر به جرم ضد انسانی در حق زن ها حساس هستند پس چرا کشته شدن حدود سه هزار زن بی‌گناه آن هم به صورت خشن‌ترین کشتار یعنی دفن کردن زیر آوار جرم ضد انسانی علیه زن ها نیست ؟ چگونه این جنایت هولناک اهانت به وجدان جمعی نیست اما مرگ مشکوک یک زن در ایران اهانت به وجدان جمعی است ؟ جواب فقط یک کلمه است جنایت بودن یک حادثه را منافع آمریکا تعیین می‌کند جان انسان‌ها تا زمانی حرمت و احترام دارد که در مسیر منافع نامشروع آمریکا باشد و این مصیبتی است که اگر کل انسان‌های کره زمین برای آن آن قدر گریه کنند که چشمشان کور شود مورد ملامت نیستند ما در برابر این اهانت بزرگ به ساحت بشریت مثل رسول خدا(ص) خاک برمی‌داریم و به صورت کریه و زشت آمریکا می‌پاشیم و می‌گوییم: “شاهت الوجوه شاهت الوجوه شاهت الوجوه” !

آیت الله عاملی تاکید کرد: در عرض چند روز کل ادعاءات غربی‌ها در خصوص حقوق بشر، دموکراسی، آزادی ، حاکمیت ملی و… پودر شد و به هوا رفت آنها حتی به دستور دبیرکل سازمان ملل عمل نکردند و از این طریق فلسفه تشکیل سازمان ملل را کاملاً زیر سوال بردند دبیرکل سازمان ملل با صراحت گفت :  بسیار مهم است که توجه و درک کنیم که حمله حماس بدون دلیل نبود ملت فلسطین ۵۶ سال مبتلی به اشغال خفه کننده شدند با چشمان خود دیدند که شهرک نشین ها اراضی آنها را می‌بلعند ملت فلسطین ۵۶ سال از خشونت سخت اسرائیل رنج برد اقتصاد آنها ویران شد آنها مجبور به کوچ از اراضی خود شدند منازل آنها ویران گردید و آمال و آرزوهای آنها برای یک راه حل سیاسی متلاشی شد.

 این سخن او حجت کامل است ولی نه آمریکا نه اسرائیل و نه اروپا به حرف او اعتناء نکردند بلکه به او اهانت کردند و استعفاء او را خواستند اسرائیل سریعاً گفت حرف خود را پس بگیر او پس نگرفت اسرائیل خواست حرف او را تاویل کند اما قابل تاویل نبود و لذا وزیر خارجه اسرائیل شدیداً عصبانی شد و با وقاحت تمام از دبیرکل خواست سریعاً از منصب خود استعفاء دهد و گفت تو ننگ سازمان ملل هستی ! سخن او یک مدرک بزرگ تاریخی شد و تا ابد اسرائیل محکوم اصلی حادثه 7 اکتبر گردید.

وی در بخش دیگری از خطبه ها اظهار داشت: تمام معیارهای رسمی و بین المللی در نظر و سیاست اروپا و آمریکا معکوس شده است.

غاصب در نظر آنها حق دفاع از نفس دارد ولی صاحب خانه ندارد متجاوز حق دفاع از نفس دارد ولی مظلوم که به او تعدی شده ندارد اسرائیل حق مطالبه آزادی اسراء را دارد ولی حماس ندارد در این حادثه برای جهانیان معلوم شد که مفاهیم قدسی مثل آزادی، حقوق بشر، حاکمیت ملی، دموکراسی، حق تعیین سرنوشت و استقلال همه آنها تحریف شده و توسط آمریکا و اروپا به معانی جدید وضع شده‌اند.

امام جمعه اردبیل افزود: بسیاری از مفاهیم سیاسی، انسانی و اجتماعی در زمان ما مفهوم اصلی خود را از دست داده و استعمال ثانویه پیدا کرده‌اند یکی از آنها تروریسم و ارهاب است اسرائیل که هر روز می‌گوید بیمارستان‌ها را تخلیه کنید می‌خواهم بزنم و عملاً هم می‌زند اروپا حتی یک بار لفظ تروریسم را در حق او به کار نمی‌برد ولی حماس که می‌گوید از خانه من خارج شوید تروریست می‌شود کلمه دوم دیکتاتور است کشوری که زندان های خود را آن چنان از فعالان سیاسی پر کرده که دیگر برای زندانیان سیاسی جا نیست و آنها را آزاد می کند قانون اساسی را تحریف و خود را رئیس مادام العمر می کند و یا کشوری که نه قانون اساسی دارد و نه انتخابات این ها به خاطر اسرائیل دیکتاتور نیستند اما امپراتوری رسانه ای غرب با تمام توان ایران را که به تعداد سال های انقلاب انتخابات برگزار کرده متهم به دیکتاتوری می کند مفهوم سوم حقوق بشر بلکه مفهوم خود بشر است مفهوم چهارم حاکمیت ملی است با صراحت می‌گویند ملت‌ها باید با حاکمیت ملی خداحافظی کنند و یا آن را تحریف می‌کنند حسنی مبارک به ملت مصر گفت بروید افتخار کنید که آمریکا برای شما تصمیم می‌گیرد.

آیت الله عاملی در ادامه اظهار داشت: تحریف فقط در الفاظ سیاسی متوقف نشده بلکه تحریف فراتر از آن است یک نمونه جالب این است که پنتاگون این هفته اعلام کرد یقین داریم که اسرائیل عمداً افراد عادی را مورد هدف قرار نمی‌دهد!!! یعنی ۱۰حدود هزار نفر که تا حال از زن و کودک شهید شده‌اند قتل این‌ها غیر عمدی بوده و اشتباهی بوده است ! معنای این جمله تحمیق تمام مخاطبین است تاریخ این جمله را از آمریکا ثبت کرد و همیشه به خاطر آن آمریکا را نفرین خواهد کرد مفاهیمی مثل دموکراسی، آزادی، حقوق بشر، دیکتاتوری و حقوق انسانی همه و همه توسط آمریکا و اروپا تحریف شده و به مفاهیم جدیدی وضع شده است این یک جنایت بزرگ نابخشودنی است.

وی افزود: ما باور نمی‌کردیم مفاهیمی مثل عمد و خطا نیز تاویل گردد تمام کلمات قدسی و اجتماعی در دست آمریکا و اروپا اسیر شده است اسیران آنها فقط انسان‌ها نیستند بلکه مفاهیم اساسی زندگی انسان‌ها نیز در دست آنها اسیر شده‌است آنچه در دنیا این کلمات را معنی می‌کند مصالح نامشروع آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها است این نهایت سقوط بشریت است یکی از مفاهیم تحریف شده عنوان لزوم اطلاع رسانی و حق دانستن ملت‌هاست این کاملاً تحریف شده است فقط باید پیام‌هایی مخابره شود که به نفع اسرائیل، اروپا و آمریکاست.

امام جمعه اردبیل گفت: افتضاح دوم برای روسای کشورهای اسلامی است غائله غزه از جهات عدیده برای دولت‌های مسلمان اعم از عربی و غیر عربی سرشکستگی، سرافکندگی و افتضاح بزرگ درست کرد اگر یک ماه لوله نفت را می‌بستند همه چیز حل می‌شد اما نکردند اسرائیل سالانه۱۲ میلیون تن نفت خام وارد می‌کند یک کشور منطقه ما ۴۰ درصد نفت خام مورد نیاز اسرائیل را تامین می‌کند قبلاً شاه این کار را می‌کرد.

بعضی از کشورهای غیر مسلمان در اعتراض به کشتار وحشیانه اسرائیل سفیر خود را از اسرائیل فراخواندند اما دولت‌های اسلامی از ترس آمریکا یا از ترس پول‌هایی که در آمریکا و اروپا برای خود کنز کرده اند حاضر به قطع رابطه با اسرائیل نشدند.

غائله غزه فقط حکومت‌ها را مفتضح نکرد بلکه مفتی‌های سلفی را هم مفتضح کرد از یکی از اعیان مفتی‌های سلفی سوال کردند که چرا در کشور ما اجازه تظاهرات به نفع مظلوم فلسطین داده نمی‌شود او گفت: “التظاهرات للفلسطینیین لیست من الدین  و لا من السنه” ! یعنی تظاهرات به نفع مسلمانان مظلوم فلسطین نه دستور دین است و نه با سنت نبوی سازگار است او با این سخن خود ده ها آیه قرآن  را زیر پا گذاشته و به جنگ قرآن و دین و سنت نبوی آمده است.داعش نیز در سوریه فقط با شیعه سر جنگ داشت و با صراحت می گفت ما با اسرائیل کار نداریم امام مهدی(ع) خودش با آنها جنگ خواهد کرد!

فایل صوتی خطبه ها

خطبه اول

خطبه دوم

فایل ویدیویی خطبه ها

 

خطبه اول

 

خطبه دوم

 

لینک کوتاه :

darolershad.org/?p=15546

جدیدترین عناوین خبری

پربازدیدترین خبرها

مطالب مرتبط

ثبت دیدگاه

یک پاسخ ارائه کنید