تغییر سایز-+=

انتخابات باید مانور قدرت و انسجام ملی و ابزار بالا بردن نخبه‌ها باشد

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل، آیت الله سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در خطبه های این هفته نماز جمعه که در محل مصلای اردبیل و با حضور پرشور و گسترده اقشار مختلف مردم برگزار گردید با اشاره به انتخابات پیش رو و لزوم شرکت پرشور در آن اظهار داشت: بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی و عالی‌ترین تکریم ملت ما این است که جمهوری اسلامی زمینه حاکمیت ملی را با انتخابات فراهم کرده است اراده ملت ما از طریق انتخابات تنفیذ می‌شود هیچ کرامتی برای ملتی بالاتر از این نیست که خودش برای خودش تصمیم بگیرد این مساله در دنیا مثل کبریت احمر، کمیاب است قدرت‌های استکباری زمینه حاکمیت ملی و اراده ملت‌ها را کاملاً از بین برده اند.

وی ادامه  داد: وزیر دفاع اسبق آمریکا می‌گوید کلماتی همچون حقوق بشر و سازمان‌هایی از آن قبیل فاقد معنی، محتوا و مفهوم است امروز جهان ما و کشورهای آن همانند واگن‌های راه آهن است که نیرو محرکه‌اش دولت آمریکاست آمریکا هرجا که بخواهد آنها را می‌برد و به هرجا که تصمیم داشته باشد متوقفشان می سازد. شکر این نعمت بزرگ به این است که در انتخابات پای صندوق‌های رای حاضر شویم و از این فرصت بزرگ استفاده کنیم.

خطیب جمعه اردبیل گفت: انتخابات باید مانور قدرت و مانور انسجام ملی و ابزار بالا بردن نخبه‌ها باشد انتخابات باید برای ملت ما نعمت باشد نه نقمت انتخاباتی که انسجام ملی را به هم بریزد یا حرکت‌های ضد منافع ملی در آن باشد نقمت است نه نعمت هر دموکراسی که قدرت بالا آوردن نخبه‌ها را نداشته باشد نقمت است نه نعمت انتخابات آرمانی انتخاباتی است که در آن یک سلیقه آرمانی چهار سال مدیریت کشور را به دست بگیرد و این در اختیار ملت است روز انتخابات روز نوشتن سرنوشت است بی‌اعتنایی به سرنوشت بزرگترین کفران نعمت و سوق دادن کشور به پرتگاه‌ها و گرداب‌های هولناک است روز انتخابات باید تجلی گاه شعور ملی، عزت ملی و تجلی تعهد دینی باشد یقین داشته باشید انتخاب یک رئیس اصلح برای کشور بالای ۸۰ میلیونی آن هم در حساس‌ترین دوره تحولات تاریخی جهان و منطقه بالاتر از تمام حسنات و عبادات است.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل با اشاره به  کثرت و تعدد نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: اینکه ۸۰ نفر نامزد ریاست جمهوری شود و ثبت نام نماید از یک جهت خوب است هر فردی که خود را لایق اداره کشور می‌داند وارد این عرصه و رقابت می‌شود اما این سبک در دنیا مرسوم نیست دنیا ما را رمی به ابتدائیت در دموکراسی می کند و حتی گاهی استهزاء می کند و بلکه در داخل کشور خود انقلابی ها  انتقاد می کنند مخصوصاً بعد از ورود شورای محترم نگهبان و روند تعیین صلاحیت ها که اقتضای طبیعی آن محدود شدن نامزدها بر اساس معیارهای قانونی است انعکاس بدی در دنیا علیه حاکمیت و علیه جایگاه بین‌المللی کشور عزیز و ملت بزرگ پیدا می‌شود.

وی ادامه داد: تجربه جهانی می‌گوید آنچه را که شورای نگهبان انجام می‌دهد می‌توان با تعبیه یک سیستم پیشرفته که حق هیچ کسی ضایع نشود و نخبه‌ها بالا بیایند انجام داد در نتیجه از اول هر شخص عادی یا هر بوالهوسی نمی‌تواند ثبت نام نماید در جایی که می‌توانیم با علمیت و با استفاده از تجربه جهانی مشکل را حل کنیم چرا بی جا و بی‌جهت برای کشور هزینه درست می‌کنیم؟ مسئولین مربوط لطفاً فیلمی را که خبرنگار ژاپنی در اوائل انقلاب از این موضوع از باب استهزاء درست کرده بود از یاد نبرند هر ایرانی که طالب عزت کشور است این موضوع را پیگیری و مطالبه نماید.

آیت الله عاملی در بخش دیگری از خطبه ها خاطر نشان کرد: تمام تلاش آمریکا و اروپا نجات اسرائیل و جلوگیری از سقوط دولت نتانیاهوست طرح اخیر بایدن برای آتش‌بس نیز تله‌ای برای فلسطینی‌هاست چون آتش بس بعد از تحویل اسراء را تضمین نمی‌کند و بزرگ جنایت کار جنگی تاریخ را جری تر هم می‌کند علت اینکه آمریکا هر روز اعلام می‌کند منتظر جواب حماس برای طرح بایدن است حرص آنها برای حفظ اسرائیل است نه دلسوزی برای فلسطینی ها این چه طرح آتش بس است که هر لحظه اسرائیل به حملات خود ادامه می‌دهد؟ اگر تمایل به آتش بس دارد باید نشانه آن دیده شود در حالی که در حمله به مدارس اُنروا در دو روز گذشته به  صفحات سیاه جنایات جنگی خود افزود و نزدیک به ۷۰ نفر انسان مظلوم بی گناه را به شهادت رساند.

وی ادامه داد: دولت غزه اعلام کرد ۱۷ هزار طفل بدون پدر و مادر در غزه سرگردانند و ۳۵۰0 کودک در آستانه مرگ در اثر گرسنگی هستند شانزده هزار نفر کودک نیز در جنگ غزه جان خود را از دست داده اند آمریکا اروپا در کنار اسرائیل برنامه ریخته اند که جنگ را ادامه دهند تا هر روز نزدیک به صد فلسطینی بی‌گناه کشته ‌شود و نتیجه  از دو حال خارج نیست، یا حماس از بین می‌رود یا به شروط اسرائیل در مذاکره تن می‌دهد و به تعبیر بن غفیر دو زانو در برابر اسرائیل می‌نشیند و یا اینکه کشتار فلسطینی‌ها ادامه پیدا می‌کند و اسرائیل برای همیشه از خطر آنها رها می‌شود یعنی در واقع بزرگترین نسل کشی اتفاق افتاده است اما آمریکا و اروپا نسل کشی را قبول ندارند و با این انکار اسرائیل را تشویق می‌کنند که هرچه می‌تواند به کشتار خود ادامه دهد.

وی ادامه داد: آنها دشمن ما هستند و  ما از آنها جز دشمنی و جنایت نداریم آنها تشنه به خون مسلمان‌ها هستند اما فریاد از دولت‌های اسلامی و ملت‌های مسلمان است بعضی‌ها سوال می‌کنند که این جنگ به کجا منجر می‌شود؟ و کِی تمام می‌شود؟ باید گفت زمانی تمام می‌شود که ملت‌های اسلامی علیه دولت‌های خائن خود قیام کنند ‌‌‌‌خداوند از تمام ملت های مسلمان سوال خواهد کرد نماز و روزه قطعاً با حاکمیت آن دولت ها قبول نیست سر خداوند کلاه نمی رود رسول خدا(ص) فرمود: هر کس نداء کمک مسلمان را بشنود ولی او را کمک نکند او مسلمان نیست و از امت من محسوب نمی شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: اگر امت های اسلامی قیام نکنند آمریکا با همکاری دولت‌های اسلامی تا قتل آخرین فلسطینی پیش خواهد رفت رسول خدا (ص) به طور مکرر از غیرت خود صحبت کرده و فرموده: غیرت من فوق العاده است و فرموده ” انا اغیر من معاذ الله والله اغیر منی  و من غیرته حرم الفواحش” (معاذ فردی بود که غیرت فوق العاده و استثنایی داشت حضرت می فرماید غیرت من از او بیشتر است و غیرت خدا از من بیشتر و به خاطر غیرتش فحشاء را حرام کرده است) آن حضرت با اینکه پیغمبر رحمت بوده اما نفرین فرموده و گفته : ” ارغم الله انف من لا یغار من المسلمین” یعنی خداوند بینی مسلمان بی غیرت را به خاک بمالد و  من عرض می کنم یا رسول الله ! امت تو فرزندان  تو هستند و فرزند باید شباهت به پدر داشته باشد (شیر را بچه همی ماند بدو / تو به پیغمبر چه می مانی بگو ) اما هیچ حرکتی از امت‌های اسلامی دیده نمی‌شود. رسول خدا در یک حدیث جامع و بسیار پر نغز فرموده : “کما تکونون یولی علیکم” ! (هر گونه شما باشيد، همان گونه بر شما حكومت مى شود ) .

وی در خاتمه افزود: ایام، ایام پذیرش حوزه های علمیه است آن دسته از جوانان عزیز که می خواهند نقش برجسته در طول عمر خود ایفا کنند، آن دسته از جوانان که می خواهند در حد وسیعی خدمت به کشور و به انسان ها داشته باشند آن دسته از جوانانی که می خواهند پا جای پای انبیاء بگذارند و کار تربیتی کنند آن دسته از جوانانی که می خواهند خادم مفاهیم عرشی قرآن و خادم علوم اهل بیت باشند آن دسته از جوانان که می خواهند نامشان در تاریخ ماندگار شود حتماً حوزه علمیه را انتخاب کنند رسول خدا(ص) فرمود:

فضل العالم علی العابد کفضلی علی ادناکم ( برتری عالم نسبت به عابد مثل برتری من بر کمترین صحابه خودم هست )

باز فرمود:

ان الله و ملائکته و اهل السماوات و الارض حتی النمله فی جحرها و حتی الحوه لیصلون علی معلم الناس الخیر( یعنی خدا و ملائکه و  موجودات آسمان ها و زمین حتی مورچه در لانه اش و حتی ماهی های دریا بر کسانی که تعلیم دهنده خیر و هدایت گران جامعه اند درود می فرستند.)

 

فایل صوتی خطبه ها

خطبه اول

خطبه دوم

لینک کوتاه :

darolershad.org/?p=20487

جدیدترین عناوین خبری

پربازدیدترین خبرها

مطالب مرتبط

ثبت دیدگاه

یک پاسخ ارائه کنید