جستجو
جستجو
تغییر سایز-+=

به کسی رای بدهید که بتواند فراجناحی عمل کند

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل، آیت الله سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در خطبه های این هفته نماز جمعه که در محل مصلای اردبیل و با حضور پرشور و گسترده اقشار مختلف مردم برگزار گردید، با اشاره به آغاز عزاداری های سید و سالار شهیدان ابا عبدالله الحسین (ع) در اردبیل اظهار داشت: این هفته عزاداری اردبیل شروع می‌شود نقطه شروع عزاداری اردبیل بر خلاف سایر نقاط ایران شهادت حضرت مسلم است چون با آمدن خبر شهادت حضرت مسلم عزاداری در کاروان امام حسین(ع) شروع شد و با آن خبر شهادت امام حسین(ع) نیز قطعی شد منتهی عزاداری در اردبیل روز شهادت حضرت مسلم نیست بلکه یک روز قبل از آن یعنی روز هشتم ذی‌الحجه یوم الترویه است چون اولاً نخواستند شب عید عزاداری کنند و ثانیاً امام حسین(ع) هشتم ذی‌الحجه از مکه خارج شد و راهی بیابان‌ها گشت.

خطیب جمعه اردبیل افزود: ما اهالی اردبیل نیز در عالم معنا به کاروان امام حسین علیه السلام ملحق می‌شویم، روز هشتم غمبارترین روز اهل بیت بود.

وی افزود: متصدی و سردمدار اعلان شروع عزاداری طبق یک سنت دیرینه محله دروازه یعنی عالی قاپوست قافله عزاداری با تمام عظمت روز شنبه به راه خواهد افتاد ابیات و اشعار اعلان شروع عزاداری ابیات تاریخی و برای ما اردبیلی‌ها هیجان‌آورترین ابیات است:

خبردار ای عزاداران حسینون یاسی باشلاندی

اولونسون عالمه اعلان حسینون یاسی باشلاندی

 

مسلمون شهادتی کربلا اساسی دور

فاطمه عزیزی نون قتلینون بناسی دور

مکه دن چیخیب گلور کاروان کربلا

یولدا ویردیلر خبر مسلمون عزاسی دور

 

گلور محرم آچیلدی پرچم

کیمون وار عشقی عزایه گلسون

مریض اولانلار دخیل اولانلار

قرا گیسنون عزایه گلسون

امیدواریم تمام آذری‌های جهان مخصوصاً در تبریز، ارومیه، زنجان و باکو و شهرهای مهم آذربایجان به این سنت حسنه بپیوندند.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل با اشاره به رایزنی های صورت گرفته با مسئولان ارشد وزارت نیرو در خصوص انجام کشت دوم در شمال استان خاطر نشان کرد: این هفته خداوند توفیق داد با وزارت نیرو در خصوص کشت دوم در شمال استان به طور مفصل مذاکره کردیم معاون محترم وزیر تا ۵هزار هکتار راضی شد اما ما اصرار کردیم برای ۱۰ هزار هکتار مجوز بدهند آنها نیز لطف کردند راضی شدند از اهالی مکرم شمال استان می‌خواهیم به شکرانه این اقدام از باب زکات به فقراء منطقه خودشان کمک کنند.

وی با اشاره به انتخابات پیش رو به تبیین شاخص های رئیس جمهوری در تراز انقلاب اسلامی پرداخت و تصریح کرد: در خصوص انتخاب رئیس جمهور شایسته اولاً به برنامه او نگاه کنید چقدر علمی و عملی است ثانیاً به اطرافیان او نگاه کنید چون اطرافیان بهترین آیینه برای نمایش افکار خود کاندیداست در روایت است :

المرء علی دین قرینه و خلیله
یعنی هر مردی با دین و اخلاق دوست خود سنخیت دارد

و شاعر تازی چقدر زیبا سروده که :

عن المرء لا تسال  و سل عن قرینه / فان کل قرین بالمقارن یقتدی

سوم اینکه اهل ولایت باشد یعنی در اموری که از وظایف رهبری است اجتهاد مقابل نص نکند در سیاست های کلان کشوری در سیاست خارجی و…

چهارم اینکه اگر دیدید طرفداران یک کاندیدا علیه کاندیدای دیگر فحش و بد و بیراه و تهمت می‌زند و تخریب می‌کنند به خود آن کاندیدا اصلاً رای ندهید ممکن نیست طرفدار بدون اذن کاندیدا اقدام به فحاشی نماید شخص فحاش به درد کشور ما نمی‌خورد.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: نامزدهای محترم  نیز در مناظره و غیر مناظره با دیگران کار نداشته باشند نخواهند با تنقیص دیگران به ریاست برسند نه خودشان و نه اطرافیانشان رقیب را مورد حمله قرار ندهند از حالا عده‌ای از طرفداران شدیدترین اهانت، فحش و ناسزا را به رقیب شروع کرده اند وای به حال ملتی که به چنین نامزدی رای بدهد.

وی ادامه داد: به شخصی رای بدهید که مبتلی به روزمرگی نشود یعنی از اصلاح امور مایوس نباشد و برای تمام شئون کشور برنامه عملی داشته باشد.

 به شخصی رای بدهید که حریت داشته باشد به فکر دور دوم نباشد و به خاطر دور دوم منافع ملی و مصالح کلان کشور را زیر پای خود نگذارد.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: به کسی رای بدهید که از هر جهت برای کشور و ملت رشد بیاورد خداوند گلایه می‌کند که فرعونیان شخصیت استثنایی مثل حضرت موسی را رها کرده و تابع کسی شدند که برای آنها رشد نمی‌آورد “فَاتَّبَعُوا أَمْرَ فِرْعَوْنَ  وَمَا أَمْرُ فِرْعَوْنَ بِرَشِيدٍ” ( و آنان پیرو حکم و امر فرعون شدند با آنکه هیچ هدایت و رشدی در اطاعت امر فرعون نبود.)

به کسی رای بدهید که بتواند فراجناحی عمل کند انسان‌های قابل، شایسته و صاحب تدبیر را از هر جناحی بپذیرد.

وی در مقام انتقاد از ساختار حاکم بر دستگاه اجرایی کشور گفت: یک دولت سر کار می آید و تمام مدیران را عوض می کند وقتی دو سال گذشت انتخابات مجلس شروع می‌شود این بار نماینده‌ها مدیران را عوض می‌کنند! دو سال دیگر خود دولت عوض می‌شود باز مدیران عوض می‌شوند با این ساختار رشد ٪۸ در اقتصاد مقدور نیست.

آیت الله عاملی ادامه داد: به کسی رای بدهید که دروغ نگوید وقتی یک کاندیدا وعده‌ای می‌دهد که قابل عملیاتی شدن نیست او از حالا به خاطر ریاست دروغ می‌گوید تمام خلاف‌ها در اتاقی جمع شده کلید آن دروغ است متاسفانه باز بعضی از کاندیداها وعده‌هایی می‌دهند که از الان معلوم می‌شود که او اصلاً اشراف به موضوع ندارد.

به کسی رای بدهید که درد مردم را درد خودش بداند زندگی خودش را با پایین‌ترین طبقه جامعه تطبیق کند تا از غصه درد مردم استراحت  و خواب نداشته باشد.

وی گفت: به کسی رای بدهید که شجاعت داشته باشد اگر گفتند “ان الناس قد جمعوا لکم” نترسد فقط از خدا بترسد در برابر دشمن رجز بخواند نه روضه غرور مقدس و غیرت ملی و دینی داشته باشد اگر رئیس جمهور مرعوب قدرت و هیبت دشمن شود باید فاتحه کشور را خواند.

به کسی رای بدهید که درد دین داشته باشد روی احکام دین مصالحه و معامله نکند نه اسلامیت را فدای جمهوریت کند و نه جمهوریت را فدای اسلامی کند که خودش آن را تصویر کرده است.

خطیب جمعه اردبیل تصریح کرد: به شخصی رای بدهید که قبل از عمران آبادانی به فکر عدالت اجتماعی باشد و تمام آحاد ملت را” کاسنان المشط”(دندان های شانه) در برابر قانون و در برابر برخورداری‌ها قرار دهد و این احتیاج به حریت فوق العاده و جرات و جسارت ویژه دارد تا دست‌های پنهان به بیت المال را قطع و فی‌المثل قانون هماهنگی حقوق را رعایت و اجرا کند و به هیچ کس حق ویژه و مجال تمکن پنهان و تمول پنهان ندهد.

به کسی رای بدهید که اعتقاد به توانمندی‌های داخلی از جهت نظامی، اقتصادی، تکنولوژی و علمی داشته باشد و خود کم بینی در برابر دولت‌های پیشرفته نداشته باشد.

به کسی رای بدهید که آمریکا نتواند به او بگوید “انا ربکم الاعلی” همچنان که به تمام پادشاهان و رئیس جمهورهای کشورهای اسلامی می‌گوید و انصافاً غالب آنها نیز حق ربوبیت او را اداء می‌کنند! و در یک کلمه به کسی رای بدهید که زینت ریاست جمهوری باشد نه بالعکس.

وی در بخش دیگری از خطبه ها با اشاره به ضرورت حفظ حریم زیست محیطی دریاچه شورگل تصریح کرد: مسئولین مسکن ملی احتیاج به زمین دارند و در اثر کمبود زمین گاهی جاهایی را می‌خواهند به مسکن ملی اختصاص دهند که اصلاً صلاح نیست متاسفانه اخیراً سراغ حریم دریاچه شورگل آمده اند دریاچه شورگل یکی از ذخایر زیست محیط شهر اردبیل و لنگه شورابیل است این مجموعه قابلیت دارد که در آینده به یک قطب گردشگری تبدیل شود شهر ۶۰۰ هزار نفری اردبیل نیز شدیداً به آن احتیاج دارد اخیراً در خصوص حریم زیست محیطی این دریاچه اختلاف شده که چقدر باشد امور آب حریم آن را ۱۰۰ و محیط زیست حریم آن را حداقل ۱۵۰ و میراث فرهنگی ۳۰۰ می‌خواهد من از مسئولین محترم و دوراندیش می‌خواهم مصوب کنند که حریم ۳۰۰ متری حتماً رعایت شود شکستن این حریم قطعا ظلم به مردم، محیط زیست و مصداق خیانت است.

وی در بخش دیگر از خطبه ها گفت: 274 شهید در یک روز در نصیرات هیچ تاثیری بر حامیان رژیم عفن صهیونیستی یعنی آمریکا اروپا و کشورهای مرتجع عربی و اسلامی نگذاشت.انصافاً اگر حزب الله لبنان و انصارالله یمن و حزب‌الله عراق و کلاً جریان مقاومت نبود ما دق مرگ می‌شدیم لشکر معاویه خلخال پای یک زن ذمی اهل کتاب را در زمان امیرالمومنین گرفتند حضرت فرمود:

اگر مسلمانی دق مرگ شود جای ملامت نیست اگر  امیر المومنین (ع) تشریف بیاورند و صحنه دردناک و وحشتناک غزه را ببینند چه می گویند؟

آیت الله عاملی تصریح کرد: در زمان رسول خدا(ص) مردی کشته شد قاتل او معلوم نگشت. رسول خدا(ص) فرمود اگر کسی بی‌گناه کشته شود و در قتل او اهل آسمان و اهل زمین شریک باشند خداوند کل اهل آسمان و کل اهل زمین را عذاب می‌کند.

یا رسول الله(ص)! کشورهای اسلامی همه در قتل این بی‌گناهان و این ابریاء شریک هستند ما منتظر همان عذابی هستیم که تو برای قتل یک نفر وعده دادی یا رسول الله(ص) راضی نباش امت تو بیشتر از این داغدار شوند.

وی ادامه داد: به ملت‌های مسلمان می گویم قرآن پر از آیات جهاد است اگر حادثه غزه موضوع جهاد نباشد پس هیچ وقت برای جهاد موضوع پیدا نمی شود به پا  خیزید و حکومت های وابسته را وادار کنید به اسرائیل کمک نکنند یک کشور اسلامی که سوخت اسرائیل را تامین می کند جهت فریب ملت خود می‌گوید اگر به اسرائیل نفت ندهیم مورد غضب آمریکا قرار می‌گیریم! درست همان مطلبی که منافقین صدر اسلام می گفتند “يَقُولُونَ نَخْشَى أَنْ تُصِيبَنَا دَائِرَةٌ” یک کشور اسلامی دیگر می‌گوید اگر ما نفت ندهیم کشور دیگری می‌دهد در کربلا نیز یکی از قتله کربلا گوشواره دختر بچه ای از اهل بیت را باز می کرد به او اعتراض کردند گفت اگر من باز نکنم کس دیگری آن را باز خواهد کرد!

امام جمعه اردبیل در پایان گفت: یک کشور اسلامی دیگر حرف خیلی خنده‌دار  دارد  حرف او این است که ما نفت را به دلال‌ها می‌فروشیم دلال‌ها به اسرائیل می‌فروشند و ما نمی‌توانیم برای دلال‌ها تکلیف تعیین کنیم یا آنها را کنترل کنیم ! به این دولت عوام فریب می‌گویم اگر یقین داشته باشی که این دلال با این نفت زن و بچه و پدرت را خواهد کشت آیا باز هم می‌گویی من با دلال کاری ندارم !

 

فایل صوتی خطبه ها

 

خطبه اول

خطبه دوم

لینک کوتاه :

darolershad.org/?p=20601

جدیدترین عناوین خبری

پربازدیدترین خبرها

مطالب مرتبط

ثبت دیدگاه

یک پاسخ ارائه کنید