جستجو
جستجو
تغییر سایز-+=

جاده های ترانزیتی ما به هیچ وجه از استانداردهای بین المللی برخوردار نیست

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل، مهرداد بذر پاش وزیر راه و شهرسازی با حضور در دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل با آیت الله سید حسن عاملی دیدار و گفتگو کرد و به ارائه گزارشی از اقدامات وزارت خانه راه و شهرسازی پرداخت.

آیت الله سید حسن عاملی در این دیدار از عملکرد زحمت کشان حوزه راه و شهرسازی در کشور تجلیل و اظهار داشت فعالیت های وزارت خانه مخصوصاً در دولت آقای رئیسی جای تحسین است و بسیار لازم است که فعالیت های انجام یافته اطلاع رسانی شود متاسفانه این دولت از جهت تبلیغاتی و بیان عملکرد موفق نیست.

امام جمعه اردبیل در واکنش به گزارش های وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: در برنامه های خوبی که حضرتعالی اشاره کردید خبر عمده ای از اردبیل نیست! برای ما خیلی سنگین است که در خصوص راه آهن اردبیل بفرمایید حالا ببینیم از کدام منابع می توانیم برای راه آهن اعتبار تامین کنیم! در برنامه ریزی های کلان کشوری و تقسیم اعتبارات باید به استان اردبیل به عنوان جزیی از این کشور نگاه شود!

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل افزود: غرور ما در برابر راننده های خارجی که وارد استان می شوند نباید شکسته شود جاده های ترانزیتی ما به هیچ وجه از استانداردهای بین المللی برخوردار نیست با لحاظ جاده های استان های برخوردار و مقایسه آن با جاده های استان اردبیل سوال جدی درست می شود که منشا غفلت از کجاست آیا اسم این ها جاده است؟ آیا در سطح کلان قائل به توازن هستیم یا خیر؟ آیا برای امنیت و جان هم وطنان دغدغه جدی داریم یا خیر؟ شما از صدور خدمات فنی به خارج از کشور صحبت  کردید اما اول باید جاده های داخل کشور درست گردد اگر عزیزانی که در جاده های شمال استان و شهر پارس آباد که دومین شهر استان است داغدار شده اند را جمع کنند خواهید دید که حتی یک روز تاخیر روا نیست و ظلم به اهالی شمال استان است.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: جناب آقای وزیر ما در خصوص راه آهن بسیار غصه خورده ایم مدام باید سر و صدا کنیم تا پول به صورت قطره چکانی تزریق شود در حالی که با توجه به حساسیت اهالی  این پروژه باید در اولویت دولت محترم باشد حدوداً اول سال به اطلاع دولت رساندم که راه آهن برای ما بسیار حیاتی است استان اگر بخواهد توسعه پیدا کند یکی از مقدمات آن همین راه های مواصلاتی است دولت محترم قول داد که در شهریور راه آهن را افتتاح کند گفتم آیا در خطبه اعلام بکنم؟ فرمودند  اعلام کنید ما هم اعلام کردیم اما یک ماه مانده به شهریور متوجه شدیم که افتتاح در شهریور محال است.

وی در ادامه به بیان مطالبات دقیق در حوزه های راه و مسکن در سطح استان اردبیل پرداخت و خاطر نشان کرد: یکی از مطالبات مهم استان مربوط به راه گرمی بیله سوار است چرا مسئولین استان برای شما تصویر نکرده اند که آنجا چه می گذرد؟ آیا واقعاً می شود اسم باریکه را راه گذاشت؟ آیا می دانید که این جاده محل تردد تریلی های خارجی است ؟ چرا راضی می شوید که غرور ما در برابر آنها شکسته شود ؟ و همینطور از جاده بیله سوار به جلفا که باز به صورت مضاعف محل تردد ماشین های خارجی است ما می خواهیم مسافرین خارجی که از بیله سوار به جلفا حرکت می کنند سفرای تبلیغی ایران باشند. مطالبه بعدی و جدی ما  راه مشگین شهر – پارس آباد است که خیلی حیاتی است و بیشترین تلفات را در این جاده داریم  به طوری که بنده همین الان حاضرم هر کاری از دستم بر می آید  در آنجا انجام دهم حتی حاضرم بروم خودم آنجا کارگری کنم آمار تصادفات آنجا واقعاً برای ما تکان دهنده است.

آیت الله عاملی ادامه داد: سال هاست که در خلخال یک مهاجرت عظیمی شروع شده است اگر استان های شمالی بروید خواهید دید که مملو از عزیزان خلخالی است ؛ جاده کلور – درام برای توسعه خلخال بسیار مناسب و ضروری است و یک ساعت هم راه اردبیل به تهران را نزدیک می کند اما اخیراً پیمان کار این جاده  وسایل خود را جمع کرده و رفته است  در اخبار سراسری مدام اعلام می شود راه آهن فلان جا افتتاح شد ما هم می گوییم خدایا اگر یک بخش کوچکی از بودجه آنها را به استان ما می دادند می دادند  جاده کلور – درام تعطیل نمی شد  اهالی جنوب استان هم امیدوار می شدند. در مورد راه آهن اردبیل پارس آباد هم تشکر می کنیم که این را جز راه های مواصلاتی که در خارج از کشور مصوباتی داشته اید لحاظ کرده اید.این برای استان ما بسیار مهم است متاسفانه دولت قبلی می گفت  این راه آهن توجیه ندارد در حالی که ورود روزانه  3 هزار مسافر از طریق بیله سوار و حجم بسیار وسیع  محصولات عدیده ی دشت مغان  و حجم عظیم بار بین المللی خط جنوب شمال قطعاً این خط ریلی را ضروری  می کند .روسیه سالانه ۵۰۰ میلیارد دلار واردات دارد، سهم کشور ما  چند سال پیش  2۰۰ میلیون دلار بود !!! چرا؟ چون راه آهن راه نیفتاده است.

آیت الله عاملی در بخش دیگری از بیانات خود با انتقاد از عدم ساماندهی تریلی های خارجی وارد شده در سطح شهر بیله سوار خاطر نشان کرد: تریلی های خارجی زیادی در بیله سوار جمع می شوند و این شهر ظرفیت این همه تریلی را ندارد تراکم و توقف تریلی های خارجی در آستارا و بیله سوار احتیاج به ترمینال خاص دارد و رها شدن آنها در خیابان ها و جاده ها می تواند مشکلات فرهنگی ایجاد کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری ضمن ارائه یک رهنمود کاربردی خطاب به وزیر راه و شهرسازی گفت: نهضت ملی مسکن بعضی جاها خیلی خوب پیش رفته است اما مطلبی که در این باب داریم این است‌که باید یک قرار داد تیپ تنظیم کنید در مسکن مهر هم این مشکل وجود داشت هیات مدیره ها خودشان قرار داد می نوشتند و می گفتند طوری قرار داد نوشتیم که تمام مشکلات گردن مردم بیفتد در نتیجه دادگاه ها مملو از پرونده می شد! شما یک قرار داد تیپ بنویسید تا اگر اتفاقی هم‌افتاد احتیاجی به دادگاه نباشد در بعضی از کشورهای پیشرفته قرار دادها را طوری می نویسند که در آن تمام احتمالات ارضی و سماوی گنجانده شده است در نتیجه احتیاجی به محکمه نیست یک هنر بزرگ مدیریتی این است که مدیر آینده نگری داشته باشد در این خصوص ما قطعاً مشکلاتی را در آینده خواهیم داشت.

وی در بخش دیگری از مطالبات خود به یک مشکل کشوری اشاره کرد و گفت: برخی ها که توان پرداخت قسط وام مسکن ملی را ندارند فیش های خود را می فروشند با این وضع در آینده آن کسی که فاقد مسکن است باز بی خانمان می ماند و فقط دلال ها از تسهیلات بسیار ویژه مسکن ملی برخوردار می شوند و احتمالاً پرونده های زیادی هم در دادگاه تشکیل می گردد وزارت راه  در این خصوص باید  مصوبات و قوانینی داشته باشید که طرف جرات اینکه بیاید فیش ها را بخرد نداشته باشد و اگر  متقاضی  قادر نیست اقساط را پرداخت کند یک شخص فاقد مسکن دیگر از آن بهره مند گردد  وی افزود: در بعضی جاهای استان مانند شهر هشتجین  هنوز زمین  لازم تامین نشده است.

آیت الله عاملی گفت: اردبیل ما طوری است که از سراب ، آستارا و تالش برای معالجه به این شهر می آیند وقتی هم مرز بیله سوار باز باشد هزاران نفر غالباً برای معالجه وارد استان می شوند بیمارستان های اردبیل ظرفیت این همه بیمار را ندارد ما در حال ساخت بیمارستان نجف زاده با پیمان کاری وزارت راه هستیم در این خصوص انتظار مساعدات از شما داریم.

وی ادامه داد: حضرت عالی دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری کشور هستید  استان در خصوص بازگشایی و تسطیح اطراف بقعه شیخ صفی با میراث فرهنگی مشکلاتی دارد استان قصد احداث هیچ بنایی ندارد فقط اطراف بقعه را با خرید خانه ها و تسطیح آنها باز می کند تا بقعه که یک اثر بسیار نفیس بین المللی است مثل نگین در وسط میدان قرار بگیرد کاری که در همه کشورها انجام شده است متاسفانه میراث فرهنگی مشکلات جدی برای استان درست کرده است ما حریف میراث فرهنگی در خصوص بازگشایی اطراف بقعه که وظیفه ذاتی میراث فرهنگی است نشدیم شما  به عنوان دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری کشور می توانید این مشکل مزمن را حل فرمایید.

لینک کوتاه :

darolershad.org/?p=16474

جدیدترین عناوین خبری

پربازدیدترین خبرها

مطالب مرتبط

ثبت دیدگاه

یک پاسخ ارائه کنید