جستجو
جستجو
تغییر سایز-+=

جمعی از علویان ترکیه: اگر ایران نباشد ترکیه تاریخ ندارد/اردبیل وطن خود ما، قلب و ریشه ما علویان است

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل، جمعی از بزرگان علویان ترکیه با حضور در دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل با آیت الله سید حسن عاملی دیدار و گفتگو کردند.

این مهمانان که از متفکرین و دانشگاهیان آناتولی بودند با بیان اینکه اردبیل وطن خود ما، قلب ما و ریشه ما علویان است اظهار داشتند: ما اردبیلی هستیم چه بخواهید و چه نخواهید، و ما هیچ وقت به ایران به چشم کشور بیگانه نگاه نمی کنیم ایران و ترکیه جان ما است و به همدیگر عجین شده ایم و بدون همدیگر نمی توانیم زندگی کنیم و اگر ایران نباشد ترکیه تاریخ ندارد.
تمام هستی ما به یکدیگر گره خورده و ما همدیگر را تکمیل می کنیم ما این را می دانیم و در مسیر آن هر اقدامی را انجام می دهیم‌. اردبیل وطن اجداد ماست و علویان ترکیه امتداد همین نسل است.

آنها در ادامه اظهار داشتند: مکان هایی مثل بقعه شیخ صفی الدین اسحاق اردبیلی برای ما بسیار مهم است ما از شما می خواهیم در اردبیل یک مرکز تحقیقاتی جهت علویان دنیا و جهت علویت احداث کنید ما از جهت منابع در آناتولی در مضیقه هستیم. کتاب هایی که در دست ماست جز چند سطر کوچک برای علویان ندارد ما می دانیم که ایران منابع فراوان و دانشمندان و متخصصین زیادی در خصوص علویان دارد ما برای معرفی درست ایران در آناتولی بسیار تلاش می کنیم.

ما از شما می خواهیم در پانصدمین سال وفات شاه اسماعیل در اردبیل یک کنگره عظیم با شرکت علویان برگزار کنید این هم برای علویان خوب است و هم برای اردبیل؛ علویان فقط در ترکیه زندگی نمی کنند بلکه در بلغارستان، رومانی، مقدونیه، آلمان، فرانسه، آلبانی و اتریش حضور دارند آنها با آمدن به ایران می توانند به اقتصاد ایران نیز کمک شایانی بکنند.

آنها تصریح کردند: ما می خواهیم اردبیل مرکز صدای عدالت علی ابن ابی طالب و ادامه راه علویان دنیا گردد و در رفت و آمد علویان در اردبیل تسهیلات لازم فراهم شود. ما می خواهیم دانشجویان خودمان را جهت آموزش به اردبیل بفرستیم. ما می خواهیم اساتید خودمان در دانشگاه های ترکیه جهت کارهای تحقیقاتی خود به اردبیل بیایند و از منابع موجود برای کارهای علمی خود استفاده کنند تا منابع ما هم قوی تر و زیادتر شود.

ما می خواهیم در دانشگاه اردبیل دوره های تقویتی برای دانشجویان خود بگذاریم و آنها دوره های یادگیری زبان فارسی را در اردبیل یاد بگیرند اگر دانشجویان و اساتید ما فارسی یاد بگیرند قطعاً منابع ایرانی را ترجمه می کنند و در نتیجه اهالی آناتولی بیشتر با ریشه و هویت علویان و ادبیات عرفانی زبان فارسی آشنا شوند.

آیت الله سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان اردبیل ضمن استقبال از پیشنهاد های داده شده آنها را بسیار مهم دانست و اضافه کرد: ما جهت انتقال طلاب علوی از قم به اردبیل و احداث حوزه علمیه علویان اعلان آمادگی کرده ایم.

وی از اینکه چند سال پیش در کنگره بزرگ افتتاحیه کتاب سه جلدی “اردبیللی لر” در آنکارا در اجتماع دو هزار نفری علویان شرکت کرده اظهار شادمانی کرد و آن اقدام را تحسین نمود.

ایشان در پایان تصریح کرد: یکی از تجار بزرگ ترکیه جهت احداث یک هتل پنج ستاره به نام قزل باشان در استان اردبیل اعلان آمادگی کرده است.

لینک کوتاه :

darolershad.org/?p=20691

جدیدترین عناوین خبری

پربازدیدترین خبرها

مطالب مرتبط

ثبت دیدگاه

یک پاسخ ارائه کنید