تغییر سایز-+=

حرکت ملت ایران در کمک‌ رسانی به سیل‌ زدگان فوق‌ العاده بود

آیت الله سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در خطبه های نماز جمعه این هفته به مناسبت روز پاسدار اظهار داشت: حضرت امام روز سوم شعبان را به عنوان روز پاسدار انتخاب کردند تا بیان کنند الگوگیری پاسداران از امام حسین است که با آزادگی و شجاعت، الگویی ماندگار از مقاومت در دفاع از دین جدش برجای گذاشت. بلکه عاشورای حسینی سرمشق جریان انقلاب اسلامی است. مقصد هر دو دفاع از حریم رهبریت صالح و امامت و ولایت است.

وی همچنین بمناسبت روز جانباز افزود: جانبازان شهیدان زنده انقلابند به تعبیر حضرت امام جانباز همان شهیدی است که بقایای پیکرش در عالم خاک جامانده است! مخصوصا همسران این عزیزان حق ویژه ای در جامعه ما دارند. آنها قهرمانان اصلی عرصه ایثار هستند.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از خطبه ها گفت: در خصوص کمک به سیل زدگان، اول تشکر ما از ملت است. کمک های مالی ملت ما که به کمیته امداد و هلال احمر داده اند، فوق العاده است.

وی ادامه داد: در وهله دوم از نیروهای مسلح، ارتش مخصوصا نیروی دریایی و هوانیروز و از سپاه معظم است. سپاه، سنگ تمام گذاشت. بسیجی ها در این بحران، شاهکار کردند. نیروی انتظامی، در حفظ امنیت، امتحان بسیار خوبی داد. هلال احمر با امکانات و داوطلبان مردمی، نقش خوبی ایفا کرد. کمیته امداد ثابت کرد کمیته امداد است. صدا وسیما در اطلاع رسانی و آماده سازی زمینه مساعدت مردمی بسیار خوب عمل کرد. حضور وزراء در مناطق سیل زده ارزشمند بود

حضرت آیت الله عاملی اظهار داشت: به طور قاطع باید گفت که در هیچ کشوری مساعدت مردمی در حوادث، مثل ایران نیست. ملت ایران، فوق العاده عاطفی است و احساس مسئولیت و تعهد در ملت ایران در برابر انسانهای گرفتار، فوق العاده است.

وی ادامه داد: کالیفرنیا ماه ها در آتش سوخت. هزاران نفر در محاصره بودند اما یک آمریکایی هم به کمک دولت نرفت. فرهنگ آنها، عواطف را از اساس کشته است.

خطیب جمعه اردبیل در ادامه گفت: سپاه، آشپزخانه سیار و بیمارستان سیار زد. همچنین ارتش هم آشپزخانه سیار آورد و هم بیمارستان سیار احداث کرد. بسیجی ها حتی گل و لای خانه ها را تخلیه کردند. بیش از 1300 گروه جهادی بسیج وارد کمک رسانی شدند. ارتش هواپیماها و بالگردها و سامانه فوق سنگین لایروبی خود و حتی تکاوران و غواصان خود را هم پای کار آورد.

وی افزود: مقام معظم رهبری، هزاران بسته لوازم خانگی را اهداء کردند. لباس گرم، پتو، کنسرو و انواع خوراکی از کل کشور، سرازیر شد.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل در ادامه اظهار داشت: کار دشمن و رسانه های آنها هم در این حادثه بسیار عجیب و آموزنده بود. در حوادث مشابه در دنیا یک یا دو خبر به آنتن ها می رود و به مدت یک یا دو روز از آن صحبت می شود ولی در خصوص ایران، تفاوت کاملا اساسی بود.

وی افزود: 290 کانال هوایی معاند با هزاران سایت و کانال اجتماعی، حملات عظیمی داشتند. حتی پمپئو شخصا وارد معرکه شد. تمرکز آنها هم علاوه بر ناکارآمد نشان دادن دولت، تخریب فوق العاده نهادهای انقلابی، مخصوصا سپاه بود. دروغ، کذب، شایعه، ایجاد شبهه و آمارسازی، و ایجاد هراس از امور پیش پا افتاده آنها بود.

به عنوان نمونه آنها می گفتند علت حادثه آق قلعه، احداث راه آهن بود در حالیکه سپاه سریعا از چند نقطه راه آهن را منفجر کرد اما آب متوقف بود. یعنی راه آهن تاثیری در ماجرا نداشته است. ورودی آب از بالادست به گلستان، 570 متر مکعب بر ثانیه بود در حالیکه ظرفیت گرگان رود از قدیم الایام کمتر از این حجم است.

امام جمعه اردبیل در ادامه اظهار داشت: در استان خوزستان در عرض دو روز سه میلیارد متر مکعب آب وارد این استان شد که یک پدیده کاملا استثنایی است.

رسانه های دشمن برای زنان و کودکان چنان اشک تمساح می ریختند که اگر کسی از ماهیت آنها خبر نداشت، آنها را انسان دوستان بزرگ تاریخ بشریت می دانست.

وی افزود: ما از آنها می پرسیم همان کشوری که کانال شما از آنجا پخش می شود، هزاران کودک را در یمن، فلسطین، عراق و سوریه کشته است چرا تا حال حتی یک برنامه در آن خصوص درست نکرده اید؟ پس اشک شما، اشک برای کودکان نیست بلکه اشک حقه بازی است. چه کسی نمی داند که ناله پمپئو برای کودکان نیست؟! او داروی کودکان ایرانی را تحریم کرده و حالا برای کودکان سیل زده اشک تمساح می ریزد.

خدا را شکر که ملت ما شما را خوب شناخته است. ماهیت خودتان را نمی توانید مخفی کنید. هنر انقلاب اسلامی این است که در این چهل سال توانسته بارها و بارها ماهیت عفن و پلید و پلشت نظام لیبرال دموکراسی حاکم بر غرب را بیرون بریزد.

وی گفت: حساب هلال احمر را در دنیا تا حال هیچ دولتی مسدود نکرده جز آمریکا. اگر شما آژانس های خبری خیر خواه ملت ما هستید و اگر حریت دارید، یک کلمه در آن خصوص هم بنویسید. تفاوت را ببینید که در آتش سوزی کالیفرنیا، ایران پیشنهاد داد که به کمک دولت آمریکا بیاید ولی در حادثه سیل ایران، آمریکا نه تنها برای انسان های گرفتار کمک نکرد بلکه مساعدت ایرانی های خارج از کشور به خانواده های مصیبت زده را ممنوع کرد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان در بخش دیگری از خطبه ها گفت: سفره با عظمت رجب در حال جمع شدن است. با این ماه که ماه خدا بود خداحافظی می کنیم. باید با رجب خداحافظی کرد و روزی خواهد آمد که خداحافظی مطلق خواهیم داشت. نه فقط با رجب بلکه با نعمتی بسیار بزرگ بنام زمان و بنام صحت و عافیت. و حال خداوند با ربوبیت خود، با سفره عظیم دیگری بنام سفره شعبان در صدد پذیرایی از ماست تا با استعداد کامل در کنار سفره عظیم آسمانی، یعنی رمضان المبارک حاضر شویم.

خداوند متعال حساس است که بنده اش از فیض بزرگ رمضان المبارک محروم نشود و آن به رجب و شعبان بسته شده است. این دو ماه مثل دوران قرنطینه و سم زدایی است. بعد از دوران سم زدایی، بدن در استعداد کامل است. رجب و شعبان تصفیه خانه است. در شعبان با چهار چیز سم زدایی می کنند: روزه، استغفار، صدقه و دعا. و لذا این چهار تا ثواب مضاعف در شعبان دارد. رسول خدا این امور را در ماه های دیگر نیز انجام می داد ولی در ماه شعبان به طور ویژه به آنها اهتمام می ورزید به همین جهت در دعای این ماه آمده که رسول خدا «یدأب فی صیامه و قیامه فی لیالیه و ایّامه».

قدر این ماه را بدانیم. در شأن آن همین بس که رسول خدا فرمود شعبان ماه من است. خداوند رحمت کند بر کسی که در این ماه کمک کار من باشد. «شعبان شهری رحم الله من اعاننی علی شهری» یعنی هرکاری من کردم او هم بکند. یعنی روزه گرفتن در این ماه، مدیون کردن رسول خدا (ص)  است و آن حضرت در حساس ترین روز، دین خود را ادا می کند. این کمک شخصی و استنصار شخصی نیست. می خواهد ما را بالا ببرد تا امت از رمضان محروم نشود. در این ماه امیرالمؤمنین بزرگ کمک کار پیامبر بود. به حدی که فرموده از آن روزی که منادی رسول خدا را شنیدم که مسلمان ها را به روزه ماه شعبان دعوت می کرد روزه این ماه از من فوت نشده است  «مَا فَاتَنِی صَوْمُ شَعْبَانَ مُنْذُ سَمِعْتُ مُنَادِیَ رَسُولِ اللَّهِ صلّی‌الله‌علیه‌وآله» خداوند با لطف و کرم خود ثواب عبادات را در شعبان مضاعف کرده تا مسلمان ها با طهارت و آذوقه بیشتر به سفره  رمضان المبارک حاضر شوند.

استغفار در این ماه ثواب فوق العاده دارد. هفتاد استغفار در هر روز شعبان، هفتاد هزار استغفار در ماه های دیگر است. روزه نیز ثواب مضاعف دارد و ثواب محیّر العقول به آن گفته اند. قتل نفس محترمه، حق الناس است ولی روزه شعبان در آن خصوص نیز نفع دارد و موجب آمرزش می شود.

برای روزه این ماه خیلی تاکید شده و عجیب این است که برای روزه هر روز در اخبار مفصل، فضیلتی ذکر شده است.

امام صادق علیه السلام: «مَنْ صَامَ أَوَّلَ يَوْمٍ مِنْ شَعْبَانَ وَجَبَتْ لَهُ اَلْجَنَّةُ وَ مَنْ صَامَ يَوْمَيْنِ نَظَرَ اَللَّهُ إِلَيْهِ فِي كُلِّ يَوْمٍ وَ لَيْلَةٍ فِي دَارِ اَلدُّنْيَا وَ دَامَ نَظَرُهُ إِلَيْهِ فِي اَلْجَنَّةِ وَ مَنْ صَامَ ثَلاَثَةَ أَيَّامٍ زَارَ اَللَّهَ فِي عَرْشِهِ مِنْ جَنَّتِهِ كُلَّ يَوْمٍ.»

امام صادق علیه السلام: « مَنْ صَامَ ثَلَاثَةَ أَیَّامٍ مِنْ آخِرِ شَعْبَانَ وَ وَصَلَهَا بِشَهْرِ رَمَضَانَ کَتَبَ اللَّهُ لَهُ صَوْمَ شَهْرَیْنِ مُتَتَابِعَیْنِ.» دعاهای این ماه از مهمترین و با عظمت ترین ادعیه معصومین است و غفلت از آنها خسارتی بس بزرگ است.

مقام معظم رهبری می فرمایند: “یک بار از ایشان (امام خمینی) سؤال کردم که در میان دعاهای معروف، به کدامیک از آنها بیشتر اُنس یا اعتقاد دارید؟ ایشان بعد از تأملی فرمودند: «دعای کمیل و مناجات شعبانیه»”

مقام معظم رهبری ادامه می دهند: “وقتی که شما به این دو دعا مراجعه میکنید، با این‌که دعاهای دیگر هم – مثل ابوحمزه‌ی ثمالی و یا دعای امام حسین در روز عرفه و دعاهای فراوان دیگر – برقراری رابطه با خداست؛ اما در این دو دعا و مناجات، حالت استغفار و انابه و استغاثه و تضرع به پروردگار را به‌شکل عاشقانه‌ی آن مشاهده میکنید. دعای کمیل هم مناجاتی با خدای متعال است و رابطه‌ی محبت و عشق میان بنده و معبود را ترسیم میکند و این همان چیزی بود که امام بزرگوار ما، روح و دل خود را از آن روشن و منوّر میداشت.”

ایشان در خاتمه افزود: این ماه بر خلاف سائر ماه ها یک ویژگی عجیب دارد و آن اینکه هرکس در این ماه صدقه بدهد خداوند آن صدقه را تا قیامت پرورش می دهد و آنچنان بر می گرداند که به عقل و تصور انسان نمی رسد و لذا اهل محشر تاسف دارند که چرا در شعبان صدقه نداده اند. علت این تاکید این است که خداوند حساس است که مسلمان ها در ماه رمضان، بدون موانع استجابت دعا و بدون موانع قبولی اعمال حاضر شوند تا سرنوشت خوبی برای آنها در ماه رمضان نوشته شود. صدقه آثار حرام واقعی را از بین می برد و در انسان برای عنایات خداوندی قابلیت درست می کند

روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل

لینک کوتاه :

darolershad.org/?p=10610

جدیدترین عناوین خبری

پربازدیدترین خبرها

مطالب مرتبط

ثبت دیدگاه

یک پاسخ ارائه کنید