جستجو
جستجو
تغییر سایز-+=

دستگاه قضایی باید با سایه خود امنیت ایجاد بکند

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل، شورای قضایی استان اردبیل به مناسبت هفته قوه قضائیه با حضور در دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل با ایشان دیدار و گفتگو کردند.

آیت الله عاملی در این دیدار با بیان اینکه حقیقتاً جای غبطه است که خداوند متعال چنین توفیقی به شما عزیزان عنایت فرموده که در این سنگر بسيار مقدس فعالیت دارید اظهار داشت: جایگاه شما به‌ اندازه ای ارزشمند است که هم اثر دنیوی و هم اخروی دارد و آخرت نیز با عالم دنیا تنظیم می‌شود رسول خدا(ص) فرمودند: “إن مع الدنیا الآخره” یعنی آخرت کاملاً مقارن و همراه دنیا است نفرمودند بعد از دنیا است! پس در همین دنیا، آخرت درحال رقم خوردن مي باشد.خداوند به حسب افعال و امور و فعالیت‌هایی که انسان‌ها در دنيا دارند آخرت آنها را تنظیم می کند و مقامات یا درکات اعطا می نماید.

وی با تبیین اهمیت مسئولیت های قوه قضائیه خاطر نشان کرد: مسؤولیت‌های بسیار خطیر و حساس بر عهده شما می باشد اولاً؛ تأمین امنیت جامعه در دست شماست ثانیاً؛ عدالت در جامعه  با دست شما محقق می شود و ثالثاً؛ حصول صیانت و بازدارندگی اجتماعي که از ثروت‌های بسیار ارزشمند در جامعه است با احکام شما محقق می شود، رابعاً معیشت جامعه نیز به طور مستقیم با قضاوت شما تامین می گردد افراد طمع‌کار همچون گرگ های درنده قصد ایجاد اختلال در امنیت اقتصادی كشور را دارند یا بعضی افراد که آلودگی نفسانی بر آن‌ها حکم فرماست با حضور در مجموعه‌های دولتی و در پست‌های بسیار حساس مخصوصاً در مسئولیت هایی که صدور امضای طلایی  در دست آنهاست یا به نحوی حیاط خلوت است ضربه غیر قابل جبران بر پیکره اقتصاد کشور و معیشت مردم وارد می کنند با هیبت دستگاه قضایی این افراد خائن نباید احساس امنیت بکنند دستگاه قضایی باید با سایه خود امنیت ایجاد بکند چنانچه افراد فوق ذره‌ای احساس امنیت کنند کل کشور را به سمت زوال خواهند برد درنتیجه قوه‌ی مجریه هرچه قدر تلاش کند کار به‌جایی نخواهد رسید!

گر نه موشي دزد در انبار ماست

گندم اعمال چل ساله كجاست

اول اي جان دفع شر موش كن

وانگهان در جمع گندم كوش كن

این امور نشان از اهمیت ،حساسیت، تفوق جایگاه و رسالت قضائي شما عزیزان است.

امام جمعه اردبیل اضافه کرد: کشور زمانی می‌تواند از مفسدین خلاصی پیدا کند و درنتیجه در ریل پیشرفت و ترقی قرار گیرد که مجرم بداند نیرویی به‌نام قوه قضاییه مثل اجل معلق بالای سرش ایستاده است ارزش دفع و رفع منکرات توسط قوه قضائیه آن قدر ارزشمند است که می‌توان گفت که تا حصار زمان و مکان از میان نرود، افراد پاک و مخلصی که در دستگاه قضایی حضور دارند و درحال خدمت اند، نمی‌توانند ارزش و بهای اصلی کارشان را درک کنند.

در روزگار ما مقوله امنیت از جهات عدیده بسیار پیچیده شده است ده ها عناصر تاثیر گذار که یکی از آنها فضای مجازی است امنیت جامعه و خانواده ها را تهدید می کند مواد مخدر یک مصیبت بسیار بزرگی برای سلامتی جامعه ما است بعضی از مخدر های صنعتی و غیر صنعتی که به ایران وارد می شود  ده ها برابر همان مواد در اروپا تاثیرش بالاست تاثیر فساد اداری کمتر از این ها نیست مسأله سلامت اداری یک امر بسیار جدی و مهم است فساد اداری کشور پهناوری مانند شوروی را به زمین زد! ارباب فساد امروزه راه های حیرت آوری برای دور زدن قانون ایجاد کرده‌اند سالانه پانصد هزار پرونده قضائي در یک استان واقعاً وحشتناک است!  در این پرونده ها یکی از طرفین قطعاً ناحق است او چگونه با وجود دستگاه قضایی با طرف حق درگیر شده است؟

آیت الله عاملی تصریح کرد: حصول امنیت در وهله اول برعهده‌ی دستگاه قضایی بوده البته نه به‌تنهایی بلکه ارگان‌های دیگر نیز در این مهم سهیم اند. هدف اصلی باید بهداشت قضایی، قضا زدایی و مطالعه راهکارهای علمی و فنی برای بازدارندگی در مقابل جرايم باشد چه کنیم که بازدارندگی درست شود؟ برای مثال چگونه است که شخصي کلاهبردار که با یک دفترخانه اسناد رسمی هماهنگ بوده توانسته  چند هزار مبایعه نامه جعلی منتشر و تعداد زیادی را فریب و هزاران پرونده برای دستگاه قضایی درست کند! تمام بیان و کلام ما این است که چنین فردی چگونه ترسی به خود راه نداده و در مقابل شرع و قانون تجری نموده؟چطور جرأت می‌کند مرتکب جرم عظیم و وسیع شود و با زندگی و سرنوشت مردم بازی کند؟هرچند اقدامات بسیار شایان و ارزشمندی در این خصوص انجام‌شده و قابل تحسین و تشکر است.اما اصلا کافی نیست اهل فن می دانند حتی برکات سماوی هم مشروط به اجرای عدالت در جامعه است اذا عدل فی الناس لاستغنوا و آمده “بالعدل قامت السماوات و الأرض” یعنی کل عالم یک واحد مجموعی است که اگر در آن طرف دنیا ظلمي شود تأثیرش را در تمام جهات و جهان خواهد گذاشت یعنی مدیریت عالم جزیره ای عمل نمی کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری خاطر نشان کرد: استکبار جهانی در روزگار ما بدترین اهانت را به استقلال قضایی انجام داده است چند سال پیش آمریکا قاضی دادگاه لاهه را در پرونده آمریکا تهدید کرد ! مرحوم آشیخ مرتضی حائری فرمودند که در رؤیا دیدم که حضرت به من فرمودند مسلمان شو!  تعجب کردم سر این فرمایش چیست؟ بعداً فهمیدم که حضرت به این روایت اشاره فرمودند که: ” من سمع رجلاً ینادی یا للمسلمین فلم یجبه فلیس بمسلم” سی و هفت هزار مسلمان در فلسطین شهید شده اما هیچ  دولت اسلامی جرات ایستادن در مقابل این رژیم سفاک را ندارد كار به جايي رسيده كه قاضی دادگاه بین‌المللی را تهدید می‌کنند!  به خاطر اسرائیل دادگاه لاهه که مظهر عالی‌ترین سیستم قضایی دنیاست دیگر هیچ استقلالی از خود ندارد!

وی ادامه داد: مسأله مهم دیگر این است که گاهی در ادارات تخلفاتی رخ می‌دهد که منجر به دستگیری افراد آن بخش می‌شود چنین موضوعاتی نباید بلافاصله رسانه ای شوند موارد زیادی را شاهد بوده‌ایم که کسی را دستگیر کردند ولی بعداً تبرئه شده‌است درنتیجه پیامدهای بسیار سنگینی در جامعه به‌همراه داشته  است بنابراین بهتر است ابتدائاً اعلام نشود بلکه بعد از قطعیت و محاكمه پایانی و صدورحکم قطعی مطرح شودتا بازدارندگی محقق گردد و الا عجله در رسانه ای کردن باعث می‌شود که نگاه مردم در خصوص مسئولان منفی باشد.

آیت الله عاملی در بخش دیگری از بیانات خود به لزوم تسریع در رسیدگی در پرونده های قضایی اشاره کرد و افزود: مسأله مهم دیگر تسریع در رسیدگی به پرونده‌ها است مواردی وجود دارد که مسؤولین محترم می‌توانند با مطالعه ای کوتاه، پرونده را مختومه کنند اما گاهاً وقت شش‌ماهه می‌دهند هرچند نگاه ما غیر تخصصي است و متخصصين بهتر می‌دانند که مسائل چگونه مدیریت شود. بنابراین نسبت به تراخی و تأخیر در روند رسیدگی ها باید چاره اندیشی شود  و طوری نشود که وقتی حکم صادر شد دیگر به درد هیچ چیزی نخورد.

وی در پایان گفت: آرزوی همه ما این است که رأی دستگاه قضایی در مراحل مختلف متفاوت نباشد چون دادگاه بدوی رأیی  می‌دهد تجدیدنظر رأی دیگر و بالاتر از آن هم رأی دیگر!  در حالی ‌که اسناد و شواهد همه مشخص و محرز است و دلیلی بر اختلاف‌نظر وجود ندارد. درهرصورت اینجانب از نزدیک شاهد ثقل و سنگینی وظایف عزیزان قضات هستم و از تراکم کاری آنها اطلاع کامل دارم و جز دعای خیر و تشکر قلبی راه دیگری برای تجلیل از عزیزان نداریم.

لینک کوتاه :

darolershad.org/?p=21009

جدیدترین عناوین خبری

پربازدیدترین خبرها

مطالب مرتبط

ثبت دیدگاه

یک پاسخ ارائه کنید