تغییر سایز-+=

سفر بایدن به منطقه ضعف و افول دولت آمریکا را برملا ساخت

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل، آیت الله سید حسن عاملی در خطبه های این هفته نماز جمعه به تحلیل سفر اخیر بایدن به عربستان پرداخت و اظهار داشت: سفر بایدن به منطقه ضعف و افول دولت آمریکا را برملا ساخت بایدن در این سفر به هیچ‌یک از مقاصد خود نرسید یک مقصد او افزایش تولید نفت توسط عربستان بود ولی عربستان بالصراحه اعلام کرد طاقت تولید بیش از ۱۳ میلیون بشکه در روز را ندارد بعد از آن آمریکا مجبور شد برای قیمت نفت روسیه سقف تعیین کند تا نفت ارزان قیمت توسط روسیه وارد بازار شود این واقعاً برای آمریکا افتضاح بود چون خریدار اصلی نفت روسیه در شرایط تحریم، چین و هند است و آنها هیچ وقت فرمانبردار روسیه نمی شوند.

وی ادامه داد: آمریکا آن چنان خودش را گم کرده که دستور داد شرکت‌های بیمه حق ندارند کشتی‌های حامل نفت روسیه را بیمه کنند و این باعث بالا رفتن قیمت سوخت شد و حالا اروپا و آمریکا با تورم مهار گسیخته مواجه شده اند در حالی که روسیه نسبت به سال گذشته نفت بیشتری فروخته است تمام تلاش بایدن در این سفر این بود که قیمت بنزین در پمپ بنزین های آمریکا بالا نرود تا او در انتخابات پیروز شود اما از بدشانسی او عربستان از اضافه کردن یک میلیون بشکه سرباز زد و قیمت ها در پمپ بنزین ها بالا رفت همه تحلیلگرها می‌گویند در این سفر هیبت آمریکا از جهات عدیده شکست.

آیت الله عاملی افزود: مقصد دوم بایدن، تشکیل ائتلاف نظامی با عرب ها علیه ایران بود یعنی همان ناتوی عربی اما اقتدار ایران ، آن قدر بالا رفته که هیچ کشوری حاضر به حضور در این تحالف نشد بلکه وزیر خارجه عربستان آن را مسخره کرد و گفت ناتوی عربی چه صیغه ای است؟ آن را چه کسی درآورده است؟ اصلا چنین چیزی در نشست جده مطرح نشد بن سلمان هم گفت ما هیچ تحالف دفاعی با اسرائیل نخواهیم داشت عجیب این است که در این سفر بایدن از تحالف عربی صحبت می کرد ولی عربستان می گفت تحالفی علیه ایران نداریم ! این بدترین و ذلت آور ترین حالت برای آمریکا بود.

امام جمعه اردبیل با اشاره به پرواز بایدن از تل آویو به جده خاطر نشان کرد: تنها موفقیت بایدن در این سفر این بود که عربستان را مجبور کرد فضای خود را به هواپیماهای اسرائیلی باز کند و خودش آن را با افتخار با پرواز از تل‌آویو به جده افتتاح کرد و این قطعا مقدمه عادی سازی روابط توسط عربستان با اسرائیل است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه کشورهای عربی در سفر بایدن دچار ذلت شدند ابراز کرد: کشورهای عربی از چند جهت در این سفر ذلیل شدند اول اینکه بایدن اعلام کرد تفوق نظامی اسرائیل باید در منطقه حفظ شود این اهانت بسیار بزرگ به کشورهای منطقه است چون معنای آن این است که همه شما باید دنبال رو اسرائیل باشید و حق ندارید از تکنولوژی های جدید و برتر استفاده کنید دوم اینکه در بیانیه اختتامیه همه متفق شدند که منطقه خلیج فارس از سلاح کشتار جمعی عاری و خالی باشد اما حتی یک کشور عربی جرات نکرد بگوید کلمه خلیج فارس به خاورمیانه تبدیل شود تا اسرائیل را نیز شامل شود چون آمریکا اجازه نمی داد چون بایدن صریحاً گفت تفوق نظامی اسرائیل باید حفظ شود.

وی افزود: سوم اینکه جرات نکردند در بیانیه اختتامیه بنویسند اشغال خاک یک کشور ممنوع است تا اسرائیل از خاک فلسطین و از جولان سوریه و عربستان از یمن و ترکیه و آمریکا از سوریه خارج شوند اما به روسیه حمله کردند که چرا با قدرت نظامی مرزها را تغییر می دهد به ماجرای غم‌انگیز یمن که رسیدند باید یک کلمه می نوشتند که اشغالگر خارج شود اما از ترس عربستان نوشتند مشکل یمن باید حل شود اما با طرح سعودی!!!

خطیب جمعه اردبیل عکس دو نفره بایدن با بن سلمان را ذلتی بزرگ برای آمریکا دانست و عنوان کرد: یک ذلت بسیار بزرگ این سفر برای آمریکا این بود که بایدن گفته بود در این سفر از عکس دونفره با بن‌سلمان اجتناب خواهد کرد چون نمی خواهد در کنار قاتل خاشقچی و قاتل ۸۰ بی گناه که در یک روز گردن زده شدند بایستد ولی وقتی به جده رسید دید اختیار دست او نیست! و این عکس قطعاً در انتخابات آمریکا علیه او به کار گرفته خواهد شد البته در سفر جده بایدن یک کار بسیار خوبی انجام داد و آن اینکه در سفر به عربستان یک کلمه از حقوق بشر و دموکراسی صحبت نکرد چون بن سلمان کنار او ایستاده بود!یک نکته قابل توجه در نشست جده این است که کشورهای عربی در بیانیه اختتامی نتوانستند حتی یک کلمه راجع به مشکل اصلی جهان اسلام یعنی فلسطین حرف بزنند چون کدخدا اجازه نداد آنها هم در برابر او مثل عبد در برابر مولی ایستاده بودند آنها نتوانستند حتی یک تصمیم به نفع جهان اسلام مثل داشتن “ارز مشترک “بگیرند بن سلمان گفت از ایران می خواهیم به قوانین بین‌المللی احترام بگذارد اما توضیح نداد آیا قوانین بین المللی اجازه می‌دهد که ۸ سال در یک کشور فقیر مسلمان یعنی یمن خون بی گناهان را بریزد؟

آیت الله عاملی تصریح کرد: بایدن گفت باید ریشه ارهاب را در منطقه از بین ببریم اما نگفت چرا سردار اصلی مبارزه با ارهاب یعنی سردار سلیمانی را ترور کرد؟ چون او داعش را اصلاً ارهاب نمی داند در ادبیات آنها ارهاب و ارهابیون کسانی هستند که در برابر جنایات اسرائیل و آمریکا در منطقه ایستاده اند.

آیت الله عاملی با انتقاد از تاخیر در پرداخت وجه گندم کشاورزان اظهار داشت: از دولت محترم می خواهم در پرداخت وجه گندم ماخوذه تسریع نماید هر گونه تاخیر و بی مبالاتی در این خصوص زمینه را برای ورود دلالان و قاچاق گندم به خارج از کشور فراهم می کند متاسفانه در بعضی از مناطق یک ماه است گندم به تحویل دولت داده شده ولی هنوز وجه آن پرداخت نگردیده است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان ضمن گرامی داشت سالروز اقامه اولین نماز جمعه بیان کرد: روز ۵ مرداد روز نماز جمعه است نماز جمعه یک مدرسه بزرگ تربیتی، جریان عظیم فرهنگی ، سیستم وسیع اطلاع رسانی برای ایجاد بصیرت و آگاهی بخشی و سفره عظیم آسمانی برای اخذ توشه برای ابدیت است غفلت از نماز جمعه غفلت از برکات بزرگ تربیتی فرهنگی و اخروی است طبق روایات معتبر جایگاه هر شخص در محضر خداوند در ساحت ابدیت با تعداد نماز جمعه مشخص می شود.

لینک کوتاه :

darolershad.org/?p=7459

جدیدترین عناوین خبری

پربازدیدترین خبرها

مطالب مرتبط

ثبت دیدگاه

یک پاسخ ارائه کنید