تغییر سایز-+=

صداقت و یک چهره بودن عنصر مفقود در سیاست آمریکایی‌هاست

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل، آیت الله سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در خطبه های این هفته نماز جمعه که در محل مصلای اردبیل و با حضور پرشور و گسترده اقشار مختلف مردم برگزار گردید ضمن گرامی داشت آغاز ماه ذی قعده به بیان فضیلت های این ماه مبارک پرداخت و اظهار داشت: امروز روز اول ذیقعده است توفیق بزرگی است اگر کسی از امروز چله خود را شروع و در عید قربان ختم کند این تنها چله‌ای است که خداوند از آن خبر داده است “وَوَاعَدْنَا مُوسَى ثَلَاثِينَ لَيْلَةً وَأَتْمَمْنَاهَا بِعَشْرٍ فَتَمَّ مِيقَاتُ رَبِّهِ أَرْبَعِينَ لَيْلَةً “(و با موسى سى شب وعده گذاشتيم و آن را با ده شب ديگر تمام كرديم تا آنكه وقت معين پروردگارش در چهل شب به سر آمد) خداوند به حضرت موسی نفرمود بلند شو بیا پیش من ! بلکه فرمود اول چله بگیر خودت را تصفیه کن سپس به بارگاه ما بیا.

وی افزود: در کلمه مواعده خیلی باید دقت کرد در این مواعده چه چیزهایی خداوند به حضرت موسی وعده داده بود؟ نمی‌دانیم ولی می‌توانیم بگوییم خدایا ما را نیز از آن مواعده بهره‌مند بفرما در روایت است که حضرت موسی در آن چهل روز از شدت شوق به دیدار و از تصور لذت دیدار حضرت حق از آب و غذا افتاده بود.

سبک چله این گونه است که عامل به این چله یک عمل عبودی را انتخاب کند و چهل روز بر آن مداومت کند مثل چهل روز هر روز “یس” بخواند یا “الرحمن” یا “الواقعه” و بهتر این است که بر یک جمله استغفاریه با لحاظ گناهی که به آن مبتلی است مداومت کند و نیت خروج از اغلاق طبیعت مادی و بیت النفس نماید.

آیت الله عاملی تصریح کرد: ماه ذی قعده در یکشنبه نمازی دارد دارای فضیلت بسیار مهم و اهل برزخ در حسرت هستند که ای کاش در نامه عمل ما چنین نمازی بود این نماز، نماز توبه است توبه هر لحظه ممدوح و امر فوری است ولی در بعضی از آنات  قبولی بالای سر آن ایستاده است آقای بهجت می‌فرمود اینکه این عمل در یکشنبه و در ذی قعده باشد از باب تعدد مطلوب است یعنی آن را می‌توان در تمام ایام و ماه‌ها انجام داد.

امام جمعه اردبیل اضافه کرد: از انس بن مالک روایت شده است که رسول خدا(ص) روز یکشنبه در ماه ذی قعده فرمود کدام از شما می‌خواهد توبه کند؟ گفتیم یا رسول الله همه ما می‌خواهیم توبه کنیم پس فرمودند: غسل کنید و وضو بگیرید و چهار رکعت،( دو رکعت دو رکعت) نماز بخوانید در هر رکعت حمد یک مرتبه و سوره توحید سه مرتبه و سوره ناس و خلق هر یک را یک مرتبه پس از نماز هفتاد مرتبه بگویید استغفرالله ربی و اتوب الیه پس ختم کند به “لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم” سپس بگوید: “يا عزيز يا غفّار اغفر لي ذنوبي و ذنوب جميع المؤمنين و المؤمنات فإنّه لا يغفر الذّنوب إلا أنت”(ای عزیز! ای بخشاینده! گناهان من و گناهان تمام مردان و زنان مؤمن را ببخش که جز تو کسی گناهان را نمی‌بخشد).

حضرت رسول اکرم(ص) سپس فرمود: نیست از امت من بنده ای که این عمل را به جا آورد مگر اینکه ندا شود به او از آسمان: ای بنده خدا “استانف العمل” یعنی پرونده قبلی تماماً بسته شد یعنی توبه تو قبول و گناهانت تماماً آمرزیده شد حضرت فرمود با این نماز دشمنان او در روز قیامت از او راضی شوند و با ایمان بمیرد و دلش گرفته نشود و قبرش گشاده و نورانی گردد و والدینش از او راضی شوند و مغفرت شامل والدین او و ذریه او گردد و توسعه رزق پیدا کند و ملک الموت در وقت مردن با او مدارا کند و به آسانی جان او بیرون شود.

آیت الله عاملی در بخش دیگری از خطبه ها خاطر نشان کرد: طوفان الاقصی به یک طوفان جهانی تبدیل شد و گردبادهای آن قاره‌ها را درنوردید و به مرکز فرماندهی قدرت اهریمنی دنیای معاصر یعنی آمریکا رسید خداوند این روزها قهاریت خود را نشان می‌دهد و این روزها جزو ایام الله است قیام دانشگاه‌های آمریکا را باید از جهات عدیده به فال نیک گرفت دانشگاه هر کشور مرکز عقلانیت و مدنیت آن کشور و نماینده افکار عمومی است و حالا مشهورترین دانشگاه‌های آمریکا با تمام توان به حمایت فلسطین مظلوم آمده و شدیدترین محکومیت را نسبت به صهیونیسم درست کرده اند بزرگترین اشتباه دولت آمریکا این است که فرمان قلع و قمع تظاهرات و اعتصاب دانشجویان را صادر و دانشگاه‌ها را به پادگان تبدیل کرد در حالی که دانشجویان اصلاً تخریب و آشوب ندارند و فقط باورها و اعتقادات و خواسته‌های خود را اعلام می‌کنند و طبق قوانین آمریکا در چنین موردی که مصداق آزادی بیان و حریت تعبیر است پلیس آمریکا حق دخالت ندارد یعنی حریم آزادی بیان و حریت اعتقاد باید حفظ شود ولی آمریکا با حمله به دانشگاه‌ها ثابت کرد که آن مفاهیم فقط برای کوبیدن جهان سوم و استعمار و استثمار آنها و ابزاری برای براندازی دولت‌های مشروع است.

وی افزود: بایدن دیروز مطلبی درباره اعتراضات دانشجویان گفت که واقعاً یک فاجعه برای دنیا است او گفت من با تظاهرات دانشجویان هر چقدر هم باشد سیاست خود را در خاورمیانه تغییر نخواهم داد! با این حال ادعای دموکراسی هم دارند. از عجائب امور این است که آنها می‌خواستند کریسمس را در ایران جشن بگیرند و خیابان‌های ایران را تبدیل به مرکز عصیان مدنی کنند اما از قضا اسکنجبین صفرا وجود دارد به تعبیر ضرب المثل عربی: “انقلب السحر علی الساحر” سحر علیه ساحر تمام شد و به خودش حمله کرد.

 طوفان الاقصی واقعاً ابزار خداوند برای اجرای اصل”  والله مخرج ما کنتم تکتمون” بود.  خداوند می فرماید من هر چه را که در دلتان هست بیرون خواهم ریخت خیلی نیات و افکار خطرناک در دل غربی‌ها بود اما اظهار نمی‌کردند خلاف آن را به ما نشان می‌دادند اما در حادثه غزه یکی پس از دیگری بیرون ریخته شد و “علی رووس الاشهاد” رسوا شدند.

وی گفت: معلوم شد در اندرون خود به دموکراسی اعتقاد ندارند به آزادی بیان، جریان آزاد اطلاعات، حقوق بشر، حاکمیت ملی، حق تعیین سرنوشت، ممنوعیت نسل کشی، ممنوعیت استعمال سلاح‌های کشتار جمعی، حق حیات، حقوق اساسی، کرامت انسان ها، برابری انسان ها، برابری حقوق و قوانین، به انسان بودن انسان ها به حرمت زن و کودک، ممنوعیت استعمال گرسنگی و بی‌آبی به عنوان سلاح جنگی، به حرمت حمله به مدارس بیمارستان‌ها دانشگاه‌ها و مساجد به حرمت تهجیر انسان‌ها از وطن تاریخی و مادری خودشان به لزوم احترام به مصوبات شورای امنیت به حرمت حمله به گروه‌های کمک کننده بین المللی مثل اونروا به حرمت حمله به نیروهای هلال احمر آمبولانس‌ها و… اصلا اعتقاد ندارند.

آیت الله عاملی با اشاره به اظهارات مسئولان آمریکایی در خصوص تظاهرات دانشجویان آمریکایی در حمایت از مردم مظلوم غزه تصریح کرد: یک مسئول آمریکایی در محکومیت تظاهرات دانشجویان ۴۹ دانشگاه آمریکایی می‌گوید این‌ها منویات آیت الله‌ ها را اجراء می‌کنند این همان صدور انقلاب یعنی اندیشه ظلم ستیزی است ایران با این اندیشه وارد خانه دشمن شده و در بطن جامعه غربی حضور دارد و این مصداق بزرگ ابرقدرت بودن است یک فیلم از حضرت امام(ره) به ما یادگار مانده که در آن آقا سید احمد خمینی به امام(ره) توضیحاتی می‌دهد در آنجا کلمه دو ابر قدرت را به کار می‌برد امام فوراً می‌گوید ما هم هستیم! ما هم ابر قدرتیم! الان معلوم می‌شود که امام چقدر به تز انقلاب اسلامی و جایگاه آن در قلب ملت‌ها اعتقاد و اعتماد داشته است.

وی افزود: در ماجرای تظاهرات دانشجویان در دنیا یک نکته بسیار قابل توجه است پلیس آمریکا با خشونت تمام به زن‌ها حمله می‌کند آنها را به شدت مضروب می‌کند دستگاه قضایی آنها را زندانی می‌کند حتی زن‌های هیات علمی دانشگاه‌ها و مدرسین نیز در امان نیستند نکته این است که اگر صد یک آن خشونت در ایران توسط پلیس انجام و منتشر شود در کشور هم شدیداً از ملت ما اعتراض بلند می شود و هم رسانه‌های آمریکا و اروپایی فیلم آن را به بوق و کرنا می‌گذارند همچنان که در مرگ مشکوک یک زن هزینه سنگین امنیتی برای کشور درست کردند از این معلوم می‌شود که اولاً آنهابا معیار دوگانه عمل می‌کنند ثانیاً دموکراسی واقعی در کشور ماست نه در کشورهای غربی آنها به مردم خود حق اعتراض به آن خشونت ها را نمی دهند.

اما در کشور ما آنقدر فضای باز سیاسی درست شده که همه در مقام قضاوت برمی‌آیند و در صورت اضاعه حق، اعتراض می‌کنند. قائله غزه قتلگاه اندیشه لیبرال دموکراسی بود و بلکه به تعبیر مقام معظم رهبری خود اسرائیل مصنوع همین اندیشه به عنوان قلعه امنیت غربی‌ها در خاورمیانه بود.

وی تصریح کرد: ضرب و شتمی که پلیس آمریکا با دانشجویان دختر و با زنان هیئت علمی دانشگاه‌ها انجام می‌دهد پیام وحشتناکی دارد با اقدامات وحشیانه پلیس آمریکا با دانشجویان و اساتید دانشگاه آبرویی برای آمریکا و برای اندیشه لیبرال دموکراسی نماند آیا دفاع از اسرائیل این قدر برای آمریکا مهم است که خود را اینگونه رسوا نماید؟ بایدن این هفته گفت با توجه به نیت اسرائیل جهت حمله به رفح در ارسال سلاح به اسرائیل تجدید نظر می‌کند این جمله برای اسرائیل خیلی سخت شد و تندروهای اسرائیل سخنان موهنانه در حق بایدن منتشر کردند در این بین دولت شرور انگلستان فوراً اعلام کرد که نیاز جنگی اسرائیل را با ارسال سلاح تامین می‌کند! با اینکه حزب دولت حاکم شکست سختی در برابر حزب کارگر به خاطر همین شرارت‌ها خورده است آنها می‌گویند حاضریم حاکمیت خود را از دست بدهیم اما اسرائیل را از دست نخواهیم داد و این از عجائب عصر ماست.چند سال پیش نخست وزیر اسپانیا اظهار داشت: ایران را تحریم می کنیم و لو در این تحریم خودمان صدمه ببینیم.

صداقت و یک چهره بودن عنصر مفقود در سیاست آمریکایی‌هاست خوب بلدند برای مردم دنیا فیلم بازی کنند بایدن این هفته اعلام کرد اگر اسرائیل به رفح حمله کند بمب‌های سنگین را به اسرائیل نخواهد داد و در ارسال تجهیزات نظامی به اسرائیل تجدید نظر خواهد کرد از آن طرف داد و فریاد اسرائیلی‌ها بلند شده که بایدن به ما خیانت کرد و حماس بایدن را دوست دارد در حالی که همه این‌ها بازی است بایدن به خاطر خاموش کردن جنبش دانشجویان آمریکا و به خاطر رای آوری در انتخابات آینده این بازی را اجراء می‌کند و الا حمله به رفح شروع شده و با وحشی‌گری تمام از زمین و آسمان پیش می‌رود و مسلمانان بی‌پناه غیر از فرار از جهنم رفح چاره‌ای ندارند.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: اسرائیل معبر رفح را نیز که تنها معبر مساعدت به اهالی غزه بود تصرف و چهار روز است که گذرگاه را تعطیل کرده است بایدن اگر راست می‌گوید چرا با شروع حمله اسرائیل به رفح ارسال سلاح را تعطیل نمی‌کند اگر راست می‌گوید چرا دو هفته پیش ۲۶ میلیارد دلار در اختیار اسرائیل گذاشت تا با دست باز فلسطینی‌های مظلوم و زن و بچه‌ها را بکشد آمریکا و اروپا با اسرائیل پشت پرده بر نابودی اهالی غزه تبانی کرده اند و خیال می‌کنند که بمباران کامل رفح حماس را از بین می‌برد.

وی در پایان افزود: آنها دشمن هستند و از دشمن جز قتل و غارت انتظاری نیست اما وای بر حال دولت‌های اسلامی و آن دسته از ملت‌های مسلمان که به تماشای کشتار جمعی و نسل کشی فلسطینیان و زنان و کودکان مظلوم قبله اول نشسته‌اند آن دولت‌ها دست نشانده‌های آمریکا هستند از آنها امیدی نیست اما ملت‌های مسلمان باید به اقتضای مسلمانی خود عمل کنند برای بیداری  این ملت ها چند حدیث  باید خوانده شود :

مردی از بنی اسرائیل از دنیا رفت ملائکه عذاب در قبر حاضر شدند و گفتند باید هزار تازیانه یا گرز بخوری گفت طاقت ندارم یکی کم کردند گفت طاقت ندارم تا به یک تازیانه حاضر شد گفت چرا مرا می زنید؟گفتند از کوچه رد می شدی می دیدی که بچه ها موهای یک پرنده  را زنده زنده می کنند و تو آن پرنده را از دست آنها نگرفتی در حالی که می توانستی آن پرنده را نجات دهی اگر درباره ظلم به یک پرنده در دین ما این گونه تاکید وظیفه در باره ظلم به 35 هزار انسان مظلوم چگونه خواهد بود؟

ابو موسی اشعری می گوید: رسول خدا(ص) فرمود: مومنان نسبت به هم مثل مصالح ساختمان هستند که یکدیگر را محکم نگه می دارند آن گاه حضرت انگشتان خویش را محکم در یکدیگر فرو برد یعنی امت من باید این گونه هوای همدیگر را داشته باشند.

باز روایت شده حضرت خاتم الانبیاء  روزی در مسجد نشسته بودند فرمودند الان مردی وارد مسجد می شود هر کس می خواهد به صورت یک مرد بهشتی نگاه کند به چهره او نگاه کند یک مرتبه دیدند پیرمردی وارد شد گفتند پیامبر(ص) در مورد تو چنین فرمودند خوشا به حالت چه کرده ای؟ گفت یک صفت خوب دارم و آن اینکه وقتی می شنوم به کسی ظلم شده قلباً ناراحت می شوم و  از رنج دیگران رنج می برم و اگر بشنوم خیر و سروری به کسی رسیده قلباً خوشحال می شوم.

 

فایل صوتی خطبه ها

خطبه اول

خطبه دوم

لینک کوتاه :

darolershad.org/?p=19911

جدیدترین عناوین خبری

پربازدیدترین خبرها

مطالب مرتبط

ثبت دیدگاه

یک پاسخ ارائه کنید