جستجو
جستجو
تغییر سایز-+=

قدرت‌های بزرگ در صدد آتش افروزی در منطقه هستد

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل، آیت الله سید حسن عاملی در خطبه های این هفته نماز جمعه با بیان فضیلت ماه های محرم و صفر اظهار داشت: خروج از ماه محرم و صفر برای عاشقان اهل بیت مثل خروج از یک تصفیه خانه بزرگ است در عزاداری‌های این ماه آنچه حاصل می شود تولد دوباره و خاموشی آتش جهنم است ثوابی که از عزاداری برای امام حسین و از گریه به آن حضرت حاصل می‌شود قابل بیان نیست و لذا ملائکه بیشتر از ما به آن حضرت گریه می‌کنند امام صادق فرمود “و ما بکی علینا من الملائکه اکثر”در عظمت ثواب این عزاداری ها همین بس که حضرت در شان قطرات اشک عزاداری فرمود:” اگر یک قطره به جهنم بیفتد لا طْفَأَتْ حَرَّهَا حَتَّى لَا یُوجَدَ لَهَا حَر”یعنی آتش جهنم با اشک بر مصیبت حسین آنچنان خاموش می شود که حرارتی در جهنم نمی ماند

آیت الله عاملی اضافه کرد: آنچه لازم است حفظ این ثواب و کرامت الهی است. مبادا با امام حسین خداحافظی کنیم. کربلا یک سبک زندگی است که باید در تمام شئون اجتماعی و فردی ما حضور داشته باشد. حیف است سر امام حسین برای دو ماه محرم و صفر ذبح شود و لذا در اول ربیع باید گفت: مراقبه توجه مراقبه توجه .

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل ضمن تشریح مسائل اخیر بین ایران و آذربایجان خاطر نشان کرد: عمل به یک آیه قرآن تمام مشکلات بین ایران و آذربایجان را حل می کند خداوند فرموده: “و هل جزاء الاحسان الا الاحسان” یعنی اگر کسی به شما احسان کرد شما نیز به او احسان نمایید. در طول اشغال قره باغ، ایران در کنار آذربایجان ایستاد و از هر جهت از آذربایجان حمایت و بالاترین احسان را تقدیم آن کشور نمود

وی گفت: دفاع از حق ، عمل به قوانین و دستورات قرآن و حق همسایه اقتضاء می‌کرد که ما از آذربایجان حمایت و دفاع کنیم. در جنگ اول قره باغ به طور قطع و یقین مساعدات ایران جان صدها هزار نفر را نجات داد در تمام این مساعدات منت نداشتیم و الان هم منّت نمی‌گذاریم با افتخار کمک کردیم چون به دستورات قرآن و به وظیفه انسانی خود عمل کردیم .حتی یازده نفر از ما در قره‌باغ شهید شدند آیت‌الله موسوی اردبیلی اوائل ریاست ابوالفضل ائلچی بیگ به باکو رفت و بهترین پیشنهاد را به او داد اما ایشان نپذیرفت و برخورد بسیار زشتی هم با حضرت آیت الله نمود. هفته گذشته دکتر کمال خرازی مصاحبه کرد و گفت: آن زمان به حیدر علی‌اف پیشنهاد دادیم که به ارتش آذربایجان مساعدات لجستیکی و آموزشی بکنیم تا تقویت گردد و به راحتی قره باغ را آزاد کند اما ایشان هم نپذیرفت .

امام جمعه اردبیل با بیان یاری های ایران نسبت به آذربایجان تصریح کرد: در جنگ اخیر نیز ایران در حد بسیار اعلی کمک کرد کمک بالاتر از این نمی‌شود که رهبر عظیم الشأن انقلاب خود وارد ماجرا شد و جانانه از تمامیت ارضی آذربایجان و از آزادی تمام خاک آذربایجان دفاع کرد ایران در زمان جنگ اول قره باغ وضع اقتصادی خوبی نداشت عربستان عمداً آنقدر نفت تولید کرد که نفت به بشکه ای ۶ دلار رسید اما ایران در اردوگاه هایی که خود احداث کرده بود سال ها به آوارگان قره‌باغ رسیدگی کرد به طوری که وقتی حیدر علی اف از اردوگاه آوارگان بازدید کرد گفت: “اینجا از کاخ من بهتر است” در برابر همه مساعدات تنها خواسته ما این بود که “هل جزاء الاحسان الا الاحسان” انتظار ما رعایت احسان و رعایت حق همسایگی است .

وی افزود:اینجانب در طول اشغال قره باغ آن قدر از آذربایجان دفاع کردم که سفیر آذربایجان به اردبیل آمد و دعوت شخص رئیس جمهور آذربایجان را به من ابلاغ کرد که در مسجد حیدر باکو که مسجد بسیار مهمی است منبر بروم هرچند توفیق حضور حاصل نشد.

آیت الله عاملی با اشاره به مشکلاتی که آذربایجان برای تردد تریلی های ایرانی ایجاد کرده است گفت: برای ما خیلی سنگین می آید که ۲۵ سال مسیر بیله سوار به نخجوان را در اختیار آذربایجان گذاشتیم اما آنها از چند کیلومتر نگذاشتند تریلی های ما رد بشوند و آنها را جریمه و دو نفر را زندانی کردند در حالی که همه آنها به روسیه می روند بعد از انسداد مسیر گرجستان تمام تریلی ها در مرز گرجستان جمع شدند و معلوم شد این ها به قره‌باغ نمی روند مقصد این ها روسیه است وقتی رئیس جمهور آذربایجان رسماً اعلام می‌کند که از ایران به ارمنستان سلاح نرفته برای ما خیلی سنگین می آید که مطبوعات رسمی با تاکید تمام و به طور مستمر می‌نویسند که ایران به ارمنستان سلاح می‌فرستد تا مردم آذربایجان به ایران کاملا بدبین شوند در ترکیه نیز مطبوعات و رسانه‌ها در نشر این دروغ سنگ تمام گذاشتند تا ملت بزرگ ترکیه به ایران به چشم دشمن درجه یک نگاه کند در حالی که ایران ذخیره روز مبادای همسایگان خود می باشد این مسئله در کودتای ترکیه نیز کاملا معلوم گشت.

وی با تبیین نقش بازیگران فرامنطقه ای در حواشی ایجاد شده گفت: در اینجا ایران و آذربایجان باید توجه کنند که قدرت های بزرگ در منطقه درصدد آتش‌افروزی هستند دشمنان ایران در حال سازماندهی تحریم کامل اقتصادی ایران هستند لازم به ذکر است که آمریکا سه هفته قبل گفت : “که مهلت مذاکره با ایران در حال اتمام است ایران باید سریع به پای مذاکره برگردد” و بعد از آن سخن و گذشت چند روز اوضاع قفقاز ملتهب شد این تهدید آمریکا برای تمام کشورهای منطقه تکلیف ایجاد می کند که مواظب امنیت خود باشند .

آیت الله عاملی در خاتمه افزود: سخن آخر اینکه فرمایش مقام معظم رهبری را که آن را اخیراً در خصوص آذربایجان فرمودند، در کشور آذربایجان به اشتباه تهدید حساب کردند در حالی که هیچ تهدیدی در کار نیست و بلکه حضرت ایشان درصدد بیان یک سنت قطعی آفرینش است که اگر برای کسی خیرخواهی نکنیم و برای او چاه بکنیم خودمان نیز در آتش آن گرفتار خواهیم شد .

لینک کوتاه :

darolershad.org/?p=6886

جدیدترین عناوین خبری

پربازدیدترین خبرها

مطالب مرتبط

ثبت دیدگاه

یک پاسخ ارائه کنید