جستجو
جستجو
تغییر سایز-+=

مناظره انتخاباتی نقطه قوت دموکراسی انقلاب اسلامی است / تبیین برخی از آسیب های مناظرات

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل، آیت الله سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در خطبه های این هفته نماز جمعه که در محل مصلای اردبیل و با حضور پرشور و گسترده اقشار مختلف مردم برگزار گردید با اشاره به برگزاری مناظرات انتخاباتی بین نامزدهای ریاست جمهوری اظهار داشت:مناظره انتخاباتی نقطه قوت دموکراسی انقلاب اسلامی در منطقه و بلکه در جهان و بزرگترین کمک به ملت عزیز برای انتخاب فرد اصلح است. چنین اقدام دموکراتیک در سیستم‌های بسته حکومتی وجود ندارد و لذا در غالب کشورهای دنیا چنین فضای بازی به چشم نمی خورد و این از برکات خون شهداء و برکات انقلاب اسلامی است.

وی ادامه داد: غالب دولت‌ها از چنین فضایی می‌ترسند ولی جمهوری اسلامی هیچ واهمه ای ندارد به همین جهت اجرای مناظره در ایران در انتخابات ریاست جمهوری معضل بزرگی برای دولت‌های مستبد منطقه شده و لرزه به جان آنها انداخته و ملت‌های آنها را به آنها کاملاً بدبین کرده و ملت‌ها را بیدار و آنها را متوجه حقوق اساسی خود که از آن محروم هستند، کرده است.دولت‌های اروپایی و آمریکایی نیز یک کلمه در فضیلت و حُسن چنین فضای باز سیاسی حرف نمی‌زنند و با صراحت می‌گویند اسرائیل دموکراتیک‌ترین دولت منطقه است!

خطیب جمعه اردبیل افزود: من خودم تصریح آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها را خواندم که گفتند دو کشور دموکراتیک‌ترین کشور در خاورمیانه است یکی اسرائیل و دیگری یک کشور عربی ثروتمند که انتخابات سهل است حتی قانون اساسی هم ندارد!

در عین حال باید توجه کرد که مناظره مثل خود انتخابات نعمت است و نعمت نباید تبدیل به نقمت شود مناظره برای این است که ملت ما هم از شخصیت و برنامه‌های مناظره کنندگان آگاه شوند و هم درجه وثوق ملی بالا برود و هم انگیزه بیشتری برای شرکت در انتخابات درست شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری در تبیین برخی از آسیب های مناظرات خاطر نشان کرد: متاسفانه این مناظرات در کنار آثار مثبت لطمات بدی نیز به کشور، نظام اسلامی و وثوق ملی داشت؛ زیر سوال بردن نفیس‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی، تنقیص یکدیگر، خارج شدن از طور  انصاف، عصبانیت و وعده‌های غیر ممکن که مصداق دروغ است،زیر پا گذاشتن منافع ملی کلی‌گویی و عجز از ارائه برنامه‌های دقیق و تفصیلی برای بحران‌های مهم اقتصادی کشور مثل تورم دو رقمی استمراری . ملاحظه شد که در این مناظرات کسی  برای مهار موتور  محرکه های آن برنامه ی علمی و کارشناسی شده ارائه نکرد .

وی در ادامه آفت های مناظره اظهار داشت: قصد غلبه ولو از طرق غیر مشروع و غیر معقول سخنان پوپولیستی و عوام پسند استخدام عواطف و رها کردن تمرکز روی مهامّ امور …در نتیجه درست کردن سوژه و سند برای رسانه‌های معاند خارجی.

 البته ما در اول راه هستیم و احتیاج به بلوغ و مدنیت خاص برای پایبندی به آداب مناظره آرمانی داریم و اینجانب در حدود بیست جلسه آداب مناظره آرمانی را در رادیو وزین معارف در برنامه مسیر سربلندی بیان کردم که می‌تواند به عنوان منشور دائمی برای مناظره آرمانی ثبت و نشر شود.

 مقام معظم رهبری در خصوص آداب مناظره و بلکه آداب فعالیت‌های سیاسی و انتخاباتی مطلب نفیسی دارند و می‌فرمایند: افرادی که وارد میدان انتخابات شده‌اند از بد اخلاقی، بددهنی، توهین و تهمت به دیگران در تبلیغات و فضای مجازی و همچنین از سیاه‌نمایی و بیان مطالب دروغ و خلاف واقع برای جلب نظر مردم اجتناب کنند چرا که این کارها موجب سلب برکت و عنایت الهی می‌شود.

خطیب جمعه اردبیل ضمن ارائه توصیه هایی برای برگزاری هر چه باشکوه تر انتخابات پیش رو تصریح کرد: در حال حاضر توصیه اول ما شرکت در انتخابات است مبادا دفتر حسنات عزیزان از این حسنه بزرگ خالی باشد بدون تردید انتخاب انسان صالح و شایسته برای تولیت امور مسلمان های از تمام حسنات بالاتر است از طرفی حضور در صحنه مانور قدرت و اقتدار و انسجام ملی در برابر دشمنانی است که بیش از 40 سال است در کمین کشور ما و ملت ما هستند هیچ انسان عاقلی در برابر دشمن غدار خود چراغ سبز نشان نمی دهد و هیچ عاقلی با تمکن از تعیین سرنوشت خود آن را به کس دیگری نمی سپارد.

وی ادامه داد: کسانی که گلایه‌ای از مدیریت کشور دارند دقت کنند که جمهوری اسلامی سلایق متفاوت اقتصادی و سیاسی را در معرض انتخاب ملت عزیز قرار داده است حالا موسم رفع گلایه با انتخاب فرد اصلح و سلیقه اصلح و تفکر اصلح است و بعد از انتخاب فردا دیگر جای گلایه نیست.

آیت الله عاملی اضافه کرد: توصیه دوم ما این است که سیستم انتخابات ایران به حدی پیشرفته و حساس است که امکان هرگونه تخلف و تخطی و جابجایی رای در آن ممکن نیست و لذا هرگونه تشکیک در این خصوص ظلم به نظام و خیانت به کشور است بعد از اعلان نتیجه باید همه تسلیم باشند و اگر اعتراضی هست باید از مبادی قانونی پیگیری شود قطعاً هوادارانی که به هوای پُست و سمتی خود را به آب و آتش می روند راضی به نتیجه نخواهند شد و احتمالاً حرف‌هایی بزنند که شایسته کشور ما نیست کشور ما همیشه از سهم خواه ها ضربه دیده است این سهم خواه ها در ستادها خیلی زودتر از اعلان نتیجه پست ها را بین خودشان تقسیم کرده اند و بلکه روی آن دعوا هم کرده اند کاندیدا نیز این سیئات را می‌داند ولی می‌گوید موسم انتخابات موسم طرد نیست ! یعنی باید به همه این‌ها مدیون بشوم! البته داور اصلی در این عرصه خود ملت ماست.

وی ادامه داد: تکرار می‌کنیم انتخابات نعمت است و نباید تبدیل به نقمت و شقاق شود و صفوف ملت به هم بخورد هر نامزدی در فعالیت انتخاباتی خود قبل از رأی‌گیری و بعد از انتخابات کاری بکند که نتیجه آن مرزبندی بین انسان‌ها و به هم خوردن وحدت و انسجام ملی باشد خائن اول است.

وی در بخش دیگری از خطبه ها با اشاره به درخواست جی -7 از ایران مبنی بر توقف غنی سازی خاطر نشان کرد: اخیراً گروه ۷ که بعضی از جریانات سیاسی داخل ایران از آنها به “جامعه جهانی” تعبیر می‌کنند از ایران خواست غنی‌سازی را متوقف کند و در این خصوص تهدید به تحریم هم کرد غافل از اینکه ترکش تحریم دیگر خالی است و آنها تمام تیرهای خود را انداخته اند و جز تحریم بعضی از افراد و شرکت ها دیگر مجالی برای تحریم ندارند ملت بزرگ ایران یک سوال بسیار مهم در برابر این جماعت فزون خواه دارد و آن اینکه حاکم بین ما و شما توافق برجام است و شما آن را امضاء کرده‌اید و حتی به تایید شورای امنیت سازمان ملل نیز رسیده است وقتی شما حتی به یک بند آن نیز عمل نکرده اید و ایران سال‌ها یک طرفه به آن عمل و خسارت بسیار سنگینی را در عمل یک طرفه متحمل شده است شما با چه رویی دوباره از ایران می‌خواهید که به التزام یک طرفه ادامه دهد؟آیا تخریب راکتور آب سنگین در اراک برای شما وثوق نیاورد؟ آیا چندین سال عمل یک طرفه به برجام برای شما اطمینان درست نکرد؟آیا این اقدامات حسن نیت ایران را برای همکاری با شما ثابت نکرد؟

آیت الله عاملی افزود: این که ایران سال ها یک طرفه به برجام عمل بکند و خسارت سنگینی متحمل بشود و بالاترین اقدامات را برای نشان دادن حسن نیت انجام دهد اما آنها نه تنها به هیچ بندی از برجام عمل نکنند بلکه با تهدید به ایران بگویند که باز هم التزام یک طرفه را ادامه بده این کاشف از خبث سریره و نیت شوم بسیار وحشتناک آنها درباره ایران است البته آنچه در دلشان هست خیلی بالاتر از آن نفرتی است که به زبانشان جاری می‌شود و به تعبیر قرآن: “قَدْ بَدَتِ الْبَغْضَاءُ مِنْ أَفْوَاهِهِمْ وَمَا تُخْفِي صُدُورُهُمْ أَكْبَرُ”(دشمنی شما را بر زبان هم آشکار سازند و محققا آنچه در دل دارند بیش از آن است)حدود ده سال پیش یک مقام بلند پایه آمریکایی اظهار داشت: باید متوجه باشیم این فقط برنامه هسته ای ایران نیست که باید مهار شود بلکه باید فلسفه کلی جمهوری اسلامی کاملاً مهار گردد این نشان می دهد که آنها با اساس جمهوری اسلامی کار دارند.

عجیب است که بعضی از سیاستمداران ما به اَخم و تَخم آنها حساب باز می‌کنند و عملاً اعتقاد دارند که آنها هر چقدر با ما بدرفتاری کنند جا دارد که ما در برابر آنهاکوتاه بیاییم هر سیاستمداری به آنها دل ببندد و یا مرعوب آنها شود و یا برای آنها در آینده حساب باز کند او از فهم سیاسی و از معادلات جهانی کاملاً بی‌بهره و در نهایت خود تحقیری و ذلت است چنین کرنشی شان ملت ما را کاملاً ویران و آبروی کشور و انقلاب را به حراج می‌گذارد و خلاف سیره مقام معظم رهبری است جای تاسف است که آنها کشور بزرگی مثل ایران را تهدید می کنند در حالی که زمان تهدید گذشته است در سال 95 ترامپ گفت وزیر دفاع من سگ هار است و من یک سگ هار را منصوب می کنم تا دیگران بدانند و بترسند !

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل در پایان گفت: هر دولتی در ایران سر کار بیاید با اروپا و آمریکا در خصوص توان هسته‌ای باید چنان عمل نماید که آنها جرات طرح دوباره التزام یک جانبه را به زبان نیاورند.

ملت عزیز ما دقت کنند که از ایران خطایی سر نزده تا محتاج به تذکر یا تهدید گروه هفت باشد علت فقط و فقط در ناکامی آنها در خصوص حفظ اسرائیل و تامین امنیت اسرائیل می باشد برای آنها بسیار سنگین است که این روزها می بینند اسرائیل در آستانه فروپاشی است. اما آنها یقین داشته باشند که اسرائیل امروز مرده ای است که با اقدامات فوق به حد افاقه نخواهد رسید.

 

فایل صوتی خطبه ها

خطبه اول

خطبه دوم

 

لینک کوتاه :

darolershad.org/?p=20819

جدیدترین عناوین خبری

پربازدیدترین خبرها

مطالب مرتبط

ثبت دیدگاه

یک پاسخ ارائه کنید