تغییر سایز-+=

هر ایرانی که از جاده بین المللی گرمی – بیله سوار بازدید کند از شکسته شدن غرور ایرانی خجالت می‌کشد

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل، آیت الله سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در خطبه های این هفته نماز جمعه که در محل مصلای اردبیل و با حضور پرشور و گسترده اقشار مختلف مردم برگزار گردید با اشاره به تاخیر عملیاتی پروژه راهسازی در جاده گرمی بیله سوار اظهار داشت: جای تاسف است که پروژه دو بانده کردن مسیر گرمی – بیله سوار به دلیل عدم تامین اعتبار دوباره تعطیل گردیده است این جاده اولاً جاده ترانزیتی و مورد رجوع رانندگان خارجی است از این جهت بی‌آبروی بزرگی برای کشور درست می‌شود ثانیاً این جاده ایمنی ندارد چون پیچ‌ها و نقاط حادثه خیز دارد اهالی هر دو شهر هم به شدت ناراحت هستند کل مسیر 55 کیلومتر است.یعنی محتاج به هزینه عمده ای نیست و بی اعتنایی کاملاً محل تامل است.

وی ادامه داد: در این خصوص برای بار دوم از وزیر راه و شهرسازی می‌خواهم خود را در این پروژه بدنام نکنند هر ایرانی که از این جاده بین المللی بازدید کند از شکسته شدن غرور ایرانی خجالت می‌کشد تنها بعضی از مسئولین مربوط هستند که ابایی از تاراج و غارت شدن حیثیت کشور در برابر خارجی‌ها ندارند.جاده کلور درام در جنوب استان نیز همین وضعیت را داراست یعنی پیمان کار دوباره پروژه را تعطیل کرده است. با تشخیص دولت و با دستور مقام معظم رهبری دو هزار و پانصد میلیارد تومان برای جاده آقبند در آذربایجان شرقی بودجه گذاشته اند اگر آنجا اهمیت بین المللی دارد قطعاً جاده گرمی بیله سوار نیز بین المللی است ما از دولت محترم مصراً می خواهیم با لحاظ اهمیت راه های استان و تامین بودجه لازم گره های ذهنی اهالی را باز کند.

وی در بخش دیگری از خطبه ها به مناسبت روز معلم و روز کارگر اظهار داشت:روز معلم در پیش است نعمت تعلیم اساس تمام موفقیت‌ها و کلید تمام خوش بختی هاست و یک جامعه در تمام پیشرفت‌های خود مرهون عنایات معلم است معلم دین خود را با اخلاص به جامعه اداء می‌کند اما جامعه نیز باید عملاً قدردان باشد با یک تقدیرنامه و کیک و آبمیوه نمی‌توان حق معلم را اداء کرد بلکه با مادیات کلان هم نمی‌توان حق معلم را اداء کرد در حال حاضر بهترین عنایت به عزیزان معلمین حل مشکلات آنهاست در این باب عنایت به معلمین بازنشسته باید کمتر از شاغلین نباشد یک ماه و نیم است بیمه تکمیلی بازنشستگان آموزش و پرورش تمام شده و تمدید نگردیده است و حالا می خواهیم آنها را به جلسه دعوت و برای آنها سخنرانی و لوح تقدیر بدهیم این قطعاً تکریم نیست ضد تکریم است.

گردش چرخ اقتصادی کشور بر دوش کارگران عزیز است هیچ کس تردیدی ندارد در اینکه استقلال اقتصادی کشور مرهون تلاش مبارک آنهاست هم دولت و هم کارفرماها نگاه هر دو به این عزیزان باید این گونه باشد که آنها ولی نعمت کل کشور و کل ملت هستند یعنی نقش آنها نقش استثنایی است پس عنایت به آنها هم باید استثنایی باشد.

آیت الله عاملی با اشاره به رویکرد مسلمانان جهان نسبت به عملیات وعده صادق تصریح کرد: عکس العمل ملت‌های مسلمان و غیر مسلمان در برابر عملیات وعده صادق رفته رفته در حد حیرت آوری خود را نشان می‌دهد از آنجا که تمام ملت‌ها نفرت عظیمی به اسرائیل دارند قدرت ایران و جرات ایران در انتقام از اسرائیل را در حد وسیعی تحسین می‌کنند همه ملت ها با نگاه بسیار فاخر توأم با غبطه به ملت ایران نگاه می‌کنند این عملیات ظهور قدرت، تثبیت قدرت، و قبولاندن فائقیت قدرت ایران در غرب آسیاست.

وی گفت: بعد از این حمله نداء لبیک یا خامنه‌ای در بعضی از کشورهای اسلامی بلند شد من شخصاً با دیدن آن گریه کردم حجم جشن در کشورهای اسلامی نشان می‌دهد که غرور امت کاملاً شکسته بود، حمله ایران پیام مهمی داشت و آن این بود که خاورمیانه امروز خاورمیانه دیروز نیست توازن قوی قبلاً برقرار نبود و حالا توازن به طور کامل حاصل است و هر روز طرف غالب قوی‌تر می شود.

امام جمعه اردبیل افزود: وقتی جنگ اوکراین شروع شد ایران قبلاً به روسیه پهباد داده بود و غربی‌ها همه جا را پر کردند که پهپادهای ایرانی مسیر جنگ را عوض کرد حالا که ایران با همان پهبادها به اسرائیل جواب داده است تبلیغات راه انداخته اند که این پهبادها تاثیر جزئی داشت این سخنان برای پوشاندن ضعف نظامی آنهاست.

 جنایت اسرائیل در مجتمع پزشکی ناصر در خان یونس یک جنایت بسیار بسیار هولناک است اولین سوال افکار عمومی دنیا این است که چه کسی به این‌ها جرات  این جنایت هولناک را داده است ۲۰۰۰ نفر را قتل عام و آنها را در قبرهای دسته جمعی دفن کرده اند بسیاری از این‌ها زنده به گور شده‌اند بعضی‌ها سر در بدن و پوست در بدن ندارند بعضی از این‌ها ابزار علاج(مثل سوند) در بدن دارند و معلوم می‌شود که بیمار بوده است اعضاء بسیاری از آنها دزدیده شده است.آنها را در داخل پلاستیک آشغال و با زباله دفن کرده اند بسیاری از این‌ها دست بسته و جمع زیادی از آنها طفل و کودک هستند تمام کادر بیمارستانی قتل عام شدند تا حال حدود ۴۰۰ جنازه پیدا شده و از بقیه خبری نیست اگر مسلمانی از این جنایت دق مرگ شود جای هیچ ملامتی نیست.

وی اضافه کرد: عجیب است که در برابر این جنایت بزرگ خبری از محکومیت و اقدام عملی اروپا آمریکا و دولت‌های عربی و اسلامی نیست. ما یقین داریم که این جنایت قبلاً به آمریکا و اروپا اطلاع داده شده است از عجائب امور این است که ارتش اسرائیل انکار می‌کند که چنین کاری را کرده باشد! این اهانت به عقول اهل دنیاست چون در غزه فقط ارتش اسرائیل و فلسطینی‌ها هستند  طبعاً فلسطینی‌ها همدیگر را نمی‌کشند می‌ماند ارتش اسرائیل! و الا باید بگوییم این‌ها را اجنه کشته اند! این جنایت قطعاً به پای اروپا آمریکا و اندیشه لیبرال دموکراسی نوشته می‌شود و لذا آنها این هفته با تمام توان شروع به بازی تئاتر کردند و در یک اعتراضی ساختگی به اسرائیل گفتند باید تحقیقات مستقل در این خصوص صورت بگیرد ارتش اسرائیل نیز با وقاحت گفت ما چنین جنایتی نکرده‌ایم.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل ادامه داد: جوزف بورل رئیس اتحادیه اروپا گفت: تخریباتی که اسرائیل در غزه درست کرده خیلی شدید از تخریب آلمان در جنگ جهانی است در حال حاضر در آلمان بلکه در کل اروپا تعریف و تمجید از هیتلر جرم است و مرتکب آن فوراً دستگیر می‌شود و اگر خارجی باشد اخراج می‌گردد اما معلوم نیست که چرا نخست وزیر آلمان می‌گوید امنیت اسرائیل امنیت ماست و هر کسی در دنیا نفس می‌کشد باید اسرائیل را به رسمیت بشناسد! قوانین بین‌المللی اجازه صدور سلاح و حمایت مالی از اسرائیل را نمی‌دهد اما اروپا و آمریکا علناً و عملاً اعلام می‌کنند که ما فوق اینگونه قوانین هستیم.

خطیب جمعه اردبیل خاطر نشان کرد: وقتی اسرائیل دو هزار نفر را در مجتمع پزشکی ناصر قتل عام و در گورهای دسته جمعی دفن می‌کند معنایش قطعاً نسل کشی است محاصره نان و دارو قطعاً نسل کشی است و طبق قوانین بین‌المللی حمایت نظامی و مالی از مرتکب نسل کشی جرم است کنگره آمریکا با حمایت مالی از اسرائیل قطعاً مرتکب جرم شده است.

وی در بخش دیگری از خطبه ها با بیان اینکه آمریکا چند جنایت بزرگ در حق فلسطین در این ۲۰۰ روز طوفان الاقصی مرتکب شده است اظهار داشت: اول اینکه هر پیش نویس آتش بس را که به شورای امنیت رفته وتو کرده است یعنی هر چقدر بیشتر از زنان و کودکان فلسطینی کشته شود بهتر است بایدن در سخنرانی این هفته، پشت سر خود یک شاخه زیتون قرار داده بود تا به دنیا بگوید دنبال صلح است! معلوم نیست این پیرمرد چه صلحی را دنبال می‌کند وقتی چندین بار آتش بس در غزه را وتو می‌کند؟

وی افزود: دوم اینکه چندین بار پیش نویس عضویت فلسطین در سازمان ملل به عنوان یک کشور مستقل را وتو کرده است با اینکه با بی‌حیایی تمام، هم آمریکا هم اروپا به طور مکرر اعلام می‌کنند که راه حل دائمی مشکل فلسطین تشکیل دو دولت است که به آن “حل  الدولتین” می‌گویند در بدو تشکیل اسرائیل هم در سازمان ملل برای اخذ رای برای عضویت اسرائیل به عنوان یک کشور، دولت‌های دنیا را گول زدند اینگونه که گفتند فلسطین را هم عضو سازمان ملل می‌کنیم اما ۷۵ سال است که این بند را اجرا نکرده اند و حالا که طوفان اقصی شروع شده تازه یادشان افتاده که چنین شرطی در بدو تاسیس اسرائیل بوده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: وتو کردن آمریکا عضویت فلسطین در سازمان ملل معنای خیلی بدی داشت معنای آن این است که غاصب عضو است ولی صاحب خانه حتی حق مالکیت یک وجب کشور خود را برای تشکیل یک دولت مستقل ندارد این اقدام آمریکا بازتاب منفی سنگینی علیه دولت آمریکا در داخل و خارج آمریکا داشت و حالا آمریکا و هکذا اروپا برای ترمیم چهره خود اقدام به کاری کرده‌اند که چهره آنها را بدتر می‌کند و آن وضع عقوبات علیه شهرک نشینان تندرو و جنایتکار است این شهرک نشین‌ها هر روز به فلسطینی‌ها حمله می‌کنند خانه‌ها ، اموال  و زراعت‌های آنها را آتش می‌زنند و خودشان را مورد ضرب و شتم و اهانت قرار می‌دهند هم چنین برای یک تیپ جنایت کار اسرائیلی می خواهند تحریم وضع کنند! تصویب عقوبت برای آنها واقعا مسخره است چون آنها را رژیم نتانیاهو مسلح کرده و آنها را در این حمله‌ها حمایت می‌کنند اگر آمریکا و اروپا صادق هستند و اگر جرات دارند این عقوبات را علیه رژیم نتانیاهو وضع کنند این‌ها همه بازی دادن ملت‌ها و اهانت به عقول ملت‌هاست و از همه مهمتر مسخره کردن مسلمان‌هاست.

وی افزود: سوم اینکه آمریکا در ارسال سلاح به اسرائیل هیچ آرزویی نگذاشت حتی چندین بار آن قدر عجله داشت که بدون تصویب کنگره ارسال کرد و بلینکن مجبور شد در کنگره حاضر و نمایندگان جنگ طلب کنگره را توجیه نماید. چهارم اینکه پشتیبانی دفاعی تمام عیار از اسرائیل در باب المندب و در اردن در برابر موشک‌ها و پهبادهای ایرانی و در خود غزه در برابر ضربات حماس داشت و دارد.

آیت الله عاملی گفت: پنجم؛ حمایت مالی از اسرائیل، آخرین آن هفته گذشته بود و 26 میلیارد دلار در اختیار اسرائیل گذاشت تا دست اسرائیل برای کشتن کودکان و زنان غزه بازتر باشد برای نمایندگان کنگره که این مبلغ سنگین را تصویب و آتش بیار معرکه و شریک اصلی جرم شدند این آیه را می‌خوانم ای کاش به گوششان برسد:

“إِنَّ الَّذِينَ كَفَرُوا يُنْفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ لِيَصُدُّوا عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ  فَسَيُنْفِقُونَهَا ثُمَّ تَكُونُ عَلَيْهِمْ حَسْرَةً ثُمَّ يُغْلَبُونَ  وَالَّذِينَ كَفَرُوا إِلَى جَهَنَّمَ يُحْشَرُونَ”(کافران اموالشان را انفاق می‌کنند برای این مقصود که راه خدا را ببندند پس به زودی مالهایشان بر سر این خیال باطل برود و حسرتش بر دل آنها بماند و آن‌گاه مغلوب نیز خواهند شد، و کافران را به سوی جهنم جمعا رهسپار سازند).

وی افزود: وزیر خارجه اسرائیل در تشکر از مصوبه کنگره آمریکا که میلیاردها دلار مساعدت برای اسرائیل را تصویب کرد گفت من از تمام اعضاء کنگره تشکر می‌کنم ما و شما برای دموکراسی و ارزش‌های مشترک جنگ می‌کنیم او  راست می‌گوید ارزش مشترک بین آمریکا و اسرائیل تبانی برای قتل عام اهل غزه و اسقاط غزه از حیز زندگی است!

بایدن این هفته از کنگره آمریکا که میلیاردها دلار مساعدت به اوکراین، اسرائیل و تایوان را تصویب کرد تشکر کرد و گفت این پول امنیت آمریکا را تامین می‌کند چون هم پیمانان ما را قوی می‌کند معنای سخن این پیرمرد این است که آمریکا در امنیت خود به اسرائیل، اوکراین و تایوان احتیاج دارد هیچ سیاست مدار نمی‌تواند این معادله را حل کند.

آیت الله عاملی گفت: بایدن از این گونه حرف‌های نامفهوم زیاد دارد از جمله اینکه در سخنرانی این هفته خود گفت امروز دموکرات‌ها و جمهوری‌خواها هر دو اتفاق دارند بر اینکه آمریکا در غائله خاورمیانه باید کنار حق بایستد یعنی اگر به اسرائیل پول دادیم و در کنار اسرائیل ایستادیم برای این است که اسرائیل حق است یعنی کشتن ۳۴هزار بی‌گناه حق است این‌ها حتی کلمه حق را نیز تحریف کرده اند.

تصویب شدن میلیاردها دلار مساعدت در کنگره آمریکا برای اسرائیل از یک حقیقت بسیار تلخ حکایت می‌کند و آن اینکه آمریکا با آیپک یعنی لابی صهیونیسم بین الملل اداره می‌شود این مسئله را اسرائیلی‌ها با صراحت اعلام کرده اند آنها تمام نمایندگان آمریکا را به راحتی خریده اند.

وی افزود: شارون نخست وزیر بسیار شرور اسرائیل در سال ۲۰۰۱ گفت ما ملت یهود بر آمریکا سیطره داریم و آمریکایی‌ها این را خوب می‌دانند یهودیان آمریکا از طریق وسایل ارتباط جمعی و از طریق اعضاء کنگره سرنوشت آمریکا را در دست خود دارند من این را به خوبی می‌دانم که تنفیذ سیاست‌های خارجی آمریکا در منطقه خاورمیانه بدون موافقت یهودی‌های آمریکا ممکن نیست ما به شکل عجیبی بر وسائل ارتباط جمعی آمریکا مسلط هستیم و حتی بر اعضاء کنگره حکومت می‌کنیم چون تا حال به اعضای کنگره اجازه ندادیم حتی یک تصمیم علیه اسرائیل بگیرند سفارت ما در واشنگتن عملاً برنامه‌های خود را بر کنگره دیکته می‌کند و این از طریق یهودیان بسیار ثروتمند آمریکایی صورت می‌گیرد!

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل گفت: این هفته دانشگاه‌های آمریکایی در حمایت از فلسطین، قیام و شاهکار کردند هم دانشجویان و هم اعضاء هیئت علمی بلوغ، عطوفت و وجدان انسانی خود را به تماشا گذاشتند بعد از حمله پلیس آمریکا به دانشگاه و دستگیری جمعی از آنها دولت آمریکا باید در صحبت از آزادی و دموکراسی حیا کند و باید مجسمه آزادی را به یاد شهداء غزه دفن کند. تظاهرات دانشجویان در آمریکا تظاهرات معمولی نیست بلکه باید اسم آن را انقلاب دانشجویی نامید هر کسی می‌خواهد اهمیت آن را بداند به حرف نتانیاهو توجه کنند که این تظاهرات را محکوم می‌کند و آن را سامی ستیزی می‌نامد و به پلیس آمریکا می‌گوید که این دانشجویان را با تمام توان قلع و قمع کنید! در این بین دولت آمریکا اشتباه بزرگی کرد و دستور حمله را صادر کرد و پلیس آمریکا با حمله دانشجویان آتش را شعله ور تر کرد توجه شود دانشجویانی که در دانشگاه کلمبیا به تظاهرات پرداختند فرزندان طبقه پایین نیستند بلکه فرزندان اعضاء کنگره آمریکا هستند پدر در یک جبهه و فرزند در جبهه مقابل!

محققین می‌گویند نسل جدید مدیریت آمریکا در آینده در این دانشگاه شکل خواهد گرفت خود دانشگاه کلمبیا نیز دانشگاه معمولی نیست بلکه آن را قلعه و دژ لابی بین‌المللی صهیونیزم می‌دانند.

امام جمعه اردبیل تصریح کرد: در این تظاهرات یک حادثه بسیار مهم رخ داد جمع عظیمی از جوانان یهودی در آن شرکت کردند و گفتند ما یهودی هستیم نه صهیونیست و با این اقدام تبلیغات نتانیاهو را که می‌گفت این تظاهرات دانشجویان ماهیت سامی ستیزی دارد نقش بر آب شد.

انقلاب دانشجویی در آمریکا از این حیث مهم‌تر است که نماینده افکار عمومی است و نشان می‌دهد هزینه میلیاردی صهیونیست‌ها برای منحرف کردن افکار عمومی به ملت آمریکا جواب نداده و نتیجه عکس حاصل شده است اعتراضات مردمی فقط در دانشگاه‌های آمریکا نیست بلکه دنیا را فرا گرفته است.

وی گفت: اشک چشم دختر دانشجوی ژاپنی در مرگ کودکان و زنان غزه دنیا را تحت تاثیر قرار داد او خود را با اهالی غزه متحد می‌بیند آیا ممکن است پادشاهان و پرزیدنت‌های کشورهای اسلامی این اتحاد را داشته باشند مولوی در این خصوص چقدر عالی سروده که:

جان حیوانی ندارد اتحاد

تو مجو این اتحاد از روح باد

گر خورد این نان نگردد سیر آن

ور کشد بار این نگردد او گران

بلکه این شادی کند از مرگ او

از حسد میرد چو بیند برگ او

جان گرگان و سگان هر یک جداست

متحد جانهای شیران خداست

نشان بلوغ یک پادشاه بلکه یک مسلمان این است که بگوید جان اهل غزه جان من است  مال او مال من است آسایش او آسایش من است مرگ او مرگ من است گرسنگی او گرسنگی من است.

آیت الله عاملی در پایان گفت: نوشته اند آقا محمد خان قاجار در زمان حکومت افشار وقتی به مجلس شاه می‌آمد دزدکی با چاقو، نفیس‌ترین فرش سلطنت را پاره می‌کرد بعداً که به پادشاهی رسید غصه می‌خورد که فرش خودم را پاره کرده ام در روایت است: مثل مومن با مومن مثل آب لیوانی با آب لیوانی دیگر است که به راحتی قاطی می‌شوند ولی مثل کافر با کافر مثل الاغی با الاغ دیگر است که با هم در آخور بسته شده باشند.

 

فایل صوتی خطبه ها

خطبه اول

خطبه دوم

لینک کوتاه :

darolershad.org/?p=19540

جدیدترین عناوین خبری

پربازدیدترین خبرها

مطالب مرتبط

ثبت دیدگاه

یک پاسخ ارائه کنید