تغییر سایز-+=

پیام تسلیت آیت الله عاملی در پی درگذشت محمود دست پیش

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل ، آیت الله عاملی در پی درگذشت شاعر بزرگ خطه ی مبارک استان اردبیل جناب آقای محمود دست پیش پیام تسلیت صادر کرد.

متن پیام به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

انالله وانا الیه راجعون

با کمال تأسف و تحسّر اطلاع یافتیم شاعر سحّار و نویسنده ی قهار خطه ی مبارک استان اردبیل جناب آقای محمود دست پیش متخلص به «واله» دعوت حق را لبیک گفته و با توشه ای از خدمات نفیس تربیتی، فرهنگی و ادبی در جوار رحمت حضرت حق (جلّ و علا) آرمید.آثار ماندگار این شخصیت عظیم استان ادب پرور اردبیل نشان می دهد که او در بصیرت و غیرت دینی و ملی، ضرب المثل و الگوی فراموش نشدنی ودرصنعت شعر در مستوایی بسیار عالی قرار داشت.

او شعر را ابزار هوی و هوس، منویات نفسانی و منیت های شیطانی نساخت. شعر و قلم او در خدمت انسان و انسانیت، مکارم اخلاقی، خلق احساس های متعالی و عواطف بلند آسمانی و در خدمت وحدت و اخوت انسان ها بود.او در دفاع از نظریه خانواده ی واحد جهانی در ذروه قرار داشت و اشعار او در این موضوع در محضر مقام معظم رهبری و تحسین ایشان توسط رهبر معظم برای ملت ما مخصوصا آذری های عزیز فراموش نشدنی است.

این شاعر توانمند بسیار مورد طمع دشمنان ایران عزیز بود اما رقیت طمع، فرسخ ها با او فاصله داشت. او به عنوان یک معلم از افتخارات بزرگ آموزش و پرورش بود. کمتر شاعری توانسته شهرت جهانی پیدا کند اما شعر معروف او «سیزه سلام گئتیرمیشم» که از مشهور ترین سروده های اوست با آهنگ سازی استاد علی سلیمی شهرت جهانی پیدا کرد و تا کنون بارها در رسانه های ترکیه و آذربایجان بازخوانی شده است.ملت بزرگ ما با این شاعر عدیم النظیر با سروده ی معروف او یعنی «خلبانان ملوانان» آشناست. او در سال 1387 در مراسم دیدار سالانه ی شعراء با مقام معظم رهبری به قرائت دو شعر آذری پرداخت؛ از جمله شعر «بیز هامیمیز ایرانلییخ» که مورد تشویق ویژه ی حضرت آقا قرار گرفت و رهبر معظم دستور دادند برای این اثر آهنگ سازی شود.

این شعر او جزو اشعار جاودانه و به مثابه آب سرد بر آتش فتنه های بزرگ نژادی است و شایسته است ورد زبان هر عزیزی باشد که قلب او با عشق ایران عزیز و با آرزوی شکل گیری خانواده ی واحد جهانی می تپد. از این رو از باب « خِتَامُهُ مِسْك» فخر و شرف بزرگی است که این ارادت نامه با ذکر بخشی از همان شعر، متزین گردد:
فارسدا منم، ترکده منم
کورد، لر، بلوچ، ترکمنم
سن ده منم، من ده سنم
بیز هامیمیز ایرانلییق

یوردوموز بیر، دینیمز بیر
یاخشی یامان گونوموز بیر
بیریمیز مین، مینیمیز بیر
بیز هامیمیز ایرانلییق

بیزی دوغان مهربانا
سن مادر دِی، منده آنا
دشمن قالسین یانا یانا
بیز هامیمیز ایرانلییق

به روان پاک او درود می فرستیم و برای فکر آن عزیز، رهروان شایسته و برای قلم آن بزرگ، حاملان وارسته وبرای روح او، رضوان و غفران الهی و برای خانواده ی معظم آن عزیز سفر کرده خلفیت خاص خداوندی را مسالت داریم.

سید حسن عاملی
یازدهم مرداد ماه یک هزار چهارصد

لینک کوتاه :

darolershad.org/?p=4286

جدیدترین عناوین خبری

پربازدیدترین خبرها

مطالب مرتبط

ثبت دیدگاه

یک پاسخ ارائه کنید