تغییر سایز-+=

۱۹ ژانویه روز بازگشت آذری‌ها به هویت واقعی خود است

در روز ۱۹ ژانویه ۱۹۹۰ برابر با ۲۹ دی ۱۳۶۸ همزمان با فروپاشی نظام شوروی سابق جمع بسیار زیادی از مردم مسلمان آذربایجان با برچیدن موانع مرزی به خاک جمهوری اسلامی ایران سرازیر شدند که این اقدام با استقبال مردم مسلمان و غیور مرزنشینان ایرانی مواجه گردید.

این روز به نام روز همبستگی آذری‌های مسلمان جهان نامگذاری شده و هر سال گرامی داشته می‌شود.

 آیت‌الله سیدحسن عاملی شامگاه یکشنبه در مراسم گرامیداشت این روز افزود: این واقعه همه توطئه‌های بدخواهان سرزمین ایران را که با توسل به انواع تحریفات تاریخی و نیز رواج فرهنگ غرب در میان آذری‌ها سعی در از میان برداشتن دین اسلام و لطمه زدن به یکپارچگی سرزمین باعظمت ایران را داشتند، نقش بر آب کرد.

وی افزود: شاه اسماعیل صفوی که از اردبیل برخاسته بود با ایمان، شجاعت و درایت خود توانست کشور ملوک‌الطوایفی ایران را یکپارچه کرده و تشیع را به عنوان مذهب رسمی این سرزمین اعلام کند.

وی با اشاره به اینکه سرزمین ایران از زمان صفویه و شاه اسماعیل صفوی پس از یکپارچگی مراحل پیشرفت خود را آغاز کرد و این روند در دوره نادرشاه افشار نیز ادامه یافت، گفت: با تاسف در دوره‌های بعد به خاطر نالایقی حکام ایران از جمله قاجاریه ایران آن عظمت و شکوه گذشته خود را به تدریج از دست داد.

او برپایی اینگونه همایش‌ها و فراهم شدن زمینه صحبت درباره عزیزان آذری زبان سراسر دنیا را که مظهری از دیانت، غیرت و شجات هستند را یک اقدام پسندیده دانست.

رییس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل افزود: از میان آذری‌های مسلمان انسان ها و شخصیت‌های بزرگ و برجسته‌ای از علامه طباطبایی به عنوان ارائه دهنده خدمات ارزشمند به قرآن مجید و نیز علامه امینی به عنوان بزرگترین خادم اهل بیت (ع) گرفته تا نظامی گنجوی و …برخاسته اند که بطور قطع نقطه اشتراک میان همه آذری‌های مسلمان جهان محسوب می‌شود.

او با بیان اینکه جمعیت بسیاری زیادی از برادران آذری در نقاط دور و نزدیک دنیا سکونت دارند، ادامه داد: اینکه هر کدام از این عزیزان رهبر معظم انقلاب اسلامی را به عنوان رهبر و هدایتگر خود می‌دانند افتخار بزرگی برای مردم ایران اسلامی است.

وی در پایان با تاکید بر خدمات صفویه و قزلباش‌ها به دین اسلام و نیز سرزمین پهناور ایران از مدیران ارگان‌های ذیربط خواست تا میدانی را در حوالی بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی به عنوان میدان قزلباش‌ها نامگذاری کنند.

شعرخوانی و اجرای سرود در گرامیداشت روز ۱۹ ژانویه و نیز خدمات شاه اسماعیل صفویه از برنامه‌های جنبی این مراسم که در سالن اجتماعات نگارخانه خطایی اردبیل برگزار شد، بود.

لینک کوتاه :

darolershad.org/?p=9756

جدیدترین عناوین خبری

پربازدیدترین خبرها

مطالب مرتبط

ثبت دیدگاه

یک پاسخ ارائه کنید