تغییر سایز-+=

19 ژانویه روز اعلام تعلق آذری ها به ایران و اسلام است

آیت‌الله سیدحسن عاملی صبح امروز در آئین نکوداشت 19 ژانویه، روز مسلمانان آذری جهان در نگارخانه ختایی اردبیل اظهار داشت: خوشبختانه برگزاری مراسم گرامیداشت 19 ژانویه، روز آذری‌های مسلمان جهان در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان و اربیل برگزار شد و شاهد برگزاری و گرامیداشت این روز در شهرستان‌های استان اردبیل نیز هستیم که این یک موضوع و اقدام شایسته‌ای برای گرامیداشت این روز مهم است.

وی گفت: روزی که مردم آذربایجان در 19 ژانویه به ایران آمدند بعد از تحمل سختی‌های فراوان و حاکمیتی که باورها و اعتقادات آنها را زیر سئوال برده بود این مردم باور و اصل خود را حس کردند که این موضوع از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است و باید سعی کنیم هر سال مراسم گرامیداشت 19 ژانویه باعظمت‌تر و شایسته‌تر برگزار شود.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل بیان کرد: باید با تحریف‌های تاریخی که در قبال این موضوع انجام می‌شود مقابله کنیم چرا که ریشه تمامی فتنه‌ها از تحریف‌های تاریخی پدید می‌آید و برگزاری مراسم و آئین‌های نکوداشت 19 ژانویه در واقع تمامی نقشه‌های دشمنان در ارتباط با تحریف تاریخی این موضوع را ضایع می‌کند.

آیت‌الله عاملی تصریح کرد: آذری‌های مسلمان ایران تاریخ مشترکی با آذری‌های جمهوری آذربایجان دارند و در واقع ذلت آنها ذلت ما و پیشرفت آنها پیشرفت ما بوده چرا که 2 کشور ایران و جمهوری آذربایجان در بسیاری از مولفه‌های فرهنگی، دینی و تاریخی مشترکات بسیاری زیادی باهم دارند که وجود این همه اشتراک در بین دو کشور بی‌نظیر است.

نماینده مردم استان اردبیل در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه نباید اجازه دهیم بدخواهان این دو کشور بین مردم و در ارتباط کشور ایران و آذربایجان تفرقه‌اندازی کنند، افزود: باید هویت معلوم شده و وحدت را تقویت کنیم چرا که اگر پیوند و مشترکات بین دو کشور و مردم آنها تقویت شود هیچ کس نمی‌تواند برای مردم و اتحاد آذریهای مسلمان جهان خطرآفرین باشد.

وی اظهار کرد: برگزاری مراسم نکوداشت 19 ژانویه باید به مراتب به کنگره عظیم برای آذری‌های مسلمان جهان تبدیل شود چرا که در این کنگره سرنوشت و اوضاع آذری‌های مسلمان جهان بررسی شده و باید آنها را رصد کنیم.

امام جمعه اردبیل گفت: باید تلاش داشته باشیم که هم‌رای بودن و همبستگی آذری‌های مسلمان جهان را تقویت کنیم چرا که ما در بسیاری از زمینه‌های اعتقادی، تربیتی، اخلاقی و دینی اشتراکات بسیار زیادی با آذریهای مسلمان آذربایجان داریم که این موضوع نشان از پیوند و وحدت عظیم مردم این دو کشور است.

آیت‌الله سیدحسن عاملی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در حال حاضر اسرائیل با ترفندهای مختلف در صدد نفوذ به کشور آذربایجان است، گفت: این یک خطر بسیار بزرگ برای منطقه و مردم آذربایجان است و نیاز است دولتمردان و مردم آذربایجان در این زمینه هوشیاری لازم را داشته باشند چرا که فرش قرمز پهن کردن برای نتانیاهو بسیار تاسف‌بار است و اسرائیل همیشه در جنایت‌های بزرگ پیشگام بوده است.

وی تصریح کرد: تمامیت ارضی کشور آذربایجان برای ما یک مسئله مهم است و آزادی قره‌باغ در عرصه کنونی یک اولویت اساسی بوده که اسرائیل با تلاش‌های زیاد درصدد جلوگیری از آزادی قره‌باغ است و باید با وحدت و همدلی مردم آذربایجان قره‌باغ آزاد شود.

نماینده مردم استان اردبیل در مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: سیاست اسرائیل در خاورمیانه از بین بردن کشورهای اسلامی است که در این زمینه ترفندها و نقشه‌های مختلفی را تدارک دیده که باید همگان بتوانیم با هوشیاری و بصیرت نقشه‌ها و توطئه‌های اسرائیل را خنثی کنیم.

آیت‌الله عاملی افزود: اهانت در همه جای دنیا به آذری‌ها محکوم است و ما نیز اهانت‌های اخیر به آذری‌ها را محکوم می‌کنیم چرا که وحدت و همدلی کشور ایران و آذربایجان یک مسئله مهم است و باید این وحدت تقویت شود.

امام جمعه اردبیل با اشاره به ایجاد لغت‌نامه به زبان آذری در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل اظهار کرد: این یک اقدام بسیار مهم است و می‌تواند گام مهی در تقویت وحدت و همدلی مردم آذربایجان باشد.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری یک شخصیت معنوی و سیاسی بزرگ برای ملت ایران و آذری‌های مسلمان جهان محسوب می‌شوند، افزود: امام خامنه‌ای رهبر سیاسی تمام مسلمانان آزاده است و ما با پیروی از مقام معظم رهبری تمام توطئه‌ها و نقشه‌های دشمنان را خنثی می‌کنیم.

آیت‌الله عاملی تصریح کرد: عزت کشور آذربایجان عزت ملت ایران است چرا که ملت ایران و آذربایجان اشتراکات زیادی دارند و باید برای خاری دشمنان این تفاهمات و اشتراکات فرهنگی روز به روز بیشتر شود.

لینک کوتاه :

darolershad.org/?p=9763

جدیدترین عناوین خبری

پربازدیدترین خبرها

مطالب مرتبط

ثبت دیدگاه

یک پاسخ ارائه کنید