تغییر سایز-+=

19 ژانویه 1990 بازگشت آذری ها به معنویت بود

آیت الله سید حسن عاملی روز پنجشنبه در آئین نیكو داشت 19 ژانویه در نگارخانه خطایی مجموعه بقعه شیخ صفی اردبیلی افزود: هویت دینی و اصل و نسب مسلمانان آذری زبان باعث شد در این روز مسلمانان آذری زبان به آرزوی دیرینه خود دست یابند.

وی اظهار كرد: در این روز مسلمانان آذری زبان بعد از سال های متمادی تحت حاكمیت و اختناق كمونیسم به ریشه خود برگشتند و فوج فوج با از میان برداشتن سیم های خاردار در مرزهای شوروی سابق به سوی ایران اسلامی روانه شدند.

وی بیان كرد: تحریف واقعیت تاریخی و هویتی یكی از چالش های 19 ژانویه است و صیانت از حقیقت و واقعیت تاریخی وظیفه همگانی است تا واقعیت و حقیقت به درستی به نسل های آینده و به ویژه جوانان انتقال یابد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل اظهار كرد: وحدت و همبستگی مسلمانان و آذری زبان ها باعث پیشرفت و عزت و كرامت جامعه مسلمانان می شود و ایجاد هر گونه تفرقه با هر عنوان در بین مسلمانان به نفع دشمنان اسلام و قرآن است.

وی بیان كرد: دوستی، محبت، صلح، برادری و وحدت حول محور اسلام پیام ما به مردم آذربایجان است.

وی از تدوین لغت نامه به زبان تركی آذری در استان اردبیل خبر داد و اضافه كرد: از همه صاحبنظران و اندیشمندان در این حوزه از سراسر جهان دعوت به همكاری می شود تا این اثر محتشم و ماندگار غنای بیشتری داشته باشد.

پخش كلیپ و شعر خوانی از دیگر قسمت های این آئین بود.

 در دی سال 68 (19 ژانویه) در آخرین روزهای حاكمیت كمونیسم در شوروی سابق مردم مسلمان آذربایجان با بر چیدن سیم خاردارها و گذشتن از مرز به خاك جمهوری اسلامی ایران روانه شدند.آنها به هنگام ورود به خاك ایران شعار الله اكبر سر داده و عشق و علاقه خود را به اسلام و ایران ابراز می كردند.

لینک کوتاه :

darolershad.org/?p=9750

جدیدترین عناوین خبری

پربازدیدترین خبرها

مطالب مرتبط

ثبت دیدگاه

یک پاسخ ارائه کنید